Téma: Szulejmán

offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 03. - 18:09:22
(1490/3430)
Én nem állítottam sehol, hogy mi az izgalmasabb. Én beértem volna a keleti szépségek és elõkelõségek legyõzésével is. Csupán azt mondtam, hogy egy nemesi család sarja sokkal nagyobb ellenfél lehetett, mint egy árva lány a hárembõl. Az, hogy a forgatókönyvírók mit költöttek hozzá, részletkérdés. Efféle részleten fennakadni ismerve a többi bakit is: már igazán nincs értelme.
Hajreddin Barbarossza 2013 nov. 03. - 16:38:37
(1489/3430)
Nem ellentmondás ez. A Korán maga sehol sem ír az emberábrázolásokról, a saríába mindössze a "csak Allah képes életet teremteni" és a "tilos a bálványimádás" parancsolatok útján került be a tilalom, de abban egyetérthetünk, hogy ez így önmagában elég tágan értelmezhetõ. Általánosságban a siíták sokkal megengedõbbek ez ügyben, a szunniták viszont sokkal szigorúbbak. Nem is csoda, hogy a siíta Perzsiában mindvégig meg is maradt az embereknek képeken történõ ábrázolása. A szunniták közül pont a törökök képezik a kivételt, nem csak az oszmánok, de már a szeldzsuk törököknél is szép hagyománya volt pl. a miniatúra festészetnek, ami az oszmánoknál pont ekkor, a kora újkorban élte a virágkorát.
A fõ kérdés tehát már csak annyi, hogy hol válik el a határ az élet teremtésére tett kísérlet és bálványimádás, illetve az egyszerû mûvészet között. Abban ugye egyetérthetünk, hogy egy két dimenziós kép, amit (pl. a miniatúrákat) ha megnézünk, még csak nem is igazán nevezhetünk teljesen realisztikusnak, és egy háromdimenziós, sokszor az emberi test tökéletes másolatának számító, életnagyságú szobor közül melyik áll közelebb Isten fõ mûvének lemásolásához, így érthetõ, hogy miért ódzkodtak jobban a szobroktól, mint a képektõl még a megengedõbb oszmánok is. A bálványimádás kérdése meg végképp egyértelmû, ha figyelembe vesszük, hogy kiket is ábrázoltak ezek a szobrok: isteneket. Márpedig a Korán világosan leírja, hogy "ne helyezzetek Allah mellé hozzá hasonló [isteneket]" (2.22). Ráadásul az istenábrázolás még az oszmánoknál, sõt a siíta perzsáknál is tilos volt, hiszen Istenhez imádkozunk, már pedig ha egy szoborhoz vagy festményhez tesszük mindezt, akkor az már bálványimádás. Ez magyarázza azt is, hogy miért tüntették el az elfoglalt templomok szentképeit, egyszerûen a bálványimádás tilalma miatt, nem holmi birodalmi önellentmondás úri passziója miatt. Szulejmán képéhez nem imádkoztak, a Mátyás templom freskóin látható szentekhez viszont igen, jelentõs különbség.
rizsa34 2013 nov. 02. - 23:51:08 Előzmény Petrapetrus
(1488/3430)
"Ilyen szempontból szerintem tök logikus, hogy egy hercegnõ kemény ellenfél volt,"
Nem elég izgalmas a valóságos sztori, hogy a "senkibõl" lett Hürrem hogyan gyõzi le a keleti szépségeket és elõkelõségeket a háremben, illetve a többi háremhölgyet?
Ami a házasságot illeti: érdekes lehet az oszmán-keresztény vegyesházasságok témája, de azt hiszem, azt kizárhatjuk, hogy Habsburg-hercegnõ valaha is házasodott volna Oszmán-dinasztiabeli szultánfival.
rizsa34 2013 nov. 02. - 23:31:10 Előzmény napraforgó
(1487/3430)
Elgondolkodtató kérdések. Mert csodálatos volt Hürrem élete, de csodálatos árat is fizettek érte, fõleg a gyermekei és mások (testvérgyilkosság szokása). A középkori keresztény Európa országaiban a trónutódlás szokásai mások: az elsõszülött fiú mindent visz, mégha béna is az uralkodásra, és megmarad a többi testvér élete.
Az nekem is fura, hogy Hürremnek nincs semmiféle identitás-problémája a sorozat szerint. Talán az is a túlélés egyik módja, hogy teljesen megtagadod az egész múltadat? Erre lelki sérülés nélkül kevesen lehetnek képesek.
rizsa34 2013 nov. 02. - 23:08:45 Előzmény napraforgó
(1486/3430)
Picit már engem is idegesített, hogy a szobroktól csak Ibrahim pasa van elájulva. Egyébként az a kevés forrás, amit a neten lehet Herkules, Apollón, Diana-ról találni, mind azt írja, hogy egy dalmát mester készítette õket Mátyás királynak bronzból, másik négy szoborral együtt, amik Hunyadi Jánost, Lászlót, Mátyást és Pallasz Athénét ábrázolták. Ez utóbbiakat nem írják, hogy hová lettek, az említett három sorsa gondolom kiderül a sorozatból ... SPOILER Ezért kár volt hazacipelnie Ibrahimnak, (Budán is nyugodtan megsemmisülhettek volna késõbb bármelyik ostromban). SPOILER VÉGE
Sajnos, ennek az emberábrázolási tilalomnak sok mûvészeti alkotás eshetett áldozatul, lsd. Mátyás-templom Buda elfoglalásakor. Érdekes, hogy Németországban a protestáns képrombolók hasonló tevékenységet folytatnak ekkoriban ...
Bemeszelik a freskókat, és ehhez képest Szulejmánról szorgosan festik a képeket az udvari festõk a sorozatban is, lsd. Leó-epizódok, ez is egy ellentmondás a nagy Birodalom életébõl?
A gyertyatartók nem kispályás alkotások, két és fél méter magasak!
http://nol.hu/archivum/archiv-415757?ref=sso
offtopic
Petrapetrus 2013 nov. 01. - 18:46:40 Előzmény Neli
(1485/3430)
Szerintem nem ronda. Iszonyatosan sármos, különleges kisugárzása van. Okannak (Ibrahim) és Fatihnak (matrakos) is, de ha rangsorolnom kéne, akkor nekem tényleg Szulejmán, Nasuh és Ibrahim lenne a sorrendem. Halit megosztó hapsi, valakinek vagy nagyon bejön, vagy visszataszítóan rondának látja. :D Nekem inkább elõbbi. Én inkább figyelek fel egy férfi kisugárzására, mint a sima, jól látható, "tökéletes" külsejére. És ebben még sosem csalódtam, ellentétben a szép csomagolással... Valamiért nem esek ámulatba egy - közvélemény szerint - nagyon jóképû, kisportolt pasitól. Én a kisugárzást, intellektust figyelem, az sem zavar, ha kopaszodik, pocakosodik, vagy hasonló, nekem ez mellékes. :)
Plusz utánajártam ennek a színésznek (meg is csináltam a magyar nyelven elérhetõ legjobb, legrészletesebb életrajzát) és meglepõen szimpatikus fazon.
Persze ízlések és pofonok, szerencsére nem mindenkinek ugyanaz az esete. :)))))
Petrapetrus 2013 nov. 01. - 18:36:35 Előzmény filmimádóó
(1484/3430)
Bizony. Különösen a vége. Érfagyasztó pillanatok jönnek. ;)
Neli 2013 okt. 31. - 20:06:05
(1483/3430)
köszi (mindenkinek) :)
a Matrakos nem rossz, de azért Ibrahim, és fõleg a szultán? azt a pasit minden esetben passzolnám :D sztem nagyon ronda :S Ibrahimot talán meggondolnám, de nekem mind közül ez a Bali vagy kicsoda jön be leginkább :P

lesz majd közte és a lilaruhás nõ közt vmi esetleg? :P nagyon kinézte magának az ürge :P
9/10
filmimádóó 2013 okt. 31. - 19:05:06 9/10
(1482/3430)
Akkor a következõ rész jó lesz :)
Petrapetrus 2013 okt. 31. - 15:05:52
(1481/3430)
Igen. SPOILER Nilüferrel ellopatja Hatice palotájából, amikor átküldi vele Mihrimaht. Ibrahim észreveszi, hogy lába kelt a könyvének, de nem sejti, hol lehet. A méreg elkészül, a könyvet pedig Nilüfer visszacsempészi a pasa szobájába, amikor Hürremmel ismét visszatérnek. Csakhogy Haticénél beindul a szülés, így egyszerûbb lesz visszatenni, mint elhozni. Nigar ugyanis majdnem rajtakapja Nilüfert, amikor kiveszi az asztal fiókjából. El kell játszania, hogy eltévedt. :) A következõ rész azzal kezdõdik majd, hogy Hürrem Nigar után megy és el akarja kérni tõle a könyvet... SPOILER VÉGE
offtopic
Petrapetrus 2013 okt. 31. - 15:00:51
(1480/3430)
Szerintem ha egy olyan (meglehetõsen szigorú) kultúrában nõttél volna fel, ahol szintén tabu a meztelen test, illetve az ember ábrázolása, akkor te is megijedtél volna a látványtól. Vagy ha nem is ijedtél volna meg, de biztos taszított volna valamilyen szinten. Azért mi is szoktuk húzni a szánkat más kultúrák ilyen-olyan szokásai miatt. Ez is épp olyan. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 okt. 31. - 14:57:59
(1479/3430)
Õ Bali bey (=bég). És igen, lesz még fontos szerepe. (pl. SPOILER Mihrimah belé lesz szerelmes reménytelenül, amikor felnõ SPOILER VÉGE)
Nem csúnya a csóka, bár nekem még mindig jobban bejön pasiként a szultán, a matrakos, sõt, Ibrahim is. :)
Petrapetrus 2013 okt. 31. - 14:54:53 Előzmény napraforgó
(1478/3430)
Már látom, megválaszolták mások, de én is csak azt akartam mondani, hogy tatárok voltak és nem törökök. :)
2/10
napraforgó 2013 okt. 31. - 13:13:07 2/10
(1477/3430)
Ez a reneszánsz kor volt, divat volt az ókori istenek és istennõk ábrázolása, alig valami kis ruciban, vagy épp anélkül. A cinquecentoban nem volt divat szakállas, csuhás barátok ábrázolása....
2/10
napraforgó 2013 okt. 31. - 13:10:04 2/10
(1476/3430)
Érdekes volt a török kupleráj. Táncikáltak a külföldi nõk, szõkék, barnák vegyesen, aztán meg lehetett velük szobára menni. Amennyire tudom, most is ugyanígy van....
2/10
napraforgó 2013 okt. 31. - 13:08:03 2/10
(1475/3430)
Tudom. Na és akkor?
gb4400 2013 okt. 31. - 10:25:52
(1474/3430)
Az iszlám tiltja az emberábrázolást. De ahogy elnéztem, ezek között nem csak sima szobrok voltak, hanem volt meztelen férfiszobor is. A XVI. századi török világban ez nagyon megbotránkoztatónak számított.
9/10
filmimádóó 2013 okt. 31. - 09:58:39 9/10
(1473/3430)
Hürrem hogy kiszemelte magának Ibrahim könyvét....biztos azt akarja ellopni, hogy odaadja annak a jósnak...
lady 83 2013 okt. 31. - 09:53:39
(1472/3430)
Ezek szerint nem csak nekem tûnt fel:D Szerintem elég sármos,karakteres fickó:)))
2/10
napraforgó 2013 okt. 31. - 06:57:56 2/10
(1471/3430)
Valami Bali bég. Már a mohácsi csatában kitüntette magát.