Téma: Magyar zombi

6/10
Johann 2013 nov. 23. - 22:09:37 6/10
(1/1)
Október végén Szentendrén, Ivancsics Ilonáék bérletes elõadásaként láthatta a nagyérdemû a komáromi Jókai Színház ezen elõadását, majd novemberben a József Attila Színház mûsorán is szerepelt - ahol mostanra komoly hagyománya lett a határon túli magyar társulatok vendégül látásának, ami igen örvendetes és megsüvegelendõ. Én a József Attila Színházban láttam, s örömmel konstatáltam, hogy a társulat több jeles tagja (pl. Nemcsák Károly, Újréti László) is megtekinti a darabot. (Az pedig külön érdekességet jelentett, hogy a polgármestert az a Méhes László alakította, aki korábban a József Attila Színház igazgatója is volt.) Azóta egy kedvezõ kritikát is találtam a darabról/elõadásról: petovariagnesszinikritika.wordpress.com/2013/11/08/tasnadi-istvan-magyar-zombi A sok pozitívum mellett viszont két gondolat makacsul bánt engemet. Az egyik a darabbal kapcsolatos. Ezt nem részletezem, mert hatalmas SPOILER lenne (a vége nekem sehogy se tetszik). A másik viszont önmagán túlmutató jelentõségûnek tûnik. Egyre inkább arra gondolok, aminek a szele már a komáromiak egy korábbi elõadása kapcsán is megcsapott (A revizor címû elõadásukhoz írt itteni hozzászólásomban olvasható az erre vonatkozó utalás), nevezetesen, hogy a kelleténél jobban igazodnak a pesti "mainstream" irányvonalhoz a határon túliak, ahelyett, hogy saját karakterüket õriznék/építenék. Pedig Alabán Ferenc felvidéki (!) író szavaival: "Az esztétikai, irodalmi, erkölcsi egyediségek, sajátosságok és különlegességek akkor lehetnek távlatosak, ha többlettartalomként - értékként kapcsolódnak a magyar szellemi örökség egészéhez, ha nem elvárásoknak eleget téve adják fel önbecsülésüket és változnak át külsõ ízlések és esztétikai elképzelések szerint."