Téma: Mocorgó

9/10
pneklara 2012 jún. 10. - 13:39:33 9/10
(11/11)
Vinogradov az írta lent, hogy Fejes Endre a tömör írások mestere. Valóban, a film tömör jelenetek szövete, nem annyira a cselekmény, hanem inkább a gondolatok, emberi érzések, érzelmek a fontosak.
De ha azt veszem, hogy a Mocorgó élete 1956-ban ért véget, akkor az idõ haladtával is egy helyben toporgunk. Mert ott apa és fia ellenkezõ platformon volt, de ma is képes családokat szétszakítani két ellentétes eszme, csak ma máshogy nevezik a hovatartozásukat.
10/10
screwface 2010 szept. 08. - 11:42:02 10/10
(10/11)
Bámulatosan profi film, nagyon ott van a rendezõi és a színészi játék is.
Parádés, 10/10.
far vik 2009 febr. 16. - 22:54:01
(9/11)
Pontosabban az egyik fõszereplõt, Klein Vera szerepében Gór Nagy Máriát.
far vik 2009 febr. 16. - 22:47:30
(8/11)
Elkeserítõ a Port.hu! Épp csak a nõi fõszereplõt hagyták le a stáblistáról...
8/10
quimba 2009 febr. 12. - 09:21:53 8/10
(7/11)
lukacsib,köszönöm a választ ,Fejes Endrét Isten éltesse sokáig.
10/10
pozsizsuzsi 2009 febr. 12. - 08:18:33 10/10
(6/11)
Tegnap megnéztem, és óriási dõzsölés lett a tévénézésbõl.
lukacsib 2009 febr. 11. - 18:36:32
(5/11)
Egy idézet a Szabó Ervin Könyvtár honlapjáról:


"Mondják, emlékeznek még A hazudós fõhõsére? Aki hazudott, ha kérve kérték, és mivel régóta nem hallottak felõle, azt gondolják róla, hogy már nem is él. Fejes sem ír. Elmesélte, amit tudott és akart. De remélheti, hogy aki egyszer meghallgatta õt, továbbadja "hazugságait" a gyerekeknek. Köztük pedig mindig lesz néhány, aki boldogan fogadja."
/Fejes Endre 85 éves/
8/10
quimba 2009 febr. 11. - 09:51:08 8/10
(4/11)
Ma este lesz Szõnyi G. a zárórában.És mit csinál Fejes Endre manapság?
Vinogradov 2009 febr. 08. - 19:55:28 Előzmény feeco
(3/11)
Valóban: a "Jóestét nyár..." tényleg mindent visz, Harsányi Gábor életének egyik legnagyobb alakítása, és hát a rendezõ, a könyv, a színészek...
Minden zseniális...

Igazságszerint - mea culpa - elfelejtettem, hogy azt is Szõnyi G. rendezte.
Így ugyanis nekem is inkább az a kedvencem...
feeco 2009 febr. 05. - 13:26:10 Előzmény Vinogradov
(2/11)
..ha már Fejes és Szõnyi G., nekem a "Jó estét nyár.." a kedvencem, de a Mocorgó sem rossz..
Vinogradov 2008 nov. 22. - 18:22:39
(1/11)
"Egyszer én is voltam a Bábszínházban - gyújtotta meg mosolyogva a cigarettáját. - "Szarvaskirály"... Még a címére is emlékszem. Hogy tudják csinálni, nem is tudom. Fizetnék érte, ha egyszer hátulról megnézhetném. Mint az igazi tenger, még hajó is jött rajta... A puskák csöve pedig füstölgött... Az biztos, hogy nagyon szép volt..."



Amikor most itt ülök, elõttem van Fejes Endre Mocorgó címû könyvének negyedik kiadása, amely a Magvetõ Zsebkönyvtár sorozatban jelent meg 1975-ben.
A kötet érdekessége az, hogy annak a Szõnyi G. Sándor tv-játéknak néhány pillanatfelvétele is megtalálható benne. Annak a kitûnõ alkotásnak, amelyet csak ma délután volt alkalmam elõször látni...

Egyszerûen nem tudok mit mondani: a szerzõ egyik kedvenc szerzõm (Fejes Endre a tömör írások mestere), a parádés szereposztás Garastól Latinovitsig, Avar Istvántól Kis Manyiig szintén nem akármilyen élményt ígért, de a film még ezt is messze felülmúlta.

Fejes Endre írásmûvészete számomra szinte megmagyarázhatatlan erõvel hat. Sûrû levegõjû mondatai s az általuk keltett feszültség az amely annyira megkérdõjelezhetetlenné teszi realizmusát, mindemellett sorai között ott bújkál valami felemelõ, szinte mágikus humor is.

Hogy ezt a hangulatot sikerült érzékeltetni a filmben is - nos ez több, mint amit vártam tõle, így aztán nem fukarkodnék az elismeréssel: minden idõk valószínûleg egyik legjobb magyar tv-s produkcióját láthattuk ma s alighanem a Szõnyi G. életmû egyik legkiemelkedõbb darabját.

Látattuk ma...
Már ha látta egyáltalán valaki...
(S ebben a tekintetben sajnos szkeptikus vagyok...)