yericho 2009 ápr. 06. - 13:46:23
(122/382)
Amikor elõször láttam 1998-ban, nem voltam több 17 évesnél.
Akkor még egyszerû háborús filmnek láttam és azon filóztam vajon mi baja lehet Tom Hanksnek a filmben(remegés)és még véletlenül sem azon mi a film lényege, de az évek múlásával
megnéztem többször és elkezdtem megérteni. Valóban a morális kérdést emelném ki én is, hogy megéri-e ennyi embert feláldozni 1. emberért. Miért tennénk?! Azért mert szerelmben, háborúban mindent szabad? , vagy azért mert Licnoln már "bebukott" egyszer egy ilyet? vagy azért mert ettõl különbözünk az állatoktól és képesek vagyunk meglátni egy óriási zürzavarban egy "egyszerû" statisztikai adatot, hogy hoppá és azonnal cselekdni...A szereplõk titkon sejtik, hogy ez az egyik legnemesebb feladat az egész háborúban, de csak folyamatában értik meg az egészet. Zseniális film számomra továbbra is.Nem hiába lett "Képíró"... Szerintem ahhoz, hogy megértsük a film lényét bele kell élnünk magunkat a helyzetbe, hogy akkor amikor szó nélkül ölik egymást emberek, hogyan fognánk fel egy ilyen küldetést. Mint kivülálló sokat nem tudhatunk meg belõle, de az aki elmondhatná már nem él, vagy már nem akar róla beszélni...(persze általánosan értem, mert a film kitalált.)
8/10
King Diamond 2009 ápr. 03. - 22:50:45 8/10
(121/382)
Érdekes vita ment itt a filmrõl. Kicsit mindkét állás/nézõponttal egyetértek, ami elhangzott. Jó filmnek jó film, de nekem kevés volt benne a harc. Az eleje az fenomenális, kár, hogy csak 25 perc a partraszállás, elnéztem volna még. (bár ez nem Medal of honor, hogy egybõl fejlövés, aztán kezdõdik elölrõl:)
Többen is írták azt, hogy ez a legjobb háborús filmek közé tartozik, hát azért az Elit alakulattal semmiképp sem vetekszik véleményem szerint. Pedig a történet nagyon hasonló, és inkább mondanám néhány epizódját megrázóbbnak, mint ezt a filmet. Tom Hankset nem értem, miért jelölték Oscarra, semmi kiemelkedõt nem nyújtott.
Nem azt mondom, hogy rossz film, de vannak jobb háborús/történelmi alkotások is.
8/10
Heathcliff 2009 márc. 29. - 23:32:43
(120/382)
Engem egy dolog ütött meg a filmbõl: a párhuzam ezen emberek civil- és katonai élete között. A fegyelem és kötelességtudás, ami a végletekig jellemezte õket, polgári életükben rögzült ennyire mélyen: jó katonák voltak, mert elõzõleg jó tanárok, kisiparosok is. Az a kötelességtudás hajtotta õket, ami a kisemberek hétköznapjait egyébként is megszabta. Ez nem a korlátokat, fegyelmet nem ismerõ, szabadlelkû, lumpen zsiványok világa volt. A karakterek a lehetõ legtávolabb álltak a Piszkos tizenkettõ hõseitõl. Csak egy közös: a rajtuk kívül álló célokért feláldozott élet, az értelmetlen halál.
wim 2009 márc. 29. - 22:58:16
(119/382)
Azt még nem sokan (talán ha egy)pedzegették, ami a film alapvetõ erkölcsi dilemmája akart lenni. Nevezetesen az áldozatok arányosságának kérdését. Érdemes kettõ (nyolc? még több?)embert feláldozni azért, hogy egy anya ne veszítse el az összes gyermekét? Ezt elég sokféleképpen ragozzák különbözõ szituációkban. Aztán a záró jelenetben megnyugtatnak minket, nehogy kétségeink támadjanak: érdemes. Ryan jó ember. Ezzel a giccses, didaktikus kerettel jól agyoncsapták az egyébként tûrhetõ filmet. Jó, mondhatom, hogy megtapasztalt események fényében a rendezõ itt szándékos disszonanciát kíván teremteni, de nem vagyok errõl meggyõzõdve. Magában a történetben is elõfordul bántó egyszerûsítés. Az érdemtelenül megmentett gonosz német például ritka idegesítõ. A partraszállási jelenet csúcs, de vannak snittek, amit rövidebbre lehetett volna vágni - a kevesebb néha több! Egyszóval messze nem egy tökéletes alkotás.
yericho 2009 márc. 16. - 15:54:48
(118/382)
" A háború pallérozza az elmét, tettre hívja az akaratot, tökéletesíti a test felépítését, és döntõ , szoros küzdelemben méretik meg az utolsó percben ember ember ellen." Emerson
Zseniális film... Nálam 10/10.
10/10
Rowen 2009 márc. 03. - 23:07:50 10/10 Előzmény ShelbyGT0303
(117/382)
ezt most nagyon megmondtad. Szerintem meg kurva jó
1/10
ShelbyGT0303 2009 febr. 23. - 14:02:37 1/10
(116/382)
Ez a film egy sz*r.
lng 2009 febr. 05. - 11:39:33 Előzmény Husi_
(115/382)
Szerintem kár összehasonlítani a régi háborúd filmekkel, ez teljesen más. Ebben sokkal jobban elõtérbe van téve a brutalitás mint valóban egy háborúban, míg a régiekben ez nem volt jellemzõ. Én ezt a filmet egy modernebb háborús filmnek nevezném. Jelzem a Kelly Hõsei az egyik kedvencem. De sas fészek, a kwai is remek filmek egytõl-egyig.
10/10
Recse03 2009 jan. 09. - 01:24:27 10/10
(114/382)
Látszik, hogy késõ van!:D:D
Persze, hogy németek voltak...pfff... nem is tudom, hogy gondolhattam másra...:S Sorry mindenkitõl! ;)
10/10
Recse03 2009 jan. 09. - 01:21:40 10/10
(113/382)
Azt jól látom, hogy a film végén az amerikai katonák a saját, földön fekvõ társaikat lelövik??? (2 embert) Vagy azok németek voltak? nem tudom...
8/10
Husi_ 2008 dec. 01. - 22:05:12 8/10
(112/382)
Én úgy vagyok vele, hogyha háborús film, akkor az 50-60-70 és talán 80-as évekbeli termés. Lehet velem van a gond, de az akkoriakat nem lehet túlszárnyalni. Kelly hõsei, A híd túl messze van, Híd a Kwai folyón, A halál 50 órája és még sorolhatnám... mind örök klasszikus. Talán 20 év múlva ezt a filmet is odateszem a legnagyobbak közé, de addig csak egy nagyon jó, szórakoztató háborús film...
balint91 2008 nov. 05. - 20:00:32
(111/382)
Gerbaud, a marsall, vagy ezredes (régen láttam a filmet) csak hóbortból "áldozza be" a csapatot, a film ezzel is rávilágít a háború értelmetlenségére. Nagyon jól összerakott, megrendezett film, az egyik kedvencem. Ennyi dráma meg kellett bele... SPOILER "Érdemeld ki, Ryan. Légy rá méltó." - és ekkor magamba szállok egy kicsit, elgondolkozom azon, hogy jól élem-e az életemet.
dash 2008 szept. 17. - 13:37:04
(110/382)
Na megnéztem D.SZ. ajánlására a The thin red linet és nagyon is tetszett, bár nem nagyon tudtam a Ryanhez hasonlítani. Aki szeretne látni egy igazi háborús lélektani drámát az nézze meg feltétlen!
dash 2008 szept. 15. - 17:57:54
(109/382)
Amikor elkezdtem végig olvasni a 171 hozzászólást, pont erre számítottam :). Vagyis, hogy az ARTosabb vonalat kedvelõ fórumozó lehúzza, a többség pedig magasztolni fogja. Én magamat inkább az elõbbihez sorolnám, de ez a film mégis tetszett a maga módján. Különösebben sosem rajongtam a zsidó sirám filmekért vagy a büszke amerikás anyagokért. Ebben pedig kicsit ott éreztem mindkettõt, de emellett megjegyzem, hogy rám is hatást gyakorolt és Spielberg nagyon ért a hatásvadászathoz. Nem is értem miért baj az, ha egy film hatásvadász. Amíg elsõ sorban nem a látványvilággal próbál rám hatást gyakorolni, hanem inkább a zenével és a kontextussal, addig kifejezetten örülök neki, ha megpróbálja, legfeljebb az én személyem nem lesz vevõ az adott "maszlagra" Azt is szidtátok többen, hogy ömleng a drámaiságtól, de kérdem én, hogy hol ezzel a probléma? Spielberg sosem lesz a kedvenc rendezõm, de szerintem abban mindenki egyet ért, hogy talán õ tudja a legnagyobb tömeget magával ragadni a filmjeivel.
10/10
movie.watcher. 2008 aug. 26. - 03:10:20 10/10
(108/382)
talán 1 fokkal érzelmesebb mint kellene, de nekem nagyon bejött 9/10
Szike00 2008 júl. 24. - 17:47:34
(107/382)
ha jól tudom eredetileg edward nortont kérték fel Ryan szerepére de õ visszadobta..helyette ugrott be matt damon..egyépként nem rossz film vagyis jó
10/10
Marokko 2008 ápr. 20. - 11:44:39 10/10 Előzmény molnibalage
(106/382)
Nem tudom elképzelni, hogy lehet egy Chaplin filmet jobban szeretni, mint a Ryan közlegény megmentését.Nekem az egyik kedvenc filmem, hiába vagyok 1_ éves. A háborús filmeket amugy nagyon szeretem de ez tényleg magasan a legjobb.
eugénia22 2008 ápr. 12. - 18:12:01
(105/382)
Szerintem jó film.Nekem tetszett.Látványos és jól van megcsinálva.
molnibalage 2008 márc. 18. - 21:35:10 Előzmény Redfield
(104/382)
Nem azért mert öreg, hanem azért mert nem jó. Ez meg abból fakad, hogy már régi. Vannak nézhetõ filmek amik sokkal régebbiek.

Vannak jó Chaplin filmek és a Római Vakáció is egy jó film pédául. A lentebb felsoroltak meg nem.. Ez az én véleményem.
7/10
Redfield 2008 márc. 10. - 09:10:44 7/10 Előzmény molnibalage
(103/382)
Fú... ez azért tényleg sok. Megértem, ha szerinted túl vannak értékelve, de így írni ezekrõl a filmekrõl, és ráadásul csak azzal érvelve, hogy régiek...
persze, hogy lehet véleményed, de azért ez fájdalmas...