Téma: Eredet

teardrops 2012 ápr. 26. - 21:50:32 Előzmény BLM
(1806/2206)
Hát... ööö.. izé... most már én is értem, hogy Te mit értesz vagy nem értesz. ;-)

***SPOILER***

Én igazából pedig pont úgy érte(lmeze)m a filmet, hogy alapvetõen nem hagy semmit a képzeletedre (a legvégét kivéve). Úgy értem, végig magyaráz, Ariadne pl. jó ok és indok, hogy rajta keresztül, ill azzal, hogy neki magyaráznak, a nézõ is megértse, mirõl van szó.

Az általam említett Mal-jelenet nekem éppen ezért megmagyarázhatatlan (még;-)), mert a többi jelenethez képest ez kilóg. Minden "normális", igen, még a visszahajló utcarészlet is, hiszen ott éppen a fantáziával játszanak, azt tesztelik, de Mal ugrásakor Cobb mesél, azt meséli, mi és hogyan történt és ehhez képest érthetetlen a jelenet. Oké, hogy álomban vannak (?) és ott fura szituk lehetnek, de akkor a többinél miért nincs ilyen? Itt mi és miért "több", vagy más? Mindent viszonylag pontosan és részletesen megmagyaráznak, itt mégis kizökken ez a logika. Legalábbis nálam/nekem.

De nem baj, megnézem még párszor. Az eddigi néhány alkalom után is.:-)
10/10
BLM 2012 ápr. 26. - 14:31:19 10/10 Előzmény teardrops
(1805/2206)
Lehet, hogy most ismételni fogom magam, mert szerintem errõl már írtam ide.
Ez most Bogojnak is szól!
Az álmainkat nagyon nehéz befolyásolni, de nem lehetetlen.
Az álmokban aztán tényleg nincs helye a fizikai törvényeknek, mert minden a feje tetejére áll:-)
Ez lehet jó és rossz élmény is.
Nem tudok okosabbat írni, mint azt, hogy figyeljetek oda az álmaitokra és próbáljatok összefüggést találni a valóságban megélt dolgaitokkal.
Az agy furcsán mûködik. Nem alszik akkor sem, amikor Ti (mi)igen.
Létrehozhat olyan világot, amit szeretnétek és olyanokat is, amitõl rettegtek.
ÉS! Ezek sem olyan formában jelennek meg az álmaitokban, mint amit a valóságban átéltek.
Sokkal nagyobb fantáziája van az (alvó) agyunknak, mint azt elképzeljük.
Minden összekavarodik benne és érthetetlenné válik. Válhat...
Én nem vagyok sem álomfejtõ, sem igazi szakember ez-ügyben, de én, CSAKIS én, így értelmezem a film lényegét.
10/10
BLM 2012 ápr. 26. - 13:48:52 10/10
(1804/2206)
Úgy írtam: "értem"...
Ez azt jelenti, hogy csak sejtem és rengeteg elgondolkoztató dolog van a filmben és ezt a témát (az álomvilágot) próbálta érzékeltetni a film, miközben teret hagyott a saját fantáziádnak is. Magyarán, értsd úgy, ahogy Neked a legmegfelelõbb...
Ez nem egy szájbarágós film.
Nincs tudományos (sem pszichológiai, sem fizikai) magyarázat semmire. (csak egy kicsit:-)
Nincs happy end és nincs megmagyarázva semmi sem a végén.
Hogy is magyarázzam Neked?
Valahogy úgy értsd, hogy ez a film, felvet egy halom megoldandó problémát, amiket még a szakemberek is csak kutatgatják:-)
Viszont, mindezt rendkívül látványosan érzékeltették, nem véletlen, hogy sok embernek tetszik a film, akár értik, akár nem.
teardrops 2012 ápr. 26. - 13:29:13
(1803/2206)
Ez tök jó, hogy ennyire érted, akkor biztos nekem is elmagyarázod, hogy

***SPOILER***
mi van Mallal és a házassági évfordulójukon elkövetett öngyilkosságával? Miért van Mal az utca másik oldalán, amikor Cobb vissza akarja hívni az ablakból a szobájukba?
10/10
BLM 2012 ápr. 26. - 12:59:29 10/10
(1802/2206)
Tökéletes válasz!
Gratulálok!:-)
Jó tudni, hogy más is "érti" ezt a filmet:-)
...azt hiszem, hogy Te és én, már sejtjük a lényegét...
Nem könnyû dolog, de ezt már megírtam egy korábbi hozzászólásomban.
9/10
Bogoj 2012 ápr. 26. - 11:41:43 9/10
(1801/2206)
valóban :-)
mint ahogy azt sem, hogy ébren van-e
én úgy értelmeztem a totem-dolgot, hogy ha eldõl, akkor a totem tulajdonosa vagy más álmában van, VAGY ébren.
csak a saját álmában nem borul fel a totem, mert azt a világot õ irányítja...
más álmában a totem borul, mert az álmodó nem ismeri a totemet, illetve a valóságban is a fizikai törvények miatt.
de hogy borulás esetén a kettõ közül melyik az igaz...
10/10
BLM 2012 ápr. 26. - 09:43:22 10/10
(1800/2206)
Igaz!:-)
De azt nem mondja, hogy nem épp' a saját álmában van:-)
9/10
Bogoj 2012 ápr. 26. - 09:23:37 9/10
(1799/2206)
"amikor ránézel a totemedre, tudhatod, hogy nem valaki másnak az álmában vagy"
ez a 34. percben hangzik el, és arthur mondja ariadnenak...
10/10
whitehill 2012 ápr. 26. - 08:40:11 10/10 Előzmény realfan10
(1798/2206)
szerintem benn maradt, de ez sose derül ki, mert nem perceken át mutatták, de valószínûleg igen. bent maradt egy álomban. de no para, egyszer majd felébred :D
realfan10 2012 ápr. 24. - 15:55:49
(1797/2206)
**SPOILER**

A végén ugye nem dõl el a bizbasz hanem forog folyamatosan...ezek szerint a fõszereplõ bennragadt az álomban és nem is valóság hogy hazamegy és találkozik a kölykökkel?
10/10
BLM 2012 ápr. 22. - 17:51:15 10/10
(1796/2206)
Továbbra is szeretnék segíteni és ha egy szakember olvassa a hozzászólásomat, bátran cáfoljon meg:-), mondjon okosabbat!
Kb. 14 éves koromban olvastam el az elsõ sci-fi könyvet. Rendkívüli élmény volt a számomra! Ez úgy Húsvét idején történt és nem ment ki a fejembõl...
ÉS! minden tavaszi szünetben (Húsvétkor) jöttek a rémálmok. Évekig!
Féltem, mert tudtam, hogy megint arról álmodok, amirõl nem szeretnék.
Butaságnak tûnik, de nekem komoly problémát jelentett az, hogy jönnek az "idegenek" mindenféle harci eszközökkel, figyelnek engem és bántani akarnak.
Azt a módszert alkalmaztam, hogy elalvás elõtt más, kellemesebb dolgokra gondoltam. Nem jött be.
Senki nem segített ebben, nem adott tanácsot, hanem nekem lett elegem ebbõl a rémálomból és egyszer csak szembenéztem ezzel a dologgal.
Elalvás elõtt beleéltem magam ebbe az elképesztõ szituba és hagytam magam sodorni az eseményekkel.
Ez nekem bejött:-)
Soha többé nem álmodtam errõl.
Ha fogalmazhatok úgy, túléltem:-)
Ráadásul Sci-fi rajongó lettem:-)
10/10
BLM 2012 ápr. 22. - 16:41:31 10/10
(1795/2206)
Most megint belepillantottam ebbe a filmbe és sajnálom, hogy nem láttam még a második (Eredet2) részt.
Segíteni szeretnék azoknak, akik nemigazán értik, hogy mirõl is szól ez a film.
Sok embernek van rémálma és nem szeretnék mindezt újra és újra átélni (álmodni).
Külön tudományág ennek kutatása, felderítése és adott esetben alkalmazása:-(
Valóban megtanulható az, hogy "befolyásoljuk" az álmainkat, de ez nem egy könnyû feladat...
Illetve könnyû lehet, csak szembe kell néznünk elalvás elõtt a félelmeinkkel. Tapasztalatom szerint, ez mûködik.
Az álmaink szorosan kapcsolódnak a mindennapi életünkhöz, problémáinkhoz, félelmeinkhez és reményeinkhez(vágyainkhoz).
Mindez az agyunkban játszódik le és amikor békésen alukálnánk, az agyunk tovább "dolgozik". Ilyen az emberi agy.
ÉS!, hogy miképpen mûködik az emberi agy, azt még a legnagyobb tudósok sem derítették ki!
10/10
BLM 2012 ápr. 18. - 18:09:09 10/10
(1794/2206)
Nekem sem okozott gondot elsõre megértenem(?), mégis megnéztem újra. Nem változott a véleményem...
czmarek97 2012 ápr. 18. - 17:57:24
(1793/2206)
Nekem nem okozott nagy nehézséget a rögtön megértése. Szerintem teljesen érthetõ volt, persze ha egy fontos mondatot eleresztünk, akkor sok minden nem lesz érthetõ.
10/10
BLM 2012 ápr. 18. - 15:28:20 10/10 Előzmény Második Mancika
(1792/2206)
De tudod mit?:-)
Ne is hallgass rám!
Ugyanis, ez csak az én véleményem (ezért is írtam többször azt, hogy szerintem, pedig utálok szó-ismételni:-)
A film készítõinek pont ez volt a célja, hogy gondolkodásra kényszerítse a nézõket:-)
Mindenki értelmezze úgy, ahogy Neki a legjobb.
Nem egy szájbarágós film, tehát teret ad a fantáziálásnak:-)
Külön jó benne, hogy még aki nem is érti, a látvány lenyûgözi és persze nem beszélve a zenérõl és a színészek játékáról:-)
10/10
BLM 2012 ápr. 18. - 14:32:37 10/10 Előzmény Második Mancika
(1791/2206)
Nehéz ezt elmagyarázni:-(
Nem szabad úgy értelmezni, vagy felfogni, mint a valóságot.
Tudod, az álmainkban minden megtörténhet. Vannak rémálmaink és olyan jó álmaink is, amit nem szeretnénk, ha véget érne:-)
Amikor például menekülsz valami elõl a rémálmodban, akkor minden lelassul. Szednéd a lábad, de valamiért nem tudsz úgy szaladni, ahogy szeretnél.
Van olyan álmunk is, amikor zuhanunk.
A zuhanás (a valóságban) pár pillanatig tart. Az álomban a végtelenségig hosszú ideig és alig várod, hogy felébredj végre és vége legyen ennek a szörnyûségnek.
Ugyanígy vagyunk a kellemes álmainkkal, amikor meg épp' azt nem szeretnénk, ha véget érne, ezért gyakran vagyunk úgy, hogy bár már felébredtünk, vagy csak félálomban vagyunk, mégis újra és újra folytatjuk ezt a szép álmot:-)
A filmben szerintem ezt az idõanomáliát szerették volna érzékeltetni.
Szerintem sikeresen:-)
Második Mancika 2012 ápr. 16. - 21:26:15
(1790/2206)
ha már az összehangolt ébredéseknél vagyunk, elmondhatnátok, hogy az miért kellett ? (hányszor kell megnézi a filmet, hogy ezt megértsük?)
Igen, a zenéje óriási, azóta több filmet rajtakaptam azon, hogy másolják a cuccot ...
10/10
whitehill 2012 ápr. 16. - 20:41:25 10/10 Előzmény Második Mancika
(1789/2206)
mennyire igazad van :D egy kicsit elbambulsz és már el is vesztetted a fonalat. azért ilyen sokáig mereven koncentrálni erre a filmre már rutin szükséges :P

a film alapötlete zseniális, még hasonlóval sem találkoztam soha. már vagy fél tucatszor láttam, de mindig nyújt valami újat, mert az elõzõ nézéseknél nem értettem meg valamit, amit a köv. alkalommal már igen. bennem most állt össze, hogy mire volt jó az összehangolt lökés.

félelmetes egy elmére utal, aki kitalálta ezt. mármint nem az ötletet, mert szerintem ezt kapta valahonnan. ezen a síkon, vagy csak álmodta a kitalálója, azt nem tudom, de ez emberi elmébõl nem pattanhat ki :D és ami még ijesztõbb, hogy akár valós is lehet. én kinézem az oroszokból, meg a jenki titkosszolgálatból, hogy kísérleteztek ilyenekkel, sõt akár meg is valósítható.

egyértelmûen 10-bõl 10-re jutalmazom a filmet.
9/10
NagyD.991 2012 ápr. 15. - 15:30:19 9/10
(1788/2206)
Huh... :D

Ez a film az agyzsibbasztás magasiskolája. Ilyen mélyen elgondolkodtató, nehezen követhetõ filmmel már rég találkoztam (ezért is örültem neki különösen). Mint sokan másoknak nekem is kétszer kellett látnom ahhoz, hogy a meg nem értett dolgok NAGYJÁBÓL körvonalazódjanak. Egy gondosan felépített film, amiben a szuper alapötlet mellett megvan a remek színészi játék, és a nagyon jól eltalált zene. Mély nyomot hagyott bennem az biztos! Van azért néhány homályos dolog, amit most sem értek és magyarázatra szorulna (pl.: az ébredések hajszálpontos összehangolása) de összességében zseniális. Tudom, az én hibám ha vannak a filmnek olyan elemei, amiket nem értek de emiatt 9-est adok. Ajánlott azoknak, akik szeretnek hosszasan elmélázni egy filmen!
sixpack1989 2012 ápr. 14. - 08:15:41
(1787/2206)
Nem is volt annyira bonyolult,és szörnyû,mint amire számítottam:D
Simán lekötött,és kb 8 pontra értékelném virtuálisan,nem rossz film,abszolút könnyen értelmezhetõ volt,annak ellenére,hogy nem kötött le teljes mértékben.