Téma: Engedj be!

7/10
Adrastheus 2009 nov. 16. - 20:01:52 7/10
(107/327)
A kimaradt jelenetet sajnos nem láttam (ha kapnék hozzá mondjuk egy youtube linket megköszönném ;))
A "dominancia elméletet" pedig ne vedd szigorú itéletnek, hogy valójában milyen arányban van társként vagy segítõként szüksége Oskarra, azt a kérdést a film nyitva hagyja, hiszen nem láthatunk bele a jövõjükbe (és ez így jó, hiszen következtetnünk kell rá, nyomozunk a filmben a jelek után). Én a ridegebb valósághoz elsõsorban a vámpír, mint archetípus miatt ragaszkodom, a filmet persze értelmezhettjük úgy is, hogy abban a képi világgal is jelképezett elsivárosodott létben, ahol az emberek macskákkal élnek együtt, elbeszélnek egymás mellett, vagy szétbomlott szülõi kapcsolatok nyûge nyomasztja õket, csak egy látszólag olyan torz társ, mint egy az örökkévalóságban élõ, és annak üressége elõl menekülõ lény adhatja meg Oskar számára meghittséget, azaz "engedheti be" mindenféle szexuális felhang nélkül. Másrészt ha a vámpírra, mint az Anne Rice által elmesélt lényre gondolok (talán az a típus illik leginkább a filmhez, de szigorúan csak a könyv alapján), akkor ismét megjelenik az a lény, mely hogy létezését tartalommal töltse meg kortól és szexualitástól független kapcsolatokba menekül, vágyik a hozzá hasonlóak társaságára, arra, hogy megértik és elfogadják õt (emlékszel Eli is azt mondja "ugyanolyan vagy mint én"- azaz megértesz engem, ami nem túl hízelgõ egyikükre nézvést sem, hiszen Oskarban is van némi pszichopata vonulat :)) - ez azonban a létezését értelemmel megtöltõ önös szükséglet számára, ugyanúgy mint a vér utáni vágy.
Utolsó gondolat, mert már látom túl sokat írok :) A filmmel kapcsolatban megmondom õszintén egy dolog nem tetszett: túl sokat foglalkozik a fiú megalázásával mintha ezzel akarná meggyõzni a nézõt arról, hogy a "bosszzújelenet" valójában helyénvaló (és így Oskar bármilyen morális kérdés nélkül hagyhatja ott az uszodát a családját, és utazhat az ismeretlenbe). Én a kapcsolatuk kibomlására inkább kiváncsi lettem volna, néhányan azt mondják lassú a film, nekem inkább túl gyors volt a rubikkocka-morzejelek-randevú-"ágyjelenet" egymásutánja a közeledés alaposabb kibontása nélkül.
Sorry, kicsit hosszú lett :)
10/10
skillet 2009 nov. 16. - 17:58:39 10/10 Előzmény Adrastheus
(106/327)
az általad felsorolt dominancia történések szerintem nem azok, én nem annak láttam õket. például oskar "ha elengedsz" mondatát csak némi élcelõdésnek érzékeltem. fõleg ahogy mondja. dominancia? nem.
egyébként láttad már a kimaradt jeleneteket? nekem volt már hozzá szerencsém. van benne egy nagyon szép jelenet. és ha azt láttad volna, nem biztos, hogy még mindig tartanád magad a dominancia elmélethez.
csak egy apró momentum abból a jelenetbõl: oskar lekever egy nem kicsit elinek, miközben "birkóznak"... aztán megöleli a lányt, bocsánatkérések közepette. a lány finoman ellöki magáról a fiút... de aztán a srác megfogja eli kezét.... a lány viszonozza a közeledést.
mindegy, nem lehet ezt így leírni. nagyon szép jelenet. érdemes megnézni!
amúgy igazad van. mindenki másképp látja a dolgokat. talán nem is ez a legnagyobb baj. az viszont picit zavar, hogy sokan értéktelennek tartják a filmet. nem fogják fel vagy mi lehet a gond? ennyire sivár az emberek zöme?

ja, és a faun labirintusa amúgy egy nagyon szép film! ;)
9/10
Alternat 2009 nov. 15. - 22:51:44 9/10
(105/327)
Engedj be!
Én beengedtem a filmet.. még emésztem. Szerintem több van benne, mint ami elsõre látszik. 10/9
7/10
Adrastheus 2009 nov. 15. - 13:39:51 7/10
(104/327)
Skillet: Egy film éppen azért jó,mert többféle értelmezési lehetõséget is nyitva hagy, ilyenképpen elgondolkodásra készteti az embert, valamint lehetõséget ad arra, hogy a saját világnézetéhez igazítsa a film mondanivalóját. Az "igaz" barátság, társ megtalálása csak egyik a lehetséges értelmezések közül, és számomra éppen ez lenne az "Alkonyathoz" leginkább közelebb álló felfogás, valószínûleg az amerikai remake is ezt fogja kidomborítani. Az Eli által gyakorolt "dominanciának" azonban vannak nagyon finom jelzései a filmben, pl. mikor Oskar azt mondja "most hazamegyek... ha elengedsz", vagy ahogy a vámpír kezét követi az ablaküvegen - Eli arrébbhúzza egy pillanatra megáll, mintha türelmetlenül kocogtatná az üveget, aztán Oscar is követi a mozdulatot. Igazi beképzeltség lenne azt állítani, hogy az egyik lehetõség az igaz - a többiek meg persze hülyék - inkább, ahogy a valóságban sincsen tisztán fekete és fehér, a vámpírt mozgató ösztönökben mindkét cél - a társra való vágyódás és a segítõre való szükség - egyaránt megjelenik. Ennélkül(ha csak a tiszta "szeretet" dominálná a film mondanivalóját) megvallom õszintén számomra egy cukormáz lenne az egész. Oyan ez mintha azt gondolnám, hogy a Faun labirintusában a lány tényleg az "álmok világának hercegnõje" lett, akkor számomra megtöri az egész film hangulatát.
10/10
skillet 2009 nov. 15. - 11:28:48 10/10
(103/327)
Egy kis idézet picit máshonnan TULAJDONKEPP felhasználótól:

::::::::::::::::::::::::::::idézet kezdete:::::::::::::::::::::::::::::::

Ritka remek film. Aki megpróbálja összehasonlítani egy "ZS" KATEGÓRIÁS Alkonyat címû filmmel azt nem értem, illetve Õ NEM ÉRTI EZT A FILMET, azt, hogy mi a mondanivalója. Az a hozzászólás meg szinte kiborított, idézem a HOZZÁÉRTÕ FILMESZTÉTÁT, hogy "a lány a fiút, hülyíti, csicskásnak, szolgának szerzi meg magának, az öregember helyett". MI VAN???!!! Nem lehet, hogy a Tisztelt hozzászóló valami más filmhez akarta a véleményét kifejteni?! Javaslom, ha ez a történet, és cselekménysorozat ennyire összetett és bonyolult neki, akkor nézzen egyszerûbb filmeket, és azt meg végképp ne feszegessük, hogy milyen nemû volt a vámpír (kislány karaktert kapott) a filmben, hiszen mikor a fiú látja Õt ruha nélkül, azt látja, hogy ahol valaminek kellene lennie, ott SEMMI SINCSEN. Javaslom a nyitott szemmel való filmnézést magyar hanggal, illetve felirattal. Ezenkívûl nagyon sok jó észrevételt olvastam, és örülök, hogy vannak még olyan "filmnézõk" akik látják a film mondanivalóját, és értékelni tudják az ilyen nagyszerûen, mûvészien rendezett, jó szinészi alakításokkal és hangulattal készített filmet. Észrevételek más hozzászólóktól a teljesség igénye nélkül, " hétköznapi emberek panelban", "attól ember az ember, hogy mások emberként bánnak vele" stb. Igen a vámpír el tudta nyomni a vérszomját a fiúval szemben, sõt akár meg is halt volna, hogy vele lehessen (lakásba invitálás nélkül ment be). Elejétõl a végéig, fontos cselekmények követik egymást sodró lendülettel, tudatos fejlõdésen, szereplõk érzelmi változásán kisér végig a film fõ szála. Némileg depressziós, de jellemzõen egyedi hangulatú és képvilágú filmalkotás. Ajánlott feliratosan nézni, a magyar szinkron tönkreteszi a filmet!

::::::::::::::::::::::::::::::idézet vége::::::::::::::::::::::::::::::::

No igen. Sokak vagy teljesen lehúzták a filmet, vagy nagyra tartják. Nincs köztes átmenet. Ahogy itt TULAJDONKEPP kollégával észrevettük, bizony akiknek tetszett a film, azok közül se mindenki értette meg igazán. Sajnálatos. Nekik egy kis segítség lehet talán a következõ információ, hátha megvilágosodnak: az író neve John Ajvide Lindqvist. a mû eredeti címe pedig Låt den rätte komma in, ami magyarra fordítva 'engedd be az igazit'. Errõl egy apró cikk: http://melissaofficinalis.blogspot.com/2009/08/sved-iris-kiado-hangoskonyv-dija.html
Szóval visszakanyarodva a filmhez... valóban, egy tinik által felkarolt, médiának köszönhetõen túlreklámozott, semmitmondó alkonyatot én nem igen tennék egy lapra ilyen hatalmas alkotással mint az 'engedj be!'
De örülök is, mert sokak meglátták benne amit kellett, és feltárták a hozzászólásaikban azokat az apróságokat, amik összességétõl lett ez a film olyan, amilyen... tökéletes. Megpróbálok utánajárni, hogy meg tudom-e szerezni magyarul a könyvet. Mindenképp el szeretném olvasni. Svédül sajnos nem tudok... ;) üdv az okosoknak és az okoskodóknak is akik "csukott szemmel néznek filmet" :)
Jaaa, igen... és valóban igaz, hogy a szinkron sajnos agyoncsapja az egészet. tessék eredeti hanggal nézni, magyar felirattal!
jamamura szadakó 2009 nov. 15. - 08:53:00
(102/327)
a felszínesség csodája. :)
7/10
Adrastheus 2009 nov. 13. - 10:49:22 7/10
(101/327)
Hát én nem éreztem annyira "happy endnek" a végét, mint sok kritika, vagy hsz irója. Valószínûbb, hogy a fiúból válik késõbb az új "öreg kisérõ", aki táplálékkal, védelemmel látja el a lányt. Talán nem is véletlen, hogy pont ráesik a vámpir választása, hiszen megalázottságában érzékelhetõ, hogy már valamiféle lelki-morális defektust szenvedett el (a gyilkosságokról szóló újságok gyûjtése, a képzeletbeli késelések, az ahogy szinte rezignáltan, "érdektelenül" áll hozzá a lány által elkövetett gyilkosságokhoz, vagy a bosszújelenethez) - így tökéletes áldozat a következõ "öreg segítõ" szerepének eljátszására. A vámpírlegendák része az áldozatok ösztönös elcsábítása, az ellenálhatatlan érzelmi lánc létrehozása is (ami az öreget is kötötte a lányhoz), és ezt alkalmazza tudatosan/tudattalanul a fiúval szemben, mert szüksége van rá a fenmaradáshoz... szóval szerintem nem két gyerek "ártatlan szerelmérõl" szól, ahogy sokan megfogalmazzák, gondolják - a valóság, az igazi cél talán ennél számítóbb és ridegebb.
10/10
skillet 2009 nov. 13. - 00:15:01 10/10
(100/327)
ez a film nagyon jó. már régen láttam és feliratosan. megragadott. nem feltétlenül tudja az ember megmondani, hogy miért is pontosan, de tökéletes és kész. a kiscsaj fenomenális. lehet, hogy neki is nagyban köszönhetõ a siker. eszméletlenül karakteres. hihetetlenül nagy és gyönyörû szemei vannak. :)
valamelyik nap megnézem szinkronnal is.
nem mondanám horrornak. inkább valami vámpíros, romantikus drámának talán. passz. az biztos, hogy ilyet kell nézni, nem a fos alkonyatot gyerekek! ;)
wim 2009 nov. 11. - 14:52:00
(99/327)
Biztos, hogy jó topicba írtál? Töröm a fejem, hol fordul elõ benne félmeztelen gyerek, de igen gyéren...talán a végén, az uszodában. De ha még valahol akad is, az egyszer biztos, hogy nem ez a legjellemzõbb a filmre.
4/10
offtopic
Semprini 2009 nov. 11. - 00:02:07 4/10
(98/327)
Svédország? A világ! Immár kultfilmmé avatják...
11messi87 2009 nov. 10. - 23:20:29
(97/327)
Vegyes érzéseim vannak a filmmel kapcsolatban.
10/10
Gega1 2009 okt. 04. - 10:02:22 10/10
(96/327)
Bár kerülöm a plázamozikat, mert tartok a közönségtõl, a filmek alatt hallatszó nyerítésektõl és csámcsogástól, ezt megnéztem a Mammutban is, milyen a hatás a nagyobb vásznon és az esetleges jobb hangzás miatt. Nos, nem vettem észre számottevõ különbséget a Mûvész mozi termeihez képest. A közönség is normális volt, gondolom, részben az igen késõi kezdés és a másnapi munkanap miatt.
10/10
Gega1 2009 okt. 03. - 09:08:06 10/10 Előzmény Gyuri04
(95/327)
Ez is egy vélemény. Csak akkor a film sava-borsa maradt volna ki. Nyilván az öldöklõs részeket hagytad volna benne, de akkor nem lett volna más egy szimpla és sablonos vámpír filmnél.

Sokat számít szerintem egy film mûfajának meghatározása. Ezt horrorként, thrillerként és drámaként jelölték meg különbözõ helyeken, program ajánlókban, azaz a megítélés nem volt egységes. Az elsõ kettõ azért nem helyes, mert így sokan eltévesztik a házszámot, azaz kár beülniük azoknak, akik horrorként a szokásos darabolós filmre számítanak.

Nem véletlen, hogy a film csak art mozikban ment, kivéve tudomásom szerint egy hetet, amikor, ki tudja milyen rejtélyes okból, látható volt a Mammut II-ben.
6/10
Gyuri04 2009 szept. 28. - 15:13:53 6/10
(94/327)
Ez a film elég messze áll a ,,Jó kis film'' fogalmától.Annak ajánlom aki egy jót akar aludni..Ezt a filmet ha összehozzák 90 percben talán nézhetõ lenne...
9/10
beo71 2009 szept. 27. - 21:10:23 9/10
(93/327)
Szenzációs horror-szerelmes-dráma nem tudom micsoda,de a fojtó hangulat,felejthetetlen pillanatok,a legszebb szerelmes történet,amit valaha láttam.9/10.
Lépjünk túl a mûvészfilm elidegenítõ kifejezésen,jó lenne,ha minél többen megnéznék ezt a csodás kis filmet,mindenkinek ajánlom,szánjon rá 2 órát az életébõl.
A film záró képe egyszerre csodás,felejthetetlen,szívszaggató.
10/10
tetraeder13 2009 szept. 25. - 14:01:53 10/10
(92/327)
Bár nem most láttam, hanem még a külföldi bemutatásakor, de azt kell hogy mondjam qrva jó kis film. Vannak ugyan benne lagymatag részek, de belefér.
És hogy miért pont most írtam be ide? Mert felröppent a hír, hogy a "csodálatos" USA-ban elkészítik a remake-jét. Kicsit megdöbbentõ és szánalmas, hiszen még csak kb 1 éve mutatták be és úgy látszik odaát végleg kifogytak az ötletekbõl (bár már jó ideje így van).
10/10
Gega1 2009 szept. 19. - 14:55:45 10/10
(91/327)
Nagyon tetszett a film, többször is láttam. Szerintem talán a legszebb szerelmes film, amit valaha forgattak. Elmondom, hogyan látom én a film és az itt állandóan emlegetett könyv kapcsolatát.

Én a filmet egy önálló alkotásnak tekintem, mivel eddig csak ezt láttam, a könyvrõl és az abban foglalt elõzményekrõl nem volt tudomásom, amíg nem olvasgattam itt-ott ezt-azt. Az én olvasatomban a film egy egységes egészet alkot. Ez azt jelenti, hogy nem törõdöm a könyvvel, bármennyire is szeretem a filmet, valószínûleg sosem fogom azt elolvasni, pont azért, hogy a film által generált illúzió megmaradjon. Magyarul: nem érdekel, mi történt 200 éve Elivel, nem érdekel, fiú-e vagy lány, nem érdekel, megerõszakolta-e Hakan vagy sem. Ez a filmben nincs benne, és nem is foglalkoztat, mert szerintem lerombolná a film hatását, ha ezen rágódnék.

Ugyanúgy nem érdemes szerintem azzal foglalkozni, mi lesz a jövõben kettõjük sorsa, azaz mi lesz akkor, ha Oscar öregszik, õ lesz-e az új Hakan stb. Nem érdekel! Ilyen alapon azon is lehetne gondolkodni, hogy ha Rómeó és Júlia nem halnak meg, akkor hány év telt volna el, amíg elhidegülnek egymástól és egymás fejéhez vagdossák a tányérokat, valamint találgatni, hány én után fog Rómeó felcsípni egy fiatal nõt az idõközben kissé összeaszalódott Júlia helyett.

Ez persze az én véleményem, és elfogadom, ha valaki szerint szélsõséges és ez a valaki tovább vájkál a történetben, elolvassa a könyvet és elsõ lesz, aki megnézi az amerikai remake-et. Ami szerintem biztos, hogy rosszabb lesz, mert bármilyen tehetségesek is az amerikai filmkészítõk, ott a pénz dominál, és addig fognak beleugatni a producerek stb a közönség elvárásaira és a nagy nézõszámokra hivatkozva, míg teljesen elkorcsosul majd az egész történet.
peca1000 2009 szept. 05. - 23:57:55
(90/327)
A hozzászólások alapján kezdem érteni a filmet.
SPOILER
Kár, hogy nem lány volt Eli. Ugyanakkor nagyon magával ragadó a történet, és ami fontos, hogy nem lehetett tudni elõre, mi fog történni.

Azok a hideg színek, és életképek, szinte fáztam a képernyõ elõtt (30 fok van), és az ember egyre jobban kezdi azt hinni, hogy amit lát, az valóság, mintha ez az egész tényleg ott a szemünk elõtt megtörtént volna.

Sajnáltam szegény Elit, és drukkoltam neki, hogy ne kapják el. A végén a medencés jelenet nagyon durva volt, meg amikor a nõ felgyulladt a korházban, és a macskák elõtte megtámadták. Áááá gyerekek.. Mutassatok még egy ilyen alkotást, ami ennyire brutál jó!
Meg kell nézni még párszor a filmet, mert nem tudtam betelni vele.

Kult ez a javából!

SPOILER, és hozzászólás VÉGE
6/10
kopasz98 2009 szept. 03. - 17:32:40 6/10 Előzmény wim
(89/327)
megnéztem. a hangok az igen. de egyébként kicsit többet vártam. tudtam mire számítsak, tudtam nem tarantino-feeling, de akkor is picit csalódtam. 7esnél azért nem jobb..
wim 2009 aug. 28. - 20:18:25 Előzmény jamamura szadakó
(88/327)
Na, most bõven kifejtetted, amire utaltam (az említett dolgok többsége kitalálható a filmbõl). Így már elég meggyõzõ, a vak is látja.