A boldogság ügynöke

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar-bhutáni dokumentumfilm, 94 perc, 2024

Értékelés:

13 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

13 szavazatból
Szerinted?
Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya rendezők dokumentumfilmes csapata egy negyvenes éveiben járó boldogságügynök, Amber Gurung életét követte. A mindössze 700.000 embert számláló, apró himalájai királyságban, Bhutánban ugyanis a Boldogság Kutatóintézet munkatársai járják az országot, és négyórás kérdőív segítségével mérik fel a lakosság boldogságszintjét. Ennek eredményéből dolgozzák ki az ötéves fejlesztési terveket, amelyeknek elsődleges célja, hogy tovább növeljék a bhutáni társadalom „boldogság indexét”.

A filmben Amber házról-házra látogatja az elszigetelt falvakat. Rajta keresztül kapunk intim betekintést a bhutáni társadalom hétköznapjaiba: abba, hogy mi teszi őket igazán boldoggá, és egyáltalán valóban mérhető-e a boldogság? A történet során nemcsak a hétköznapi emberek vágyait ismerjük meg, hanem főhősünk személyes sorsa is kibontakozik, akinek legnagyobb álma, hogy végre szerelemre találjon.
Bemutató dátuma: 2024. május 2. Forgalmazó: Mozinet

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
8/10
Filmkocka jan. 12. 00:02:37 8/10
Nem értek egyet az előttem szólók többségével. A film igenis elfogulatlanul és sokszínűen mutatja be Bhutánt és az ottani embereket és ezzel egy kicsit leszámol az illúziókkal. Bemutatja az ország természeti szépségét is és a buddhizmus is léptem-nyomon megjelenik a filmben. Arról pedig nem a rendező tehet, hogy Bhután nem egy buddhista mennyország (ahogyan azt itt sokan elvárták), ahol az emberek két méterrel a föld felett lebegve, boldog révülettel az arcukon meditálnak. Bhután is csak egy ország, ahol vannak társadalmi problémák is (a film ezekre is reflektál; családi gondok, nők helyzete, bevándorlók problémái, szegénység, alkoholizmus, stb...) és ott is hús-vér emberek élnek, akik annak ellenére, hogy többségében buddhista vallásúak, ugyanolyan hétköznapi problémákkal küzdenek, mind bárki más a világ bármely pontján. Legfeljebb egyesek közülük a vallásnak köszönhetően képesek másként tekinteni az életükre és a problémáikra.
3/10
K-A 2024 jún. 13. - 18:09:40 3/10
Nagy Bhután-rajongóként nagyon vártam ezt a filmet, és nagyon szomorú és csalódott voltam miután megnéztem. Jól ismerem az országot és jártam is ott, és ebből a filmből nekem csak a kritikus nézőpont jön át, nem hangsúlyos az emberek pozitív életszemlélete, az ország varázsa, a buddhista hit számos életigenlő aspektusa. Szerintem a filmrendezőknek felelőssége lenne egy elfogulatlanabb képet adni az országról. Én úgy érzékelem, hogyha nem tudnám mi van e mögött, akkor a filmből azt szűrném le, hogy Bhután az az ország, aminek jelentős a boldogságmarketigje, miközben tele van csalódott és lelkileg sérült emberekkel. Ez pedig nem igaz. Mintha a dokumentaristáknak küldetése lenne a szenvedést kiemelni, de miért?
8/10
NN1532 2024 máj. 25. - 23:54:47 8/10
Nézzünk egy nehéz kérdést a 148-ból: Tegnap boldog voltál-e? Igen- nem? Ugye, foglalkoztat?
8/10
NN1532 2024 máj. 25. - 08:44:54 8/10
A film fő erénye, hogy érdeklődést kelt és elgondolkoztat. Megnézése után elolvasol ezt-azt a neten az országról, mert kérdésekkel távozol a kisebbségi helyzetről, a hely világban betöltött szerepéről, a többnejűségről stb. Ezen kívül felteszed magadnak a nehéz kérdést, miket válaszolnál a kérdésekre, mi lenne a te boldogság indexed. A film a befejezés után is veled marad. Nekem tetszett.
4/10
MZsófiM 2024 máj. 09. - 13:05:18 4/10

Jártam Bhutánban. Vannak bhutáni barátai. A film szerintem egyáltalán nem mutatja be az ottani világot, pedig nyilván sokan azért nézik meg, hogy megismerjék ezt a csodálatos országot, amiről olyan sokat hallunk, mint a világ legboldogabb országa. A filmből nem derül ki, hogy miért az. Kimarad a hit is, a Buddhizmus, ami alapvetően meghatározza az ottani életet, több, mint 1300 kolostor van az országban és a hétköznapi emberek is minden nap különböző szokásokkal gyakorolják a hitet. A filmben egyetlen bhutáni szokást, tradíciót sem mutatnak be. Az operatőrnek nagyon nem sikerült visszaadni a táj szépségét, rossz szögek, színtelen képek, sokszor véletlenül megbillenő kamera. Pedig Bhután gyönyörű. Csalódtam. A történet unalmas, a főszereplő szerelmi problémája túl van dramatizálva, és bárhol a világon megtörténhetne, nem kell ehhez Bhutánig menni. Ha viszont már ott vagyunk, akkor érdemes lenne az országot bemutatni.