1929. február 21-én született Zalaegerszegen. A kőszegi Hunyadi Mátyás Katonaiskolába járt, onnan vitték ki a német frontra. Az amerikai fogság után hazakerült Zalaegerszegre, majd különbözetivel érettségizett. 1947-ben felvették az ELTE matematika-fizika szakára, és az Eötvös Kollégiumba. 1951-től a Konkoly-Thege Csillagkutató Intézetben aspiráns. Detre László hamar felfigyel kiváló matematikai tehetségére. Sorra jelennek publikációi, rendszeresen részt vesz a külföldi konferenciákon. 1956-ban, a forradalom leverése után hagyta el az országot. Közel két évig Zürichben, az ottani csillagdában napfolt-tevékenységet vizsgált. 1958 novemberében utazott ki az USA-ba. Az Ohio állambeli Cincinattiban kapott állást; tíz hónap után Cambridge-be hívták. A Smithsonian Intézet Asztrofizikai Obszervatóriuma lett végül munkahelye. Itt a mesterséges műholdak pályaszámításával, elemzésével foglalkozott. 1961. június 1-én hivatalosan is bejelentette a Föld alakjának és felszíni pontjainak pontos meghatározására vonatkozó számításait. Egy csapásra világhírűvé vált. Bebizonyította, hogy a Föld Egyenlítője nem kör alakú. Számításai minőségi előrehaladást jelentettek a Föld alakjának meghatározásában. 1965-ben tudományos főmunkatársa lett a Nemzeti Űrhajózási Hivatalnak (NASA). 1965 áprilisában Párizsba utazott egy szatellit-geodéziai szimpóziumra. Előadását nem tudta megtartani, április 21-én éjjel szívinfarktus érte, 36 évesen meghalt. 1970-ben emlékére a Holdon krátert neveztek el róla.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
szonya1
2012 aug. 28. - 16:21:38
"1929. február 21-én született Zalaegerszegen." Ki??
Na jó, közben rákerestem, de muris, hogy a neve teljesen kimaradt. Nem mindenki olyan mûvelt, hogy a leírás alapján rögtön rávágja: Izsák Imrérõl szól a film.
Érdekes, hogy Ottlik Géza szintén a kõszegi katonai alreáliskolába járt, majd érettségi után õ is a budapesti egyetem matematika-fizika szakára járt. Csak Ottlik 17 évvel idõsebb volt Izsáknál, 1912-ben született.
Azt olvastam róla, hogy bizonyos amerikai információk szerint nem természetes halállal halt meg, hanem idegen kezûség miatt. Errõl volt szó a filmben? Esetleg csak megemlítették, vagy indokolták is?
Nekünk már csak mindig ez marad. Gondolom, sokaknak nem érdeke az, hogy legyen itt egy szellemi nagyhatalom, ráadásul pont egy ilyen kis ország. Pedig állítom, hogy csodákra lennénk képesek.
A megélhetés érdekében sokan kimennek, mert itt egy nagyon vékony rétegtõl eltekintve senki nincs túlfizetve a munkájáért, a megbecsülése meg általában nulla. A tudomány és a kultúra pedig már évek/évtizedek óta mostohagyerek, van itt-ott ugyan egy-két beruházás, de általában innen csippentenek le, ha "megszorítás" van. Pedig munkaerõre szükség lenne, nekem is számtalan helyen mondták, hogy szívesen alkalmaznának, de nincs keretük a létszámbõvítésre. Így sosem leszünk olyan szinten, ahol lehetnénk, ha nincsenek meg a feltételek, akkor nagyon sokan el fognak menni, köztük a tudósok is, és ugyanaz folytatódik majd, mint az elmúlt évszázadban, a többség majd külföldön szerez hírnevet. Azt kellene belátniuk a vezetõknek, hogy az országban többek között óriási szellemi tõke halmozódott fel, ezt kellene kihasználnunk, de mintha ez senkinek sem lenne az érdeke. A magyar szellemi élet majd visszafejlõdik, vagy legfeljebb más országokban segíti a kultúrát. Mi pedig legfeljebb azzal büszkélkedhetünk egy-egy nagy ember kapcsán, hogy "igen, õ is magyar származású".
Sajnos igen, vagy ld. pl. az orvosokat is... mind kimegy külföldre, a végén alig marad, és akkor jobb lesz mindenkinek ugye, fõleg az államnak, nem lesz aki gyógyítson, kihal a nép, így is túl van népesedve a világ, hát akkor egy ilyen véletlenszerû móddal elintézik ezt az országot, nem lesz rá gond.
Csak az a kár, hogy ezekrõl az emberekrõl idehaza alig tudunk valamit, illetve hogy külföldön jobban ki tudják teljesíteni önmagukat, és nagyobb elismertségben van részük, mint itthon. Szomorú, hogy a nagy koponyáknak sokszor el kell menniük hazulról, hogy teljes értékû tudományos életet élhessenek (nem is beszélve azokról, akiket a hazájuk kvázi "kitaszított", vagy menekülni kényszerültek). Mi mindenre lenne képes ez a kicsi ország, ha egyszer jutna elegendõ pénz a tehetségekre, igazi szellemi nagyhatalom lehetnénk.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások