Gróf Esterházy János szlovákiai magyar politikus 1901. március 14-én született Nyitraújlakon. 1932-ben az Országos Keresztényszocialista Párt elnöke lett, s elsőként követelte magyar egyetem felállítását. 1936-ban az Egyesült Magyar Párt alelnöke lett. Horthy kassai bevonulásakor felszólította a magyar vezetést: adják meg a szlovák kisebbségnek a jogokat, amelyeket ő Prágától a magyaroknak kért, s szót emelt a magyar csendőrök brutalitása ellen is. A Magyar Párt elnökeként Szlovákiában maradt és védte 70 ezer magyar érdekeit. Fábry Zoltán a fasizmus egyetlen szlovákiai ellenfelének nevezte; a zsidók deportálását előíró törvényt 1942-ben a pozsonyi parlamentben egyedül ő nem szavazta meg. Szót emelt Magyarország hitleri megszállása ellen, a szövetségesekhez a svájci követségen át juttatta el memorandumát. A nyilas hatalomátvétel után Budapesten bebörtönözték, 1944 végén szabadult s bujkált a Gestapo elől. 1945 tavaszán az új csehszlovák hatóságoktól a magyarság védelmét kérte, s tiltakozott a kassai kormányprogram magyarellenes pontjai ellen. Amikor a memorandumot átadta Gustav Husak belügyi megbízottnak, elfogták és a Szovjetunióba vitték, ahol tíz év munkatáborra ítélték. 1947 szeptemberében a csehszlovák népbíróság mint hazaárulót, fasisztát és kollaboránst távollétében halálra ítélte. A súlyos tüdőbeteg Esterházyt 1949-ben küldték haza Szibériából, ítéletét "kegyelemből" életfogytiglanra változtatták. A mirovi börtönben halt meg 1957. március 8-án. A holttestet elhamvasztották, s még a maradványokat sem adták ki a családnak. Hamvait ma is keresik, nevét negyven évig le sem írhatták.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
fredi60
2011 márc. 13. - 09:30:13
Mivel az 1920-as évek közepén kezdte közéleti pályafutását, nyogodtan - és joggal - nevezhetjük akár csehszlovák, akár szlovák politikusnak. Mert azon országok politikai életében vett részt.
Hát, ez nekem túlzottan patetikus volt.
Én a szikár tényeken jobban be tudok indulni, számomra ez komolytalanul hat, nagyon kilóg a politikai lóláb, mindig az ugrik be, nem voltam ott.
Hogy nem szavazta meg a zsidótörvényeket, egyedüliként ez hatalmas dolog, ez megérdemelt volna egy kis komoly utánajárást, hogy milyen ember volt. Ez ui. akkor és ott egyáltalán nem volt magától értetõdõ.
Gyönge eresztés ez a film a legújabban divatozó propaganda anyagok között.
Esterházy sorsa szomorú tanúbizonyság az egykori szlovák soviniszták gonoszságára és gyávaságára. (Nem mintha manapság nem ugyanezt bizonyítanák, csak nem ilyen durván.) Engesztelhetetlen magyargyûlöletük egyszer remélhetõleg visszaszáll rájuk.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások