Elena* 2012 márc. 01. - 22:45:50 Előzmény balta zoltán
(27/67)
nade hogy jön ide Isaac Asimov??:)))

Én nagyon régen láttam ezt a filmet szinte még gyerekként, nem is voltam részese már a korszaknak, szóval igazán nem értettem, mi a lényeg. Ha jól tévedek, annyi a probléma, hogy Juli szeret mulatozni (a betyárját:))? hogy nem makulátlan bugyijú, hímzõkörbe járó szûzleány? Egyébként nekem csak Ruttkay Éva maradt meg, csodálatos színésznõ volt, átütõ, magával ragadó személyiségû.
swissroll 2011 jan. 27. - 16:11:03 Előzmény perry
(26/67)
Szíves figyelmedbe ajánlom (fiatalabbaknak is!) a fortepan.hu fotógyûjteményt, illetve annak térképre szerkesztett változatát: fortemap.inda.hu
Kellemes képnézegetést!
perry 2011 jan. 27. - 00:09:48
(25/67)
Bizony, így múlik el a világ dicsõsége:). Az emlékek pedig fakulnak és mint a girbegurba utcácskák is sugárutak lesznek, úgy azok is elenyésznek majd, mi sem leszünk már. Talán jönnek majd idegen lények akik elõveszik a fényes kis korongot.
De nem tudják azt mi is volt Szondi utcai ház a Kéményseprõ kerthelyég, a Lövölde tér, a.........
swissroll 2011 jan. 26. - 20:33:54 Előzmény perry
(24/67)
Tegnap direkt elsétáltam a Szondi utcai házhoz (tõlünk csak 250méter), ahol a felvételek egy része készült, és örömömre a kapu és rajta a díszrács még a régi! Már sajnálom, hogy nem vettem fel a filmet, mert a bolti jelenet helyszínén még gyerekként vásároltam üveges tejet... Ennek úgy 45éve, és a Kéményseprõ (a filmben Fekete Rigó) sincs már meg, a Liget szálló van a helyén...
drabál 2011 jan. 24. - 11:42:14 Előzmény szonya1
(23/67)
Ne keverjük a fogalmakat:Munkaszolgálat nem volt aháború után.Kitelepítés volt a politikailag megbízhatatlanok részére :svábok,kulákok,arisztokraták stb.Ez azt jelentette ,hogy kis motyóval el kellett hagyniuk alakásukat ,és irány a Hortobágy v. a Dunakanyar stb .Ott pedig kaptak valami munkát ,életlehetõséget ,ami kb az ott élõkkel volt azonos.Ott nem voltak bezárva koncentrációs táborba ,hanem paraszti munkát végeztek.Kb mint akínai kultúrális forradalomban ,hogy az értelmiséget lehajtották vidékre átnevelés céljából.
Tábor is volt az elítélteknek pl Recsk,de azt ki kellett "érdemelni" még külön.Aztán malenkij robot is volt a háború alatt akiket összefogdostak találomra az utcán az oroszok ,azok biza mentek Szibériába ,nameg apolitikai ellenfelek ,mint Kovács Béla stb szintén.
10/10
Kárpáti Éva 2011 jan. 24. - 11:34:55 10/10
(22/67)
Még csak annyit: a sógorom is akkor volt katona (54-57). Akkoriban a fiúknak még természetes dolog volt a katonaság, talán mert nem olyan rég ért véget a háború és még annak is örültek, hogy békében katonák és nem háborúban. Nagy volt a szegénység mindenhol, a napi megélhetéssel voltak elfoglalva az emberek. A fiúknak egy mérföldkõ volt a katonaság a felnõtté válásban. Utána mindenki másképpen nézett rá: katonaviselt ember, ezt mondták. Mai ésszel ezt már nem lehet úgy felfogni, ahogy ez akkor volt, de ez nem is baj.
10/10
Kárpáti Éva 2011 jan. 24. - 11:22:15 10/10
(21/67)
A film készültekor ugyan még csak 1 éves voltam, mégis sokminden ismerõs volt a filmben, hiszen az 50-es és 60-as évek olyan sokban nem különböztek. A gyerekek és a fiatalok pl. ugyanilyenek voltak. Az én anyukám is hasonló gyárban dolgozott. Még mi is jártunk ilyen kerthelyiségbe a 70-es években is. A filmbeliben is voltam szerintem 69-ben, valahol az Ajtósy-Dürer sorban volt, de a nevére már nem emlékszem.
A film nagyon jó, nemcsak a szereplõk szenzációsak, de a rendezõ nagyon jól mutatja be - apró kis felvillanásokkal - az egyszerû emberek életét. Bizony segítség nélkül ma sem könnyû eligazodni mi értékes, mi nem. Ez a film feltétlenül az.
gabriella_ 2011 jan. 23. - 21:36:36
(20/67)
Az 1950 júniu­sában megkezdõdött intézkedések keretében az „átnevelés” érdekében nehéz fizikai munkára kötelezték az érintetteket, bírósági döntés nélkül.
szonya1 2011 jan. 23. - 21:20:45
(19/67)
Úgy érted, hogy katonai szolgálat helyett hívtak be embereket muszosnak még ezekben az években is? Mert az, hogy megtiltották nekik, hogy fegyvert vegyenek kézbe, még nem egészen ugyanaz, mint a "klasszikus" munkaszolgálat.
perry 2011 jan. 23. - 21:07:27
(18/67)
Hivatalosan átnevelésnek vagy kitelepítésnek nevezték.
gabriella_ 2011 jan. 23. - 21:00:53
(17/67)
A Rákosi-rendszerben is volt munkaszolgálat. Egy 1950-es MDP KB-határozat alapján, az akkori Honvédelmi Minisztérium saját hatáskörében, belsõ utasítással rendelte el. A kiválasztás politikai diszkrimináció alapján történt. Eszerint a megbízhatatlanok (kulákok, egyházi iskolák volt diákjai, a volt középosztály fiai, az osztályidegenek és gyerekeik), illetve akik belefértek az ellenségképbe, nem vehettek fegyvert a kezükbe, mert azt a proletárdiktatúra ellen fordítanák.
perry 2011 jan. 23. - 20:58:45
(16/67)
http://anton.nolblog.hu/archives/2010/06/27/A_munkaszolgalat/ itt ugyan nem az 50s évekrõl van szó.
Az 50s években már errõl nincs, viszont aktív börtönbüntetések voltak a másképpen gondolkodóknak.
Szibéria pedig igen csak erõs túlzás az 50s évekre vetítve.
gabriella_ 2011 jan. 23. - 20:55:51
(15/67)
A hatalom közelieknek kellett csak félniük?! A többiek pedig békében és nyugalomban élték az életüket. Ja.
Az általam meghallgatott idõs emberek, akiknek közük nem volt a hatalomhoz, pedig biztos csupán paranoiásak voltak! Majd tájékoztatom õket!
Bárki kerülhetett hatalom közelbe, ha bekopogtattak hozzá...
szonya1 2011 jan. 23. - 20:19:34
(14/67)
Az ötvenes években is voltak munkaszolgálatosok?
babajaga 2011 jan. 23. - 19:11:24
(13/67)
el vagy tévedve kicsit, mert szibéria nem magyaroroszágon van... egyébként meg csak a hatalomközelieknek kellett félniük, a filmben látható egyszerû emberenek nemigen. mellesleg lassan elérjük azt a szintet, hiszen ma is folynak már a koncepciós perek...
bethesda 2011 jan. 23. - 18:04:38
(12/67)
nagyon köszönöm

üdv, Washingtonból
wagnera 2011 jan. 23. - 17:34:53
(11/67)
Nekem tetszett a film. Érdekes volt kitalálni, hogy vajon kit látok a képernyõn. Volt akit egybõl felismertem, volt akit meg kellett keresnem, hogy ki is lehet.
wagnera 2011 jan. 23. - 17:32:56
(10/67)
"Lukácsi Margit a kor népszerû táncdalénekese volt, több filmben is látható volt, pl. az "Egy pikoló világos"-ban.
A Corvin étteremben , ami esténként elegáns, mûsoros hely is volt, lépett fel olyan mûvészek társaságában, mint Vay Ilus , Csák Hugó, Gerard Laboch.
A kiigazítás csupán annyi, hogy az étterem nem a Corvin áruház legfelsõ emeletén volt, ahol ég a villany, hanem a földszinten. A Somogyi Béla utcából nyílt a bejárata.
Lukács Margit a maga mûfajában nagy egyéniség volt, aki tudását énektanárként is átadta az utána jövõ nemzedéknek.
És ez bár nem az Õ topicja, de álljon itt a képe, hogy egyáltalán tudjuk, kire emlékezünk."
Forrás: www.filmacademy.hu/index.php?id=540&forumid=3799
A lap alja felé van, keress rá a nevére az oldalon!
De remélem itt is megjelenik!
bethesda 2011 jan. 23. - 16:47:14
(9/67)
ki az énekes a kerthelyiségben?
offtopic
Wescone 2011 jan. 23. - 14:40:59
(8/67)
Bizony!
...de ezt az emberek nagy többsége képtelen felfogni - valamilyen szinten irigylem õket.