Téma: Oppenheimer

4/10
nick név 2023 aug. 19. - 19:20:56 4/10
(173/313)
-- spojleres --

A külső szemszög akkor állna meg mérvadó módon, ha nem csak pillanatok erejéig tartana és utána nem foglalna állást végül az alkotás. Nem feltétlen baj az, hogy egy film állást foglal, de ebben a kontextusan nem igazán nevezhető ekvivalensnek a két nézőpont és azok ütköztetése, Strauss nézőpontja csak egy eszköz volt Oppenheimer személyének kiemelése érdekében. Oppenheimer végül kitüntetést kap, a felesége sem hagyja el, a régi kollégái végig tisztelik, míg Strauss-ról talán egy árva szó sem esik, szégyenében bukott el és annyi.
Nem, közel sem volt tökéletes, finoman szólva. Viszont attól tartok, hogy az alapvető információkon túl, mint a meghallgatás, vagy a kommunista kapcsolatok a film tele van fiktív elemekkel. Ez sem feltétlen baj, hiszen játékfilm, csak a végeredmény egyértelműen arra fut ki, hogy ki a jó - a vezeklés és "megváltás" után - és ki a rossz, és ebben a fénytörésben van az ,,atombomba rossz'' is elhelyezve. Álnaiv felvetésnek tartom a filmben, hogy Oppenheimer úgy fejlesztette csapatával a nukleáris fegyvert, hogy nem tudta, hogy a nácikon kívül bárhova ledobhatják - egyébként a Harmadik Birodalomban is civilek lakták a városokat. Pedig így lett bemutatva. Még a bizottsági meghallgatáson a fejéhez is vágják, hogy ő maga segített kiválasztani a lehetséges célpontokat. De a belső váltás nem lett sem felépítve, sem elsimítva. Ennek kapcsán nem lett jól bemutatva Oppenheimer belső vívódása a h-bombával sem, az sem lett megpendítve, hogy az erőegyensúly szellemében az USA-nak egyszerűen rendelkeznie kell kétfázisú atombombával, hiszen a szovjeteknek is biztosan lesz, tehát a legnagyobb felelőtlenség volna kiszállni a h-bomba fejlesztéséből. Arról nem is beszélve, hogy ha kitört volna egy atomháború, nagyjából mindegy hogy egy, vagy kétfázisú atomfegyverekkel törölték volna el az emberi civilizációt.
És igen, az sem tetszett, hogy Oppenheimer karakterébe helyezkedve a film nagyjából démonizálja az atombomba mivoltát, ami persze félelmetes fegyver, de nagyban járult hozzá a például hidegháború hűvösnek maradásához, vagy India és Pakisztán népírtásokkal dúsított totális háborújának elkerüléséhez.
A Strauss-t leleplező jeleneteket sem elég drámainak, sem elég fordulatosnak nem találtam, számomra általa egy hatalommal rendelkező kicsinyes ember jelent meg, aki bosszút akart állni a sérelmei miatt. Láttunk már ezer ilyen karaktert, nem nagyon volt súlya a történetben.
Az emberek sok esetben másnak látják magukat, mint a környezetük őket, igen.
Ez egy polarizálódó világ, a filmben is vannak konfliktusok, de azon túl, hogy a film ebben a korban készült, így magán viseli a korszellem különböző jegyeit - ki hogyan lesz "jóember" -, direkt kapcsolatot nem látok a mai politikai törzsek és a filmbéli konfliktusok között. Nagyjából mindig voltak társadalmi és politikai konfliktusok, nem tapintok ki ebben a darabban "maspecifikus", direkt utalásokat. Az egy modern világ volt, ez pedig egy posztmodern világ.
8/10
Kram24 2023 aug. 19. - 15:51:38 8/10 Előzmény nick név
(172/313)
Oké, én csak arra gondoltam ha már érvekről van szó. Maga Oppenheimer sem tökéletes ember, igazából se volt az, de itt se ( lásd nőügyek, vagy a pökhendisége, hatalomvágya stb.) Szerintem ritka hatásos volt az az összevágott jelenet mikor a meghallgatás vége felé előjön hiroshima és nagasaki kérdése Oppie majd fölrobban, mikor Robb egyre erőszakosabban próbálja kihúzni belőle a dolgot, és ez össze van vágva 5 évvel késöbb a Strauss kereskedelmi miniszteri meghallgatása szünetében lévő dührohamával ( ez az a külső szemszög amiről beszéltem), ami teljesen különbözik Oppenheimer saját magárol alkotott képével (Az eggyik úgy tartja hogy megbánta, hogy ezt létrehozta és szerénynek hiszi már magát és a fegyver ellen van, a másik szerint " Viselni akarta az önteltek hazug, dicső bűntudatát mint eggy ki***ott koronát". És a hidrogén bomba létrhehozása mellett van. Ezzel olyan mintha arra reflektálna hogy sokszor eggy ember teljesen másnak hiszi saját magát belülről, mint amilyennek kìvülről látszik. Nolan ezzel az egyén szubjektiv idealizmusa (ami idővel változhat) és az Objektiv valóság közti külömbségre hivja fel a figyelmet (bár sok ember megjátszhatja magát kivülről lsd.. Antiszoc személyiségzavar bár ez nem tartozik ide csak megjegyeztem). Na már most Strauss a régi sérelmei miatt van ennyire kiakadva és csinálja ki Oppenheimert. Ezek közül a legfontosabb az Einsteinnel való beszélgetés, ami nem is úgy történt ahogy ő hiszi, csak talán az egója miatt azt hitte hogy ő róla van szó. Amiről Nolan itt beszél az sajnos rám is jellemző, igy ismerem a témát. És hogy mi köze ennek a mai politikai környezetben. Most nagyon sok esetben a különböző politikai pártok és országok VÉLT sérelmek miatt esnek eggymásnak, és a különbözö oldalu médiumok eggy eggy adott témában teljesen elbeszélnek egymás mellett mert nincs eggyetértés, ami nem kecsegtet semmi jóval a jövőre nézve, lásd film vége. Mindezek nekem azt támasztják alá hogy ebben a filmben bizony nincs jó és gonosz, csak gyarló emberek vannak.
4/10
offtopic
nick név 2023 aug. 19. - 13:50:20 4/10 Előzmény Kram24
(171/313)
Kicsit elbeszélünk most egymás mellett. A film konkrétumaival kapcsolatban, ideértve a cselekményt akár, lehetséges vitázni. Persze semmi sem kötelező egy ilyen oldalon, ha a másik fél nem akar, elfogadom. Az, hogy valakinek az adott film tetszett-e, vagy nem egy másik kérdés, kulturált ember ezt nem vitatja.
8/10
Kram24 2023 aug. 19. - 12:04:02 8/10
(170/313)
Szeintem mindenkinek meglehet a véleménye egy adott dologgal ( legyen az akár egy film vagy bármi) a saját véleménye akkor is ha jó, akkor is ha rossz. Neked nem tetszett, ahogy sok másik embernek sem, kifejtetted az érveidet, és én is. Szimpla vélemény nem kell róla vitázni és egymást győzködni hogy jó e vagy rossz e az adott alkotás.
4/10
offtopic
nick név 2023 aug. 19. - 11:07:16 4/10 Előzmény Kram24
(169/313)
Persze, a filmmel kapcsolatos megjegyzéseidre reagáltam, nem feltétlen baj, ha kialakul egy filmmel kapcsolatban egy kulturált vita, persze érvek mentén. Az ízlés már más kérdés, rendben van hogy neked tetszik ez a darab, másoknak meg kevésbé, inkább ezt tartom abszolút szubjektívnek, amiről tényleg felesleges vitázni.
8/10
Kram24 2023 aug. 19. - 09:33:49 8/10 Előzmény nick név
(168/313)
Hát, ez a te véleményed, ez is egy nézőpont. Én másképp láttam, ennyi.
4/10
nick név 2023 aug. 19. - 08:38:50 4/10 Előzmény Kram24
(167/313)
-- enyhén spojleres --

Lewis Strauss-t a film egy utolsó rohadéknak mutatja be az utolsó harmadban. Nincs meg a két szempont alapján történő bemutatás, Strauss-szal is elmondatják a sérelmeit, de a film Oppenheimer oldalára állva vonja le a konklúzióit. Rami Malek karakterének ráolvasása a bizottság előtt, a jó emberré váló, nyilvánosan bűnbánó, végül kitűntetést/érdemrendet is megérdemlő fizikus képe. Nincs itt árnyaltság a két karakter között, csak egy konkrét üzenet, amiről aztán lehetne vitatkozni, hogy mennyire érett, vagy mennyire gyermeteg.
Ha az amerikaiak nem dobják le a két bombát Hirosimára és Nagaszakira is minden atomhatalom pontosan tudná, hogy milyen apokaliptikus dominóhatást indítanának el az atomfegyverek bevetésével, elég csak a cár-bomba kísérletére gondolni. Nem látok konkrét összefüggést a két ledobott atomfegyver és a ma is fennálló kölcsönös elrettentés logikája között, ezt nem a civilek ellen bevetett két atomfegyvernek "köszönhetjük".
7/10
Paradiselost02 2023 aug. 19. - 00:14:18 7/10 Előzmény Kram24
(166/313)
Tűpontos, csupán az az émelyítő, hogy amerikai ezért csak 7csillag.Illetve a hangok miatt 7pont és nem 6,mert amúgy szerintem is túl hosszú a film, bár nem unalmas, de nem is nagy "durranás":)
8/10
Kram24 2023 aug. 18. - 22:35:15 8/10
(165/313)
Nekem tetszett. De tudom, sokak szerint egy elfogult Nolan rajongó vagyok. Félreértés ne essék én is látom Chris hibáit, itt is van jó néhány, szerintem is lehetett volna jobb ha eggy öt részes hbo minisorozatként ( mint Craig Mazin Chernobilja) , de nekem igy is megtette azt az érzelmi hatást amit kellett. Tény hogy túl tömör, de a feszes rendezés, zene és legfökképp a szinészi játék (A dialogusokon itt- ott javìtanék, bár szinkronosan néztem, de összességben még a szöveg is jó), emellett a vágás (az egész film klippszerü, bár van egy helyen hogy zavaró a párbeszéd közben " Mit mondhatok" másik jelenet majd " Bármit amig tökön nem spiccelem". ) Hoyte von Hoytema operatőri munkája gyönyörű). Egyébként ezzel sokan nem fognak eggyetérteni se a szimpla mozizók közül, se a kritikusok közül ( olvastam sok kritikát) de ebbe filmbe nincs jó és gonosz. Az érvem az hogy mivel ugy is két szemszögből van a film (1. Hasadás - Robert Oppenheimer 2. Fúzió - Lewis Strauss) ezért csak nézőpont kérdése hogy ki jó, ki rossz. Így a hazánkból jött Tellert sem tudom elitélni ( ő is csak ember nem?) Teljesen érthető mind az ő, mind Oppenheimer kezdeti, majd a lelkiismereti válsággal folytatott késöbbi álláspontja a tömegpusztító fegyverrel kapcsolatban. Hirosima és Nagasaki sajnos tényleg tragédia, de gondoljatok bele a mostani helyzetbe, senki nem meri kilőni, mert tudják hogy eggy olyan eseménylánc jön létre ( determinizmus, és 9 atomhatalom van) ami véget vetne mindannyiunknak. Ezt a film vége jól alá is támasztja. Szóval szerintem bár nem a legjobb Nolan film, de a legérettebb, és legaktuálisabb jelenleg.
6/10
bondar.peter 2023 aug. 15. - 20:49:48 6/10
(164/313)
2023-ban még ennyire számít a szovjet kommunizmus? Csak felületesen ismertem az atombomba és a Manhattan projekt történetét, mert magyarként a magyarok voltak érdekesek nekem benne. De pár történelmi filmből kiderült hogy az USA nagyon beteg volt az elért eredményei ellenére az 50-es 60-as években (is)...
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 aug. 15. - 18:20:19 5/10 Előzmény UncleSam
(163/313)
Én inkább úgy mondanám: drámai, hogy ez önéletrajz.
4/10
nick név 2023 aug. 15. - 03:03:47 4/10 Előzmény nick név
(162/313)

Ja igen, és ha volt fénypontja ennek a filmnek, akkor az Casey Affleck pár perces szereplése volt.


4/10
nick név 2023 aug. 15. - 02:33:51 4/10
(161/313)
Christopher Nolan egy nemzetközileg elismert, nagyra tartott filmiparos mester. Amit csinál mindig profi, viszont a 2006 utáni filmjeiből már kiveszett az a bizonyos alkotói szikra, ami igazán egyedivé és élvezhetővé tudta tenni a filmjeit. Ez a film is inkább unalmas és bármiféle hangulat nélküli, dolgok történnek benne, de nem teremtődik meg hozzájuk a gravitáció. A különböző idővonalakon való ugrándozás pedig annyira önismétlő rendezői karakterisztikává vált, mint másoknál a szellemesen vagánykodó dialógusok, pár film erejéig működik, de egy ponton túl érdektelenné válik. Érdektelenné válik, ahogy sajnos ez a film is, arról az utolsó egy óráról nem is beszélve, ami mondjuk úgy meglehetősen egyoldalúan és mostani elvárásokkal egybevágóan mutatja be a h-bomba kérdéskörét, illetve benne a fizikus hirtelen felelős jóemberré válását, minden tipikus közhellyel együtt.
Nem hiszek már abban, hogy valaha is készül olyan Nolan-film, mint az a három kiemelkedő darab, amelyek a 2000-es években születtek. Bizonyos rendezőknek nem tesz jót, ha beérnek és megjegyzi a nevüket a világ, mert közhelyessé és unalmassá válnak. Jó iparossá.
3/10
capt.nemo 2023 aug. 14. - 16:04:37 3/10 Előzmény Alfred White
(160/313)
csak nem mindegy, hogy ugyanazt az érvet a vesztes vagy a győztes mondja ki..
3/10
capt.nemo 2023 aug. 14. - 16:02:43 3/10 Előzmény UncleSam
(159/313)
a legkevésbé sem.
10/10
UncleSam 2023 aug. 13. - 23:06:26 10/10
(158/313)
Önéletrajzi dráma. 10/10.
7/10
Alfred White 2023 aug. 13. - 22:18:23 7/10
(157/313)
Nekem az a bajom a "lekellett dobni az atomot hogy előbb véget érjen a háború" érveléssel, hogy most ilyen szöveggel bármit megtudnak indokolni ilyen alapon. Pl. ha a Japánoknak lett volna atomja és ledobnak 1-et Kínára meg egyet az amcsikra, akkor is előbb véget ért volna a háború nem? Pedig az is ugyanolyan tömeggyilkosság lett volna civilek ellen, mint amit az USA csinált.
9/10
danek87 2023 aug. 13. - 07:04:14 9/10 Előzmény Fő kritikus úr
(156/313)
Azért még jön idén egy 'Killers of the Flower Moon' Scorsese-től ,az még letaszíthatja a trónról.
10/10
Fő kritikus úr 2023 aug. 12. - 22:13:01 10/10
(155/313)
Hát megtörtènt. Kibújt a szög a zsákbol ès megmutatkozik 2023 legjobb filmje bár mèg nem tudjuk hogy mijen filmet rejteget a jövő de valószínüleg eggyik film sem fog ekkorát ütni. Christoper Nolan legújabb filmje tarol a moziverzumban.Az Oppenheimer 3 órában összeszedet minden fontos tudnivalót az atombomba kèszülèsèvel kapcsolatosan ès beletette egy drámai szerepbe 10/10.
9/10
Ahoj poplacsek 2023 aug. 10. - 22:40:15 9/10 Előzmény berjos
(154/313)
Tényleg 55-ben jött ki és ebben nagy szerepe van a magyar Hajdú tesóknak, de a licensz az 1930-as években született és tudjuk, hogy akkoriban a haditechnika hosszabb idő alatt vándorolt át a polgári alkalmazásba, úgyhogy akár létezhetett is. https://spectrum.ieee.org/nixie-tube