Téma: Eredet

candy_floss 2011 ápr. 09. - 17:56:46
(1666/2206)
ha már ilyen filmet készítenek -a témához hûbben- kicsit jobban utána járhattak volna a részleteknek, mert jó pár dolog nem egészen így van.. hogy ne csak egy "ami a témán belül tetszik, azt ragadom ki film" legyen.
10/10
mnlevente 2011 ápr. 07. - 13:32:12 10/10
(1665/2206)
Bocsi 'nem' helyett 'nagyon'
10/10
mnlevente 2011 ápr. 06. - 23:11:06 10/10 Előzmény levina
(1664/2206)
Szerintem nem elképesztõ ez a film... végre van egy sci-fi aminek jól felépített háttere és cselekménye van, csodálatos látványvilága és érzelemtelítettsége is... Ezen kívül a szokatlan témája is nem kevés gondolkodásra késztet. Higyjétek el, nagyon ritka az ilyen film! Nekem az egyik kedvencem (10/10)
7/10
levina 2011 ápr. 03. - 13:51:33 7/10
(1663/2206)
Nemrég láttam a filmet, és bevallom nem igazán fogott meg. Nem rossz, de valami nekem hiányzik belõle. Kicsit számomra sok, ez az álom az álomban, és még abban is álom. Aztán a vége is elég érdekes, de pozitívum, hogy legalább gondolkodásra sarkall. Aki szereti az ilyen jellegû filmeket, azoknak biztos nagyon fog tetszeni, de én nem nézném meg még egyszer. :)
10/10
L. balint 2011 ápr. 02. - 15:33:47 10/10 Előzmény Lszasza
(1662/2206)
Szerintem is lenyûgözõ. Teljes mértékben egyet értek.
8/10
Maximus Decimus 2011 ápr. 02. - 14:16:33 8/10 Előzmény SzFeri82
(1661/2206)
Nyitva hagytak egy kérdést?Ki figyelte azt egyáltalán?Néha már a film közbe is többször elveszettem a fonalat annyira nagy a kavarás!Egyébként tényleg igen ötletes és különleges a film, de mint mondtam semmikép sem egy könnyed esti kis szórakozás!Megnéztem,jó volt,egyszer bõven elég is volt, utána meg felfrissültem a Dumb és Dumberen. :-)
10/10
Lszasza 2011 márc. 31. - 13:49:47 10/10
(1660/2206)
Még bennem van...Pár napja láttam..Lenyûgözõ! 10 pont!
10/10
Gonzzo410 2011 márc. 31. - 11:44:01 10/10
(1659/2206)
Zseniális! Viszont nem értem ezt miért nem játszották IMAXben. Röviden: 10/10!
SzFeri82 2011 márc. 26. - 10:55:31
(1658/2206)
Bírom az olyan embereket akik megérthetetlennek tartanak egy filmet csak azért, mert a végén nyitva hagy egy kérdést. :D Pláne milyen mókás látni ahogy szenvednek, meg kattognak rajta.

Én nem szoktam ilyeneken gondolkodni, inkább a hangulatba próbálom magam beleélni. Nagyon tetszett.
8/10
Maximus Decimus 2011 márc. 19. - 15:37:22 8/10 Előzmény deadscott
(1657/2206)
Érdekes és nagyon látványos film,ugyanakkor eléggé vontatott és idõnként unalmas,szinte követhetetlen és zavaros. Fiatalok és azok akik a könnyed szórakozást kedvelik,kerüljék el nagyon messzire.Én semmi pénzért nem szenvedném végig még egyszer azt a bõ 2 órát amit a filmre áldoztam.
10/8
10/10
deadscott 2011 márc. 17. - 23:17:52 10/10
(1656/2206)
akinek tetszett, annak ajánlom Murakami bácsi könyvét: "Világvége és a keményre fõtt Csodaország"

a film amúgy 10/10
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 16. - 05:38:50
(1655/2206)
Ezt nem néztem meg, csak úgy, talán valakinek érdekes: http://mr-moto-velorex.blogspot.com/2011/03/az-emberi-psziche-manipulalasa.html
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 16. - 05:01:46
(1654/2206)
Fogalmam sincs, mire lehet gondolni. Mert én abból indultam ki, hogy az egész film, az elsõ kockától az utolsóig csak fantázia, Cobb képzelgése, azaz egyáltalán semmi sincs, amit a filmben valóságként fogadhatnék el. Vagyis arra gondoltam, a rendezõ semmit sem tart valóságnak, semmit sem akar valóságként láttatni. Hanem egy ember képzelgéseit, fantáziáját mutatja be. Hogy nem így mûködnek az álmok? Sebaj, hiszen ezek nem valóságos álmok. Hogy primitívek a jelenetek? Sebaj, hiszen ezek "csak" egy ember fantáziái, amikkel a rendezõ nem azonosul. Csak bemutatja valakinek a tudatát, aki magát híres építésznek álmodja, meg mindenféle sztorit összeálmodik. Épp ezért nem baj, ha logikátlan, ha nem illeszkednek, vagy ha béna filmekre emlékeztetnek a jelenetek. Nem az a lényeg, hogy fantasztikusan szépen legyen fényképezve a robbanás vagy minden nagyon mûvészi legyen.
A lényeg inkább az álomnak a logikája, amirõl Jung ezt mondja: "Az álmok nem csupán az események reprodukciói, s nem is az élmények elvonatkoztatásai. A tudattalan alkotó tevékenység hamisítatlan megnyilvánulásai. Freud nézetével szemben, mely szerint az álmok vágyteljesítések, a saját tapasztalataim alapján én inkább egy kompenzatorikus funkciót tételezek fel....Azért nevezem kompenzatorikusnak az álmokat, mert azokat az elképzeléseket, érzéseket és gondolatokat tartalmazzák, amelyek ha hiányoznak a tudatból, akkor belátás helyett félelemmel teli hézagokat hagynak maguk után. (!!!!) ...a kellemetlen gondolatok elfojtásával valamiféle pszichés vákuumot teremtett, amely lassanként megtelt félelemmel, ahogy oly gyakran történni szokott. Ha tudatosan foglalkozott volna a gondolataival, akkor tudta volna, hogy mi hiányzik neki, és akkor nem lett volna szüksége szorongásos állapotokra, hogy ezekkel helyettesítse az életébõl hiányzó tudatos szenvedést....
Az álmok jelentõsége és tartalma a tapasztalatok alapján állandóan közeli viszonyban van a mindenkori tudati helyzettel. Az ismétlõdõ álmok az éppen így ismétlõdõ tudati helyzetnek felelnek meg....világos, hogy nagyon jól kell ismerni a tudat állapotát, mivel az az eset is felléphet, hogy ugyanazok az álommotívumok egyszer azt, más esetben pedig pontosan az ellenkezõjét jelentik...nem ajánlatos az álmokat úgy értelmezni, hogy nem ismerjük személyesen az álmodót. Azonban vannak alkalmilag is érthetõ álmok...ahol nem kell ismerni az álmodót az álom megfejtéséhez....
beláthatta és korrigálhatta volna az egyoldalúságát. Ebben a tekintetben az álmok felbecsülhetetlen értékûek, de minden elméleti megfontolásról le kell mondani, mivel ezzel csak szükségtelen ellenállást ébresztünk a páciensben....Jobban járunk, ha konkrét esetben egyáltalán nem tételezünk fel semmit, még azt sem, hogy az álmoknak szükségszerûen kompenzatorikusnak kell lenniük. Minél kevesebb elõfeltevéssel hagyjuk, hogy hasson ránk az álom, és amit az álmodó mondani tud róla, annál könnyebben jutunk el az álom értelméhez....Hosszú idõre visszanyúló tapasztalataim alapján én abból indulok ki, hogy az álom azt fejezi ki, ami az értelme, és ezért minden értelmezés téves, ami olyan értelmet tulajdonít neki, ami nem jelenik meg az álomképben. Az álmok nem szándékolt és önkényes kitalációk, hanem természetes jelenségek, amelyek nem mások, mint amit megmutatnak. Nem csalnak, nem hazudnak, nem torzítanak és nem lepleznek semmit, hanem naivan arról szólnak, amit jelentenek, és ami a lényegük. csupán azért olyan idegesítõek és megtévesztõek, mert mindig valami olyant akarnak kifejezni, amit nem értünk. Nem alkalmaznak trükköket a dolgok elrejtésére, hanem a maguk módján egyértelmûen kimondják a tartalmukat. Rá is jöhetünk, miért olyan sajátosak és nehezen felismerhetõk: a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy mindig olyasmit igyekeznek kifejezni, amit az én nem tud és nem ért. azért nem tudnak egyértelmûbbek lenni, mert a tudat nem nem képes vagy nem akarja megérteni a kérdéses dolgot...Az álomnak megvan az a kellemetlen tulajdonsága, hogy pontosan az ember vakfoltjára mutat; sõt pontosan ez a vakfolt kerül elõtérbe az ember álmában....

Nemcsak az álmokból áll az az anyag, amivel a tudattalan analízisénél dolgoznunk kell. Vannak a tudattalannak olyan termékei, amelyeket fantáziáknak nevezünk. Ezek a fantáziák vagy egyfajta éber álmokból állnak, vagy olyanok, mint a látomások, inspirációk. Ezeket ugyanúgy lehet analizálni, mint az álmokat.
Két fõ lehetõség van az értelmezésre...az elsõ az ún. reduktív módszer: ennek az a fõ célja, hogy megtaláljuk az álom alapját képezõ ösztönös késztetéseket...a konstruktív cél...arra törekednénk, hogy hozzáadjunk valamit a tudatos beállítódásához és ezzel gazdagítsuk...
Tehát minden esetben reduktív álláspontot alkalmazunk ott, ahol ahol illúziókról, kitalációkról és túlzásokról van szó. Másrészt viszont konstruktív álláspontot veszünk fel azokban az esetekben, ...ahol a tudat félreérti és elnyomja a tudattalan nem tudatos, fejlõdésre képes tendenciáit. A reduktív álláspont mûvelésében a freudi iskola tünteti ki magát. Õk mindig a primitív és elemi dolgokhoz térnek vissza. A konstruktív álláspont viszont szintézisre törekszik, építõ jellegû és elõre irányítja a tekintetet. Kevésbé pesszimista, mint a reduktív álláspont, ami állandóan azt fürkészi, hogy mi nem jó, és ezért a bonyolultat mindig egyszerûre akarja szétbontani." (Jung: A személyiség fejlõdése, Scolar 2008, 97-102.p.)


Ha ebbõl indulok ki, akkor azt mondom: a film valakinek a tudati vakfoltjáról szól. Ha ez egy filmben van megfogalmazva, akkor nyilván a rendezõ úgy gondolta, hogy ez az álomtartalom közérdekû, sok emberre vonatkoztatható. Általánosságban azt gondolom, a vakfolt, amire rámutat, az, hogy az embernek bûntudata van, emiatt menekül a személyes kapcsolatok elõl, hajszolja a feladatokat, hátha azokban találja meg a megoldást. Feloldozást és segítséget szeretne, mert fenyegetettnek érzi a helyzetét, nagyobb hatalmak kényszerû szolgájának érzi magát, akinek az élete múlik azon, hogy megfelel-e a követelményeknek.
Thousand Lakes 2011 márc. 15. - 22:48:49 Előzmény lilahagyma
(1653/2206)
Ha filmhez kapcsolódót kell linkelni, akkor íme az eddig talált legjobb írás:
http://bigother.com/2010/08/08/seventeen-ways-of-criticizing-inception/
Thousand Lakes 2011 márc. 15. - 22:47:03 Előzmény lilahagyma
(1652/2206)
Már leírtam a lényeget, a kiindulást, miszerint Cobbot programozzák át. No, vajon kik? No, vajon mire? Hadd ne részletezzem a sztorit csak azért, hogy aztán ellentmondást lehessen benne találni. Annyira nem egyedi felvetés, utána lehet olvasni a neten. Ragozzák egy pár helyen.
Nekem nincs kedvem fejtegetni, se még egyszer megnézni a filmet, mert kurvára hosszú és unalmas.
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 14. - 01:38:08
(1651/2206)
Ez kapcsolódhat a film témájához: http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusive_thoughts
2/10
derrick76 2011 márc. 09. - 22:19:09 2/10
(1650/2206)
20 percet bírtam belõle..talán majd egyszer újra neki kezdek..de félek ,hogy a Matrix sorsára jut...ez van
offtopic
lilahagyma 2011 márc. 07. - 18:59:11
(1649/2206)
És mi az interpretációd?
Thousand Lakes 2011 márc. 07. - 14:11:39 Előzmény ati002
(1648/2206)
"Konklúzióját sajnos a végén nem egészen értettem, most álmodik vagy a valóságot látja?"

Mindegy, egyértelmûen neki az a valóság. Ha Cobbon incepciót hajtottak végre (és interpretációmban ez a konklúzió), akkor világos, hogy a valóságra ébresztése volt a cél.
Skillerz 2011 márc. 07. - 13:49:31 Előzmény zotyo04
(1647/2206)
Elismerem van igazság abban amit mondasz, de azt elfelejted hogy sok rendezõnek egyedi stilusa van ami miatt elsöre megtudod mondani hogy ezt ö rendezte pl: Tim Burton ö adja meg, hogy, hogy legyen a film képi világa és azért az sokat dob a filmen...