Cordelia 2009 márc. 31. - 23:40:26 Előzmény fresia
(129/189)
Most gondolkodtam megint ezen a fülbevaló dolgon. Szerintem teljesen kizárt, hogy hálából hagyta volna Grietre a Mester. Akkor már hagyott volna egy nagyobbacska házat vagy pénzt.

A regényben elhangzik, hogy akkoriban csak a nemes asszonyok viseltek fülbevalót. Grietnek nem is volt kifúrva a füle. Maga a fül-lyukasztás borzalmas tortúra volt, Griet el is ájult, fõleg, amikor a Mester megkövetelte, hogy azt a fülét is fúrja ki, amely nem látszik a képen.

Tehát a Mester talán azt fejezi ki, hogy soha nem tekintette Griet-et szolgának, hanem egyenrangú társnak, inkább felemelte a lányt a saját nemesi szintjére.

Viszont a szerelmet azért ne zárjuk ki teljesen, mert amikor összeért az újjuk mégiscsak izzott a levegõ... Más dolog, hogy a festõ szemmel láthatóan imádta a feleségét - kekszuálisan.
fresia 2009 márc. 27. - 22:52:40 Előzmény fresia
(128/189)
Jav: "észreveszi", "annak", bocs´, késõ van! :)
fresia 2009 márc. 27. - 22:49:59 Előzmény Cordelia
(127/189)
Ha visszaolvasol a topicban, én is írtam az egyik hozzászólásomban, hogy a könyvben csak a festõ halála után, a végrendeletében hagyja a lányra a fülbevalót...
Miért? Szerintem ez nem lehet kérdés...
Õ nem volt szerelmes a lányba, de nagyra értékelte azt, hogy a feleségével ellentétben, egy olyan "rokonlélekre" talált, aki megértette a mûvészetét.
A lánynak érzéke volt a festészethez, együtt keverték ki a színeket és nagy jelentõségû volt a filmben az a jelenet is, amikor Griet, amikor egyedül van a szobában, átteszi az egyik festményhez beállított széket, egy másik helyre. A férfi ezt késõbb észfeveszi, és belátja, valóban ott annnak a tárgynak a helye. Ráadásul, le is festheti a lányt, pedig tudja, annak ez a megélhetésébe kerülhet. El is kell mennie a házból. Hálából hagyja rá a fülbevalókat. :)
Cordelia 2009 márc. 27. - 22:08:58 Előzmény zee944
(126/189)
elgondolkodom ezen, köszönöm, hogy leírtad, de nekem ez a magyarázat nem elég jó. Elolvasom még egyszer a könyvet.
zee944 2009 márc. 27. - 15:52:36
(125/189)
SPOILER
Azt fejezi ki vele a Mester, hogy a festmény tényleg Griet maga volt, nem pedig csak egy lány, akit odaállítottak. Szerelmet nem, de a személyességet jelképezi a fülbevaló.
Cordelia 2009 márc. 27. - 14:16:01
(124/189)
szerinted miért kapta meg Griet a fülbevalót? Olvastam a könyvet eredetiben, láttam a filmet, de számomra nem világos a fülbevaló szimbólikája.

SPOILER

szerintem azért nem "jött át" a filmbõl, hogy eltelt pár év, mert nem mutatták Griet kisfiát. Nem is emlékszem, hogy a filmben volt-e gyereke egyáltalán?
zee944 2009 márc. 27. - 14:11:44
(123/189)
Meglepõen jól sikerült könyvadaptáció. Több dolgon változtattak, többször is elõnyére. Pl. a Mester karaktere sokkal szerethetõbb, melegszívûbb filmen, miközben megmaradt az öntörvényûsége és távolságtartása. Aa Grietnek udvarló hentesfiú is abszolút szimpatikus lett, a könyvben nem 100%-ig az. (Ezt mondjuk nem nevezném elõnyös változtatásnak.) A feleség karaktere talán erõsebben átjön vásznon, mint könyvben, köszönhetõen az õt alakító színésznõ szenzációs játékának.

SPOILER
Ami hiba, hogy a végén, amikor Griet megkapja a fülbevalót, nem érzékeljük, hogy évek teltek volna el, inkább mintha 10 perc, vagy 1-2 nap lett volna; a film szerint talán így is van. De így nem hatásos a jelenet.
SPOILER vége

Fõként a hangulata erõs a filmnek. Tudjuk, mi fog történni, mégis tudjuk élvezni.

7/10
10/10
zsouzs 2009 febr. 12. - 21:28:40 10/10
(122/189)
Örülök, hogy neked is tetszett film.., sokat adok a véleményedre:-)
Meadow 2009 febr. 11. - 12:30:05
(121/189)
nagyon tetszett!Scarlett tökéletes választás és Colin is,kettejük sejtelmes erotikája lenyûgözõ!!!
6/10
beo71 2009 febr. 11. - 11:46:09 6/10
(120/189)
Lassú,néha monoton kosztümös dráma a szegénység uralta XVII
-ik századból,Scarlett Johansson nagyszerû,visszafogott játéka miatt mégis emlékezetes.6/10.
fresia 2009 febr. 08. - 21:15:38
(119/189)
Jó volt látni, bizony...
Hogy miért nem vettem fel videora??? :(
fresia 2009 febr. 08. - 21:13:54 Előzmény zsouzs
(118/189)
Együttérzésem. :(
Én is le vagyok már jó ideje maradva az olvasás terén is, sajnos.
Ha majd sikerült elolvasnod a regényt, légyszíves írd meg, tetszett- e, így, a film után. Más lesz, az biztos.
Érdekes, nekem, mint legtöbbünknek, nem szoktak bejönni a filmes változatok általában, de most ez a kettõ, a film és a könyv, úgy összeálltak bennem. :)
10/10
zsouzs 2009 febr. 08. - 17:46:54 10/10 Előzmény fresia
(117/189)
Nos, azt hiszem "nem úszom meg", és el kell olvasnom a könyvet is..:-)) Ez ugyan okoz majd némi gondot, hogy mikor..?!..(hajnal 4 kor kelek, 6-tól este 6-ig melóhelyen robot, majd haza.., és örülök, ha napi sajtót úgyahogy átfutom.., de talán 1 hónap múlva, ha eljutok 2 teljes hét szabira...
fresia 2009 febr. 08. - 11:16:22
(116/189)
Szia! :)
Akkor röviden/?/ megpróbálok beszámolni! :)
Nagyon tetszett a film, annak ellenére, hogy csak a lényegre korlátozódott, ami a könyv cselekményét illeti.
Sok minden kimaradt belõle: amit kissé hiányoltam, az, hogy sztem nem volt annyira érzékelhetõ Griet nyomorúsága... :(
De a színészi játék, a színek - képek, a zene és az egész hangulata bõven kárpótolt.
Beleolvastam a kicsit tegnap a régebbi hsz- okba, valaki azt írta, hogy Colin Firth "merev nézései", ha jól emlékszem. Sztem, az is helyén való volt, mert abban nem vagyok biztos, hogy Õ is azt érezte a lány iránt, amit Griet iránta. Lehet, hogy nála, a szexuális vonzalmon túl, "csak" a mûvész érdeklõdése volt meg, egy Õt ebben megértõ, segítõ ember iránt. / De lehet, hogy a tegnap feltett kritikákban írták ezt?!/
A film nem tûnt számomra befejezetlennek, nagyon tetszett, hogy a végén a festményt lehetett csodálni, nagyon szép, méltán híres, jó lenne megnézni az eredetit! :)
Nálam nem lesz egy felejthetõ film, szívesen megnézném, már most is újra, biztosan felfedeznék benne olyat, ami elkerülte a figyelmemet... :)))
fresia 2009 febr. 08. - 10:52:24
(115/189)
Azt nem tudom, hiszen a festõrõl is hiányosak az ismeretek. Elképzelhetõ, mivel a család Vermeer halála után fokozatosan tönkre ment, hogy valamennyien nem is élték meg a felnõttkort. :(
fresia 2009 febr. 08. - 10:47:17
(114/189)
Szép napot! :)
Én maradtam a levendulánál, a fahéj - alma is nagyon jó, csak a fahéj "izgató" hatású, a levendula pedig nyugtat..., ami nálam legalábbis :P, kellett, mert azért bõven volt, sztem ki nem mondott erotika a filmben, a lány és a festõ között! :D
*SPOILER!
A könyv szerint, ha emlékezetem nem csal, akkor a Vermeer csak a végrendeletében hagyta a lányra a fülbevalókat. Ez a filmbõl nem derült ki. Ha abban az idõben, csak úgy kapott volna egy ilyen értéket, az Õ társ- i helyzetében, akkor vszínûleg, nyomozást indítottak volna ellene, amikor esetleg megpróbálja értékesíteni.
nagi 2009 febr. 08. - 09:10:24
(113/189)
Most láttam elõször szinkronosan. Háát nem voltam elragadtatva. Scarlettnek túlságosan lágy hangot választottak, míg a henteslegény gyerekképéhez túl férfiasat. De nem kukacoskodom tovább, biztos túlságosan megszoktam eredeti hanggal. Azért a szinkron becsületére legyen mondva, a feliratozás egy-két fordítási hibáját kiküszöbölte.
.
.
.
Ennél szomorúbb búcsújelenetet még nemigen láttam.
10/10
Tomio 2009 febr. 08. - 05:00:30 10/10 Előzmény fresia
(112/189)
Ez a link is jó! Köszi :)))
(Vermeer 43 évesen halt meg :(
Vajon mi lett a sorsa 11 gyerekének?)
10/10
zsouzs 2009 febr. 08. - 02:06:40 10/10
(111/189)
..igen, olyan hirtelen maradt vége:-( Jó lett volna tudni, mi lett a fülbevaló és Griet további sorsa.


spoiler!:


/bár nem hiszem komolyan, hogy anno 1665-ben az ékszert tényleg megkapta ajándékul ez a lány.
10/10
zsouzs 2009 febr. 08. - 01:56:16 10/10 Előzmény unisol1
(110/189)
Off:
Darjeeling..?!..azse nem rossz választás:-)..bár ilyen késõ este, már túlságosan élénkítene. Ez az én vörösteám meg inkább andalít.., segít a film hangulatához igazodni.