Téma: Szulejmán

2/10
napraforgó 2013 nov. 13. - 19:00:24 2/10 Előzmény Texas Bill
(1550/3430)
Tudtad, hogy a bülbül fülemülét jelent?

De mutatok egy gülüszemû makit:
2/10
napraforgó 2013 nov. 13. - 15:05:11 2/10
(1549/3430)
A Downton Abbey leírását imádtam olvasgatni a Hogy volt? blogon. Ott hívták Lady Violetet, az özvegy grófnét Halszem nagyinak a vizenyõs kék szeme miatt.

Szerintem a szultánunk szeme éppoly vizenyõs, dülledt, így a Halszem név õrá is ráillik....
Kár, hogy a Hogy volt? nem foglalkozik a Szulejmán c. sorozattal, biztos jól szórakoznánk rajta.
gb4400 2013 nov. 13. - 12:42:00
(1548/3430)
Most látom, hogy a hozzászólásom két példányban jelent meg. Pedig csak egyszer küldtem el.

Szulejmán nem gülüszemû, csak úgy néz, mint egy hal.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 13. - 07:25:36
(1547/3430)
Kisugárzás ember, kisugárzás! :D

Bár abban is van igazság, amit a többiek írtak. A rangja is vonzó lehetett, mint "kapaszkodó".

Amúgy szerintem nem is gülüszemû. Szép, mély, kék szemei vannak. Nekem tetszenek. :D
2/10
napraforgó 2013 nov. 13. - 07:06:37 2/10
(1546/3430)
Így szeretnek bele a mai lányok is egy gazdag pasi - pénztárcájába.
gb4400 2013 nov. 12. - 19:22:53
(1545/3430)
Ha beleszerettek Szulejmánba, az nem minden esetben a személyének szólt, hanem a hatalmának. Egy nõnek csak úgy volt lehetõsége arra, hogy valamelyest kitörjön a szolgaszerepbõl, ha gyereket szült neki. És még ez sem jelentett garanciát.
gb4400 2013 nov. 12. - 19:13:22
(1544/3430)
Ha beleszerettek Szulejmánba, az nem minden esetben a személyének szólt, hanem a hatalmának. Egy nõnek csak úgy volt lehetõsége arra, hogy valamelyest kitörjön a szolgaszerepbõl, ha gyereket szült neki. És még ez sem jelentett garanciát.
Texas Bill 2013 nov. 12. - 18:02:39
(1543/3430)
A gülüszemûbe minden nõ beleszeret?!
Hiába na, jó bülbül gülü-nek lenni.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 13:19:02
(1542/3430)
Ha nem érdekel a történelmi háttér, akkor nem. :) Azért írtam, hátha mást meg igen.
Egyébként van egy harmadik verzió is Mehmedet illetõen. Aszerint Mehmed egy háremhölgytõl kapott el egy (nemi?) betegséget. Beteges volt a lány, akivel hált. Ez is egy lehetséges verzió a történészek szerint. De mint mondottam, mai napig vita tárgya, hogy melyik verzió okozta a halálát.

Amúgy Mehmed 22 évesen már férj és apuka volt. Egy lánya született ebbõl a kapcsolatból.
2/10
napraforgó 2013 nov. 11. - 08:27:44 2/10
(1541/3430)
Oké, rendben. Engem ez kevéssé érdekel. Nekem mindegy, hogy mibe halt meg Mehmet. Meghalt még Musztafa elõtt kb. 10 évvel. na és???
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:26:16
(1540/3430)
Na jó, beleolvastam. Kivételesen nem rossz, de bele tudnék kötni.
Másrészt pedig egy betût nem írnak Abdullahról. Õ volt Hürrem elsõ fia, aki meghalt... Az egy dolog, hogy a sorozatba nem tették bele, de attól még létezett.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:22:08
(1539/3430)
Nem olvastam el az Epizódos cikket, de ha ezt írja, amit írsz, akkor sincs teljesen igaza. Már csak azért sem, mert egy olyan esemény, amin még maguk a történészek is vitatkoznak, nem írható le egy egyszerû tényként... :)
2/10
napraforgó 2013 nov. 11. - 08:20:31 2/10
(1538/3430)
Én nem olvasom egyébként az Epizódot. De a történelmi tényeket csak nem másítja meg. Vagyis, ha Mehmet az esztergomi cstánál elkapott akármilyen járványba halt meg, ezt talán hitelesen közli ez a lap is.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:12:20
(1537/3430)
Mehmed egyébként rajongott Mustafáért, õ volt számára a példakép, a bölcs, idõsebb testvér. Sõt, külsõre is hasonlítottak ÁLLÍTÓLAG. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:10:39 Előzmény Acbar sah
(1536/3430)
Nem. Valóban részt vett Esztergomnál, de csak utána halt meg, 1543-ban. 22 éves volt. A történészek sem tudják pontosan megmondani, hogy mi végzett vele. Egyesek szerint természetes halált halt, mások szerint himlõs lett...
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:08:54 Előzmény napraforgó
(1535/3430)
Hát ha én hiteles forrást keresnék, nem állnék le egy bulvárlapnál. Az Epizód különben is hatalmas blõdségeket hozott már le... :)
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:07:10
(1534/3430)
Nem, nem ettõl. Jól tudod, kivégzik majd. De még odébb van az a rész. A harmadik évadban történik majd.
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 08:01:49 Előzmény rizsa34
(1533/3430)
Szerintem nem tagadták meg teljesen. Idõvel biztosan meséltek a gyerekeiknek a saját életükrõl is, honnan jöttek. Nem tagadták meg teljesen. Hürrem is gyakran emlegeti a múltját az uralkodónak. (Leót nyilván nem) A szultán is tudja, mit élt át, min ment át Hürrem, honnan jött. Plusz Szulejmán nem is zárkózott el, nyitott gondolkodású volt, hasonlóan Ibrahimhoz. Tudták, hogy ahhoz, hogy egy nagy birodalmat kézben tudjanak tartani, ismerniük kell azokat.
Hürrem nem tagadja meg a múltját, legalábbis nem mindent. De én ebben nem látok akkora problémát. Szerintem mindenkinek van olyan dolog az életében, amit nem reklámoz.
Szulejmán egyébként pont, hogy nem akart mindenkit megtéríteni. Ez volt az egyik oka a sikerességének. Adót szedett, de hagyta, hogy mindenki a maga vallását gyakorolja. Nem akart téríteni. Akkor van baj, ha rá akarjuk erõltetni másokra a dolgokat. Õ nem tett így. Hürrem ráadásul önszántából lett muzulmán. Szulejmán csak üdvözülte a döntését. Nem kért tõle ilyesmit. Hürrem nyilván felismerte, így van esélye itt boldogulni, ha megtér. De az áttérést én továbbra sem érem meg akkora furcsaságnak. Fõleg úgy, hogy Alexandra tényleg még gyerek volt. Jobban alakítható volt, ahogy már elõttem is írták.
A sorozat tanulsága értelmes ember által érthetõ, leszûrhetõ. Azt pedig, hogy kislányok is nézik... Annyi más mûsort is néznek... Ez nyilván nem mentség, de pont ezen fennakadni annyi más mûsor mellett... Igazából a szülõk tehetnek róla. Ott kéne lenni a gyerek mellett, beszélgetni kéne vele, ha néznek valamit, meg kell beszélni a látottakat. Ennyi.
Békíteni valóban a szultánnak sem sikerült. Sõt. Érdekes, hogy "rájön" arra, hogy Hürrem szép sorban mindenkit eltávolít mellõle. A sorozatban ezt egyszer dühösen a fejére is olvassa. Érdekes megoldást választottak a készítõk... SPOILER Szulejmán és Hürrem a teraszon vannak és Szulejmán mérgesen Hürrem szemére veti, hogy mindenkit elveszít maga körül, aki fontos neki. Hürrem meg erre annyit felel, hogy õ szereti õt, mindig szeretni fogja és inkább meghal, ha õ már nem szerelmes belé. Szulejmán erre elkezdi fojtogatni, majd vad csókolózásba torkollik az esemény... :) SPOILER VÉGE
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 07:49:17 Előzmény rizsa34
(1532/3430)
Mustafát én is sajnálom, de nem tudhatjuk, mennyi sérelem érte õt és a gyermekeit. De szerintem az teljesen érthetõ és logikus a részérõl, hogy a saját vérét akarja a szerelme utódjának. Hürremnek jó szeme volt, nem véletlenül nem akarta Selimet szultánnak. Látjuk, mi lett belõle. :)
Amúgy valószínûleg ha Mustafa életben marad, mint legidõsebb joggal és kitûnõ esélyekkel indult volna az uralkodói címért, amit Hürrem nem hagyhatott. Ha Mustafából uralkodó lesz, az anyjából lesz valide. Mahidevrán pedig egy legyintéssel kivégeztette volna nem csak Hürrem gyerekeit, de õt is. Utálták nagyon egymást, Mustafa pedig imádta az anyját. Szóval szerintem nem valószínû, hogy békésen meg tudták volna ezt oldani úgy, ahogy írtad.
Petrapetrus 2013 nov. 11. - 07:43:31 Előzmény rizsa34
(1531/3430)
Hürrem eleinte hasonlóan viselkedett, jobban kiadta az érzelmeit. Ma már megtanult uralkodni magán, az érzelmein. Csak így tudott ott boldogulni. Figyelmeztették is sokszor, ha tovább folytatja ezt a viselkedést, könnyen megjárhatja. Hürrem pedig ahogy elõttem is írták, csak csak próbálja a legjobbat kihozni a helyzetébõl. Plusz ragaszkodik a bástyájához. :)