offtopic
guess.who 2020 szept. 25. - 19:16:24 Előzmény napraforgó
(14750/18030)
Szójátékozott szerintem Noci, a "műanyag" szót nem konkrétan a mai, olajszármazékokból készült műanyagokra értette, hanem a "mű-anyag" (azaz nem természetes, nem igazi stb.) értelmében használta.

Egyébként egyes körülöttünk levő országokban már évtizedekkel korábban is használtak valóban műanyag pénzeket: talán a románoknál vagy a szlovákoknál volt ilyesmi, egy-egy foltban mintázatszerűen átlátszó volt a bankjegy, ott csak egy fóliaréteg volt, illetve a teljes bankjegy is valami műanyag-alapú volt, a felülete, tapintása is - és így akár nadrágzsebben maradva egy mosást is kibírt. :) Mi meg még mindig ott tartunk, hogy a tízezres az valójában egy százpengős. Lassan már értékre is.
offtopic
guess.who 2020 szept. 25. - 19:11:50
(14749/18030)
Egyetértek abban az esetben, ha mondjuk egy régen megírt szerepről beszélünk (bár egyes rendezők a Lándzsarázó firkáit is meg tudják úgy rendezni, hogy rá sem ismerni az eredetire) - de egy ilyen sorozatizében azért szerintem nagyban függ a szerep milyensége az azt játszó színésztől is. Már úgy értem, hogy nem csak a színészi kvalitásaitól, hanem mivel nincs (itt: nem volt) előre megírva, hogy hová akarják kifuttatni Katáng karakterét, azaz valószínűleg még nagyvonalakban sem volt meg a négy évad, nemhogy a dialógusok vagy jelenetek szintjén, így biztos, hogy lehetett volna ráhatása Sisának, hogy milyen figura legyen az, amit el kell játszania.
Jó, értem, hogy barbibabánk egy habzsolháp és minden felett erős kontrollt akar, de gondolom, azért csak van némi párbeszéd a színészekkel, tudnak imprózni a jelenetekben stb. - azaz valamennyire alakítható az általuk játszott karakter menet közben is.

Arról nem is szólva, hogy a rettentő idegesítő szemforgatós szokást biztosan nem Hábé írta Sisának... ;)
kék szem 2020 szept. 25. - 18:46:31 Előzmény napraforgó
(14748/18030)
Ez a szobort volt abban a hátizsákban amit Szláven kiásott.
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 17:10:57 4/10 Előzmény kék szem
(14747/18030)
Erre nem emlékszem. Tényleg lett volna koronája?
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 17:06:47 4/10
(14746/18030)
A pénz fizikailag nem műanyag dolog, legalábbis a XIII. - XIV. században. Aranyból, ezüstből verték. Firenzében tán ismerték a váltót, utalványt is, amely papirból készült, de biztos nem műanyagból.
Persze értem én, hogy ez egy mesterségesen kitalált valami, ami a különböző dolgok értékét jelzi, segit a dolgok értékének összehasonlitásában. Ilyen értelemben valóban mű, de még igy sem műanyag.

Ezzel szemben ez a gagyi Szűz nagyon is az, a csuda tudja, miből fröccsöntötték.

kék szem 2020 szept. 25. - 16:57:27
(14745/18030)
Van koronája nincs koronája kérdést azért tettem fel, mert elvileg mikor Rudolf esetleg másolatot készített a Szarajevói Szűzről akkor még a szobor kisebb volt, és volt koronája. Szláven mikor kiásta az erdőben a hátizsákba rejtett szobrot annak volt korona a fején és kisebb volt, mint amit most hajt mindenki. A kis szobor megnőtt Dusannal és a koronáját is elvesztette. Lehet visszatér a sorozatba a koronás szobor?
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 16:50:55 4/10 Előzmény kék szem
(14744/18030)
Igen, a nagy szobor a Szarajevói Szűz, az igazi, az eredeti és mindenki ezt kergeti.
kék szem 2020 szept. 25. - 16:43:28
(14743/18030)
Ha jól értettem Rudolf a Giotto szoborról készített 3 db. másolatot. Tibi és Mónika a nagy szobrot keresi, de a faggatásnál valahogy ez nem volt egyértelmű. A sorozatban mindenki a Szarajevói Szüzet keresi, azt akarja. Vajon Rudolf a szűzről is készített másolatot? És ha igen, annak van koronája vagy nincs?
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 16:40:04 4/10 Előzmény guess.who
(14742/18030)
Már ha öntik az a szobrot és nem faragják, mondjuk márványból.
Mert műanyag még nem volt a XIV. században...
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 16:35:03 4/10 Előzmény guess.who
(14741/18030)
Nem, az 100% -ig biztos, hogy a kicsi szobor a Giotto.
offtopic
guess.who 2020 szept. 25. - 16:24:24
(14740/18030)
Azért milyen már az is, hogy Szláven az exkommandós keményfiú beijed Bogdánéknak már a hírétől is - a nyugdíjas falusi parasztasszony Jolán meg a fejkendőjét megigazítja, és máris menekülnek a maffiózók...
guess.who 2020 szept. 25. - 16:22:55 Előzmény napraforgó
(14739/18030)
Ez biztos, hogy így volt? Nekem az rémlett, hogy a "nagy" szobrot nevezték Giotto-nak (annak ellenére, hogy az illető nem igazán szobrász volt), és három kicsi másolatot csinált róla kedvenc kárászi szobrászunk...

Egyébként akkor is zűrös, hogy a rénszarvas úgy nézte a MauniCa által odaadott Algás-szobros képet, mintha akkor látná először azt a Marijját. Hiszen ha akár egy másolatot készített is, akkor is fel kellene ismernie azonnal.
Arról nem is szólva, hogy ha készített másolatot, akkor az öntőformák biztosan megvannak, tehát tudna újat gyártani megint...
offtopic
guess.who 2020 szept. 25. - 16:19:05
(14738/18030)
Nem tudom. Annyiban meg kell követnem Sisát, hogy ebben a sorozatban ugyan katasztrófa volt a maníros szemforgatásával, és (leginkább) az ultrahülyére írt szerepével, de az Oltári csajokban (igaz, pár évvel fiatalabb kiadásban) valóban tudott dögös démont játszani, ráadásul hihetően (bár lehet, hogy ez annak köszönhető főként, hogy tényleg odáig volt Móric báróért :D ). Másutt, más szerepben megnézném (illetve szinkronhangként is szívesen hallgatom), Katángot viszont nem nagyon akarom újra látni. És ezt elsősorban Hábének köszönöm, aki ostoba libát csinált belőle.
4/10
napraforgó 2020 szept. 25. - 16:14:22 4/10 Előzmény guess.who
(14737/18030)
Egyszer volt, hol nem volt, volt egy nagyon értékes Szűz Mária szobor a XIII. századból, amiről a trecento neves festője, szobrásza és épitésze , Giotto di Bondone készitett egy méretarányos (!!!) kicsinyitett szobrocskát.
Namármost, erről a kicsinyitett szoborról készitett Rudi 3 másolatot. Vagyis nyilván megvannak a szobor adatai. És mivel Rudolf is megtartott egy példányt, szerintem nem lehet nagy kunszt vissza fölnagyitani az eredeti méreteire.
Persze az eredeti szobornak lehetnek olyan ismertetőjegyei, amelynek alapján föl lehetne ismerni, de Bogdán sameszait talán meg lehet vele téveszteni, legalább időlegesen.
offtopic
guess.who 2020 szept. 25. - 16:10:02
(14736/18030)
Hát azért vannak, akik úgy gondolják, hogy -mivel a család és a barátok felől állandó pozitív visszacsatolást kapnak a "szépségüket" illetően- simán megnyerhetnek bármilyen rangos versenyt.
Az egyik csaj be is mutatta ennek a működését az étkezős jelenetben, mikor említette, hogy ő már n+1 szépségversenyen elindult, mire a másik kettő jót röhögött rajta, hogy viszont ebből egyet sem nyert meg...

Mondjuk a másik oldalról nézve valóban az lehet, hogy a saját önértékelési zavaraik miatti frusztrációjuk mentén indulnak el egy ilyen húspiaci megmérettetésen, aztán a bukás okozta csalódás újabb és újabb indulásra sarkallja őket, hiszen nyilvánvaló, hogy ők a legszebbek, csak ezt a zsűri és a közönség éppen akkor nem látja.
Egy normális értékrendű nőnek szerintem nincs szüksége ilyen jellegű megerősítésre: tudja magáról, hogy szép, aki fontos számára, az is annak tartja - és kész is. Mit számít, hogy a névtelen X vagy Y mit gondol róla?
A harmadik oldal meg nyilván az, hogy a szépségük is csak egy árucikk számukra: megnézhetsz rengeteg nőt instán, egyértelmű, hogy igyekeznek eladni a fiatalságukat és a szépségüket, amíg van belőle. Van, aki termékeket reklámozva is tudja ezt kamatoztatni, másoknak meg már csak az ösztönökre ható, olcsó (fél)meztelenkedés marad, amiben persze a rémségversenyekre hasonlító módon igyekeznek egymásra licitálni minél kevesebb és kisebb ruhával. :) De ez már tényleg ösztönlényszerűen leegyszerűsítő, úgyhogy hagyjuk.
guess.who 2020 szept. 25. - 15:58:52 Előzmény napraforgó
(14735/18030)
"miért novemberben rendezik, amikor már kabátot is kell venni."
Ha jól rémlik, amikor tavasszal leállították a forgatást, barbibabánk azon nyüszögött, hogy fura lesz majd a nyári snitteket eladni januáriként - na pont ezen gondolkodtam, hogy ha a mostani epizódokat valami január-február környékén forgatták (Szláven a szobrászhoz menőben meg is jegyezte, hogy eleredt a hó, bár mire TTibiék odaértek, annak már nyoma sem volt :) ), akkor az a fura helyzet fog előállni pillanatokon belül, hogy szépen lassan kitavaszodik és eljön a nyár is - miközben a sztori idővonalán benne fogunk járni a legnagyobb télben... Vajon mennyi műhavat és levéltelen műfát vettek a produkció költségén? :)
guess.who 2020 szept. 25. - 15:53:32
(14734/18030)
Nem nagyon mutogatták őket közelről (talán nem véletlenül), de a látottak alapján továbbra is az a véleményem, hogy inkább átlagos csajok voltak. Egy-kettő volt ami kicsivel afeletti, de azért közel sem volt egyik sem a tipizálható szépséghez...
Persze ízlésről nem vitázunk, meg hát végső soron úgyis az a lényeg, hogy az egyetlen választottjuknak tessenek, úgyhogy nincs ezzel semmi gond.
guess.who 2020 szept. 25. - 15:50:44
(14733/18030)
Igen, valami ilyesmi rémlett, hogy mintha lett volna olyan jelenet, hogy Csabadoktor az irodájában előszedte volna megmutatni Benedeknek, aki ugyanazzal a lendülettel le is foglalta. De mintha Csabadoktor nem akarta volna odaadni, és így végül mégis maradt nála? Nem tudom, kiesett már (szerencsére) a sorozat rengeteg baromsága a fejemből. :)
guess.who 2020 szept. 25. - 15:45:20
(14732/18030)
Amit amúgy az első évadban űzött (egyszer kimentek hozzá a mezőre, meg pár részben bohóckodtak, mikor a panzió mögötti részen Tomika veteményét lelegelték), szóval kétlem, hogy abból a nagyjából 10 bégetőből meg tudna élni... :)
guess.who 2020 szept. 25. - 15:43:34
(14731/18030)
A lenyelt szobor szerintem a rendőröknél volt bizonyíték gyanánt, mintha Benedek mutogatta volna is valakinek (vagy Csabadoktor mutatta Benedeknek?). Persze ettől még tényleg nemigen tudja senki, hogy a sok szoborból melyik éppen hol van.