Téma: Çalikusu

4/10
napraforgó 2019 júl. 05. - 18:42:42 4/10
(28/68)
Az első unokatestvérek közötti házasság egyáltalán nem tiltott dolog, nyilván a törököknél sem volt az.
Talán, valamikor nagyon régen az lehetett, de már a középkorban is ás később is a legtöbb uralkodóházban, és a nemesi családokban is bevett dolog volt az unokatestvérek közti házasság.
Megdöbbentő, hogy tájékozatlanságból, vagy valami rosszul értelmezett genetikai defektektől való félelem miatt még ma is úgy hiszik, hogy ez valami tiltott dolog. Hát nem, nem az.

A Polgári Törvényköny családjogra vonatkozó szabályai szerint:

"4:12. § [Rokoni, hozzátartozói kapcsolat]

(1) Érvénytelen
a) az egyenesági rokonok házassága;
b) a testvérek egymással kötött házassága;
c) a testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága; és
d) az örökbefogadónak az örökbefogadottal az örökbefogadás fennállása alatt kötött házassága.

(2) A testvérnek testvére vér szerinti leszármazójával kötött házassága nem érvénytelen, ha a jegyző e házassági akadály alól a házasságkötés előtt vagy a házasság fennállása alatt felmentést ad. Felmentés akkor adható, ha a házassággal létrejövő kapcsolat a születendő gyermekek egészségét nem veszélyezteti."

Vagyis még az unokatestvéri rokonsági foknál közelebb állórokonok esetében (pl. Nagybácsi - unokahúg) is adhat a jegyző felmentést a házassági akadály alól.
----
Itt a sztori szerint Besime húga volt Feride anyja, aki korán meghalt TBC-ben. Vagyis édestestvérek voltak, nem mostohák.
10/10
Valentinka 2019 júl. 05. - 17:41:31 10/10
(27/68)
Üdv mindenkinek. Csak most esett le, hogy anyummal majd mindig nézem a sorozatot, hogy valójában Feride és Kamran első unokatestvérek. Ez most komoly, vagy csak mostoha unokatestvérek, vagyis Kamran anyja és Madárka anyja csak mostohatestvérek, vagy valódi testvérek? Nem igazán értem. Gondolom a vérfertőzés töltött dolog volt 100 éve is a töröknel is.
4/10
napraforgó 2019 jún. 21. - 07:27:50 4/10
(26/68)
Költői és romantikus, de nagyon vontatott.
Csabi1981 2019 jún. 16. - 19:46:58
(25/68)
Sziasztok! Segítsègetekre lenne szüksègem a 20.rèszig láttam a sorozatot a magyar feliratos verziót de sajnos levettèk, esetleg valaki át tudná nekem küldeni?
4/10
napraforgó 2019 jún. 12. - 17:29:42 4/10
(24/68)
100 éve még edélyezett volt a többnejűség Törökországban?
És még az arab betűlkkel írtak? Vajon tudnak még így írni, vagy már csak a latin betűs írást ismerik?
4/10
napraforgó 2019 jún. 03. - 14:52:47 4/10
(23/68)
A XX. század elején még így működött a sária, a muszlim egyházi bíróság? Csak úgy kimondhatták bárkire a halálos ítéletet? Volt szervezetük a végrehajtásra is?
4/10
napraforgó 2019 máj. 30. - 05:40:38 4/10
(22/68)
Selim Levent fia? és Levent az uzsorás, a zálogházat üzemeltető alak? Ő bujtogatja az orvos fiát a gazdag örökösnő feleségül vételére? eközben szemet vetett Kamran szeretőjére, Nerimánra? Na és elrabolta szegény Vasfit, a harmadik fiatal orvost.
A sok romantikus zene és szavalás közben elvesznek az információk....

Érdekesek a cigány mutatványosok, akik segítenek Kamramnak.
De a legmegdöbbentőbb az, hogy az iszlám bíróság katonái (!) bármikor, bárki házába, lakásába bemehettek nyomozni, anélkül, hogy erre bárkitől engedélyük lett volna. A házigazda engedélye sem kellett. bárkit magukkal vihettek, elhurcolhattak azzal a váddal, hogy vétett az iszlám szabályai ellen.

Az iszlám tiltotta az emberi testbe történő beavatkozást, így a vér transzfúziót is? Mi volt a műtétekkel? erekő, vakbél, gyomorműtét? És a sebesüléseknél a csontok helyretétele az is tilos lett volna?

Manapság már engedélyezi ezt az iszlám? mintegy 100 évvel a sztori időpontja után? vagy még most is tikos megmenteni egy ember életét vérátömlesztésse, műtéttell?
Kera86 2019 máj. 29. - 12:42:58
(21/68)
Nem tudom miért ír kérdőjelet...Gyermekáldással !
Kera86 2019 máj. 29. - 12:41:20
(20/68)
Kedves Napraforgó! Szép napot! Egyetértek abban hogy nyilván megszerették egymást hiszen közös életet teveznek immár gyermekáldással????Csak azt szerettem volna kifejezni hogy nekem valahogy nem jönnek át az érzelmek ...régebben néztem én már ezt a sorozatot törökül hunsub de sajnos nem végig de a későbbiekben sem tapasztaltan elsöprő szikraesőt...az még nem jelenti azt hogy nem volt valószínű a Kara Sevda után én teszem túl magasra a mércét????Na de Burak és Fahryie kapcsolatát már kitárgyaltuk....A sorozat...nekem valahogy Feride karaktere ellentmondásos...egy sebzett lelkű árvalánynak szeretnék ábrázolni de én némely esetbeninkább undoknak találom mint sebzett lelkűnek arról nem is szólva hogy a gyámszülei szinte nagyobb szeretettel rajongták körül mint a saját lányukat...summasummárum nekem kicsit visszatetsző ez a hajdobálos vállrángatós ajakbiggyesztős stílus...szerintem nem bájos inkább idegesítő és gyerekes annak ellenére hogy maga a színésznő vitathatatlanul gyönyörű..
4/10
napraforgó 2019 máj. 28. - 10:39:37 4/10 Előzmény Kera86
(19/68)
Akkoriban 28 éves volt és szerintem egyáltalán nem volt babaarcú. A török férfiak amúgy is hamarabb érnek és a bajusz is öregít.

Valami vonzalom csak lehetett a főszereplők között, ha összeházasodtak és nemrég gyerekük is született.
Kera86 2019 máj. 28. - 09:54:59
(18/68)
Kedves Napraforgó! Igazad van valóban a szerep szerint még csak rokoni szálak fűzik össze őket később talán jobban kibontakozik a vonzalom .illetve annak ábrázolása ..kiváncsian várom de én azért már egy picikét éreztetném a vonzalmat..persze nem én vagyok a rendező..Burak itt még nagyon fiatal látszik is hogy a bajusz ellenére "babaarca" van...
4/10
napraforgó 2019 máj. 28. - 08:50:32 4/10
(17/68)
Amúgy fura, hogy a port a szereplőgárdánál pont a főszereplő, Burak Övcivit nevét nem tünteti fel....
4/10
napraforgó 2019 máj. 28. - 08:48:18 4/10
(16/68)
Nekem kicsit furcsa a történet lassú, lírai vezetése, itt szinte mindenki szaval, valahogy nem hétköznapi módon beszélnek.
Feride sokat enged meg magának, árvalányként őt jobban kényezteti a nagybátyja és a nénikéje, mint a saját lányukat. Levent révén tudjuk, hogy Feride nagy vagyont örökölt a szüleitől, talán ez is motiválja a gyámjait. Ezt a vagyont szeretné megszerezni Szelim is, azért töri magát annyira Feidéért. És a lány ráadásul még szép is...
Alig tudom elhinni, hogy egy papok és apácák által vezetett bentlakásos intézetből ilyen sokszor ki lehetett szökdösni, mint ahogy feride állandóan kiszökik. Szintén hihetetlen, hogy akár naponta lehetett vendégeket fogadni az intézetben, és gond nélkül kihívják a növendéket az órákról is. Megértem, hogy az iskola biztos olyan drága és a szülők, hozzátartozók olyan sokkal támogatják az intézményt, hogy nem volna illő elutasítani a kéréseiket. De így meg szinte alig emlékeztet iskolára az intézmény.

Burak Övcivit nagyon csinos, főleg a világos öltönyeiben. Én nagyon látom rajta, hogy a sorozat 2013-ban készült. Sokkal csinosabb volt fiatalon, habár így érettebben is elég jóképű. A Feride iránti rokonszenvét, szerelmét még nem láthatjuk, az nekem természetes, egyelőre csak rokoni érzelmekkel viseltetik a lány iránt. Az az ún. hiányolt kémia talán a későbbiekben megmutatkozik.
Nagyon nem lenne jó, ha már az első epizódban izzana a levegő, akkor, amikor a történet még messze nem tart ott.
Haladjunk csak szépen sorban.
Kera86 2019 máj. 28. - 08:27:16
(15/68)
Szép Napot Minden Kedves Fórumtársamnak! Én felvételről nézem a sorozatot most magyar szinkronnal de sajnos észrevettem magamon hogy egy egy epizódot csak becsületből nézek végig...igaz Buraknak nagyon kis kackiás a bajusza ..../jelzem szerintem Kemalként dögösebb volt...nekem így elég ficsúros/ a kislány gyönyörű ...DE...és itt az a DE ...nekem hogy úgy mondjam nem jönnek át...nem érzek kémiát kettejúk között annak ellenére sem hogy tudom az életben egy párt alkotnak...számomra még Feride valahogy nem is szimpatikus túljátszós modoros..persze nyilván én sem tudnám jobban eljátszani...de tény hogy nekem Feride túl sok...persze ez egyéni vélemény..???? Végül is szép pár...de nincs köztük az a szikra amitől Kemal Nihan világhírű lett...legalábbis én így látom...azért nézem szorgalmasan....hátha....
4/10
napraforgó 2019 máj. 24. - 20:07:40 4/10 Előzmény Valentinka
(14/68)
Csakugyan. Hisz még valami gyónási jelenet is volt, ahol Madárka megtréfálta egy iskolatársnőjét.
Azt hiszem, hogy az 1920-at megelőző években túl sok külföldi élt Isztambulban. A lányok többsége nem is néz ki töröknek, van szőke, vörös, stb.
10/10
Valentinka 2019 máj. 24. - 19:31:15 10/10
(13/68)
Én azt nem tudom, hogy Feride és társai katolikus hitre keresztelkedtek, miközben muszlimok? Papok és nővérek tanítják őket.
4/10
napraforgó 2019 máj. 24. - 17:21:46 4/10
(12/68)
Rossz szokásom az éveken lovagolni. Tegnap azt mondták, hogy Kamran 30 éves orvos, és nógatják, hogy ideje lenne megnősülnie. A szülei nem bánnák, ha az unokahúgát, Feridét venné el. De Feride még iskolás, igaz, nagylány, de ki tudja hány éves, 17-18? Úgy tűnik, hogy a két unokatestvér között úgy 12-13 év korkülönbség van.
Számomra viszont az volt a furcsa, hogy amikor Feride anyja meghalt és a katonatiszt apja kislányként a sógoráékhoz vitte, akkor nagyon úgy látszott, hogy a kislány és a fiú között legfeljebb 4-5 év van. Ez a korkülönbség megmaradt a kicsit nagyobbacska lányka és a kamasz fiú között is. Aztán megnőttek és a korkülönbség hirtelen több, mint duplájára nőtt.
Nem értem, hogy van ez?
4/10
napraforgó 2019 máj. 24. - 07:46:40 4/10 Előzmény borzi84
(11/68)
Köszi.
Azért fura, hogy megveszünk egy 30 bölümös sorozatot, amely előbb felirattal elérhető (valószínűleg a felírat magánszorgalomból készült), de aztán le is szinkronizálják, szétszabdalják 90-100 részre, sugározzák 4 hónapig, és a TV csatornák ennek ellenére képtelenek annyit közölni előzetesként, hogy a sorozat X részes, ekkor, meg akkor játszódik (avagy innentől idáig terjedő időszakot ölel át), és két fiatal kutya-macska kapcsolatának a szerelemig tartó érzelmek skáláját mutatja be, háttérben az oszmán birodalom végnapjaival, a függgetlenségi háborúval, a születő új társadalmi renddel, és a kemalizmus térhódításával.

Azért fura, hogy nincs ember, aki 3 értelmes mondatot le tudna írni egy többezer perces sorozatról.
Szomorú.
borzi84 2019 máj. 24. - 06:53:08 Előzmény napraforgó
(10/68)
Pontosan nem tudom, de az biztos, hogy az iskola, ahová Feride jár, Isztambulban van.
(A Notre Dame De Sion rend apácáinál tanul.)
borzi84 2019 máj. 24. - 06:49:31 Előzmény napraforgó
(9/68)
Nagyon szívesen, bár nem sokat segítettem.
Én magamtól kb. 20. század elejét saccoltam volna.
Az Oszmán Birodalom már az utolsókat rúgja, de még nem történt meg az a változás, ami Kemal Atatürk hatalomátvétele után bekövetkezik majd.
Én is hiányoltam a háttérinformációkat, de úgy tűnik, erre aztán hiába várunk! :-(
Jöhet a "Magad uram..."
Sajnos nem olvastam a regényt, csak hallottam róla, és fel is keltette a kíváncsiságomat.
Szeretném elolvasni, de eddig még nem tudtam beszerezni.
Ahogyan a sorozatot sem láttam, bár tudom, hogy korábban már készült hozzá felirat.
A sorozatra a regény miatt figyeltem fel, s gondoltam, belenézek! :-)
Jobb híján csak találgatni tudunk, de valószínű, hogy a történelmi események befolyásolják majd a szereplők életét!
Arra is kíváncsi leszek, vajon hány részes lesz végül?
Elvileg 30, a gyakorlatban viszont szokás szerint szétszabdalják.