Téma: Oppenheimer

4/10
nick név 2023 aug. 19. - 08:38:50 4/10 Előzmény Kram24
(167/307)
-- enyhén spojleres --

Lewis Strauss-t a film egy utolsó rohadéknak mutatja be az utolsó harmadban. Nincs meg a két szempont alapján történő bemutatás, Strauss-szal is elmondatják a sérelmeit, de a film Oppenheimer oldalára állva vonja le a konklúzióit. Rami Malek karakterének ráolvasása a bizottság előtt, a jó emberré váló, nyilvánosan bűnbánó, végül kitűntetést/érdemrendet is megérdemlő fizikus képe. Nincs itt árnyaltság a két karakter között, csak egy konkrét üzenet, amiről aztán lehetne vitatkozni, hogy mennyire érett, vagy mennyire gyermeteg.
Ha az amerikaiak nem dobják le a két bombát Hirosimára és Nagaszakira is minden atomhatalom pontosan tudná, hogy milyen apokaliptikus dominóhatást indítanának el az atomfegyverek bevetésével, elég csak a cár-bomba kísérletére gondolni. Nem látok konkrét összefüggést a két ledobott atomfegyver és a ma is fennálló kölcsönös elrettentés logikája között, ezt nem a civilek ellen bevetett két atomfegyvernek "köszönhetjük".
7/10
Paradiselost02 2023 aug. 19. - 00:14:18 7/10 Előzmény Kram24
(166/307)
Tűpontos, csupán az az émelyítő, hogy amerikai ezért csak 7csillag.Illetve a hangok miatt 7pont és nem 6,mert amúgy szerintem is túl hosszú a film, bár nem unalmas, de nem is nagy "durranás":)
8/10
Kram24 2023 aug. 18. - 22:35:15 8/10
(165/307)
Nekem tetszett. De tudom, sokak szerint egy elfogult Nolan rajongó vagyok. Félreértés ne essék én is látom Chris hibáit, itt is van jó néhány, szerintem is lehetett volna jobb ha eggy öt részes hbo minisorozatként ( mint Craig Mazin Chernobilja) , de nekem igy is megtette azt az érzelmi hatást amit kellett. Tény hogy túl tömör, de a feszes rendezés, zene és legfökképp a szinészi játék (A dialogusokon itt- ott javìtanék, bár szinkronosan néztem, de összességben még a szöveg is jó), emellett a vágás (az egész film klippszerü, bár van egy helyen hogy zavaró a párbeszéd közben " Mit mondhatok" másik jelenet majd " Bármit amig tökön nem spiccelem". ) Hoyte von Hoytema operatőri munkája gyönyörű). Egyébként ezzel sokan nem fognak eggyetérteni se a szimpla mozizók közül, se a kritikusok közül ( olvastam sok kritikát) de ebbe filmbe nincs jó és gonosz. Az érvem az hogy mivel ugy is két szemszögből van a film (1. Hasadás - Robert Oppenheimer 2. Fúzió - Lewis Strauss) ezért csak nézőpont kérdése hogy ki jó, ki rossz. Így a hazánkból jött Tellert sem tudom elitélni ( ő is csak ember nem?) Teljesen érthető mind az ő, mind Oppenheimer kezdeti, majd a lelkiismereti válsággal folytatott késöbbi álláspontja a tömegpusztító fegyverrel kapcsolatban. Hirosima és Nagasaki sajnos tényleg tragédia, de gondoljatok bele a mostani helyzetbe, senki nem meri kilőni, mert tudják hogy eggy olyan eseménylánc jön létre ( determinizmus, és 9 atomhatalom van) ami véget vetne mindannyiunknak. Ezt a film vége jól alá is támasztja. Szóval szerintem bár nem a legjobb Nolan film, de a legérettebb, és legaktuálisabb jelenleg.
6/10
bondar.peter 2023 aug. 15. - 20:49:48 6/10
(164/307)
2023-ban még ennyire számít a szovjet kommunizmus? Csak felületesen ismertem az atombomba és a Manhattan projekt történetét, mert magyarként a magyarok voltak érdekesek nekem benne. De pár történelmi filmből kiderült hogy az USA nagyon beteg volt az elért eredményei ellenére az 50-es 60-as években (is)...
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 aug. 15. - 18:20:19 5/10 Előzmény UncleSam
(163/307)
Én inkább úgy mondanám: drámai, hogy ez önéletrajz.
4/10
nick név 2023 aug. 15. - 03:03:47 4/10 Előzmény nick név
(162/307)

Ja igen, és ha volt fénypontja ennek a filmnek, akkor az Casey Affleck pár perces szereplése volt.


4/10
nick név 2023 aug. 15. - 02:33:51 4/10
(161/307)
Christopher Nolan egy nemzetközileg elismert, nagyra tartott filmiparos mester. Amit csinál mindig profi, viszont a 2006 utáni filmjeiből már kiveszett az a bizonyos alkotói szikra, ami igazán egyedivé és élvezhetővé tudta tenni a filmjeit. Ez a film is inkább unalmas és bármiféle hangulat nélküli, dolgok történnek benne, de nem teremtődik meg hozzájuk a gravitáció. A különböző idővonalakon való ugrándozás pedig annyira önismétlő rendezői karakterisztikává vált, mint másoknál a szellemesen vagánykodó dialógusok, pár film erejéig működik, de egy ponton túl érdektelenné válik. Érdektelenné válik, ahogy sajnos ez a film is, arról az utolsó egy óráról nem is beszélve, ami mondjuk úgy meglehetősen egyoldalúan és mostani elvárásokkal egybevágóan mutatja be a h-bomba kérdéskörét, illetve benne a fizikus hirtelen felelős jóemberré válását, minden tipikus közhellyel együtt.
Nem hiszek már abban, hogy valaha is készül olyan Nolan-film, mint az a három kiemelkedő darab, amelyek a 2000-es években születtek. Bizonyos rendezőknek nem tesz jót, ha beérnek és megjegyzi a nevüket a világ, mert közhelyessé és unalmassá válnak. Jó iparossá.
3/10
capt.nemo 2023 aug. 14. - 16:04:37 3/10 Előzmény Alfred White
(160/307)
csak nem mindegy, hogy ugyanazt az érvet a vesztes vagy a győztes mondja ki..
3/10
capt.nemo 2023 aug. 14. - 16:02:43 3/10 Előzmény UncleSam
(159/307)
a legkevésbé sem.
10/10
UncleSam 2023 aug. 13. - 23:06:26 10/10
(158/307)
Önéletrajzi dráma. 10/10.
7/10
Alfred White 2023 aug. 13. - 22:18:23 7/10
(157/307)
Nekem az a bajom a "lekellett dobni az atomot hogy előbb véget érjen a háború" érveléssel, hogy most ilyen szöveggel bármit megtudnak indokolni ilyen alapon. Pl. ha a Japánoknak lett volna atomja és ledobnak 1-et Kínára meg egyet az amcsikra, akkor is előbb véget ért volna a háború nem? Pedig az is ugyanolyan tömeggyilkosság lett volna civilek ellen, mint amit az USA csinált.
9/10
danek87 2023 aug. 13. - 07:04:14 9/10 Előzmény Fő kritikus úr
(156/307)
Azért még jön idén egy 'Killers of the Flower Moon' Scorsese-től ,az még letaszíthatja a trónról.
10/10
Fő kritikus úr 2023 aug. 12. - 22:13:01 10/10
(155/307)
Hát megtörtènt. Kibújt a szög a zsákbol ès megmutatkozik 2023 legjobb filmje bár mèg nem tudjuk hogy mijen filmet rejteget a jövő de valószínüleg eggyik film sem fog ekkorát ütni. Christoper Nolan legújabb filmje tarol a moziverzumban.Az Oppenheimer 3 órában összeszedet minden fontos tudnivalót az atombomba kèszülèsèvel kapcsolatosan ès beletette egy drámai szerepbe 10/10.
9/10
Ahoj poplacsek 2023 aug. 10. - 22:40:15 9/10 Előzmény berjos
(154/307)
Tényleg 55-ben jött ki és ebben nagy szerepe van a magyar Hajdú tesóknak, de a licensz az 1930-as években született és tudjuk, hogy akkoriban a haditechnika hosszabb idő alatt vándorolt át a polgári alkalmazásba, úgyhogy akár létezhetett is. https://spectrum.ieee.org/nixie-tube
1/10
berjos 2023 aug. 10. - 22:13:23 1/10
(153/307)
A nixi csöves számláló még akkor nem létezett. 1955 ben találták fel. Azért ez durva elkészületlenség. https://en.wikipedia.org/wiki/Nixie_tube
5/10
Roberto DiCapribogyó 2023 aug. 09. - 22:02:23 5/10 Előzmény Hunyadvári
(152/307)
Ha ettől a filmtől elaléltál, akkor javaslom nézd meg, az "A Nap" cimű (szintén 3 órás), 1989-es filmet. Mindeféle sallang és parasztvakítás nélkül elmesél egy lenyűgöző (valós) történetet: a három év történetét, amíg kifejlesztették Oppie-ék a bombát.
Hetekig fogsz róla beszélgetni, egyszerűen ennyivel izgalmasabb, informatívabb (pl., hogy mekkora széthúzás volt a bomba bevetésének kérdéskörével kapcsolatban alaposan bemutatja, ellentétben ezzel a filmmel). Valódi felvételek is vannak benne, márpedig a valósgnál nincs megrázóbb...

Számomra döbbenetes módon ez a film már most a valaha készült legsikeresebb háborús film (WTF?!), a Ryan közlegényt is simán lenyomta... (nagy a baj), szóval sajnos vagy nem, de közönségfilm lett.

"bármi befolyásolhatja, hogy éppen hatott vagy nem hatott egy film valakire." Igen, leginkább az hogy jó vagy közepes vagy rossz az adott film :-)).

u.i: őszintén és érdekességképp mondom, hogy semmire nem emlékszem a zenéjéből.
4/10
molnibalage83 2023 aug. 09. - 09:06:54 4/10 Előzmény Hunyadvári
(151/307)
Hogy a fenébe lehet egy majd 3 órás filmet csinálni, aminek a vége láthatólag össze volt csapva, a rehabilitáció? Nagyjából ez az egy része is elég ahhoz, hogy az ember fogja a fejét. Kezdő vágó és rendező is pályát módosítana olyan aránytalanságok miatt, ami az egész filmet jellemzi.
10/10
Hajdina77 2023 aug. 08. - 22:27:30 10/10
(150/307)
Lehetne azt taglalni, hogy mi minden maradt ki a filmből. Egy fizikus életéről szóló filmben vártam volna, hogy többet kapjak kvantumfizikából, atombomba technikai részletekből, akár napjaink magyarázkodásából, hogy mondjuk japán miért is érdemelte meg, vagy éppen lehetett volna hatásvadász módon bemutatni a szenvedő civil áldozatok borzalmas halálát. Nálam azért 10/10 ami viszont ehelyett benne volt. Oppenheimerről szól a film, szakmai, politikai, társadalmi szerepéről, és ez benne van. Nem a fizikáról, nem az atombombáról, nem a hidegháborúról. Lehetett volna több kikacsintás a fizikára, de nagyon tetszett ami volt. Einstein párhuzam, "Isten nem dobókockázik", amikor megismerkedik Kittyvel és összefoglalja a munkája elméletét. Zseniális. Amerikai rendezőtől nem vártam, hogy nem fog állást foglalni a morális kérdésekben, mely szerint mást nem lehetett tenni, de nagyon jó a megoldás, hogy azért mégis hagy némi kétséget, kinek milyen szerepe is volt a történetben.
***

Nem tudom mennyire spoiler a végén Einstein mondata, miszerint ahogyan mások hozzáállnak a történethez, az róluk szól. Mindenkinek megvan a saját narratívája a történetből, amit a filmen láttunk az kicsit Oppenheimeré, kicsit Nolané.
Az is remekül került érzékeltetésre, hogy akár Amerika, akár Oppenheimer hányszor kiszállhattak volna a történetből. Akár amikor Bohr elmondja nekik, hogy a németek a nehézvíz irányába indultak, és a fizikusok megkönnyebbülnek, hogy ez nem jó irány. Vagy amikor Oppenheimer a gyűlésen köt ki, ahol kiderül, hogy Hitler már meghalt, esély sincs a német győzelemre. Vagy akár a végefele is van egy rész, amikor kifejeződik, hogy elég lett volna erődemonstrációra tartogatni a bombát, nem kellett volna feltétlenül két városra is ledobni.
A végén egy szolíd csavarral felvetődik, hogy maga Oppenheimer is felhasználta saját maga népszerüsítésére a történetet, és csak mártírkodik, hogy mentse magát és felelősségét. Ettől számomra olyan hatása lett az egésznek, hogy kicsit valójában mindenki benne volt, kicsit tényleg mindenkiről szólt ez a történet, és a történet már magát irányította, nem voltak benne jók-rosszak, mindenki csak próbált valahogy a felszínen maradni és saját maga számára hasznot húzni.

***

Hát ez jó hosszú lett, talán látszik, hogy hatással volt rám a film, pedig még nem írtam a remek hanghatásokról, aláfestő zenékről, képeffektekről, melyek a 3 órás játékidő alatt végig fenntartották a figyelmet.

10/10
Hunyadvári 2023 aug. 08. - 19:46:43 10/10 Előzmény molnibalage83
(149/307)
Én ezt teljesen el tudom fogadni, nem kell mindenkinek tetsszen. Valóban hosszú, lehetett volna más is a jatékidőben, de nekem valamiért így is nagyon kerek volt, és hatást gyakorolt rám, napokig beszélgettem róla másokkal, gondolatébresztő volt. Már megérte megnézni. A zenéje valami csodálatos, ha csak önmagában azt nézem, akkor is siman beülnék még egyszer, hogy újra maga alá gyűrjön a hangulata. Ettől függetlenül szerintem nem közönségfilm, nem fog mindenki elhasalni tőle, és ez nem intelligencia kérdése, ahogy ezt sokat emlegették, lehet mas az ízlés, vagy a lelkület, amivel valaki beül mozizni aznap, bármi befolyásolhatja, hogy éppen hatott vagy nem hatott egy film valakire.
Chartouche67 2023 aug. 08. - 16:52:27
(148/307)
Nem volt rossz, de annyira nem volt jó, mint a kritikák alapján vártam volna. Ami az időrendet illeti, ez nekem teljesen követhető volt. A Caravaggio filmnél senkit nem zavart, pedig ott tényleg nem lehetett tudni, hogy éppen melyik évban, vagy helyszínen járunk.