Téma: Szellemíró

7/10
The Cortez jan. 02. 23:12:04 7/10
(123/123)
Politikai krimithriller, művészfilmes köntösbe öltöztetve. A sztori lassú folyású, de nem unalmas, sőt rohadtul érdekes, a közepétől pedig a nyomozás-szál behozatalával egyre izgalmasabbá, szövevényesebbé válik. A hangulat a témához + a történethez passzolóan rideg, amire jó pár lapáttal rátesz a néhol feszkófokozó zene, meg a sötét, hideg képi világ.
A profin megrendezett alkotás régi vágású, egyben elegáns, ráadásul helyenként megidézi a jobban sikerült Polanski-mozik atmoszféráját/cselekményét. A film csúcspontjai közül, a finálé sikeredett a legstílusosabbra, részben a mesteri fényképezésnek köszönhetően. A színészi játék hihető, egyedül Olivia Williams a gyenge láncszem a brigádban, akinek rohadtul irritáló mind az alakítása, mind a karaktere.
Amikor a jeleneteket aláfestő melódiák éppen nem hatásosak, akkor leginkább szarok. A borongós tájak, valamint a tengerparton lévő luxuspecó szintén adnak egy baszott nagy pluszt az összképnek.
kálmi 2023 nov. 16. - 00:40:13
(122/123)
Nem értettem valószínű jól, mi volt a könyv elejével, amiből rájött, hogy ki a hunyó?
10/10
DUNAWÖLD 2023 nov. 15. - 23:33:49 10/10
(121/123)
Eszeveszett jó hasonlat és aktuális, amikor a reptéri 2-soros (...) hasonlatot hozza fel. Még egy vén perverz pedo rendezőtől is, mint Polanski, aki még mindig védett àllat.

Árnyalja a képet a politika, a származása is, mert tény, hogy nem áll tàvol az izraeli titkosszolg-àllatoktól a terror, de nem jellemző


antibond 2021 dec. 07. - 13:19:48 Előzmény Orpheus100
(120/123)
Nem írom le szó szerint ugyanazt, amit olvashattam Tőled, elég, ha csatlakozom.
Ebben a filmben minden benne van, ami egy jó filmhez kell.
Így nincsen miért csodálkoznunk azon, hogy valóban jó is lett.
10/10
Orpheus100 2021 aug. 22. - 16:07:21 10/10
(119/123)
Ewan McGregor szereplése garancia arra, hogy a film jó. Ezzel indultam neki. De a film nem jó! Hanem zseniális! Sikerül az a nyomasztó hangulatot ébresztenie és végig fenntartania a nézőben, amit valószínűleg a "szellemíró" átél. Az utolsó perc utolsó másodpercéig izgalmas, szövevényes.
antibond 2021 aug. 17. - 08:34:23
(118/123)
Tom Wilkinson bármilyen filmben játszik, bármekorra szerepet is kap, lehetetlen nem figyelni rá.
Igaz, többnyire hasonló karakterek megformálásában remekel, de ott van pl. a "Keleti nyugalom - Marigold Hotel" c. remek film, amiben, kedves, kellemes embert alakít.
10/10
Borbália 2021 júl. 31. - 21:57:59 10/10
(117/123)
Ez ilyen klasszikus film film nekem, igazán üdítő néha ilyet is látni. A zene nagyon ki van találva, a képek is, az embereknek a kis reakciói, amiket az életben is vagy észrevesz az ember vagy nem.. Hátborsódzás van, de az is csak olyan lassan kúszik.. (Kivéve amikor nem teljesen váratlanul csap arcon.)

Emlékeztető magamnak: a végét nem érdemes megnézni.


7/10
vargama 2021 jan. 11. - 11:50:05 7/10
(116/123)
Lassú folyású film, de a figyelmet végig ébren tartja. Politikai dráma, meglepő fordulatokkal, és befejezéssel.
8/10
Edmond Dantes 2020 aug. 24. - 17:41:25 8/10
(115/123)
Régen láttam, már semmire nem emlékszem, de látom, beírtam, tetszett. Újból nézhetném.
8/10
InteriorLulu 2018 okt. 30. - 13:59:03 8/10 Előzmény Közbiztonság Szilárd
(114/123)
Írod: "A tükörfordítás valójában ROSSZ fordítás. A kifejezéseket nem szavanként kell lefordítani, hanem az értelmét, úgy, ahogy a célnyelven használják."

Nem, ez így egyáltalán nem igaz. Címadásként a tükörfordítás nagyon sok esetben rossz fordítás (lenne). Tehát messze nem minden esetben. Mindig az adott, konkrét esettől függ, érdemes-e, lehet-e, kell-e a címnek tükörfordítást adni. Továbbá a kifejezéseket nem szavanként ÉRDEMES lefordítani, hanem az értelmét, úgy, ahogyan azt a célnyelvben használják.
Mert hogy ebben a dologban egyszerűen értelmetlen a kell (kötelező) szó használata. Semmi nem kötelező, ez a címfordítás-dolog ugyanis nyilvánvalóan egy igen szubjektív, rigorózus szabályokat nélkülöző műfaj.

Ami pedig A szellemírót illeti: szerintem teljesen rendben van a magyar cím, azaz a tükörfordítás. A néger/négerezés valóban létező kifejezés a ghost writerre, ám egyáltalán nem bevett, köznyelvi, mindenki által ismert kifejezés. Teljesen tévút lenne a filmnek A néger címet adni, ugyanis nemhogy az lenne, hogy már önmagában a címről mindenkinek (még egy írónak/újságírónak is!) egy feketebőrű ember ugrana be, hanem még a film tartalmát megismerve (a filmet megnézve) sem értené a nézők többsége, miért is az a cím, hogy A néger.
Egyszerűen mert a kifejezés csupán szakmai berkekben számít bevettnek.

(És egyébként nem tudom, tudod-e, konkrétan hogyan is megy az idegennyelvű filmek címadása. Annyi a lényege, hogy a magyar forgalmazó elküld pár konkrét cím-ötletet a kinti - nyilván idegennyelvű, ez esetben angol nyelvű - gyártó stúdiónak, mindegyik címhez rövid tájékoztató magyarázatot fűzve, hogy miért pont ezt és ezt a címet gondolják adni, aztán ez a külföldi gyártó eldönti, melyik legyen az elküldött címötletek közül a befutó... Igen, a magyarul egyetlen szót nem értő külföldi partner dönti el, mi legyen a magyar cím! Azt hiszem, már ezek után sem igazán meglepő, hogy jelen esetben a cím nem A néger lett; szinte biztos, hogy nem is szerepelt a kiküldött ötletek között...).
Querelle82 2018 jún. 16. - 19:59:17
(113/123)
Ugyanaz a sablon mint Polanski legtöbb filmjében.Jó történet, és semmitmondó befejezés.Olyan mintha képtelen lenne kitalálni egy teljes egész sztorit, és valahogy be akarja fejezni.Pl:Rosemary gyermeke, Vámpírok bálja.
10/10
tajtipi 2018 márc. 22. - 17:59:39 10/10
(112/123)
10/10
Közbiztonság Szilárd 2016 febr. 16. - 01:58:07 Előzmény Rossi65
(111/123)
Ja, a heartburn meg lángoló szív, nem? Heart = szív, burn = égés.
Lényegtelen, hogy valójában gyomorégés.

A tükörfordítás valójában ROSSZ fordítás. A kifejezéseket nem szavanként kell lefordítani, hanem az értelmét, úgy, ahogy a célnyelven használják.
Közbiztonság Szilárd 2016 febr. 16. - 01:14:40
(110/123)
Kissé elbaszott (tükör)fordítás a cím, magyarul is létezik ez a foglalkozás (legalább 100, de lehet, hogy még több éve), úgy mondják: néger.

Sõt, igei formája is van, ha valaki más helyett ír, azt mondják rá: négerezik.

Szóval a film címe helyesen az lenne: A néger
7/10
Ferenc Geisz 2016 jan. 30. - 11:59:26 7/10
(109/123)
A vége sokat rontott rajta. Kár
1/10
Nótárius 2015 dec. 28. - 12:11:51 1/10
(108/123)
S
SP
SPOI
*** S P O I L E R !!!! ***

Nekem csak annyiban tartotta fenn az érdeklõdésemet és volt izgalmas, hogy mennyiben igazolja, avagy cáfolja a nyilvánvalónak látszó végkifejletet az író sorsát illetõen. Ez aztán bosszantó izgalommá vált, mikor a fõhõs a nyomott hangulatú képi világban az összes lehetséges csapdába besétált, miközben néhol és végül az elõre gondolkodás valamint az önfenntartási ösztön minimumát sem mutatta. Természetesen a bántó egyszerûségû kiszámíthatóság "csak" a film alapvonulatára és végig elkerülhetetlennek érzett végére vonatkozik; nem pedig arra, hogy kinek mi (lesz) a pontos szerepe, és a történések mely összefüggésekben tárulnak fel menet közben. Evvel együtt egészen az utolsó percig még lehetett volna esélye mérlegeltebb pontszámra, de mivel a befejezés módja még az addigiakat is mélyen alulmúlta, az idõrablás okán már csak 1 pont lehetett.

*** S P O I L E R !!!! vége ***
Piperin 2015 júl. 08. - 19:41:03
(107/123)
Nekem nagyon tetszett.
Végig izgultam. 10/10
2/10
stupek2 2015 júl. 08. - 12:57:02 2/10
(106/123)
politikai film. Aki érti az angol politikát az talán érti a filmet is . Pierre Brosman neve nem sokat segített a filmen. Egy szabaduszó ujságíró bevállalja egy könyv írását. Mint kiderül elõtte is bevállalta valaki, aki „meghalt”. Innentõl kezdve az írónak üldözési mániája van. A végén mi történt? Szóval semmi értelme nem volt! 2. pont
2/10
ikem 2015 febr. 25. - 23:49:03 2/10
(105/123)
Közepesen gyenge film, kifejezetten sz@r befejezéssel.
9/10
kobax 2014 dec. 31. - 16:32:38 9/10
(104/123)
Nekem nagyon tetszett, nagyon hangulatos film.
Végig, teljesen fent tudta tartani az érdeklõdést, és az adrenalin-szintet is.
Nem sablonos a sztori sem, és akad benne pár váratlan fordulat, egészen az utolsó percekig.
Nem is dráma ez szerintem, hanem inkább kém-krimi!
9/10 - de csak azért, mert a legeslegutolsó jelenet viszont óriási sablon, és totál felesleges.