Téma: Torzók

6/10
Banán 2009 febr. 17. - 10:48:42 6/10
(13/33)
Na, azért a mai hazai gyermekotthonokban már régen nincs így, gondolom, a többiekben sem. A bátyám a bélatelepi gyermekotthonban dolgozik, mint nevelõ, és mondja, hogy bizony muszáj a gyerekekkel szemben némi szigorúságot alkalmazni, mert sok közöttük enyhén szólva nem jól volt nevelve, mielõtt odakerült. De az õ és a kollégái nevelési módszereit össze sem lehet hasonlítani a filmben mutatottakkal. Tehát: nem lehet a bélatelepi otthonban a gyerekeknek elcsatangolni, udvariasnak kell lenniük, és részt kell venniük az órákon. Ugyanakkor nagy türelemmel tanítják õket úszni, segítenek nekik horgászbotot meg biciklit összeszerelni, és gondos felügyelet alatt a kamaszok mehetnek szórakozóhelyekre is.
A gyerekekkel azonban így is sok gond van, ami elsõsorban amiatt van, hogy sokak rossz példákat láttak a szüleiktõl.
perry 2009 febr. 17. - 09:22:05
(12/33)
A film az a fajta látlelet, mely képes dokumnetális mélységben ábrázolni ezt a világot olyan...
perry 2009 febr. 17. - 09:18:22 Előzmény efes
(11/33)
Az intézeti világ a felnõtt társadalom sötét világának kicsinyített mása. Érdekszövetségekkel, diktátorral, behódoló "alattvalókkal" a végrehajtók táborával akik a diktátor vagy gang "hatalmát" biztosítja.
Az önéletrajzi ihletésû film fájóan éles látásmóddal bontja ki ennek a zárt világnak a történéseit.
Az igaz gond csak azzal van , hogy a múlt idõ
(1956) sajnos nem a egy elmúlt problémát érint.
Aki olvasott Ancsel Éva vagy Ferge Zsuzsa szociológiai tanulmányt ebben a témakörben azt tudja, hogy alig változott ezekben az intézményekben a felállás.
Halmozottan sérült, családi krízishelyzetben levõ és nem utolsó sorban gyermekkori bûnözõk
zsúfolódnak össze sokszor a létszámon túl is egy légtérben.
Az így felépülõ világ a gyengék és az erõsek világa. Gyermeki terror a kevésbé domináns gyerekek felé és bizony, mint azt a sajtóban is olvashatjuk vagy láthatjuk a médiában nem egyszer a tanár vagy nevelõ felé is.
Egy társadalom mely akkor és most is magára hagyja a "deviáns" kevésbé "értékes" tagjait,
Besöpörve õket a "szõnyeg alá".
Tudomást sem véve álszemérmesen arról a problémáról ,hogy pl. Borsodban 2500 ilyen gyermek van és országos szinten pedig megközelíti a 100.000 gyermeket.
Igaz könnyen mondhatom azt, hogy bezzeg Svédországra összesen 2000 gyermek jut ilyen vonatkozásban.
A film az a fajta látlelet remek színészekkel és egy zseniális gyermekszínésszel Mészáros Tamással
Sopsics trilógiája a Céllövölde a Hetedik kör, és a Torzók. Ebbõl a legrámaibb az utolsó film.
A torzók esetében a külvilág támad a gyerekekre, míg a másik kettõben maga a gyermektársadalom belsõ feszültségeinek drámáját feszegeti Sopsics.
Ajánlani tudom mindhárom megtekintését mert így teljes a kép a múltbéli és mai állapotokról.
offtopic
efes 2008 nov. 13. - 23:04:12 Előzmény Banán
(10/33)
Hát, nem tudom mikortól tilos, de mi még hallottuk csengeni a fülünket a bizonyos "makarenkói" pofontól. Emlékszem általános napköziben még az idõs nevelõtanár bácsi bizony osztotta a körmösöket, meg volt a pajeszhúzás... Kb. 1971-75 körül lehetett ez.
Boxer007 2008 nov. 13. - 21:57:41
(9/33)
Akkor láttam mikor legelsõnek adták a TVben, de sztem is jó film, mer a forgatáson is jelen voltam, sõt ott forgatták ahol lakom, komoly volt, iskola helyett napokat voltunk a forgatásokon :D
10/10
kikilop 2008 okt. 19. - 12:17:15 10/10
(8/33)
Mindenkinek csak ajánlani tudom, eddigi életem egyik olyan filmje, ami a legmélyebb hatással volt rám.
6/10
Banán 2007 jún. 22. - 11:55:21 6/10
(7/33)
Még valamit. Ekkoriban az iskolákban már szigorúan tilos volt a testi fenyítés.
6/10
Banán 2007 jún. 22. - 11:51:13 6/10 Előzmény Athelas
(6/33)
Szerintem viszont a befejezetlenség mindig nagy hiba. Áront állítólag még durvább nevelõintézetbe viszik; túl tudta élni azt ez a szerencsétlen gyerek? Különben úgy láttam, hogy némi lelkifurdalása volt a barátja halála miatt, amiért persze nem õ volt a felelõs.
Egyébként a PORT.HU filmjellemzésébõl értettem meg, hogy ezek az intézetek is az '56 utáni megtorlásokhoz tartoztak.
Simon Ferenc 2007 febr. 05. - 21:12:25
(5/33)
Tényleg jó kis film. Kicsit sötét, de igaz.
kárérte 2007 febr. 05. - 18:33:33
(4/33)
Tényleg megéri megnézni.. Azonban miért csinálja azt a közszolgálati, hogy késõ este rövid idõn belül kétszer levetíti uazt az értékes filmet, fõmûsoridõben meg ilyen "krém" és hasonlók mennek?
Athelas 2007 jan. 14. - 23:42:26
(3/33)
Megrázó-megható film, kiváló színészi alakításokkal. A rendezõ saját gyermekkorát vitte filmre, így ha valakinek hiányérzete marad a film megnézése után, mint az egyik kritikusnak, gondoljon bele, ha vele történt volna meg mindez, hogyan tudná elmesélni? Az pedig, hogy a végén nincs megoldás, nem hiány. Mert nem kell megoldás, és a felnõttek gyerekekkel szembeni embertelenségére nincs is megoldás. Jóvátehetetlen.
szabrina x 2007 jan. 14. - 23:30:52
(2/33)
szintén ajánlom
Petrus 1 2007 jan. 14. - 13:01:33
(1/33)
Sziasztok!
Mindenkinek ajánlom ezt a filmet, nagyon jó!:)