5/10
napraforgó 2020 febr. 23. - 10:22:48 5/10 Előzmény guess.who
(748/2088)
Azért Jozefina nem épp plátói módon mászott rá Zalánkára.
És a Geróf is tovább akart menni a plátói vonzalomnál.
5/10
napraforgó 2020 febr. 23. - 10:13:22 5/10 Előzmény Kotarbinski
(747/2088)
Ennek ellenére egy romantikus filmben, vagy sorozatban a néző azért elvárja, hogy legyen egy olyan hős, vagy hősnő a történetben, akinek a boldogságáért, boldogulásáért drukkolni lehet. Szinte mindegy, hogy a történet során a bonyodalmak, viszontagságok legyőzik-e a szerelmes párt, vagy párokat, vagy minden jó, ha a vége jó. De ha a történetbenmindenki olyan, hogy nem lehet megszeretni, akkor nem is igazán érdekel a sorsuk.
Kotarbinski 2020 febr. 23. - 09:23:03 Előzmény guess.who
(746/2088)
Ez így van, ti. nincs kizárólag jó és kizárólag rossz ember. Még Hitlernek is volt jó tulajdonsága: szerette a kutyáját. De itt azért másról van szó, mégpedig arról, hogy a szerzőnek nyilvánvalóvá kell tennie azt, hogy milyen erkölcsi értékrendet preferál. S ezt nem érzékelem/érzékeltem legalábbis az eddig részek megtekintéséig. De ha szerintetek van ilyen, akkor mondjátok meg, mi az?
guess.who 2020 febr. 22. - 19:55:08
(745/2088)
Jajj, ne ízetlenkedjen már, kérem! Ez egy romi sorozat, itt csak plátói vágyakozások vannak, nem mocskos testiség. :)
guess.who 2020 febr. 22. - 19:53:19
(744/2088)
A hét elején (valahogy úgy) már koszos volt Zalánunk keze és fogott is valami vashoz hasonló cuccot vele, mikor a bárónő (vagy az anyja?) betért a műhelybe...
guess.who 2020 febr. 22. - 17:41:02
(743/2088)
(Gyönyörű kép!)

Tudom, hogy ilyeneket hiányolsz, de rengeteg minden nincs benne a sorozatban, nem csak a szekerek. Azonban nyilván nem is lehetséges, hogy mindent, de tényleg mindent bezsúfoljanak...
És azt hiszem, tehenek sem voltak eddig még - pedig azért akkoriban, főleg gazdáknál, falusias házaknál teljesen természetes volt, hogy van egy tejelő tehénke. Torzsáéknak mégis csak pár tyúkjuk van, a piactéren sem hajtanak soha állatokat, a báróéknak nincsenek vadászkutyáik stb. Csak az ABátor, de ő is eltűnt már, amióta Sándor nincs az istállóban.
guess.who 2020 febr. 22. - 17:33:42
(742/2088)
Ez a Móricos kihallgatós dolog meg annyira ostobán sablonos, hogy hihetetlen, hogy meg merték lépni.
Ugye múltkor, amikor Rozsda a lányával játszott a szobájában, Móric nem tudott bemenni, mert ZÁRVA volt az ajtaja.
Most, amikor Rozsda élete naaaaaagy és egyetlen titkát akarta megosztani egyetlen emberrel, és erről senkinek nem szabad tudnia, mert olyan nagy titok - na most bezzeg résnyire NYITVA hagyta az ajtaját, hogy Móricka nyugodtan hallgatózhasson...
guess.who 2020 febr. 22. - 17:30:32
(741/2088)
Ez azért elvileg egy romantikus(nak szánt) sorozat, aminek a nézői azért szurkolnak, hogy Izau... izé Katicát elvegye Sándorka, Annát meg hozzáadják Imréhez. Csak még van vagy 40 rész, addig ilyen húzd meg-ereszd meg játékot kell játszatni velük, azaz valami olyasmit, mint Katáng a DÖ-ben: félreértések történnek, erre morci lesz valamelyik, nem beszélnek, de aztán mégis kibékülnek, már majdnem jön a hepiend, de mégis félreért most a másik valamit, megint jön a morci... és így tovább.
Amúgy nem teljesen értem, hogy Anna és Imre már annyit csókdostak egymással sok-sok részben, most meg mégis úgy viselkedtek, mint akik még az ismerkedés elején vannak, olyan távolságtartóan beszélgettek. Pedig eddig azt hittem, hogy a csókdosás egy magasabb rendű folyamat, mint a "mi lesz a kisasszony, ha nagy lesz?" kérdéskör. :)
5/10
napraforgó 2020 febr. 22. - 16:43:31 5/10
(740/2088)
Milyen sok szép szürkemarha van a fotókon.
guess.who 2020 febr. 22. - 12:12:12
(739/2088)
Különben hiányoltam a nagy borszakértő Sándortól azt, hogy Katicának kontyalávaló bort adjon. Pedig nagyon a nyelve hegyén volt, hogy az anyja is azt az édeset szereti, a következő szava lehetett volna ez - de kihagyták a lehetőséget. :)

Ellenben Jákob tisztázása szép volt, elegánsan oldották fel a haragot. Illetve az Anna-Imre, Katica-Sándor különbségeket is nagyjából jól sikerült megmutatni, csak hát Sanyika eléggé modortalanul igyekezett Katicát leitatni (még akkor is, ha a lelkesedése érthető).
guess.who 2020 febr. 22. - 12:08:40
(738/2088)
A szőlőhegyre nem biztos, hogy szekérrel jártak fel :)

Viszont valamelyik múltkori részben Mórickáék sétáltak a sínek között, és mutatták békaperspektívában a síneket (pontosabban azt a tíz méternyi darabot, amin egy hónapja dolgoznak a munkások). Hát hogy azon a hullámvasúton nemhogy mozdony, de még egy kézihajtány sem tudna közlekedni, az biztos. :D Legalább a díszletesek egy tolólapos traktorral nagyjából egyenesre tolták volna alatta a földet...
guess.who 2020 febr. 22. - 12:04:38
(737/2088)
"Most kinézhet akár egy Anna-Sándor pár, de akkor Imrét Katicával kellene összehozni, ami utóbbi nem is annyira irreális."
Ha ezt az előzetesből szűrted le, akkor van egy fogadásom, hogy Anna csak a valaki másnak mondani szándékozott dolgokat színjátszotta el Sándor előtt az előzetesben, nem Sándornak címezte azokat. :) Katica meg ugyan most nagyon rímelt az Imre által az ideális házastárstól elvárt dolgokra, de azért egy párcserének kicsi az esélye, ezt mindenki belátja. :D
guess.who 2020 febr. 22. - 12:01:45
(736/2088)
"16 évvel a szabadságharc leverése és megtorlása után viszont a legtöbb ember számára nyilvánvaló volt, hogy a haragszomrád politikája sehova sem vezet,"

Annyiban igazad van, hogy az eltelt idő alatt már valamennyire konszolidálódnia kellett volna a helyzetnek (=az elnyomó osztrákokkal szembeni gyűlöletnek), de azért vedd hozzá: két évvel vagyunk a Kiegyezés előtt, az még nem történt meg.
És hát Rokocán az osztrákokat és az elnyomókat két csoport képviseli: a bárói család és a zsandárság. :)

Meg hát a másik: akkoriban azért az élethosszig (és a leszármazottak generációin át is) tartó haragszomrád azért még bőőőven szokásban volt. :)
guess.who 2020 febr. 22. - 11:58:19
(735/2088)
Gondolom, azért nem szerepelt eddig látható módon szekér, mert nem volt miért: nem kaszáltak, nem hordtak trágyát, az emberek meg gyalog is ki tudnak menni a szőlőbe vagy a barlangi építkezésre... :)
guess.who 2020 febr. 22. - 11:56:56 Előzmény Kotarbinski
(734/2088)
Túlságosan pólusosan látod a világot, pedig nem létezik kizárólag jó és kizárólag rossz ember, vagy dolog sem.
Kotarbinski 2020 febr. 22. - 07:06:18 Előzmény guess.who
(733/2088)
Én nem érzékelem azokat a problémákat, amelyeket felvetettél. Sándornál az a bajom, hogy a szerző szemmel láthatóan pozitív hősként állítja be: ezt már az első bejegyzésemnél is kifejezésre juttattam. A mostani bejegyzésemnél pedig azt akartam volna mondani, hogy az erkölcsi értékek keverednének akkor, ha Sándor és Anna összeborulnának. Ezt pedig egyetlen normális író sem kívánhatja, ha egy kompakt és konzisztens erkölcsi rendszert akar felépíteni. Nyilván azt is megteheti, hogy S és A. személyét szerelmi kötelékbe kergeti, hiszen létezik az írói függetlenség. De ez már erkölcsi értékek szempontjából éppolyan anarchikus lenne, mint maga Sándor személyisége. --- S ha már itt tartunk, akkor azt sem értem, hogy A. miért hallgatta el az apja előtt azt, hogy S. a robbantó, hiszen ezzel még az akkori jogrend szerint is bűnrészessé vált. Ez utóbbi ténnyel viszont A. erkölcsi megítélése is csak rossz lehet. INNEN felülemelkedni erkölcsi szempontból lehetetlen. Mindezzel csak azt akarom mondani, hogy az erkölcsi értékek közvetítése éppolyan szemét volt, mint minden egyéb más. Köszi a kommentet!
5/10
napraforgó 2020 febr. 21. - 21:51:18 5/10 Előzmény guess.who
(732/2088)
Ezek azok a kérdések, amiket az alkotók föl sem tettek.
guess.who 2020 febr. 21. - 20:37:54 Előzmény napraforgó
(731/2088)
Az nem világos, hogy ha Sanyika apja már az elejétől fogva tudta, hogy hülyeség ez a röplapozás, akkor minek segített?

És papírt meg festéket honnan szereztek? Mert hogy nem a masinával hozta Sanyika, az biztos - meg az is, hogy nem volt csak úgy sublótfiókban otthon nekik. Vagy Torzsának maradt még a Nemzeti dalból párszáz példánya, annak a másik oldalára nyomdáztak? :)
guess.who 2020 febr. 21. - 20:35:12
(730/2088)
Ettől függetlenül Sándorunk szerintem alapvetően pozitív hősre van konfigurálva - más kérdés, hogy valóban hihetetlen, hogy milyen ostoba tud lenni.
Azt még valahol megértem, hogy mivel nem ismeri a vasutat, fél tőle, ördög csinálmányának tartja. Egyszóval afféle buta luddita ő is.

Gondolom, a sorozat utolsó negyedében jut el a megvilágosodásig: például Katica mindenórás terhesen rohan a bécsi szülészetre vonattal, tökfej Sanyika meg majdnem felrobbantja, mikor rájön, hogy mekkora áldás a világvégi porfészeknek a vasút. És aztán mosolyogva belekézihajtányoznak a naplementébe, és KONYEC. :)
guess.who 2020 febr. 21. - 20:29:41 Előzmény Kotarbinski
(729/2088)
Jó is lett volna ez az összefoglalás, ha nem rontod el az egészet az utolsó mondattal.
Az írói szabadság független az éppen megélt rendszertől (ahogy ezt a tegnap részben Sanyika barátunk be is mutatta, hiszen egy neméppenliberális neméppendemokráciában teljesen szabadon megfogalmazhatta az uralkodó osztály elleni kritikáját (leszámítva azt az apróságot, hogy a diktatórikus hajlamú kovácslegény miatt nem hozhatta ezt a köz tudomására).
Visszatérve az utolsó, elbaltázott mondatodra: úgy érzed, hogy kizárólag igaz keresztény hazafiak ömlengéseit lenne szabad filmre vinni? Mert akkor sajnos ki kell ábrándítsalak: a világirodalom (és a magyar is) teli van negatív hősökkel, olyan rossz emberekkel, akik a gonoszságukkal együtt szimpatikusak.
Ezen logika szerint a tyúktolvajt is törölni kellett volna a sorozatból, Katica apjáról egy szót sem szólhatnának, Rozsda meg egy utolsó senkiházi, amiért nem él még mindig (ál)boldog házasságban a gyermeke apjával... Pedig ahhoz, hogy egy pozitív hős pozitívságát jól ki lehessen domborítani, kell mellé kontrasztnak egy negatív. Ezt nem én találtam ki, nagyon régóta így van. :)

Szóval ne fogd fel ennyire sarkosan, ez itt nem valamiféle bíróság, ahol patikamérlegen kell adagolni a rosszat és a jót - mindössze egy szórakoztató sorozat. :)