6/10
Tiberio 2022 máj. 04. - 01:39:36 6/10
(37/37)
Mai adás: ha valaki azt gondolja, hogy minőségi fordításnak számít a (szó szerint) percenként elhangzó "különleges" kifejezés, annak azt kívánom, mást se hallgasson élete végéig. Pedig az emberben megvan az érdeklődés az ilyen műsorok iránt, de ez így hallgathatatlan, élvezhetetlen. Szerettem volna végignézni az ukrajnai adást, de fentiek miatt képtelen voltam rá; kár érte. Az említett szó gátlástalan elinflálása felháborító kortünet.
6/10
Tiberio 2022 ápr. 26. - 02:15:17 6/10
(36/37)
Megelégedéssel nyugtáztam, hogy a bukaresti parlament épületét annak említette a műsor, ami: szörnyeteg, egy rémuralom visszataszító mementója. "Csak" a második legnagyobb hivatali építmény a világon, de otromba csúnyaságával, megalomán, ostoba tömegformálásával vitathatatlanul az első helyen áll.
10/10
DUNAWÖLD 2021 aug. 08. - 18:59:05 10/10 Előzmény vino-et-veritas
(35/37)
Az azerik finoman jeleztek neki, átöltöztették a bohócot a mai részben... 😁👍
A Kaukázusban '91 előtt jàrtam.
Akkoriban nyįltan kiröhögtēk, ha le nem köpködték volna.
Ami nem hangzott el: az azerik a legszebb enberek, akiket életemben láttam. Gyönyörű fiatalok tömegesen jöttek szembe az utcán.
Maradandó élmēny. Festmēnyarcok, rajzolt vonàsok, tejeskávészįnű, gyönyörù, porcelàn bőrön.
Mintha Seherezádé mesēiben jártam volna.
Most meg mi van?
Mindent elront a betõduló csürhe.
Az emlékeimet romboljàk szét.
10/10
DUNAWÖLD 2021 aug. 08. - 18:26:09 10/10
(34/37)
A mai rēsztől szétrobban az agyam is...
Sztálin emlékét àpoló szìnhely neki " lenyűgöző".
Hánynom kell.
De a grúz hàzigazda helyreteszi:
"Nem jø, hogy egy tömeggyilkossal azonosítjàk az orszàgot".
Zseniàlis.
vino-et-veritas 2021 júl. 24. - 18:45:17
(33/37)
Portillo ruhatára már volt téma.
Most megy egy visszatekintő rész a Spektrum Home-on.
Elképesztő színkavalkád van a manuson.
Talán a világító citromsárga nadrág / kék ing viszi a pálmát (indiai mozdonygyár).
De nem semmi a lila zakója sem...
temi3 2021 júl. 19. - 14:42:59
(32/37)
Technikai hiba miatt az 5. évad 4. részét nem tudtam felvenni. Megvan valakinek egy másolható adathordozón? Megköszönném.
10/10
DUNAWÖLD 2021 jún. 20. - 18:43:33 10/10 Előzmény DUNAWÖLD
(31/37)
... Hogy megmentsék Csocsescu építkezése elől. Még jó, hogy megengedte a mérnöknek... Bucharest vilàgcsodàja. MUtogatni kellene
10/10
DUNAWÖLD 2021 jún. 20. - 18:41:56 10/10
(30/37)
Ilyet még nem hallottam...
A Mihaly- templomot kerekeken arrébvitték 300 méterrel. Eldobom az agyam.
😩❤️👍
10/10
DUNAWÖLD 2021 jún. 20. - 18:34:56 10/10
(29/37)
A mai rész is gondolatserkentő, finoman szólva.
Szerencsére megemlįti, hogy Erdély a Monarchia része volt 100 êve.
És hogy a romànok importàltak maguknak egy királyt...
De a magyar fordítàssal nem vagyok megelégedve.
Nem adja vissza a drámai megfogalmazàst. Felületes. Óvatos... Mitől féltek az illetēkesek?
Molinari75ka 2021 jún. 03. - 20:56:56 Előzmény balázs87
(28/37)
Kedves Balázs87. Sehol nem találom az 1. évad 6. epizódját. Ha lehetséges, tudnál küldeni erről a részről egy linket magyar hanggal? Köszönöm.
Molinari75ka 2021 jún. 03. - 20:48:36 Előzmény DUNAWÖLD
(27/37)
Te is kitalálhattad volna ezt! Vagy ez nem jutott az eszedbe, de mást lekrumplifejezel? Ja, vagy úgy! te vagy a krumplifej!
ferus50 2021 ápr. 25. - 15:16:13
(26/37)
Kezdetektől nézem ezt a sorozatot, nagyon elégedett vagyok a látottakkal..olyan helyekre kalauzol,ahová nem jutottam el és valószinűleg nem is lesz rá lehetőségem.. Michael Portillo nyilván olyan helyekre kalauzolja a nézőket,ami útikönyvében is szerepelt és érdeklődésre tarthat számot !
vino-et-veritas 2021 ápr. 24. - 17:04:46 Előzmény DUNAWÖLD
(25/37)
OFF
Más megközelítésben a "hungaikum" általában az a világhíres magyar dolog, ami csak itthon ismert...
Személyes - nem reprezentatív - tapasztalat (a '90-es évek eleje óta járok - főleg nem turistaként - külföldre), hogy külföldön általában mit tudnak felidézni: Aranycsapat, Puskás, '56, néha, hogy vannak magyar borok, ha járt itt, akkor Balaton, Budapest (Buda és Pest), esetleg aktuálpolitika...
Nem "kicsinek" vagy "nagynak" kell lenni, hanem a helyén kezelni mindent. + rengeteget kell/ene dolgozni és nemcsak simán pénzt költeni a jó országimázsért.
Van sok dolog, amiben ezután is "versenyképtelenek" leszünk, egyszerűen ilyenek az adottságok - hiába jön ide milliónyi látogató, akkor sem lesznek mondjuk a piramisokhoz mérhető építmények, stb.
Attenborough, amikor egyszer arról kérdezték, miért nem forgat természetfilmet nálunk, valami olyasmit mondott, hogy nem eléggé érdekes ebből a szempontból Magyarország. Amúgy azóta azért ő is megfordult itt és - ha jól emlékszem - a Duna (talán a Szigetköz) élővilága szerepelt nála.
Amúgy igyekszem megnézni azokat a műsorokat, ahol külföldiek készítenek rólunk valamit és itthon is látható (pl. "Amerika bizarr ételei", "A brit kincsvadász", "A Duna - Árral szemben", "Európa a magasból", vagy az on-topic sorozat, stb.). Elég vegyes a kép, óhatatlanul sok a visszaköszönő elem...

ON
A Portillo-féle sorozat nem rossz, de bizonyos keretekből nem tud kilépni.
10/10
DUNAWÖLD 2021 ápr. 24. - 12:05:47 10/10 Előzmény vino-et-veritas
(24/37)
Hungarikumok a művelt ember sztereotípiàja.
Arra, hogy kit mi érdekelhet.
" Merjünk kicsik lenni", ugye ?!?
10/10
DUNAWÖLD 2021 ápr. 24. - 12:03:18 10/10
(23/37)
Haifàtól.
Remek sorozat.
Informatív, színes.
Vonatozni jó!
zsannavita 2021 ápr. 14. - 16:05:57
(22/37)
Nagyon tetszik a sorozat!
10/10
krys19 2021 ápr. 06. - 00:37:01 10/10
(21/37)
Nekem tetszik!
Néha kicsit furcsa dolgokat mutat be, mást kihagy.
Viszont jó az egyes részek hangulata!
Szeretem a vasutat és örülök, hogy látom a különböző országok vonalait, a vasúti kocsikat és a műszaki megoldásokat!
Szóval jó kikapcsolódás!
Főleg a mostani bezártságban, legalább képzeletben utazgatok!
vino-et-veritas 2021 márc. 13. - 15:57:06
(20/37)
ON
Az, hogy egy +100 éves útikönyvből "dolgoznak" a jelenben, jó ötlet, különösen, ha mellétesszük a történelem viharait.
Portillonak vannak jó megszólalásai, de a ruháján kívül, eléggé "színtelen" (persze nem is színész, mint az "utazó" Palin vagy Robinson - lásd az ő sorozataikat).
Azért azt vegyük már figyelembe - ha tetszik, ha nem -, hogy , ami nekünk itt fontos (vagy annak vélünk), nem biztos, hogy a "világot" is érdekli (lásd "hungarikumok"). Ahogyan mi is más országokat jórészt sztereotípiák alapján nézünk...
Egyébként eléggé kiegyensúlyozott, korrekt a hangvétel, de ez így van rendjén.

OFF
Még mielőtt nagyon elszabadulnának az indulatok.
a. A "magyar rész" 2012-es keltezésű.
b. Portillo korábban aktív Tory-politikus volt, s vélhetően a nézetei nem sokat változtak azóta sem.
c. Mint ahogyan más hasonló műsoroknál is, valószínűleg a stáb jó előre egyezteti a helyi szervezőkkel, mit és hogyan mutatnak meg. Ez mindenhol kb. ugyanígy van, s ennek az eredménye általában az elcsépelt látványosságok n+1-szeri megmutatása. És ez Bradshaw idejében is hasonló lehetett, csak a kor akkori szintjén - sőt még inkább, mivel még csekélyebb ismerete lehetett a helyi viszonyokról.

Na, ebből (is) tessék összerakni a dolgokat.

+1 Sajnos eddig nem értem odáig, hogy az "eredeti" Bradshaw-könyvbe (pedig írt jó pár hasonlót) belenézzek, mit és miről írt akkor pontosan. Anélkül kicsit féloldalas többet mondani.
10/10
DUNAWÖLD 2021 márc. 13. - 11:20:26 10/10 Előzmény Lotti ft
(19/37)
Változást akar? A londoni húgyszagot is próbálja ki. Nézzen körül a világban. Ja! És az ellopott 167 milliárdot utalja vissza a metróépítés számlájára.
Mi szeretjük Budapestet. A posztkomcsi városvezetéstől el tudunk vonatkoztatni.
Keresse fel a polgármestert, az 5 helyettesét, vagy jelentkezzen 46-ik tanácsadónak.
Lotti ft 2021 márc. 07. - 12:35:55
(18/37)
A jóhiszemű, naiv angol úriember fog egy 100 éves könyvet, lelki szemei előtt látja a világháború előtti virágzó Budapestet, majd szembenéz a valósággal napjainkban.
A Lánchíd, messziről a Parlament, a Nyugati Pályaudvar...ennyi utcai húgyszag után még egy lángosra is bevetődik. De nem kap annyi ammóniát az agya, hogy fel ne tegye a kérdést az evés előtt:
"A műanyag villával mit kezdjek?"
Ez a kelet-európai modernitás, fejlődés, innováció. Ezt kell továbbvinni, ezt kell megerősíteni. Vagy mégsem? Inkább a magánszemélyek balatonparti beruházásait kéne SZÉP kártyával támogatni?
Hát igen, vannak más országok ahol nem a kátyúk köré építik az utat.
És az arénát először alulról kezdik építeni, nem utólag vájkálják. Titokban.
Jacht, magánrepülő, luxusutazás, horvátországi nyaraló, majorság, libamáj.
Nem csirkefarhát, nem is kaparó.
Jó volt látni egy külföldi szemével Budapestet, és azon keresztül Magyarországot. Jobb elsiklani felette.