adamnagysweetmovie 2013 aug. 21. - 12:26:14
(495/516)
Én még egy érdemi ellenérvet nem olvastam itt, azon a szellemi nívón felül, hogy 1000X leírjuk egy filmrõl: "a szinkronja nem tetszett".
drProktor 2013 aug. 21. - 12:25:57
(494/516)
" most sikerült megnéznem, bár én csak az Rtl klub honlapján tettem így"
Ezt úgy értem, hogy az rtl club honlapján meg lehet még nézni, akkor jól értlek?
Kérlek, add meg a címet, én beragadtam a sok rtlklubos hülyedségbe!
adamnagysweetmovie 2013 aug. 21. - 12:18:00
(493/516)
És ami a külön jó volt, hogy a vezérkultusz, csodavárás Magyarországán pont nem a két fõalakot helyezte középpontba, hanem a köznépet: aki mindent peszopál, mindig megvehetõ, szinte mindig megalkuszik az erõszak elõtt és... mindig ráfarag.
2/10
Semprini 2013 aug. 21. - 12:14:18 2/10
(492/516)
Az pont nincs meg nekem sajnos, viszont négy(!) másik igen, kettõ videón, kettõ DVD-n és egy CD-n. Ez a mostani egyikhez sem mérhetõ semmilyen vonatkozásban.
melanett 2013 aug. 21. - 12:12:07
(491/516)
Én is a konzervatív vonalat erõsítem, úgyhogy inkább gyorsan elõkotortam az 1990-es Népstadion béli koncertváltozatot és azt néztem. Nálam az az abszolút favorit!
drProktor 2013 aug. 21. - 12:04:16
(490/516)
Kár erõltetni az ipsét, hidd el!
drProktor 2013 aug. 21. - 12:03:10
(489/516)
Nagyon szerettem volna megnézni, de technikai okokból kihagytam.
Kérem, ha valaki dvd-n tudná a fölvételt prezentálni,
jelentkezzék(csere, vétel(?))
K. Zsuzsi 2013 aug. 21. - 12:02:50 Előzmény vondermonarchi
(488/516)
"... absztrahál... Ez is olyan kultúrcucc? Alföldi soha nem fog örök érvényût alkotni pláne nem egy István, a király rockopera rendezésével."
1. Az "absztrahál" nem "zagyvál"-nit jelent. Ha nem érted, a te bajod.
2. A cucc és a kultúr csipetkét sem illik összevont szóba.
3. Soha ne mond azt, hogy soha!
4. Nem a darab, hanem a helyzet és a szereplõk gondolatainak örök-érvényûségérõl van szó.
Reveur 2013 aug. 21. - 12:01:34
(487/516)
Na...nekem meg most sikerült megnéznem, bár én csak az Rtl klub honlapján tettem így.
Hogy én is ennyi hsz után véleményt alkossak: számomra egy hatalmas nagy csalódás volt ez a verzió.
Alföldibe szintén csalódtam, pedig én személy szerint nagyra tartom a tudását - lehet mások nem, de nem izgat -,
más darabjai eddig mindig tetszettek.
A színészek szerintem színészileg jók, de hangilag az adott szerepekhez szerintem most gyengék voltak - és itt fontos a hang is -, persze tisztelet a kivételeknek akik, pedig szerintem az alábbiak: Udvaros, Blaskó, László Zsolt, és persze Feróék.
Szerintem Sthol, önmagához képest jó volt, viszont Novákba, meg Fekébe ebbe az elõadásba szintén csalódtam csak, mert véleményem szerint többet is tudnak, ill. nyújthattak volna.
Végezetül...agyon lett modernizálva...és szerintem totál feleslegesen lettek beletéve szektás jelenetek, amiktõl már-már elbõgtem magamat, h mit keresnek a darabban. :(
Persze, ha élõben is megnézem, "HA", akkor lehet másképp fogom látni, bár erõsen kétlem. :(
2/10
Semprini 2013 aug. 21. - 11:14:47 2/10
(486/516)
Nem mondom, hogy túl sok jóra számítottam, miután ismertem a rendezõ nevét, és láttam néhány képet az elõadásról, plusz el is olvastam négy kritikát ami a neten elérhetõ volt. Többnyire szidták az elõadást mint a bokrot - megérdemelten. Persze, ma a modernizált színházi produkciók korát éljük, nagyobb csapás nem is érhetné a színházkultúrát mint ez, de hát én ilyen konzervatív ízlésû ember vagyok, ha én színigazgató lennék, biztos hogy nem engednék egyetlen egy történelmi témájú darabot sem más korba helyezni. Persze vannak mûvek amelyek jobban viselik az áthelyezést, szerintem az István a király nem ilyen. De most már ezt is elérte a trend, és a legújabb verzió az átértelmezés jegyében készült. Nem tetszett, úgy ahogy van. Persze nemcsak a rendezés, hanem a zenei megvalósítás sem. Feke Pál talán nem túlzás, az egyetlen olyan énekes akinek vokális produkciója méltó az egykori etalonnak számító elõadás szereplõihez, sõt orgánuma még kísértetiesen hasonlít is a Varga Miklóséhoz. Csakhogy alföldinek sikerült belõle is kihozni a legrosszabbat: az öt évvel ezelõtti elõadáson még sokkal jobban, kiegyenlítettebben énekelt, de még így is messze kimagaslott a szereplõgárdából. Sajnos nem volt nehéz dolga. Stohl Andrásnak egy adekvátan kiosztott szereposztásban esetleg Laborc vagy Vecellin szerepe lehetne való, Koppány semmiképpen. Az énekszólam egyszerûen kifogott rajta, hogy nyoma sincs benne a Vikidál-féle õserõnek, már csak hab a tortán. Udvaros Dorottya mérhetetlenül ellenszenves Saroltot formál, miközben hangi produkciója nevetségesen kisszerû és gyenge. Valósággal elcsipogja a szólamot, utána rögtön betettem a 84-es filmet és meghallgattam Berek Katival - na erre mondják, hogy ég és föld a különbség! Radnay Csilla majdnem jó Gizella, de a közép és magas regiszter közti váltóhangoknál rendkívül csúnya színt kap a hangja, ezen még dolgozni kellett volna egy énektanárral. Tompos Kátya Rékája alapvetõen tetszett, fõleg színészileg volt nagyon jó, de hangilag is az egyik legkiegyenlítettebb produkciót hallottuk tõle - bár egész más hangütésben szólalt meg mint anno Sebestyén Márta vagy Auksz Éva, de ez talán nem is akkora baj. Novák Pétert korábban már láttam Tordaként, most átformálva alföldi ízlése szerint rockeresre vették a figurát, így ez se volt az igazi, bár benne volt még leginkább spiritusz a férfiszereplõk közül. A három magyar úr penetránsan rondán énekelt, Laborc saját maga paródiája volt, de az igazi paródia az Varga Miklós és Nagy Feró szerepeltetése volt. Az õsbemutató Istvánja (bár eredetileg csak a hangját adta hozzá) és Laborca ezúttal a két regös szerepében lépett színpadra - mit lépett, Trabanton(!) jöttek be, aztán ijedten botorkáltak a színen, mint akik azt se tudják, hol vannak, tényleg katasztrófa volt. Aki a legkevésbé tetszett, az László Zsolt Asztrikja volt, az még paródiának is rossz volt, amit az õ figurájával mûveltek, egészen elképesztõ, túl azon, hogy reszelõs hangja kicsit sem illett a szerephez. Blaskó Péter krónikása meglepõen szép hangon szólalt meg, és a Koppány feleségei is elfogadhatóak voltak.
Botrányosan rossz elõadás volt, igazi elferdült torzképe az EREDETI rockoperának. De az eredeti DVD ott van, bármikor levehetõ a polcról és újra megnézhetõ - és hallgatható, ezt a förmedvéányt meg jobb gyorsan elfelejteni örökre.
Reveur 2013 aug. 21. - 11:08:21
(485/516)
Nem szépítés...Koltay-t lehet utálni, meg szeretni is, ahogy Alföldit is, de ami tény, az tény, h 83-ban kissé más technikák voltak elérhetõek - errõl más hírességek is mesélhetnének szerintem, ahogy ha emlékezetem nem csal meséltek is -, vagy, ha volt jobb is elérhetõ formába, akkor meg anyagi keret nem volt rá.
Akkor még nem volt Rtl-klub se, vagy nem voltak csúcs szuper számítógépek pl. a vágásokhoz és még sorolhatnám, ezek puszta tények, nem pedig szépítések, a többi, h ki-mit és miért szólt be, vagy mivel értett egyet nem érdekel, vagy épp mivel nem az nem érdekel.
retekeger92 2013 aug. 21. - 11:03:54
(484/516)
Miért van az, hogy ha valaki, valahol, valamibõl remake-et készít akkor azt leszólják, ha nem ugyanolyan, mint az eredeti? Az utálkozások abból fakadnak, hogy sikerült az évtizedek során annyira lebutítani a nemzet többségét, hogy már nem is gondolkodnak. Nem értik a háttérinformációkat, a rejtett üzeneteket mit, miért csinált a rendezõ. Szerintem Alföldi nagyot alkotott ezzel a mûvel még akkor is ha búza. A végén a koronába bebörtönzés jelenet szerintem tökéletesen elmondja, mit is tett velünk István király...

ui: nem is értem miért akarok szembe menni az internet közösséggel, mikor tudom, hogy süket fülekre (jelen esetben vak szemekre) találnak szavaim... Jöhetnek a fikázós üzeneteket lehetõleg próbáljátok meg trágár szavak nélkül!
vino-et-veritas 2013 aug. 21. - 10:48:13
(483/516)
Néhány megjegyzés, mert a többit nagyjából leíták már (szereplõk, ének, technika. stb.).

1. Az egyértelmû, hogy Alföldinek ez biztosan nem a legjobb rendezése, bár a körülötte zajló perpatvar miatt emlékezetes marad.

2. Ez a tér túl kicsi, szûk 120-150 színész és táncos mozgatásához (számos esetben láthatóan akadályozták egymást), holott a darab egyik erõssége a tömeg mozgatása lenne (v.ö.: "eredeti").

3. Mindenki az "etalonhoz" hasonlítja. Ezt is többen leírták. Abban az idõpillanatban, azzal a szereplõgárdával, technikával és ne felejtsük el politikai viszonyrendszerben így csinálták meg. Nem megismételhetõ. Az azóta eltelt idõben is inkább jobb-rosszabb "másolgatás" volt jellemzõ, akármikor is játszották ("szép ruhában, szép emberek, szépen énekelnek"). Ez pedig elkényelmesíetett mindenkit, hogy csak "így" lehet eljátszani! De igen! Nem feltétlenül ezzel az Aföldi-koncepcióval, de lehet vagy kell máshogy is.
Ez nem egy "remake" akart lenni, hanem egy máshogyan színpadra állított darab. Shakespeare mûveit az elmúlt századokban hányan és hány módon vitték színre, az eredeti Globe-színház-i bemutató óta? De elég megnézni a "klasszikus" operák mostani - fõleg külföldi -színpadraállításait. Nem félnek olyan "szent" mûvektõl sem, mint a Varázsfuvola vagy más, pedig aztán azok tényleg klasszikusok!

4. Az "eredeti", még a határokat csak nagyon kicsit feszegetõ elõadáshoz képest ma elméletileg "mindent szabad". Akkoriban sokan egy Kádár - Nagy Imre (István - Koppány) párhuzamot láttak a darabban.
Gondoljuk végig az eredeti helyzetet, a régi és új (részben idegenek = egyenruhák!) csap itt össze és ez nem egyszerûen a jó és a rossz harca! Amennyire visszaemlékszem az 1983-ban is részben ekörül folyt a polémia, amire nincs igazán jó válasz 30 év óta sem: "Ó, mondd, te kit választanál?"
S, ha ezt tesszük fel, akkor már könnyen érthetõ a látszólagos "keresztény- és magyarellenesség". Hol is van ez utóbbi? Az "õsmagyar" Koppányt német/idegen segítséggel gyõzi le a "magyar" István? Ez nem a rendezõ hibája, hanem saját történelmünk egyik sorsdöntõ fordulópontja a sok közül, amikor sajnos a magyar a magyarral állt szemben...

5. Az kétségtelen, hogy a rendezõ teletûzdelte rengeteg aktuálpolitikai elemmel (színek, mozgások, hangsúlyok, stb.), amiben benne lehet Alföldi sértettsége, de az is, hogy ma minden a politikáról szól ("unom, unom, unom...") és sokak számára láthatóan ez a legnehezebben elfogadható. De erre is volt és lesz számtalan más példa más mûveknél is...
janderka 2013 aug. 21. - 10:44:51
(482/516)
Aki a nagy pátoszt, meg az ördög tudja még mit akar itt viszontlátni, az ismer vajon a történelmet és a darabot?
Ismeri és érti a szövegkönyvet? Aligha...
offtopic
Sz Peter 2013 aug. 21. - 09:51:15 Előzmény vondermonarchi
(481/516)
A Gestapo-nak nem volt egyenruhája, mivel mint államrendõrség, civilben dolgoztak. :)
Az SS-szel kevered.
Deszpina 2013 aug. 21. - 09:27:53
(480/516)
Sajnos ez a tévéfelvétel nem adja vissza az élõ elõadás hangulatát, még a hangok minõségét sem.
janderka 2013 aug. 21. - 09:25:54
(479/516)
Ne szépítsük. A '83-as film egy fostalicska. A korabeli technikát Koltay ostoba felesége erõltette. Szét is kúrta vele az egészet. Ráadásul a muszter is eltûnt, így újravágni se lehetett. Ezt Szörényi is ugyanígy látta már rég - igaz csak sok-sok évvel késõbb mert beszólni érte Koltaynak.

Itt olvasható Koltay sértett ostoba válasza: http://www.mixonline.hu/Cikk.aspx?id=78662
Macika5 2013 aug. 21. - 08:51:45
(478/516)
Abszolút egyetértek az elõttem szólóval. Nekem is megvan a kazetta, amit azóta is imád az egész család és az egyik legféltettebb kincsünk. Átszellemülten és áhítattal hallgatjuk minden alkalommal. Nem utánozható és ha valaki arra vetemedik, hogy megismételje színre vinni, akkor nagyon fel kell kötni a gatyáját. Alföldinek kicsit fejébe szállt a dicsõség a nemzetiben elért sikerei következtében, így úgy gondolta, hogy ennek a színre vitele sem okoz neki különösebb gondot. Nagyot tévedett. Mondhatom, hogy a pár évvel ezelõtti válogatás után készült spontán István a király is jobban sikerült, mint ez...
fo.ma 2013 aug. 21. - 07:59:36 Előzmény BicskaMaxi
(477/516)
Azért én elkezdtem nézni, de csak a harmadáig bírtam. A királydombi elõadás után megvettem kazettán és 'rongyosra' hallgattam. Ezért aztán a csíksomlyói és a sevillai elõadásokat már az elejétõl a végéig együtt énekeltem a szereplõkkel. Ezeknél még a zene volt a lényeg (nagyon helyesen, ha már egy operáról van szó), de sajnos az Alföldi-féle víziónak már semmi köze nincs volt a zenéhez. Igaz, nagyon máshoz sem! Az lett, amire számítottam: egy mûvészieskedõ, didaktikus, értelmetlen kakofónia, ahol a szereplõk ide-oda rohangálnak, mint a mérgezett egerek és amibõl még egy hülye is látja, hogy nem a zenerajongó közönségnek készült. Már csak hab volt a tortán a tesze-tosza István-figura. Ilyen tohonya, alkalmatlan, nevetséges megtestesítését szent államalapítónknak elképzelni sem tudtam volna. De akkor jött Alföldi és - ugyan én nem kértem rá - helyettem is elképzelte, mi több színre vitte... SZÉGYEN! SZÉGYEN! SZÉGYEN! Minden tekintetben!!!!