6/10
patkoattila 2011 márc. 15. - 19:59:52 6/10
(230/610)
Bennem kettõs érzelmeket váltott ki a film, de amint látom a fórum közönségében is.

Objektíven nézve: 10/8 nagyon jó zene, táncok, operatõri munka, vágás.

Szubjektíven: 10/5 nincs benne egy szimpatikus karakter, és minden szereplõ az általam nem elfogadott értékeket testesíti meg: a lányát egészségtelenül irányítani próbáló anya, a maximalista rendezõ, a könnyûvérû "barátnõ" és a frigid, törtetõ balerína
miénkittatér 2011 márc. 15. - 19:07:28
(229/610)
Miért attól mert van benne balett már mûvészfilm? :))))))
Most úgy is aktuális, vesd össze Tarr Béla filmjeivel, hogy megérezd a különbséget:)
miénkittatér 2011 márc. 15. - 14:20:34
(228/610)
Egy két dolog mellett azért nem tudok szó nélkül el menni.
Érthetetlen számomra, hogy mi alapján gondoltál arra, hogy ez mûvészfilmnek készült? Elismerem a rendezõnek furcsa "mûvészfilmes" neve van és tényleg nem a lövöldözõs akciómozikban jeleskedik, de azért, mert itt a balett a körítés ez még igen csak közönségfilm. Persze, az hogy közönségfilm, nem von le az értékébõl, sõt üdítõ lenne, ha a közönségfilmek zöme ezen a szinten mozogna, noha ténylegesen sok hiba róható fel ennek a filmnek is.

Amit írtál, hogy ijesztgetõs film, erõsen félrevezetõ. Semmi váratlan sokk nincs a filmben, minden "rémisztõ" rész kellõ képen fel van vezetve.És hát a rémület szintje valahol egy esti Gyilkos elmék epizód szintjén mozog.

Ha az ember a saját álmaiba belegondol akkor igazán hatásvadásznak sem lehet mondani ezeket a víziókat.Úgyhogy azért szerintem csínján kell bánni a hatásvadászat kifejezéssel.Mondjuk azt is megszokhattuk már, hogy itt a port fórumon a emberek 90%-a két szót ismer filmekkel kapcsolatban. Az egyik a hatásvadászat és a másik a klisé, és rendre rosszul is szoktuk használni õket:)

A többivel egyet értek, tényleg van pár hiányossága a filmnek, de azért egy üdítõ színfolt a mostani filmek között.
virágostányér 2011 márc. 15. - 13:12:11
(227/610)
Nagyon sokat vártam ettõl a filmtõl,talán épp ezért is csalódtam hatalmasat.Nem éppen ijesztgetõs-hatásvadászatra számítottam.(láttam mások szerint is kissé hatásvadász a film)Bár gyaníthattam volna,hogy nem fogok rajongani érte,mert a rendezõ egy korábbi filmjét,amiért szintén nagyon odavoltak,egyszerûen kínszenvedéssel néztem végig.Ez volt A pankrátor.Párhuzam volt ugyebár a 2 film között-végkifejlet-helyzet terén,ami megint csak kissé erõltetettnek tûnt - legalábbis számomra.A nagy pofon végül is az volt,hogy nem mondanám magam nagyon ijedõsnek,de majd beszartam rajta bizonyos részeknél.Valószínûleg ez amiatt történhetett meg mert egyáltalán nem számítottam ilyesfajta jelenetekre.Én mûvészfilmre számítottam,de ez nem volt az.Nem a horrorfilmbe hajló jelenetek miatt,úgy összességében.Imádom Natalie Portmant,de itt fõleg csak a szépségével tudott elkápráztatni,láttam már jobban játszani.(pl.Goya kísértetei)Nagyon zavart,hogy nem tudtunk meg szinte semmit a karakterérõl.Nem tudtunk belõle semmit megismerni,megtudtuk,hogy egy begolyózott balettos,ennyi.Persze valószínûleg ez nem Portman hibája,rossz volt a forgatókönyv.A legérdekesebb szereplõ számomra az anyuka karaktere volt,extrém módon szabályozta a lányát és maga is bolond volt.Pozitívum még,hogy eddig csak elég keveset hallottam a Hattyúk tava zenéjébõl,itt nagyon tetszett,nagyon szép volt.
frenchbullie 2011 márc. 15. - 10:56:01 Előzmény miénkittatér
(226/610)
Üdv! Olvastam már más hozzászólásodat, úgyhogy gondoltam, hogy értetted elsõre is:-)

Viszont amikor átolvastam az elsõ, vagyis elõzõ kommentemet, iszonyú önkritikus módon úgy döntöttem, hogy nem voltam egyértelmû, és ezért kezdtem újra:-)
Mage 2011 márc. 15. - 07:09:35
(225/610)
Aronofsky-ban az a "jó", hogy úgy rendez skizofrénekrõl és drogosokról filmet, hogy nem látott még se skizofrént, se drogost.

(Ha mégis látott, az nagyobb baj, annak alapján, amit visszaad belõle.)
Mage 2011 márc. 15. - 07:07:09 Előzmény frenchbullie
(224/610)
A Zongoratanárnõ nekem is hamar beugrott a Fekete Hattyú közben, csak nehéz õket egy lapon említeni, mivel az elõbbinek volt valami értelme is, az utóbbi kimerül abban, hogy szép volt.
offtopic
Mage 2011 márc. 15. - 07:05:00
(223/610)
Annyira tipikus, hogy amint nem érted a másik véleményét, jön a személyeskedés. És tudnád, hány hozzád hasonló ember van.

Ez a szomorú.
cherry11 2011 márc. 14. - 20:23:54
(222/610)
ez döbbenet volt. ennyi!
miénkittatér 2011 márc. 14. - 19:28:26 Előzmény frenchbullie
(221/610)
Értettelek elsõre is:)
Egyébként nem is az a gond, hogy mennyire túlzó vagy nem túlzó a hallucinációk megjelenése.Ami engem zavar az a többi tünet hiánya.
zottyo534 2011 márc. 14. - 18:55:54
(220/610)
Szépen ki lettek osztva, de egy tökéletes világban mindenki maga dönthetné el, hogy tetszik-e neki egy film, vagy sem és ha igen/nem, akkor még azt is eldönthetné, hogy miért.
Mivel ez egy nyilvánvalóan széles néprétegnek tetszõ film, remélem az ilyen stílusú védelmezése elõtt végiggondoltad, hogy ez a széles népréteg véletlenül nem-e a csõcselék.
frenchbullie 2011 márc. 14. - 18:24:05
(219/610)
Üdv! Az nem is baj, hogy nem értesz egyet:-) Igazad van, az álmoknak, a képzeletnek nincs határa.

Én pedig megint nekilátok, korábban talán rosszul fogalmaztam.
Tehát, azt a rendezõi törekvést, eszközrendszert találom túlzónak, ahogy/amivel Aronofsky bemutatta a beteg leányzó képzeletében lejátszódó dolgokat. Lehetséges persze, - minden rosszmájúság nélkül -, hogy elõzõleg olyan mélységig elmerült a témában, akár egy pszichológus vagy pszichiáter, és akkor le a kalappal elõtte. Elhiszem, hogy ütõs, hatásos filmet akart készíteni, de nem biztos, hogy ehhez mindenáron szükség volt a hallucinációk ilyen szintû,formájú megjelenítésére.
Sokszor bebizonyosodik - szerintem - a "kevesebb több" mondás igazsága. Láttam például színházban Szalay Krisztát többszörösen hasadt személyiséget játszani, pusztán mimika és testbeszéd segítéségével zseniálisan érzékeltette, hogy az ötbõl éppen melyik személyiséghez "van szerencsénk".

A zongoratanárnõre visszatérve pedig, Haneke nem hagy helyet a képzelgésnek, hallucinációnak, a valóságot vágja a nézõ képébe, olyan keményen, hogy az "minden képzeletet felülmúl". (spoiler)Erica valóban nekimegy az anyjának, ténylegesen megsebzi, megcsonkítja magát, valóban üvegszilánkokat rak egy tanítványa kabátjának zsebébe, valóban peep-show-ba jár, valóban megerõszakolják. Ezért aztán sokkal sokkolóbb, megdöbbentõbb, erõteljesebb, mint a Fekete hattyú. Számomra legalábbis. Isabelle Huppert alakítását is átütõbbnek találtam, mint Natalie Portman-ét. Tény, hogy õ idõsebb, érettebb színésznõ, ezáltal nagyobb (lehet) a színészi tapasztalata is.

Végül pedig, mindaz amit leírtam, csak szubjektív nézõi vélemény, semmiképp nem akart kritika lenni, sem a film, sem a rendezõ felé:-)
miénkittatér 2011 márc. 14. - 13:57:51 Előzmény frenchbullie
(218/610)
Nem értek ezzel egyet, mert az egy dolog, hogy a téveszmék nem valóságosak. De aki a téveszméket megéli, annak teljesen valóságos érzetet nyújt.És emiatt sokkal félelmetesebb lehet hiszen valóságnak fogod el a fantáziád szüleményeit.

Egyébként, ha belegondolunk a saját álmainkba, akkor végkép nem hiszem , hogy túlzások lennének a filmben a hallucinációk terén. Sõt egyébként a hallucik java szinte észrevehetetlen a filmben, szinte csak sejtés szinten mutatják.
8/10
DaveeTheStar 2011 márc. 13. - 17:14:19 8/10 Előzmény Viki1080
(217/610)
Hallotam már róla,és köszönöm az észrevételed!:)
offtopic
Mage 2011 márc. 12. - 16:48:52
(216/610)
Na, ezt nem is tudtam. Mitõl lettem az? Hogy néha kimoderának?
frenchbullie 2011 márc. 12. - 16:20:12
(215/610)
Üdv! Tegnap sikerült megnéznem a filmet. Már nagyon kíváncsi voltam rá, a témaválasztás és a rengeteg pozitív vélemény miatt. A hallucinációk megjelenítését én is kissé - na jó, nem mondom, hogy hatásvadásznak, nehogy megkövezzenek:-) - túlzónak találtam. De a zene és a balettjelenetek nagyon tetszettek!

Hasonló témában szerintem jobb A zongoratanárnõ c. történet. Ott nincsenek képzeletbeli látomások, abban a filmben minden rettenet ténylegesen megtörténik a fõszereplõvel, a kõkemény valóságot látjuk, ami sokkal sokkolóbb, mint bármely képzelgés. A Fekete hattyút nézve, felsóhajthat az ember, de jó, ez vagy az valójában nem történt meg a szereplõvel, a zongoratanárnõt látva nem...
9/10
mecsoka 2011 márc. 12. - 10:17:05 9/10
(214/610)
Tetszett. Végig lekötött, érdekes volt. Csak ajánlani tudom. 9/10
9/10
offtopic
bittermoon1992 2011 márc. 12. - 09:42:54 9/10
(213/610)
"Na, megszólalt a port.hu cinikus "sztárkritikusa".
Mage 2011 márc. 12. - 07:23:55
(212/610)
Nem is értem, hogy nem haltak még ki a mûvészek.
9/10
bittermoon1992 2011 márc. 12. - 02:01:34 9/10
(211/610)
SPOILER

A skizofrénia tökéletesen szimbolizálta, hogy egy mûvész az adott szerepért/szerepben a végsõkig feláldozza önmagát, és bizonyos szempontból bele is hal. Azt javaslom, nézd meg még egyszer.

SPOILER VÉGE