Sumomo_ 2020 ápr. 14. - 08:18:21 Előzmény guess.who
(1628/2088)
Én nem érzem ezt a nyelv ismeret hiányát korlátnak egy kivándorláshoz. Milliók vándoroltak ki Amerikába nyelvtudás nélkül.
Alapvetően nem látom értelmét az Anna -Sándor közös jövőjének. Ez csak Sándor víziója, Anna fejében meg sem fordult még.
El nem tudom Annát farmer feleségnek képzelni!
Sándort már inkább el tudom képzelni, belőle lehetne egy Haraszthy Ágoston-féle borász akár. Bár ő meg a saját földjükért rajong, mondjuk Imre el is üldözheti.

Az előzetes nézve sok köze nincs a történésnek az én verziómhoz :D.
Minden áron tanulás párti vagyok.
5/10
napraforgó 2020 ápr. 14. - 08:15:43 5/10 Előzmény napraforgó
(1627/2088)
nagyon volt való idegen szemeknek. termésszetesen nagyon NEM volt való idegen szemeknek.
5/10
napraforgó 2020 ápr. 14. - 05:01:21 5/10
(1626/2088)
mindenképpen meg kellett tudnia, mi áll a levélben. Persze simán fordulhatott volna Jakabhoz is.

Ne felejtsd el, hogy akkor Sándor még gyakorlatilag nem is ismerte Jakabot. Vásárolni az anyja járt a zsidó kereskedőhöz, aztán a nővére próbált meg barátkozni Jakabbal, Sándornak akkoriban a világon semmi dolga nem volt vele. Csak jóval később, Rózsa közbenjárására "ismerkedett" meg vele, aki tánc-és illemtanórákat adott neki, hogy bejuthasson a bálba.
Elképzelhetetlen volt, hogy Sándor egy akkor még csak látásból ismert zsidóval fordittasson le egy levelet, ami olyan tartalmú lehetett, ami nagyon volt való idegen szemeknek.
Ennyi erővel Annát is megkérhette volna a levél leforditására.
offtopic
guess.who 2020 ápr. 13. - 20:26:36
(1625/2088)
És ha ez *elégtelen* információ?! :D

(Bocsi!)
guess.who 2020 ápr. 13. - 20:25:59
(1624/2088)
Persze, tudom, de teljesen életszerűtlen. Nem csak a német nyelvet fikarcnyit sem ismerő Sándor ostobasága miatt, de azért is, mert hogyan olvashat a gyűlölt Habsburgok nyelvén? Hát nem folyik ki a szeme?!
(És itt még mindig nem áll össze nekem, hogy ha annyira gyűlöli a nem is ismert Habsburgokat, akkor MIÉRT természetes számára, hogy Bécsbe kell eladni a borukat? Vagy a pénzük azért jól jön? Ismerős ez valahonnan, csak Brüsszellel kapcsolatban: úgy látszik, a történelem ismétli önmagát. :) )
offtopic
guess.who 2020 ápr. 13. - 20:22:31
(1623/2088)
"Pista bácsit megütötte a guta."
Teljesen off és csak lazán kapcsolódik a topichoz is, hogy régi anyakönyvekben (mondjuk századelő idején, nagyjából a II. világháború utánig) a házasulandók felekezeti hovatartozása és foglalkozása mellett szerepelt az elhunytak halálának oka is - és valóban rendszerint "szélütés", "gutaütés" vagy "aggkori elgyengülés" volt beírva. Felteszem, ennek az is lehetett az oka, hogy nem volt mindenütt automatikusan háziorvos, csak a Baba-féle javasasszony (ha egyáltalán), aki nem is biztos, hogy ki tudott menni minden esethez, ilyenkor aztán a haláleset felfedezője bejelentette az eseményt a jegyzőnek, és valószínűleg együtt nagyjából kisakkozták, hogy mi lehetett az oka. Arra vonatkozóan nincs statisztikám, hogy az "aggkori elgyengülés" milyen életkorú elhaltaknál volt beírva, de elképzelhető, hogy érdekes eredményekre jutnánk egy nagyobb merítésnél... :)
offtopic
guess.who 2020 ápr. 13. - 19:48:36
(1622/2088)
"ettől függetlenül lehetett még valaki büszke "amerikás" német/olasz stb, aki (nagy)szülei nyelvéből legfeljebb a köszönési formulákat ismerte."
Ez nem csak a másodgenerációra, de még a napjainkban élőkre is igaz: sokan büszkén viselik azt, hogy "2 %-ban olaszok és 5 %-ban jamaikaiak" - holott az égvilágon semmi nem köti őket ezekhez a nemzetekhez, sem nyelvben, sem szokásban, sőt: megjelenésben sem. :)
offtopic
guess.who 2020 ápr. 13. - 19:45:43
(1621/2088)
(Tudományos, főként természettudományos körökben azért még ma is használják a latint. Publikációkra is itt-ott. Szóval annyira azért még nem holt meg. :)
De ha már természettudomány: konkrétan az állatok, növények és gombák tudományos nevei *kizárólag* latinok (oké, némi ógöröggel keverve), nem véletlenül.
De ha jól rémlik, a jogászok is imádják. :) )
guess.who 2020 ápr. 13. - 19:40:37 Előzmény napraforgó
(1620/2088)
Kérdés persze, hogy másodszor is elengednék-e a szülei a tántihoz, miután elvileg már tudják, hogy mi történt vele Bécsben (és miért hozta haza Imre), sőt: a rektor beszélt is Jozefinnel, ha minden igaz. Persze ha RÁbeszélte a szülőket, akkor minden rendben lehet - de az eddigiek nekem nem azt mutatták, hogy ilyen könnyen megtörhető a báróék ellenállása...
guess.who 2020 ápr. 13. - 19:37:36 Előzmény Sumomo_
(1619/2088)
Ez csak egy dolog, de Sándor semmiféle nyelvismerettel nem rendelkezik jelenleg. Arról nem is szólva, hogy a büdös Habsburgok nyelvét ő biztosan nem fogja megtanulni, maradna tehát az angol, de egyik napról a másikra elveszteni huszonvalahány év nyelvi környezetét és egy teljesen ismeretlen másik nyelvbe belecsöppenni? Hát azért ehhez kell némi nyelvérzék is, Sándorunk meg eddig egyáltalán nem mutatta az eszes, könnyű felfogású ember tulajdonságait. :)

(Más kérdés, hogy amit a Móric levelével művelt, az eléggé nevetséges volt: éppen a német nyelv nagyon olyan, aminél egy folyamatos szöveget nemigen lehet egy vacak kéziszótárral, mindenféle nyelvtani ismeret nélkül(!) megérteni. Sándorka mégis "lefordította" a levelet elvileg - aztán persze az is lehet, hogy Móric éppen az ellenkezőjét írta benne. :)
guess.who 2020 ápr. 13. - 19:33:04 Előzmény Sumomo_
(1618/2088)
Anna gyomrosát arra értettem, amit most a Sándor-maszkos Imrének előadott: ti. hogy lényegében szerelmet vallott Sándornak az Imrével való eljegyzése estéjén. Azért ezt így, bele közvetlenül Imre szemébe... Hát nem tudom, tényleg Imre nagyon áldozatos volt eddig, de nem vagyok benne biztos, hogy ez még olyasmi lenne, amit fel tudna dolgozni és elnézni Annának.
Aztán persze az is lehet, hogy a következő részben könnyes és hosszú csókdosási jelenetük lesz. :)
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 12:09:44
(1617/2088)
Nem könnyű olvasmány, de eddig 403 hivatkozásnál és 464 ráklikkelésnél tartok.
offtopic
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 12:06:41 Előzmény luci87
(1616/2088)
Legyetek boldogok!
Sumomo_ 2020 ápr. 13. - 11:57:09 Előzmény napraforgó
(1615/2088)
Akkoriban? Nem merek ennyire optimista lenni.
luci87 2020 ápr. 13. - 11:44:12 Előzmény Kotarbinski
(1614/2088)
Koszonom szepen!Ketto,a fiam 30, a lanyom 27 eves!Annyit tennek meg hozza,azt nem mondtam egy szoval se,hogy fenekig tejfel volt minden..sot,inkabb hullamvasut,olykor nagy melysegekkel!De mar csak ketten vagyunk...es meg nem vagyunk oregek,51,52 evesen..!:)
offtopic
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 11:26:32 Előzmény luci87
(1613/2088)
Örülök annak, hogy nem csupán én gondolkodom ilyen komolyan egy férfi-nő kapcsolatról. Gratulálok hozzá, és legyetek életetek végéig boldogok. Lehet egy kérdés? Hány gyermeketek van?
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 11:23:30 Előzmény napraforgó
(1612/2088)
A "barátkozás" nem volt egyenlő azzal, hogy csókolóztam volna bármelyikkel is. Bizonyára voltak közöttük olyanok is, akik a rémálmukban férjül akartak venni, de én arról nem tudtam. Ebben a baráti társaságban azonban voltak fiúk is, akikkel (normális férfi lévén) nem csókolózhattam.

A baráti társaságunkban lévő hölgyekkel pedig azért szakítottam meg a kapcsolatunkat, hogy ne vádolhassanak meg azzal, hogy ismertem ugyan a leendő feleségemet, mégis mással, másokkal szűrtem össze a levet. Egyébként meg még a házasságom előtt mindent elmondtam neki arról, hogy milyen női kapcsolataim voltak. Nem volt sok, nem volt nehéz felsorolni, és igazán nagy szerelem egyikhez sem fűzött. Az utóbbi kizárólag nála alakult ki.
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 11:13:50 Előzmény guess.who
(1611/2088)
Változatlanul az a véleményem, hogy Annácskának léteznie kell a kellő erkölcsi érzékkel, tudatossággal. Az nem lehet mentség, hogy "ennyire zavarodott". Ha bizonytalan a dolgában, akkor inkább semmit se tegyen, de ne szédítsen komoly embert/embereket. --- S még egy dolog: az emberi tevékenység tudatos tevékenység. Ez alól csupán a reflex tevékenység a kivétel.
Kotarbinski 2020 ápr. 13. - 11:05:49
(1610/2088)
Mindkettőt töröltem! Az index.hu-n megjelent bejegyzéseimet évfolyam szerint rendezve egy-egy könyvbe szerkesztettem, és közreadtam. Ha mindenképpen érdekelnek jogfilozófiai és demokráciaelméleti cikkek, akkor itt néhányat olvashatsz belőle:

https://unideb.academia.edu/SzabolcsSz%C3%A9kely

5/10
offtopic
napraforgó 2020 ápr. 13. - 10:52:28 5/10
(1609/2088)
Szlávennek érdeke volt, hogy ne értsék azt, amit a szerb beteg beszél, de itt Annának nem lene érdeke, hogy a paraszt férje ne értse. Úgyhogy nem jó a hasonlatod.