Téma: Végjáték

proskit 2016 jan. 17. - 02:26:44 Előzmény olahmiki1959
(184/204)
Ma a Film+ -on adnak rossz filmet! Minden ajánló a Harrison Ford változatot jelzi, valójában azonban az "Operation: Endgame" címû szörnyûség megy, amely ezen a címen nem is szerepel a port-on, hanem "Rogues Gallery" címmel van fent. A címek összevisszasága egyenes arányban van a film minõségével is. Nem írok ide semmi rosszat, mert igazából nem ez a film akasztott ki, hanem a helyettesítõ.
melanett 2016 jan. 03. - 20:08:27
(183/204)
Csatlakozom, nekem is nagyon tetszik ez a film, már többször láttam de mindig megnézem ha leadja valamelyik csatorna.
cellasto 2016 jan. 02. - 22:45:57
(182/204)
annyira nem volt rossz szerintem
viszont elég szürreális a fiatal szereplõk miatt
persze a sztori tényleg sablon,fõleg annak aki sok sci-fit olvas vagy néz
3/10
thomassd 2016 jan. 02. - 22:12:12 3/10
(181/204)
Szánalmas.
Egyszerû ,kiszámítható ,lerágott csont.
33. feldolgozása a támadjuk meg és pusztítsuk el az ûrlényeket stílusú filmeknek.
Amin meg vagyok lepõdve hogy ehhez az arcát adta Harrison Ford.
Zee1 2015 nov. 28. - 06:50:49 Előzmény Ignác Gufo
(180/204)
Ender's game az eredeticcím, es nekem igencsak tetszett. Az eredetiben 6-7 éves gyerekek harcoltak, mert az idegenek nem ismerik ki az õ eszjarasukat. Ha a filmen is igy lett volna az botrány lett volna, ccserébea film vilagsiker lehetett volna. 8/10
7/10
Ignác Gufo 2015 szept. 07. - 14:08:51 7/10
(179/204)
Kellemes csalódás volt a film, gyengébbet vártam.
Igazából csak azért néztem meg, mert Card Végjátéka az egyik kedvenc sci-fi könyvem, és kíváncsi voltam mit hoztak ki belõle filmen.
Egyszer mindenképpen érdemes megnézni, egyáltalán nem gyerekeknek való, hiába gyerekek a fõszereplõk.
7/10
olahmiki1959 2015 júl. 11. - 07:49:03
(178/204)
Egy egészen más, politikai thrillernek nevezhetõ, zavaros agyrémet adtak, ugyanilyen címmel.
Gratula a Cool tv-nek!
joe2000 2015 júl. 10. - 23:13:18
(177/204)
mintha ma (2015.07.10-én) nem egészen ezt a filmet adná a COOL TV... :(
kybuck 2015 jún. 11. - 03:55:07
(176/204)
Nézés közben a Star Trek jutott eszembe, mivel a film mondanivalója onnan lehet ismerõs, amit a Csillagflotta irányelvei egyértelmûen ki is mondanak, ezek amúgy a szereplõk szájából is többször elhangzanak. A lényeg: védekezni szabad, támadni semmiképp, és mindenképpen törekedni kell a békés, diplomatikus megoldásokra (ezért is titulálják az agresszívebb fajok, pl. a klingonok "puhánynak" a Föderációval együtt). Ennek megfelelõen a Star Trek szereplõk magánélete és lelkiállapota is hangsúlyt kap a történetekben, vagyis kövessük a Föderáció és a Csillagflotta példáját. Bõvebben itt: https://hu.wikipedia.org/wiki/Csillagflotta Ennek megfelelõen a Star Trek szereplõk magánélete és lelkiállapota is hangsúlyt kap a történetekben, vagyis kövessük a Föderációs irányelveket. Ettõl még egy korrekt egyszer nézõs sci-fi.
kk2000 2015 jún. 09. - 21:40:40
(175/204)
Fantasztikus film, aki ezt nem érti, az nem gondolkozott el rajta (vagy nem tud elgondolkozni rajta...). Pont annyi részletre derül fény, amennyire szükséges, a többit ki kell találni.
vasárnapinézõ 2015 jún. 07. - 13:58:08
(174/204)
Azért mert nem gonoszságból irtották az embereket. A hangyoknál a dolgozó fogyóeszköz, nincs önálló tudata. Csak a királynõ intelligens (akivel Ender telepatikusan beszélt és akivel a végén találkozott). Azt gondolták, hogy az embereknél is így van. A támadás során az õ rendszerükben nem ölnek meg tudatos lényt, csak visszaszorítják kissé a dolgozók megritkításával. Ender viszont a bolygó elpusztításával az összes királynõt megölte (egy kivételével, aki a könyvben még nem kifejlett, fiatal egyed, a faj utolsó példánya).
A filmbõl szintén nem jön át, hogy a királynõ próbál telepatikusan kapcsolatot teremteni az emberekkel (Ender álmában és az Óriás játékon keresztül). Vagyis a történet a különbözõ kultúrák közötti konfliktust is ábrázolja: nehéz békét kötni olyasvalakivel akivel nem értjük meg egymást. Ezt a vonalat viszi tovább a Holtak Szószólója, amely egy másik idegen fajjal, a "malackákkal" való kapcsolatfelvételt feszegeti, de itt már az emberiség a domináns, erõsebb fél.
vasárnapinézõ 2015 jún. 07. - 13:40:23
(173/204)
Nem azt jelenti. A megjegyzésed épp azt bizonyítja, hogy a film milyen zavarossá vált a zanzásítás miatt.

"Az ellenség kapuja lent van", utalás a kiképzõtér kapujára (amikor elõször bemennek a küzdõtérre, akkor mondja). A súlytalanságban nincsenek irányok, ezért összezavarodnak az emberek. Ender egyik újítása volt, hogy az ellenfél kapuját jelölte meg lenti iránynak, ezáltal tájékozódási elõnyre tett szert. A többi csapat számára az ellenfél kapuja "elõre" volt, ezért manõverezés közben összezavarodtak, ennek kezelésére alakítottak ki fix formációkat. Ez a filmbõl teljesen hiányzik, mert nem mutatja be a katonai fejlõdését.
Van egy másik "értelmetlen" megjegyzés amire korábban utaltam: "Még sohasem harcoltunk formációban." A többi csapat a fix formáció szerint támadott. Ender másik újítása volt, hogy a tájékozódási elõnyüket kihasználva több részre osztotta a csapatát, akik önállóan harcoltak, de mivel egységesen tájékozodtak, képesek voltak együttmûködni az alegységek.

Azonkívül van egy másik jelentése: egy mindent egy lapra feltevõ támadás. Az utolsó párbajban reménytelen helyzet elé állították: az ellenfél két hadtestbõl állt, vagyis kétszer annyian voltak ráadásul elsáncolták magukat. Esélyük sem volt arra, hogy gyõzzenek. Erre volt az a válasza, hogy visszatért a régi, elavult stratégiához: formációt alakítottak, ahol a teljes csapat áldozatul esett a kamikaze támadásnak, hogy egyetlen embert átjuttasson a kapun.
Ezt játszották le újra a hangyok elleni támadásnál: a hangyok bolygójánál 50 évvel korábban indult csatahajók voltak ezer, meg ezer emberrel, akik feláldozták magukat a végsõ támadásnál, hogy Petra leadhassa azt az egyetlen lövést ami megsemmisíti a hangyokat. Az ellenség kapuja LENT van. Vagyis a hangyok bolygója.
vasárnapinézõ 2015 máj. 31. - 18:39:40
(172/204)
Így többször visszanézve elég sok minden benne van a regénybõl, de a történet szempontjából fontos dolgok sokszor csak egy-egy mondatként vagy snittként jelenek meg, ezért elvesztik jelentõségüket. A több éves gyakorlótéri kiképzés is csak két csatára rövidül, amelyek egymás után vannak, a könyvben pedig Ender fejlõdésének fontos állomását jelentik amelyek között hosszú idõ telik el.
Pl. ezért érthetetlenek az olyan mondatok hogy "- Még sohasem harcoltunk formációban. - Akkor meglepetésként éri õket." Ekkorra már a Sárkány hadtest gyõztes csaták során van túl, és Ender új stratégiáinak hatására a legjobb hadtestté válik (mert nem csak kettõ van. :P). "Az ellenség kapuja LENT van!"
10/10
Zsolt_ 2015 máj. 31. - 13:13:55 10/10
(171/204)
Jó film volt bár kicsit zavarosnak tûnt.
Aztán elolvastam a könyvet. A folytatásokat is. Néha lassú, de kifejezetten jó könyvek. Sajnos a film tényleg nem adja vissza a könyvet de nem is tudja, és nem is lehet elvárni.
Talán a Dûnéhez lehet hasonlítani. A Dûnét se lehet rendesen megfilmesíteni, hisz nem látványon alapuló akciófilm. A mögöttes tartalom a lényeg ami a könyvbõl megérthetõ mind a két esetben, de a filmbõl nem.
Killbox 2015 máj. 31. - 11:35:36
(170/204)
Köszi az ismertetõt.Bár nekem a regény nélkül is tetszett a film,így azért sokkal érthetõbbé vált.
A sok fikázó meg azt se tudja,mit látott!:-P
boom49 2015 máj. 30. - 22:18:46
(169/204)
Ha a Zatura helyett lett volna ez, most mindenki szeretné, lol
vasárnapinézõ 2015 máj. 30. - 18:41:33 Előzmény iipepeii
(168/204)
Meglepõ módon maga Orson Scott Card felügyelte a filmre adaptálást. Ennyi fért a kiszabott idõbe és a költségvetésbe. :)
vasárnapinézõ 2015 máj. 30. - 18:35:40
(167/204)
A film bemutatja a hogyant, de nem mutatja be a miértet, és ezért értelmetlenné válik. A szereplõk tettei és motiváció a regény olvasása nélkül zavarosak. Olyan mint amikor egy zenés-táncos filmben lenémítjuk a hangot: csak idétlen és céltalan ugrabugra.

SPOILER!

Elõzmény: A hangyok korábban kirajzottak egy királynõvel, hogy új kolóniát alapítsanak. Ráakadtak a Földre (illetve egy emberkolóniára a naprendszerben), és mindenkit kiirtottak. Minden csatát megnyertek, tönkreverték az emberek flottáját mígnem Mazer Rackham véletlenül, szerencsésen, vagy zsenialitásból kifolyólag megtalálta a királynõ hajóját a támadó flottában és megsemmisítette. Az összes hangydolgozó minden csatahajóban mozdulatlanná dermedt. Gyõzelem, de csak mázlival.

Sztori: Egyrészt az emberiség az újabb inváziótól való félelmében egyesül, felállítja a csillagflottát és elindítja a hangyok csillagrendszere felé. Vagy õk vagy mi. A hajók 50 éve úton vannak (ha jól rémlik a könybõl) amikor a történet játszódik. Ezalatt folyamatosan épülnek az újabb korszerûbb csillaghajók és elindulnak a hangyok rendszere felé.

Másrészt elkezdik a szelekciót, hogy amikor a flotta megérkezik a hangyokhoz a legjobb katonai parancsnokok vezessék a flottát. Erre szolgál az iskolai program és az agyba épített monitor. A legjobb jelöltek 3 testvér: Valentine a zseniális de békés lány, Peter a zseniális de hatalommániás szociopata bátyó, és Ender a kettõ közötti átmenet, aki békés, de ha rákényszerítik kíméletlen harcos, gyõz minden áron. Tökéletes katonai parancsnok. Ezt próbálják bemutatni a filmben pár perc alatt a gyerekek közötti konfliktusok során, sajna így eléggé életszerûtlenek lettek a reakciók. A könyvben ez hosszabb folyamat, és Ender fejlõdése közkatonából a parancsnoki posztig is eltart egy ideig (talán 2-3 évig) mindenféle eseményekkel.
Minden kölyök zseniálís, tehát akik a harci iskola csatái során "vesztettek" azok is kiválóak, majd alparancsnokok lesznek az igazi csatákban.

A könyvben több szál van: egyrészt Graff ezredes nyomás alá helyezi Endert és a többiekkel megutáltatva próbálja minél gyorsabban olyan parancsnokká nevelni aki tudja, hogy csak magára számíthat és mindenáron gyõznie kell. (A Föld körül nincsenek erõk, minden hajó úton van, ha veszítenek a hangyok újabb flottát indítanak és kiirtják az emberiséget.)

Egy másik szál a Földön maradt Valentine és Peter akik bár gyerekek, olyan zseniális stratégák, hogy névtelenül a számítógépes hálózatot felhasználva egyre nagyobb politikai befolyásra tesznek szert (elsõsorban a hatalommániás Peter).

Harmadik szál Ender személyiségfejlõdése, illetve tudatalatti kapcsolata a hangyokkal. Kvázi hanggyá kell válnia, hogy legyõzhesse a szuperellenfelet aki egyetlen hatalmas organizmusként harcol. A hangy név nem véletlenül utal a hangyára: a királynõ az agy, a milliónyi dolgozó sok ezer hajón az õ karja, szeme, érzékszervei.

Summázva: a könyvbeli történetben megjelenik a gyilkolás moralitása és szükségessége a túlélés érdekében. Kb. ugyanaz mint Paul Verhoeven Csillagközi inváziójában: amikor baj van akkor nincs lacafaca, mindent a célnak kell alárendelni. A demokráciát is.
Viszont a Csillagközi invázió nem megy el addig mint Orson Scott Card (legalábbis a film a könyvet nem olvastam): Mi van a gyõzelem után? Mihez kezd az emberiség azzal, hogy teljesen kiirtott egy értelmes fajt? Megtennénk mégegyszer? Erre épül a folytatás: A Holtak Szószólója. Ami szerintem nem kevésbé zseniális mint a Végjáték, bár nyomokban sem hasonlít rá.
Zee1 2015 máj. 30. - 13:13:47 Előzmény Újvállalkozó
(166/204)
Ez egy olyan regényadaptáció, ami nem lett százas, de még így sem rossz. Az eredeti SciFi novellában az szerepel, hogy az idegenek megismerték az ember gondolkodását, és ezt kihasználva a megsemmisítés szélére sodorják az emberiséget. Csakhogy kiderül, hogy õk a felnõttek logikáját ismerik, de a gyerekekét nem. ezért különleges gondolkodásmódú gyerekeket szakítanak el a szüleiktõl. Endert konkrétan 6 éves korában, és beállítják kvázi katonának, aki gyilkol.

Na ez így már kicsit más történet.
A regény elképesztõen jó, a film pedig igen szép, és nem rossz.
2/10
Újvállalkozó 2015 ápr. 06. - 19:41:06 2/10 Előzmény zsuzsikaja
(165/204)
2/10

Ez ritka nagy szar film volt. :( Nevetséges, értelmetlen, gagyi. Paintballozás közben képezik ki a katonákat a nagy harcra? És a kis tizenévesek okosabbak, mint a sok katonai veterán? Egyedül a vége ért valamit, azért adtam a filmnek kettest és nem egyest. Ezt a történetet jobban el tudtam volna képzelni egy 42 perces Végtelen határok epizódban, de szerintem ott volt is egy (vagy kettõ) hasonló.