Téma: Bors

Omachel 2007 aug. 13. - 21:54:15
(57/257)

No, ez azért tudás...

Az például szerintem túlzás, hogy még mindig mindenki a, reméljük talán örökre feledésbemerülõ VV-t és BB-t emlegeti...
Hál' Istennek három éve egyik se fut, szóval jó lenne már megfeledkezni róla...

Másrészt, ahogy a Bors Mátét, úgy a VV-t és BB-t is csak az nézi, aki akarja...
Sajnos akkor is volt már annyi proli, mint ma, de ha te feljebb pozícionálod magad náluk, egyszerûen nem kell nézned egyiket sem.

Ennyi a titka az egésznek, semmi több...

Én például sosem néztem ezeket, és ezért aztán már rég el is feledkeztem róluk...
Ahogy Borsról is...

Nem kell felhábordni, hogy a kettõt egy szinten emlegetem: szerintem a Bors egy jóval magasabb szint, mint ahogy a Bors generációja is az, mint a VV vagy a BB...
Avagy: ugyanazon mechanizmus mûködésének két különbözõ szakasza...

Ebbõl is látszik, mennyit süllyetünk 1969 óta...
Lyanos 2007 aug. 13. - 20:10:36
(56/257)
>>De szerintem a Kádár-korszak egy diktatúra volt, ma meg mégiscsak demokrácia van.
Hogy ma mi van, arrol lehetne eppen eszmet cserelni, de ez nem targya a forumnak.

>>Szóval azért ma egy kicsit kisebb ez a fajta determináció
Ebben abszolut egyetertunk.

>>...míg a Kádár-korszakban diktatúra volt, és a diktatúra egyenesen kitermelte a saját hõseit, így Bors Mátét is...
Ma pedig a VV, BB, Megasztar szereploi a "hosok", amiket a mi korunk termelt ki.
Omachel 2007 aug. 13. - 19:56:59
(55/257)

Ok, ok, bocs...

Örülök, hogy én értettelek félre téged, bár még most sem értem pontosan, hogy ezzel mire akartál kilyukadni...

Igen, ebben a formában már tökéletesen egyetértek veled...
De szerintem a Kádár-korszak egy diktatúra volt, ma meg mégiscsak demokrácia van. Szóval azért ma egy kicsit kisebb ez a fajta determináció (bár az kétségtelen, hogy amit a tv nem vesz meg, abból nem lesz semmi ma sem), míg a Kádár-korszakban diktatúra volt, és a diktatúra egyenesen kitermelte a saját hõseit, így Bors Mátét is...

Azért van némi különbség...
Lyanos 2007 aug. 12. - 15:27:00
(54/257)
>>Jajj, ne kelljen most erre válaszolnom, légyszi...
Ez egy forum, nem kell valaszolni semmire, csak beszelgetunk.

>>Különben is: nem szeretem, amikor a minden létezõ szempontból elítélhetõ Kádár-korszakot összemossák a mégiscsak konszolidációt és gazdasági fejlõdést teremtõ, kulturális strukturát felépítõ Horthy-rendszerrel
Nem mosok ossze semmit semmivel, csak azt akartam mondani, hogy barmely film keszitesenek ideje es korulmenyei meghatarozzak azt is, hogy milyen szemszogbol akarja az illeto film lattatni a vilagot. E meghatarozottsag neha gyengebb, neha erosebb.
Ez van.
Omachel 2007 aug. 11. - 17:45:28
(53/257)

Jajj, ne kelljen most erre válaszolnom, légyszi...

Különben is: nem szeretem, amikor a minden létezõ szempontból elítélhetõ Kádár-korszakot összemossák a mégiscsak konszolidációt és gazdasági fejlõdést teremtõ, kulturális strukturát felépítõ Horthy-rendszerrel (amelynek persze megvoltak a maga hibái, de azért nem volt az olyan rossz (hangsúlyozom, a harmincas évek vége elõtti idõszakra gondolok!))...

A kettõ között ordító különbség van...
Bah, nem érdemes írnom...
Úgyis csak elbeszélünk egymás mellett...
Lyanos 2007 aug. 10. - 18:28:49 Előzmény Omachel
(52/257)
"Éppenséggel sokkal inkább arra, hogy a Horthy-korszakot alapvetõen felháborítóan hazug módon ábrázolja."
Ha mondjuk ma csinálnának egy filmet/sorozatot a Kádár-korszakról Mustár Béla címszereplésével, akkor bizonyára az is az illetõ korszak negatívumait emelné ki. A rendszer kiszolgálóit, akik mondjuk Hamunak es Pipõkének nevezhetnének, tökfilkónak tüntetné fel. A fõhõs és társa (pld. Szamizdat Gábor lehetne a neve) viszont erõsek, ügyesek, ravaszak... lennének.
Nincs ebben semmi meglepõ.
Omachel 2007 aug. 10. - 16:02:14 Előzmény Omachel
(51/257)

Na mi ez a hallgatás?
Hol vannak a nagy Bors-fanok?
Omachel 2007 aug. 03. - 20:31:45
(50/257)

Persze, azt általában azért tudják, hogy a kommunisták gonoszak voltak, nem is erre akartam felhívni a figyelmet.
Éppenséggel sokkal inkább arra, hogy a Horthy-korszakot alapvetõen felháborítóan hazug módon ábrázolja.

Persze, hogy annak az idõszaknak is rengeteg hibája volt, de alapvetõen a harmincas évek végéig, még a világválság és a mindenféle szélsõjobboldali borzalmak megjelenésének el nem kerülhetõ hatásai ellenére is egy progresszív, konszolidálódó periódusnak mondható.

Érdekes, hogy pont arról a hat-nyolc évrõl, mikor Magyarországon valóban elõtérbe került, és lépésrõl-lépére totálissá vált a fasizmus, alig szól egy-két rész a Borsban, míg a Horthy-korszak nyugalmi és konszolidációs periódusa folyton a "fasizmus" jelzõvel illettetik a sorozatban.

És persze még hosszan folytathatnám...

Az a baj, hogy ezek a sorozatok tényleg tele vannak remek színészekkel. Éppen ezért le is lehetne adni õket, de mondom: csak úgy, ha legalább kétszer-háromszor annyi feltáró, hiteles dokumentumfilm, sõt játékfilm készül errõl a korszakról.

Addig pedig maradjanak csak a Filmmúzeumon...
Ott pont jó helyen vannak...
Omachel 2007 aug. 03. - 16:04:00
(49/257)

Hát...

Azért nem fogalmaznék ilyen radikálisan... Maradjunk abban, hogy demagóg...
Mert azért azt ne felejtsük el, hogy Láng Vince zseniális karakter ("Láng. Láng Vince, tisztelettel!"), és a sok demagógia mellett is nyílik tér Harsányi számára, hogy hihetlen színészi képességeit megcsillogtassa. Ugyanez a helyzet Kállayval (akit látva biztosan az akkoriaiknak sem a háború elõtti rendõrség, hanem éppenséggel az ÁVO jutott eszébe), vagy Gyenge Árpád felejthetetlen alakításaival ("Maga az, Spielerkém?") és olyan zseniális jelenetekkel, amelyeket nem lehet elfelejteni...

Azon kívül a sorozat leginkább a németbarát tisztikart (Podweisz) sérti, akik valóban sok aljasságot követtek el annak idején, és ezeket nem mossa össze az ellenpólussal (Forray tábornok, Alíz)...
De persze ez is tele van demgagógiákkal és rendkívül aljas, légbõlkapott hazugságokkal (a magyar közigazgatási és börtönviszonyok, a levente és cserkészmozgalom, hadesereg ábrázolása egyszerûen BICSKANYITOGATÓ, akárcsak a csendõrségé, nem is beszélve a szovjet partizánokról, akik köszönõviszonyban sincsenek a valósággal)...

A Borsban nincs jó, vagy találó jelenet. Nem tudok belõle egy emlékezetes vagy figyelemreméltó szituációt mondani: az egész egy nagy katyvasz, hiába a zseniálisabbnál zseniálisabb színészek...
Egyszerûen röhögök kínomban, mikor látom, hogy ilyen éktelen nagy hazugságok, demagógiák alatt nem szakad le a tévészekrény. A magyar arisztokrácia bomlását, amelyrõl Remenyik Zsigmond több mint harminc, rendkívül megrázó regényt írt, nem beszélve Zilahy vagy Móricz ilyen tárgyú munkásságáról, a Borsban egy mondattal elintézik ("A fene egye meg õket, azért tudnak ezek mulatni, nem?").

A magyar csendõrséget, amely az egyik leghatékonyabb rendvédelmi szervezet volt (hatékony, és nem zsarnoki!!!) lépten-nyomon nevetség tárgyává teszik, a magyar hadsereget szintén...

És szabályosan és rendszeresen NYÁLADZÓ HÜLYÉNEK NÉZIK A MAGYAR EMBERT!

Ilyenkor csak a következõ szállóigévé vált párbeszédet tudnám idézni egy szintén 1969-es filmbõl:

"Pelikán: Dániel és bandája? (nevet)
Virág: Min nevet?
Pelikán: Azon, hogy VIRÁG ELVTÁRSÉKNAK ERRE IS VAN IDEJÜK..."

A Borsnak 75%-a hazugság (leszámítva a náci Németországban, és a spanyol polgárháborúban játszódó részeket)...
Ami meg nem az, az sem érdekel...

Lehet, hogy keményen fogalmaztam, de ezzel csupán az igazság ereje nõtt, nem pedig az erõ igazsága...
balazsele 2007 aug. 03. - 13:42:18
(48/257)
Az Egy óra múlva itt vagyok c. sorozat is teljesen hülyeség... felvettem az elsõ-második részt, a harmadik részt nem vette fel a videó. Eleinte szomorú voltam, hogy nem lesz meg, de amikor belenéztem, úgy döntöttem: többet nem veszem.
Omachel 2007 aug. 03. - 00:00:59
(47/257)

TERMÉSZETESEN A BORSRA!

Gondoltam, hogy nem lesz mindenkinek egyértelmû...
A vivát, Benyovszky!-val, vagy a már annyit emlegetett és a BORSOK MEG HASONLÓK MIATT TÍZ ÉVE LE NEM ADOTT Különös házassággal, meg az Özvegy és leányával lehet majd harminc, hatvan, nyolcvan év múlva is nézõket csábítani, ebben biztos vagyok...

De a Borsot már rég el kellett volna felejteni, mert ha nem nyomnák folyton a képünkbe, ki tudja, talán lenne egy generáció, amely a demagógiáktól megtisztulva nõne fel...

Nagyon jó helyen van az a Filmmúzeumban, ott korrekt, hogy leadják néha, de a Királyi Tévé "ne ragaszkodjon a múlt hibáihoz", hogy azok retorikájával éljek, akik a Borsot és társait is megrendelték...

És: miközben nagyon nagy igény lenne, hogy feltáró filmek szülessenek pont errõl az agyonhazudott korszakról, még mindig EZT kell néznünk...

Ugyan, egy normális gondolkozású országban kit lehetne EZZEL csábítani?!

balazsele 2007 aug. 02. - 18:45:39
(46/257)
A régi magyar filmekre gondolsz az "EZZEL" alatt, vagy a Borsra?
(Zárójeles off megjegyzés: a régi szilveszteri mûsorokból készült nagysikerû "Szilveszter anno" 8 részes mûsor az MTV 2. legnézettebb mûsora volt, majdnem egymillió(!) nézõvel.)
Omachel 2007 aug. 01. - 16:54:47 Előzmény balazsele
(45/257)

Hát...
Akit EZZEL csábítani lehet...
Omachel 2007 aug. 01. - 16:54:23 Előzmény Lyanos
(44/257)

Számomra még nem gyártottak hozzá megfelelõ szemüveget...
Sajnálom...

Talán ha afrikai vagy dél-amerikai lennék, tudnám élvezni valamelyest a színészi játék miatt, de sajnos magyar vagyok és túl sokat tudok ahhoz, hogy képtelen legyek eltekinteni az igazságtól, amivel a Bors, mint már annyiszor kifejtettem, köszönõviszonyban sincs...

THAT'S ALL FALKS!
Omachel 2007 aug. 01. - 16:50:42 Előzmény Breki
(43/257)

Szûkszavúságod mindent megmagyaráz...
balazsele 2007 júl. 30. - 20:23:57
(42/257)
Hát rossz gondolat, hogy ezzel csábítják a nézõket. :((( Tényleg vannak sokkal jobb sorozatok... és legfõképpen klasszikus magyar filmek!!
Lyanos 2007 júl. 30. - 19:34:35
(41/257)
Ezzel próbálják a nézõket csábítani?...

Az mondjuk tény, hogy számos népszerû film és sorozat készült az MTV elmúlt 50 évében, tehát lehet mibõl válogatni: Kántor, Fekete város, Abigél, Princ a katona, Vivát Benyovszky, Róza Sándor, a Tenkes kapitánya, ...
balazsele 2007 júl. 30. - 11:53:36
(40/257)
Az oké, hogy jó a sorozat, de azért annyira nem, hogy a csapból is ez folyjon... Filmmúzeum, és mtv is egyszerre... :S
Lyanos 2007 júl. 28. - 20:12:50
(39/257)
A sorozat nem rossz, csak megfelelõ "szemüveggel" kell nézni. Kalandfilm, de ideológiai töltéssel.
Breki 2007 júl. 28. - 15:02:01
(38/257)
Nagyon jó ez a sorozat, nemtudom miért fikázzák egyesek.........