PapLAN85 2011 dec. 22. - 13:38:42 Előzmény adamnagysweetmovie
(34/74)
A dráma lehet, hogy tetszett neki, de azt hiszem, könnyebben is értelmezhetõ, mint egy olyan információ tenger, amit ebbe a 160 percbe zsúfolt bele "az alkotó", ezért mertem kiállni egy bizonyos mérce mellett. Egyébként ezt az animációt a moziközönség nagyon szûk rétege tudja a helyén értékelni, mivel legtöbben azért járnak moziba, hogy valami könnyen fogyasztható, tucat filmmel találkozzanak. Ez engem csak azért zavar, mert arra, mire annak a kevés embernek lenne igénye nem jut pénz, fõleg ha egyesek még le is minõsítik.
Kritikának pedig az minõsül, ha valaki állít valamit és érvel mellette. Ez a fórum is jó iskola lenne erre...
PapLAN85 2011 dec. 22. - 13:14:51 Előzmény zuzuz08
(33/74)
Láttam az animációt és mondhatom, hogy a technikai megoldások önmagukban is megmutatják a mû (Az ember tragédiája animációs film) egyedülállóságát a magyar rajzfilmek között. Megérte végignézni (mint egy kiállítást). A koroknak megfelelõ ábrázolási technikák és azok tovább gondolása, a stílusok zseniális váltogatása a legmegfelelõbb helyeken teljesen egyedivé teszik a rajzfilmet.
Az eredeti Madách mûtõl nem teljes egészében, de elvonatkoztatok. Nem úgy szemlélem, mint annak rajzfilmesítését, hanem mint önálló mûvet, amely az alapján készült, és más szempontok szerint is értékelem, mint az irodalmi mûvet. Nem tartom összehasonlíthatónak a kettõt, szükségtelen is, mivel a történelem két teljesen különbözõ idõszakában készült.
10/10
fluorid 2011 dec. 20. - 01:06:08 10/10
(32/74)
Nekem nagyon tetszett. Ilyenekért szívesen megyek moziba és fizetek érte.
Vissza olvasva láttam negatív hozzászólást is.
Talán olyan lelki állapot is kell hozzá. Vagy érdemes felkészülni rá, hogy nem 3D-ben fognak az arcomba ugrálni a kék törpök.
10/10
kulmika 2011 dec. 19. - 12:37:09 10/10
(31/74)
Sõt talán még le is lehet majd tölteni. De ha tényleg érdekel és valahol a közeledben játsszák, nézd meg most moziban!

A magam részérõl megnéztem. Sokkal közelebb hozta hozzám a mûvet, mint amire emlékeztem. Az is igaz, hogy majd' 20 éve olvastam, azóta öregebb is lettem, de mindenképp érdemes volt megnézni. Ajánlom!

Visszaolvasva annyit jegyeznék még meg, hogy a filmet nincs értelme részleteire bontatni, fõleg nem a kb 3. negyedét külön, az egészet együtt kell megítélni, mert úgy Van értelme.
1/10
zuzuz08 2011 dec. 16. - 16:34:32 1/10
(30/74)
Igen. Könyv alatt Madách Imre - Az ember tragédiáját értem.
1/10
zuzuz08 2011 dec. 16. - 16:32:51 1/10 Előzmény adamnagysweetmovie
(29/74)
Egyszerûen nem bírta lekötni a figyelmemet, sokat nem lehet rajta indokolni. Már sajnálom, hogy ennyire leminõsítettem, nem kellett volna, sok munka van benne. Persze ettõl függetlenül még tényleg unalmas. És valóban, a film megnézését tényleg ne az én véleményem befolyásolja. Bárki elmehet rá, olcsó a jegy, ott lehet hagyni, ha nem tetszik.
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 15. - 15:19:56 6/10 Előzmény PapLAN85
(28/74)
OFF:
Megjegyzem a mások leminõsítése kapcsán, a dráma azért tetszett neki. Abban azonban egyetértek, hogy tényleg indokolnia kéne, miért tartotta unalmasnak.
nesztuss 2011 dec. 13. - 19:40:52
(27/74)
Így van! Én már teljesen be vagyok izgulva, hogy lássam. Nagyon várom. :)
PapLAN85 2011 dec. 13. - 19:39:36 Előzmény zuzuz08
(26/74)
Ki mit ért színvonal alatt... Ha csak azért írtál, hogy felháborodást vagy megbotránkozást kelts a szellemi színvonaladdal kapcsolatban, okosabb, ha nem írsz semmit! Én a napokban fogom megnézni a teljes filmet, mivel részleteket már láttam belõle. Azt hiszem, nem igazán a te véleményedre fogok alapozni azzal kapcsolatban, hogy megnézzem-e... Nem kérdés: természetesen megnézem.
nesztuss 2011 dec. 13. - 19:13:51 Előzmény zuzuz08
(25/74)
Gratulálok... Ezzel én nem büszkélkednék. :D
1/10
zuzuz08 2011 dec. 12. - 21:17:24 1/10
(24/74)
Ennél unalmasabb filmet még életemben nem láttam. Osztállyal voltunk, a magyartanár aludt rajta, persze kötelezõen végig kellett néznünk mind a 160 percet. Tényleg, de tényleg senkinek sem ajánlom, borzasztóan unalmas, színvonaltalan. A könyv 3X jobb.
Vinogradov 2011 dec. 10. - 20:38:36
(23/74)
Egyebekben: örülök, hogy most már nagyjából egyetértünk...
Vinogradov 2011 dec. 10. - 20:37:58 Előzmény adamnagysweetmovie
(22/74)
Ami az általad említett mumusvadászatot illeti, abban a tekintetben nem 20, henem több, mint 75 évet léptünk vissza az idõben, de ez már más kérdés. Ez a téma semmilyen tekintetben nem hozható összefüggésbe ezzel az alkotással. Én csupán ennyirõl beszéltem. Semmi másról.

A mumusvadászat van, létezik - de semmi köze nincs ehhez a filmhez, abban egyezzünk meg végre. Egyébként a londoni szín záróképsorai már több, mint tíz éve elkészültek - legfeljebb néhány módosítás lett végrehajtva rajtuk... :)
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 10. - 16:49:53 6/10
(21/74)
És hogy ennek a közéleti aggodalmamnak a kritikák és a hsz-ek fényében nem sok köze van Jankovics filmjéhez, azt komolyan sajnálom. Nem akartam alaptalanul belekeverni a politikát, az animációt jobban szeretem annál.
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 10. - 16:36:37 6/10
(20/74)
És hogy ne legyek félreérthetõ, nem gondolom, hogy a londoni színben ne lehetne helye ennek (bár nekem továbbra sem tetszik, de ez most mindegy).
Az általános jelenség keserít el a politikában és a kultúrában, hogy úgy érzem, mintha visszaléptünk volna 20 évet az idõben, mumusokat kergetnek, miközben a jelen bajai túlnõnek rajtunk.
De akkor most tényleg abbahagyom.
6/10
offtopic
adamnagysweetmovie 2011 dec. 10. - 16:16:58 6/10
(19/74)
OFF:
Hidd el, én is nagyon szeretem Jankovics animációit, fõleg a rendszerváltás elõttieket (Hídavatás, Sysiphos, Közdõk, Fehér ló fia). Az nem tetszik, ahogy a hatalom mostanában bûnbakkeresésre és ideológiai átértelmezésre használja a közelmúltat, ez ellen szólaltam fel a londoni szín kapcsán.
De elismerem, túlreagáltam, szerencsére nem az egész film koncepciója ez (ahogy a Duna TV sugalmazta), azt túl direktnek tartottam volna. Úgyhogy magam részérõl befejeztem a vitát, örülök, ha visszakanyarodik a topic a filmhez.
Vinogradov 2011 dec. 09. - 20:57:59
(18/74)
"Nemcsak a történeti színek közti színeváltozás viszi elõre a rajzfilmet (minden szín más képi szimbolikára, stílusra és rajztechnikára épül), hanem az egyes színek is folytonos mozgásban vannak: a Jankovics-snittekben a rajz nem az illusztráció eszköze, hanem a gondolaté, a jelenet mindig a motívumok folytonos metamorfózisában, a vonal örök hullámzásában nyeri el jelentését. Jankovics rajzfilmje, akár Madáché, éppen ezért nagy mû, az alkotó egy pillanatra sem pihen meg a kétkedésben, nem csábul el az egyetlen igaz hitnek, dogmának vagy egyedül üdvözítõ stílusnak..."

(Schubert Gusztáv)

És idézhetnék még hasonló elismerõ szavakat Hirsch Tibor kritikájából is, amely, akárcsak Schubert kiváló írása, a decemberi Filmvilágban olvasható.


A következõ problémám van a hozzáállásoddal:

1. Most már egyértelmûvé vált számomra, hogy jól álcázott részrehajlással, és könnyelmûség bizonyos nemével írtál ide eddig - hiszen Te magad, igaz bocsánatkérõleg s utólag is, de említed.

2. Egyértelmûvé vált számomra az is, hogy alig emlékszel a drámára, hiszen másképp nem tudnál ilyet leírni. Mégis, hogyan volna lehetséges, hogy bárki a saját politikai vagy aktuálpolitikai részrehajlását az EGÉSZ alkotásba beleplántálja, egy 20 éve készülõ alkotásba, amely az emberiség TELJES történetének nagyszabású ívét felvázolja?

Ja, egyébként érdekes, hogy Hirsch részletezõbb kritikája nem is beszél a kommunizmusról a londoni szín kapcsán - annál inkább a benne megjelenõ Kristálypalotáról, a századforduló és a húszas évek világáról. A kommunizmus csak a a szín legvégén tûnik, szoros összefüggésben a nácizmussal.

3. Szelet vetettél, közeleg a vihar. Majd meglátod, hogy a sok önkéntes agent provocateur hogy lepi el ezt a fórumot, jobbról és balról egyaránt. Nem csak a Góg-Magóg vonalról, amelyet te kizárólagosan említettél.


Egyebekben:

Én Jankovics Marcell rajzfilmjein nõttem fel, a János vitéz és a Mondák a magyar történelembõl vizualitása határozta meg a gyerekkoromat és az identitásomat. Õszintén szólva évek óta várom már ezt az alkotást, a Tragédia pedig a Bibliáim egyike (Szerb Antal vagy Egon Friedell mellett), szóval kifejezetten cizellált voltam...
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 08. - 15:35:46 6/10
(17/74)
És hozzátok hasonlóan a kritikák is azt írják, hogy csak a legutoljára tetõ alá hozott londoni színben aktualizál az alkotó.
Tehát mégsem uralta el ez a koncepció, aminek örülök. Egy pár hónapja leadott Duna TV-s riport hangsúlyozta nagyon ezt az alkotói szándékot.
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 08. - 14:05:17 6/10 Előzmény Vinogradov
(16/74)
Azt maximálisan elismerem, hogy részletek megtekintése után egy 20 éves munkát nem volt megalapozott megítélnem, bármennyire igaz vagy sem a kritikám. Ez így oké, nem?
6/10
adamnagysweetmovie 2011 dec. 07. - 15:53:42 6/10
(15/74)
OFF:
Egyetértek, a politizálást elsõsorban politikai mûsorok topikjaira tartogatom. Bár nehéz ezt betartani, miközben a politika mostanában mindenbe igyekszik beleszólni, és azt látom, az emberek ebbe önként/közönybõl/tehetetlenségbõl belenyugodnak. És ha egy film aktualizál, talán megengedhetõ e vonásának normális érvekkel alátámasztott kritikája is. Ami hsz nagyon kilóg, azt igyekszem offolni - mint ezt is.
A Góg-Magóg vonal felbukkanása nem az én hibám, a más véleményeket tudni kell(ene) tolerálni, megfelelõ hangnemben reagálni rá. Ahogy Te is teszed.