Téma: Mindenki

Kutasi Kovács Zoltán 2017 febr. 27. - 21:34:14
(54/294)
"A film elején az igazgató alapelvének tekinti, hogy bárki a kórus tagja lehessen, ez mondjuk nem arra utal, hogy profi kórus a cél, hanem a közösségépítés." Subu (youtube)
Ugyan nem nyíltan, de ezzel az állásponttal megy szembe a tanárnõ. Sikeréhes, ez tény, de nem rosszindulatú, hiszen azokat a gyerekeket is szeretné kivinni Svédországba, akik amúgy nem felelnek meg annak az igényszintnek, amit õ maga képvisel. Oscarhoz egy kicsit több kellene. A minimum egy katarzis közeli élményállapot. Ugyanakkor jó ez a film, de úgy vélem, hogy nincs kibontva. Ez a történet megérdemelne 90 percet. SZERINTEM!
R.mara 2017 febr. 27. - 20:10:38
(53/294)
Ezt készülgettem mondani reggel óta én is. Lehet, hogy a film a kilencvenes években játszódik, de a mai állapotokat tükrözi vissza. Mikor megnéztem, az elsõ gondolatom az volt, hogy ez lehetne a Tanítanék mozgalom reklámfilmje.

Ahogy itt olvasgatom a hozzászólásokat, sok nézõ letapadt az énekkarnál. Pedig a tanárnõ viselkedése az egész mai magyar oktatási rendszer velejárója. Az iskolák tudva tudják, hogy a jelenlegi tantervek rosszak, általuk a gyerekek nem fejlõdnek, sõt... de ahelyett, hogy felemelnék a hangjukat, inkább azt mondják a pedagógusoknak, hogy "tátikázzanak". Csinálják úgy, mintha az tanítható lenne. Töltsék fel a portfólióra, hogy minden nagyon szép, minden nagyon jó. Aztán, ha jön a megmérettetés, akkor tartson egy kirakatórát, a legproblémásabb gyerekeket pedig tüntessék el az osztályból, ne látszódjanak.

Igen, mi felnõttek példát vehetnénk a filmbéli gyerekektõl.
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 20:07:05 9/10
(52/294)
hát, akkor kisebbségben maradtál az álláspontoddal :)

túl lehet élni, én is kisebbségben maradtam azzal a véleményemmel, hogy a Django (a Tarantino féle) egy szar film
7/10
Nótárius 2017 febr. 27. - 19:51:17 7/10
(51/294)
A kislány szempontjából egyetértek, de a közösség szempontjából nem. Azért írtam le a saját példámat, mert egyáltalán nem szükségszerû és életszerû a film alapját képezõ erkölcsi súlyú szembeállítás. Az érintettek elvárható belátásával jól meg kell férnie egymás mellett az zene örömében való közösségi részesedésnek és a többieket vissza nem húzó háttérben maradásnak. Szerintem e tekintetben egyáltalán nem értelmezhetõ az igazság, a terror, elnyomás és a korrupció (!?!) fogalma. Egyébként anno az egész osztály olyan jólesõ magabiztossággal vett részt a magas színvonalú kórus-éneklésben, hogy elkerülhetetlenül és érthetõen érzékeltették volna velem, hamis hangjaimmal tönkreteszem az õ megméretésük valódi esélyét. Az énektanárnõ (akinek oly sokat köszönhetek!) e tekintetben nem kedves volt, hanem tárgyszerûen gyakorlatias; mint mondjuk a tornatanár, aki stopperrel megállapítja, hogy lassú vagyok ahhoz, hogy magával vigyen az iskolák közötti futó csapat-versenyre.
Ha pedig az egészet csak egy (elnyomás, visszaélés, összetartozás, szembefordulás, egymásért való kiállás s.a.t.) jelképi, ábrázolási ürügynek tekintjük, akkor keverve, ne érveljünk a valóság elemeivel! SZERINTEM.
Edmond Dantes 2017 febr. 27. - 19:42:17
(50/294)
"Innentõl értelmetlen az egész."...n e k e d.
Ez a film ugyanis nem egy szimpla jó-e/rossz-e a tanárnõ vagy ki-énekeljen/ki-ne-énekeljen-kórusban film, amerre itt elment az eszmecsere.
Aki csak ezt látja meg benne, annak nem nagy szám: ameddig meg nem fejtettem eme mélyebb értelmét, nekem sem volt nagy szám.
DE: sokkal tágabb, egyetemesebb ü z e n e t e van, bõvebben -ha érdekel- ld (32) itt. És erre érzett rá az Akadémia.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 27. - 16:00:08
(49/294)
A hozzászólásodat olvasva az jutott eszembe, hogy minden ember más. Más az érzelmi intelligenciája, érzékenysége, mennyire fontos az adott dolog neki, stb. Szerintem ez a kulcsmondat:

"Bántódás nélkül magától értetõdõ volt számomra, hogy a próbák alatt, az iskolai kötetlenebb szereplések alkalmával együtt énekelhettem velük, de a fontosabb külsõ rendezvényeken tátogtam, sõt a komolyabb tétû megméretésekkor csak elkísértem õket (segítettem, amit tudtam)"

Téged ez valamiért nem viselt meg annyira. Ugyanakkor a filmben szereplõ kislányt egy hasonló helyzet meg nagyon, még sírt is miatta! Hogy ez életszerû, hiteles volt-e? Hát persze! Azért, mert különbözõek vagyunk és ugyanabban a helyzetben máshogy reagálhatunk.

Lehet, hogy a te tanárod valóban kedves volt nem úgy, mint a filmbéli és valahogy ügyesebben-szeretetteljesebben kommunikálta ezt a tátogás dolgot. Vagy neked kevésbé volt fontos az éneklés, mint a filmbeli lánynak, ezért nem izgattad miatta magad; stb.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 27. - 15:49:25
(48/294)
Nem csúszik el a koncepció...

"Egyetlen gyenge pontja a filmnek, hogy nem kötelezõ a kórusban énekelgetni, szóval, ha én tehetségtelen gyermek vagyok lehet inkább érdemes felhagynom vele, persze ezt egy gyerek nem biztos, hogy reálisan fel tudja mérni, hogy neki mivel érdemes foglalkoznia valójában."

...azért nem, mert a filmbeli iskolában a kórusnak bárki tagja lehet, ahogy az igazgató az elején mondja. Nincs válogató, stb. Ebbõl az következik - bár szerintem ezt jobban kihangsúlyozhatták volna -, hogy ez a tevékenység elsõsorban a gyerekek fejlõdéséért és azért van, hogy jól érezzék magukat, örömüket leljék valamiben. A tehetségtelen gyerek ugyanúgy tudja élvezni az éneklést, a közösségi élményt. A fõhõsnek ezért - jogosan - nem fordult meg a fejében, hogy kiszálljon a kórusból.

Ez kb. olyan, hogy ha focizol a haverokkal a szünetben -ahol a játék élvezete a lényeg - és kicsit béna vagy, akkor max. dühösek lesznek rád néha, te is magadra, de fel sem merül, hogy kiszállj és soha többé ne focizz velük a szünetekben.
Ha a helyi profi csapatban, ahol az eredményesség a cél, bénázol, akkor egyrészt el is tanácsolnak, másrészt magadtól is kiszállnál, hisz téged is zavarna, hogy hátul kullogsz.
10/10
Gollam247 2017 febr. 27. - 14:29:02 10/10
(47/294)
Igen, ezért is írtam, hogy ezen "elcsúszik" egy kicsit a koncepció, ki kellett volna kötni a film elején, hogy minden gyereknek kötelezõ valamilyen oktatás utáni iskolai elfoglaltságot választani pl. rajzszakkör, ének-kórus, fociedzés stb és akkor ebbe sem lehetne belekötni, de így valóban inog a lába a történetnek.
Nyílván a mondanivaló így is átjön a rossz pedagógiai módszerek, amelynek következtében nem biztos, hogy lelkileg ép gyermekek kerülnek majd ki az oktatási rendszerbõl,
és nemcsak nálunk van így nyílván.
7/10
Nótárius 2017 febr. 27. - 13:51:11 7/10
(46/294)
Az itt hozzászólók többségével ellentétben én egészen másként láttam e fenntartásaim ellenére is nagyszerû filmet.
Nem rontva az Oscar díj feletti közös örömünket magamba tarthattam (tátoghattam) volna eltérõ véleményemet, de tán épp e film által bátorodva teszem közzé.
Én is hasonlóképpen kerültem anno hetedikesként, egy normál általános iskolából egy zeneiskolai osztályba. Nem voltam az éneklésben tehetséges, épp akkoriban egészen mélyre lemutálódtam, és a többiek szintjéhez mérhetõ zenei elõképzettségem sem volt. Mivel a kórus természetes közösségi tevékenysége volt az osztálynak engem sem zártak ki belõle. (Abban a másfél évben értettem/kedveltem meg az igényesebb zenét. Köszönet érte!) Minden dalt egy oktávnyival mélyebben, s tán nem is mindig kristálytisztán énekeltem. A komolyabb tétû fellépések alkalmával engem is megkért a tanárnõ a hang nélküli éneklésre. Sõt az osztálytársaim is, tárgyilagos hozzáértéssel ugyanerre kértek. Bántódás nélkül magától értetõdõ volt számomra, hogy a próbák alatt, az iskolai kötetlenebb szereplések alkalmával együtt énekelhettem velük, de a fontosabb külsõ rendezvényeken tátogtam, sõt a komolyabb tétû megméretésekkor csak elkísértem õket (segítettem, amit tudtam). Ez az ámítás nélküli önismeret útja volt számomra, nem jelentett semmi problémát. Egyébként egy gyerek-kórusban sem lehet a társak által észrevétlenül NEM énekelni, tátogni! Évtizedek múltával, ma sem gondolom, hogy bármilyen indokkal mindenáron be kellett volna erõltetnem magam egy olyan dologba, ahol nem ütöttem meg a mércét. Néhány más dologban meg én voltam jobb, mint õk, és azokban én kerülhettem elõtérbe. A fentiekbõl következõen egy erõs hatású, mégis kissé didaktikus ötletnek alárendelten koncepciós, hiteltelen volt számomra a film végletes erkölcsiségû alaphelyzete, látásmódja és végkifejlete. Ennek ellenére, biztos a kapcsolódó emlékeim okán is, végig nagyon erõsen hatott rám a film megkapó hangulata.
Végül, de elsõ sorban feltétlenül és nagy örömmel gratulálok a film készítõinek az Oscar díjhoz!
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 13:23:29 9/10
(45/294)
"Ha pimasz, szemtelen, faragatlan, durva, a szorgalmat, kitartást hírbõl sem ismerõk adják az osztály magvát, ellehetetlenítve az egész osztály értelmes munkáját?Szégyellje magát a tanár?"

Nagyon találó kérdés: ha közelebbrõl megnézzük, a kérdés bontogatása közben lassan összeáll a válasz.
Mi az, amit az iskolából kikerülõ fiatal felnõttektõl várunk? Nem "általában", hanem a saját gyerekeinktõl.
- tartsa be az együttélés és együttmûködés szabályait (törvényeit)
- legyen igényes és rendszeretõ,
- legyen együttmûködõ (jövendõ munkatársaival) de álljon ki magáért, ha kell
- legyen becsületes és mondjon igazat
- legyen önuralma, feszült helyzetekben is õrizze meg a józan eszét
- képes legyen hosszú távú célokért erõfeszítéseket tenni
- fõnökeivel legyen tisztelettudó, jövõbeni beosztottaival pedig megértõ
- véleményét fejezze ki, és figyelmesen hallgassa meg, mások véleményét
- legyen toleráns a sajátjától eltérõ értékrendekkel is
- önismeretére és önbizalmára alapozva képes legyen a konfliktusokat mederben tartani
- legyen segítõkész a rászorulókkal illetve a nálánál kevésbé gyakorlott kollégáival.
- önbecsülésére támaszkodva maradjon szilárd akkor is, ha nehéz helyzetbe kerül vagy veszteségek érik
- legyen méltósága és tisztelje mások emberi méltóságát is

Hirtelen ennyi jutott eszembe
csincsilla72 2017 febr. 27. - 13:06:00
(44/294)
Az egyetlen jó megoldás, ha a kórusba fel sem veszik azt a gyereket, aki nem tud énekelni. Ahogy egy váltófutásban sincs helye olyannak, aki lassítja a többieket.
Gondtalan zengedezésre ott az énekóra. A kórus a tehetségesekrõl kell, hogy szóljon.
Innentõl értelmetlen az egész.
pneklara 2017 febr. 27. - 12:37:42
(43/294)
Amikor a film játszódott, nem voltak ilyen zengzetes fogalmak, hogy egyenlõség, a közösség minden tagjának egyforma esélyt. Akkor az járta, hogy ki-ki érdemei szerint. Az sérti majd az életben, a munkahelyen az egyéneket, ha azt látják, hogy pl a gyengén énekelõ/dolgozó üti el a lehetõséget a svéd kirándulástól. Hiába jár pót órákra, gyakorol, a teljesítmény nem lehet jobb a kifogásolható minõség miatt.Ennek elfogadása a -80-as években nem volt még üdvözlendõ felfogás.Hogy valaki mennyire képes megítélni saját képességét? Ha kétsége merülne fel önmagát illetõen, akkor nem kapná a Megasztárban a 93245. sorszámot. Ennyien hiszik magukról, hogy alkalmasak megnyerni a Megasztárt.Lassan kivész az önismeret, önértékelés éppen az álhumánus felfogás miatt.
Sokan kifogásolják a cigarettázást. El sem hihetõ, hogy volt idõszak, amikor mindenütt szabad volt cigarettázni: vonaton, étteremben, tanári szobában, váróteremben. Ez is egy rendezõi szándék lehetett a kor megidézésére. Ma már kitakarják néha régi filmekben a cigarettát a szereplõ kezében. Röhejes. Akkor az volt.Erika néni nem sok nyugati pedagógiai könyvet olvasott, ezért is volt olyan vonalas, allûrökkel dolgozó pedagógus, olyan "tanáros" .Valóban, Deák Kristófnak el kellene készíteni egy B/ változatot, ahol az újonnan bejövõ gyermeket bizottság elõtt levizsgáztatja, s úgy ítéli meg, hogy semmi keresnivalója az énekkarban, mert veszélyezteti a kórus tiszta hangzását. A "másik" 50 % ezt tartaná rossz tanári magatartásnak.Örülök, hogy a hozzászóló nosztalgiázik a régi, magyar kórusdalok után. Pedig ma sikk angolul énekelni, még a Tavaszi szélt is átültetik angol nyelvre.Csak jó film ez, ha a bõ negyedóra is ennyi témát vet fel, ami "megérné a misét"
10/10
Gollam247 2017 febr. 27. - 11:56:11 10/10
(42/294)
Pontosan, én is így látom, ezért is kapott Oscar-t.

Bár látszatra a tanár jót akar (versenyeket nyerni és ezzel a kórus és az iskola hírnevét öregbíteni), de mindezt alantos, manipulatív eszközökkel akarja megvalósítani, továbbá differenciál (megkülönböztet), ami a közösség (jelen esetben a lánykórus) igazságérzetét sérti.

Egyetlen gyenge pontja a filmnek, hogy nem kötelezõ a kórusban énekelgetni, szóval, ha én tehetségtelen gyermek vagyok lehet inkább érdemes felhagynom vele, persze ezt egy gyerek nem biztos, hogy reálisan fel tudja mérni, hogy neki mivel érdemes foglalkoznia valójában.

10/10.
10/10
Éhenkórász 2017 febr. 27. - 11:38:25 10/10
(41/294)
Erika néni rossz pedagógus. Egy célnak rendel alá mindent, és egy cél érdekében minden alantas eszközt felhasznál, nem nézve azt, milyen hatásai lehetnek a rossz pedagógiának. Például hazudni, titkolózni tanítja a gyerekeket. Korrupcióra neveli õket, csokit kapnak, ha megalkudnak. Manipulálja õket, zsarolja, lelki terrorban tartja a gyerekeket. Amikor megbukik, mint pedagógus, az egyik kisfiút megrázza, és azt mondja nekik: "rohadékok". Mellékkörülményként a gyerekek elõtt cigarettázik. Összességében rossz példát mutat, olyan mintát látnak a diákok, amik az egész életükre, a társadalomra kihathatnak.

Ez a film nem csak csupán magyar jelenség. Az egész világon értik ezt a kegyetlenséget.

Gratulálok a film készítõinek, a szereplõknek, hatalmasat alkottak! Nemcsak a film nagyszerû, de a magyar dalok, a magyar nyelv szépségét sok millióan megcsodálhatták így a világban. Például: Balázs Árpád - Nemes Nagy Ágnes: Bodzavirág kórusmûvét. Mondhatnánk az 1991 elhunyt költõnõ emlékének is felejthetetlen emléket állít.
pneklara 2017 febr. 27. - 11:12:34
(40/294)
Nem véletlenül mondják a pedagógusok, hogy jó lenne iskolában dolgozni, csak tanulók ne lennének!Az addig rendben van, hogy okos, türelmes, szeretetteljes, tapintatos tanárok legyenek a katedrán. S mit várunk a gyerektõl? Szorgalmas, figyelmes, együttmûködõ, okosodni akaró, a tudást szomjazó társaságot. De mi van, ha ez hibádzik? Ha pimasz, szemtelen, faragatlan, durva, a szorgalmat, kitartást hírbõl sem ismerõk adják az osztály magvát, ellehetetlenítve az egész osztály értelmes munkáját?Szégyellje magát a tanár? Vagy ki?
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 11:05:02 9/10
(39/294)
Pedig rossz pedagógus. A rossz-ság különbözõ formákat ölthet, közös bennük, hogy teljesen célt téveszettek.

Idézem, mire gondolok:

"Ebben a 25-30 percben benne van minden, amit minden tanárnak meg kellene néznie. Egy dolog nagyon felemelõ volt: ahogy a gyerekek összefogtak és visszavágtak a saját fegyverével a sikerre éhezõ tanárnõnek, aki útközben pont a lényeget vesztette el a tanításban. A gyerekek a lényeg, akikrõl minden órának szólnia kellene, nem a tananyag és nem is a tanár... Mert a tananyag egy eszköz, a tanár pedig a segítõ a gyerekek fejlõdésében. "

Egy iskola kapcsán a következõképpen fogalmazta meg valaki (nemléxem ki), szeretem idézni: "itt nem matematikát tanítanak, hanem gyerekeket."
pneklara 2017 febr. 27. - 10:49:10
(38/294)
Aki Erika nénit rossz pedagógusnak tartja, az még nem találkozott rossz pedagógussal. Nem gúnyolódott a hamisan éneklõvel, tapintatos volt, még az ajtót is bezáratta, hogy ne hallja senki a mondatait. A "rossz" tanár páros lábbal tessékelte volna ki az énekkarból a hamisan énekelõt, õ meg kompromisszumot ajánlott: viszonylag egységes lesz a hangzás, de akik kedvvel vannak ott, azoknak távlatot is ígért. Az igazgatók sokszor nem értenek a szakmai kérdésekhez. Mit tudja egy mondjuk tesi tanár, hogy milyen speciális kihívásokkal kell Erika néninek megküzdenie.A lényeg, hogy a kórus hírnevet hozzon az iskolának. Erika néni egyszer volt ijesztõ: amikor a rémálomnak is beillõ szituációban sokkot kapott. Azért nekem is volt egy ijesztõ pillanat: a két fõ cinkos lány összenézése: na, ezt elintéztük. Ez engem jobban megrémisztett, mint az Erika néni pánikos kapkodása. Azért ne feledjük, ez a történet "más világban" játszódott: a 80-as években egymást érték a seregszemlék, fesztiválok, ez a kórus sem a községi kolbásztöltõ falunapon lépett volna fel. Szakmai tétje volt Erika néninek is. Mára biztos, hogy sokat engedtünk az igényességbõl, nem sikk hibátlan produkcióval fellépni. A jövõt meg sejtem: az óvodai anyák napján, ballagáson az dívik, hogy "Rita&Jony", meg társaik énekelnek a CD-rõl, a gyerekek meg mindenféle mozdulattal kísérik, szánalmasok, mondhatom. Miért nem tudnak megtanulni egy kis dalcsokrot, játékcsokrot? Pedig itt alapozódna a tiszta éneklés. Nem ismerem a másik 4 versenytárs filmet, de a miénk megérdemelte a figyelmet.
Roberto DiCapribogyó 2017 febr. 27. - 10:21:51
(37/294)
Nagyon tetszett a film, már háromszor láttam. A zene nagyon jó, a két kislány játéka szuper és Szamosi Zsófia alakította Edit nénitõl 36 éves létemre a film végére már összerezzentem :)). Ahogy nézni tud, brrr...

Viszont van egy fontos dolog, amit szerintem érdemes lett volna máshogy csinálni. Ahogy olvastam itt-ott a kommenteket, ugye a fõ vita azon megy, hogy most gonosz volt Edit néni, vagy nem... sõt esetleg még jó fej is, hogy nem dobta ki a bénábbakat.

Ennek eldöntésében a film eleji jelenet ugyan ad támpontot, de ezt jobban ki kellett volna hangsúlyozni szerintem. Az igazgató ugyanis két info-t oszt meg velünk, egyrészt, hogy bárki tagja lehet a kórusnak,ez alapelv; a másik, hogy sorra nyerik a díjakat. Ez önmagában némileg ellentmondásos ugye, de ez még nem lenne olyan nagy tragédia, viszont nem derül ki egyértelmûen, nyomatékosan, hogy akkor most Edit néni felé, az alkalmazott felé a mi az elvárása:
a, csak annyi, hogy mindenkit vegyen fel a kórusba
b, vagy mindenkit vegyen fel a kórusba ÉS tessék versenyeket nyerni.

Ez nagyon nem mindegy, ezen múlik Edit néni megítélése. Hisz ha b, verzióról van szó, akkor ugye a tanárnõ viselkedése érthetõ, a hülye-ellentmondó elvárásoknak próbál valahogy megfelelni.
Ha a, akkor egyértelmû, hogy Edit néninek van egy SZEMÉLYES ambíciója (a nyerés, a díjak), amit manipulatív eszközökkel, bárkin "átgázolva" el akar érni. Hisz ebbe az esetben az lett volna a korrekt, egyenes, ha megbeszéli az igazgatóval, hogy: "Szeretnék versenyeket nyerni a kórussal, ehhez viszont az kell, hogy csak a legjobbak legyenek benne. Engedélyezi ezt, igazgató úr?" És persze a diákok szüleivel is beszélnie kellene ekkor. Tehát kétszeresen is konfrontálódnia kellene, de ehhez val. szeg. gyáva, gerinctelen.
Magam részérõl jobban kihangsúlyoztam volna, hogy akkor most mit is akar az igazgató, hosszabbra csináltam volna azt a jelenetet.

Mindenesetre a film alapján én inkább az a, verzió mellett foglalok állást: az igazgató jó fej, Edit néni Dr. Genyánál is genyább.
9/10
elemes 2017 febr. 27. - 09:23:51 9/10
(36/294)
Abszolút jogos minden észrevételed.
A film mindezek ELLENÉRE aratott sikert.
Vagyis kisebbségben maradtál.
magicvoice 2017 febr. 27. - 09:09:37
(35/294)
Elég béna történet. A rendezés és az operatõri munka se volt különleges. A párbeszédek többnyire kidolgozatlanok és mesterkéltek voltak, és a vége se volt túl eredeti. SPOILER Annak idején egy középiskolás kórustalálkozón mi (az összes fiú) a hátsó sorban billegni kezdtünk, csak hogy bosszantsuk a tanárnõt, de minden próbára kitaláltunk valami csínyt. Végül az igazgató jött be a próbákra, hogy rend legyen. Egyébként a történet se áll össze. A hallás fejleszthetõ készség, vagyis azzal is fejlõdik egy gyerek, hogy ott lehet, még ha nem is énekel hangosan. Mi pl. egymásnak szóltunk, ha valaki hamis volt, hogy énekeljen halkabban, mert elviszi a körülötte lévõket.
A film nem varrta el azt a szálat, hogy miért voltak a töltelék gyerekek a kórusban? Illetve egy gyerek is tisztában van a képességeivel, mert hallja a többieket, vagy pl. a sportban még direktebben össze tudja magát mérni másokkal. És ha valamiben nincs sikerélménye, akkor azt otthagyja, vagy kelletlenül csinálja, ha kötelezõ, de ez a kórus nem volt kötelezõ. /SPOILER