Téma: Bors

balazsele 2007 júl. 25. - 12:18:21
(37/257)
Teljesen egyetértek! De ha már itt tartunk - és most offolok (van ilyen igénk egyáltalán? offol? na mindegy...) egyet - a Múltidézõ Vitrayval c. sorozat szintén rossz... Nem beszélve a szerda esti filmekrõl, amelyeket -egy-két kivétellel milliószor láttunk- most lesz majd a Tanú, ami szintén megy a Filmmúzeumon... A "nagy beharangozóban" július elején, még Rózsa Sándort, Fekete várost igértek, most meg A Tenkes kapitányát. Eközben meg a meghamisított történelmet kell nézni... Na nem kell, csak aki akarja... de ha a mi pénzünkbõl tartják fenn a tévét, akkor kotorjanak már mélyebbre az archívumban (pl.: Különös házasság - Ráday Imre utolsó szereplésével). Jön majd Kántor, gondolom Madaras József emlékére - és ez szép dolog, csak elõtte már legalább 3x lement a Filmmúzeumon.
A legértékesebb mûsor a vasárnap esti SZILVESZTER ANNO, amely egy színvonalas mûsor, a szerkesztõ-rendezõje igen mélyre nyúlt az archívumban és minden vasárnap felejthetetlen perceket tölthettünk a képernyõk elõtt. (Meg is látszik a nézettségen, hiszen az mtv 2. legnézettebb mûsora volt, majdnem egymillió nézõvel!)
Mi lesz augusztusban az m1-en? Belefér a 20 munkanapba A Tenkes (13 rész), Rózsa Sándor (7 rész), A fekete város (7 rész)?
Omachel 2007 júl. 25. - 10:26:25
(36/257)

Ez az, egyet értek...

Ha már úgy döntöttek, hogy leadják a régi sorozatokat az ötvenedik évfordulóra, akkor ne ezt a demagóg szemetet kelljen nézni, hanem valami valóban kiemelkedõt. Tíz éve nem láttam például a Zsurzs Éva-féle Különös házasság adaptációt vagy a Kemény Zsigmond regényébõl készült, szintén zseniális Özvegy és leánya címû sorozatot, amely a magyar sorozatgyártás egyik utolsó nagy fellángolása volt.

Ehelyett ezt kellene nézni, aminek minden része elé a résznél kétszer hosszabb dokumentumfilmet kellene készíteni arról, hogy a Bors köszönõviszonyban sincs a háború elõtti valósággal, csak a félreértések elkerülése végett.

Mert látom, itt a fórumon is, hogy egyesek már-már úgy társalognak a sorozatról mintha annak bármi köze is lenne a történelmi korszakhoz.

Persze, nem hibáztatom õket, mikor a magyar közszolgálati TV ezeket még kis híján húsz évvel a rendszerváltás után is más, sokkal kiemelkedõbb sorozatok mellett sugározza, mintha mérhetõ lenne a Fekete város vagy a Névtelen vár színvonalához...

Persze, sajnos mondanom sem kell, ez ugyanannak a tudatos mûsorkészítési koncepciónak a következménye, mint az is, hogy csütörtök este, FÕMÛSORIDÕBEN, Vitray elvtárs a legótvarabb pártállami õskövületekkel beszélgethet a DEMOKRATIKUS MAGYAR TELEVÍZIÓBAN...

BOTRÁNY!
balazsele 2007 júl. 24. - 13:23:47
(35/257)
Sziasztok! Szerintem annyira nem jó ez a sorozat, hogy két tévécsatornán is "versenyt fusson" egymással... mi értelme van, hogy a Filmmúzeum és az mtv is vetíti egyszerre? Mennyivel többet érne, ha az mtv másik sorozatot vetítene!
Lyanos 2007 júl. 23. - 21:05:05
(34/257)
Egy érdekesség: az IMDB szerint a fõhõs 14 epizódban szerepel összesen :-)

Egy kérdés: Oszi meg Dezsõ miért is utálják annyira hõsünket? Na jó. a 3. részben kitoltak Dezsõvel, aki tár nélkül próbált lõni. De emiatt üldözni valakit 12 további részen át?
*Bátorszív* 2007 júl. 23. - 01:51:36
(33/257)
:)) Így igaz...! "-...A megcsíptük Oszi...!" például, Nagybátyámnak is gyakori mondása, ha valami sikerült neki, vagy egy közelében lévõ ismerõsének...; :)

(off...) Amit pedig a kommunizmusról írtál az két olyan adekvát felvetés, amirõl egy másik fórumban, hosszú épületes beszélgetést, és moderált vitát lehetne folytatni...;

arrive...! és további jó fórumozást...!
Lyanos 2007 júl. 22. - 19:56:09
(32/257)
Ezt irja a Port Portal tartalomismertetoje:
"majd Bors Máté a fehér tábornok névnapján pápának öltözve csellel és erõszakkal papírt szerez".
Szerintem a fohos nem papanak, hanem popanak oltozott.
Lyanos 2007 júl. 22. - 19:53:54
(31/257)
Ez mar teljesen OFF.
Van aki azt vallja, hogy a kommunizmus mint ideologia jo, csak az altalad is emlitett gazemberek & Co. eltorzitottak.
Van aki azt vallja, hogy a kommunizmus mint ideologia eleve zsakutca.

Vissza a filmhez. Nekem ugy remlik, hogy annakidejen meg "Oszi es Dezso megy az utcan..." kezdetu viccek is szulettek, annyira nepszeru volt a sorozat.
*Bátorszív* 2007 júl. 22. - 17:27:47
(30/257)
Nem a kommunizmussal volt (van) a baj, mint ideológiával, és progresszív - bár sajnálatosan úgytûnik, hogy utópisztikus-filozófiai, és társadalmi izmussal, és törekvéssel; hanem azokkal a gazemberekkel, féktelen õrültekkel, és hatalmi tébolytól agitált Tyranosokkal, akik népnyúzó zsarnokoskodásukkal eltorzították ezt az eredendõen gyönyörû eszmét, hogy saját teljhatalmukat biztosítsák...;

(...és, hogy a filmsorozathoz is kapcsolódjak; csak annyit, hogy: "-Megcsíptük Oszi...!"
"- ... Meg... Dezsõ... " )
Lyanos 2007 júl. 22. - 12:17:52
(29/257)
Ez is reinkarnáció:
7. rész, medveidomárválogatás: Zana József munkanélküliként könyörög Juhász Ferinek (Jácintnak): - Uram, két napja nem ettem.
14. rész, repülõtér ügyeletesi szoba: Zana József a rádiós, aki nem tud sakkozni.
Lyanos 2007 júl. 21. - 22:15:11
(28/257)
Emlékszik valaki, mit is mondott a fõhõs a 13. részben a Horthy-korszak 20 évérõl?
Lyanos 2007 júl. 21. - 22:14:23
(27/257)
Még egy reinkarnáció:
Körmendi János a 7. részben medveidomárnak jelentkezõ munkanélküli, a 13. részben rendõr, aki Juhász Feri autóját üldözi.
Lyanos 2007 júl. 20. - 21:20:24
(26/257)
Hogy kerul Lukacs Donci Nemetorszagba fogolykent?
A 6. reszben Lukacs Donci Becsben marad, mikozben a fohos hazajut.
Donci a 9. reszben bukkan fel ujra, tarsaival egyutt fogvatartottkent latjuk viszont.

Mas: a film iroja Markos Miklos, Fulop Janos csupan iroi konzultanskent szerepel a cimlistan.
Lyanos 2007 júl. 15. - 18:46:19
(25/257)
Vannak-e hõseinknek nyelvi problémái?
A 11. rész Spanyolországban játszódik, magyar, német és persze spanyol szereplõkkel. Õk vajon milyen nyelven beszélhettek?
a 12. rész már itthon játszódik. Hõseink magukat francia papoknak álcázva érkeznek haza. Látogatást tesznek a belügyminiszternél is. Vajon vele milyen nyelven beszéltek?
Lyanos 2007 júl. 15. - 18:43:37
(24/257)
Két reinkarnáció:
A 4. részben Deák B. Ferenc mint a ludovikások parancsnoka szerepel, még fiatalon és bajusszal. A 12. részben ugyanõ - immár bajusz nélkül - õ az ügyeletes atya hõseink szállásán.
Az. 5. részben Zita bárónõ nénikéjének a szobalányát Schütz Ila alakítja. Ugyanõ a 14. részben mint az Ernõfy százados által bújtatott hölgy tûnik fel (és Dániel Edét görög istennek nevezi).
Lyanos 2007 júl. 09. - 20:16:21
(23/257)
Ha valakit erdekel, ma kezdte az allami TV ujrasugarozni a sorozatot.
Az MTV honlapjan online is foghato.
Omachel 2007 júl. 09. - 08:22:12
(22/257)

Persze nem akarom vitatni azt, hogy nagyszerû színészek játszanak benne és hogy amúgy a sztori se rossz, mindössze annyit kívántam mondani, hogy ezt nagyon óvatosan kell nézni és nagyon komoly kritikával kell kezelni: én elég szomorú vagyok, mikor kortársaim, sõt nálam tíz-húsz évvel idõsebbek szájából hallok vissza olyan hazugságokat és demagóg szövegeket, amelyeket legutoljára kommunista történelemkönyvekben olvastam, vagy az olyan sorozatokban láttam, mint a Bors, vagy az Egy óra múlva itt vagyok (ami, teszem hozzá, még mindig sokkal jobban bejön szatirikus szemléletével, mint a Bors cinikus, bántó, tenyérbemászó hangneme, amely át meg átszivárog a nagyszerû színészi játék és a néhol valóban zseniális rendezõi teljesítmények ellenére is...)

Tessék vigyázni!
Omachel 2007 júl. 09. - 08:15:06 Előzmény tollas
(21/257)

Én tovább mennék: itt már nem egyszerûen ideológiai vonal van, hanem az egész sorozat át van hatva egyfajta olyan jellegû demagógiával, hogy kellõ mélységû és alaposságú háttértudás nélkül a megtekintése veszélyes.

Tudták ezt nagyon jól a készítõk, hiszen a hatvanas évek végére, mikor a sorozat készült már két olyan generáció is felnõhetett, akiknek bármit be lehetett adni tizenkilencrõl és a Horthy-rendszerrõl, meg hasonlókról. Azóta meg csak romlott a helyzet, minden szempontból.

Ezért tartom különösen rossz dolognak, hogy mostanában nem készül elég tényfeltáró dokumentumfilm az ominózus korszakról, ellenben ezeket a régi sorozatokat, amelyeket alapvetõen azért nagyon óvatosan kell nézni és még óvatosabban kell beszélni róla, újra leadják, mindenféle kellõ háttérmagyarázat vagy többletinformáció közlése nélkül.
tollas 2007 júl. 01. - 23:20:33 Előzmény Lyanos
(20/257)
Ha nem lenne benne ez az idétlen ideológiai vonal, egész jó és kellemes film lenne, például Bilicsi Tivadar kiválóan játsza a grófot, remekül mulat, igazán hangulatos.
Ugyanebben a részben közvetlenül a magyar határ túloldalán már csak szlovákul beszélnek, csupa jó ember él ott, ellentétben idehaza, ahol dúl a fasizmus. Szóval van benne zagyvaság elég, de a Csepel teherautók valamint patyolattiszta rabruhák kivételével a kor atmoszféráját jól adja.
Lyanos 2007 máj. 02. - 20:58:34
(19/257)
Tegnap lattam a 11. resz ismetleset.
A kezdeten a hos ellenzos, voroscsillagos tanyersapkaban, bajusszal es korszakallal ugy nezett ki, mint V. I. Uljanov.
Ez vajon a szerzo vagy a rendezo erdeme?
Lyanos 2007 ápr. 15. - 21:26:25
(18/257)
Mint Helmer irja:
"Ugyanis a Tanácsköztársaságtól kezdve (azaz a 4. résztõl, címe: Halló!... Központ!) Bors Máté, ha nem is a kommunista vagy szocdem párt tagjaként, de a baloldalon áll. Ekkor vöröskatonaként harcol a horthysták ellen. A következõ részben a futárt játssza el (idõben kb. 1919 õsze, a Tanácsköztársaság bukása után valamivel)."
Emlekeztetlek, hogy a 4. reszben a fohos kommunistanak nevezi magat. Persze lehet, hogy csak alcazasbol. Az, hogy a futart eljatssza es megszerzi a titkos dokumentumot, szinten azt sejteti, hogy odaado hive a rendszernek.