Gorka Géza Kossuth-díjas keramikus úttörő szerepet vállalt a magyar kerámia történetében. Tevékenységének köszönhetően a magyar képzőművészetnek ez az ága is önálló területként emelkedhetett világszínvonalra. Verőcén egykori otthona és műhelye 1972-től múzeum, ahol külön egységet alkot a Gorka Géza-kerámiagyűjtemény. Lánya, Gorka Lívia Munkácsy-díjas művész képes volt kilépni apja árnyékából, és kézzel formázott kerámiáival saját stílust alakított ki. Egyéni technikát dolgozott ki a máz elkészítésére, ezért művei mindig felismerhető, egyedi forma- és színvilágot képviselnek. Unokája, Gorka-Focht Géza is képes volt független művészként folytatni ezt a tevékenységet, visszatérve a korongozáshoz.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
far vik
2011 dec. 17. - 21:21:01
Nekem a kerámiák némelyike tetszik. Azokra vagyok kíváncsi. A gazdagságot nem tisztelem, nem is utálom. Sorsszerû dolog. Ahogy a szegénység is.
Én is lemaradtam róla, pedig kíváncsi lettem volna Gézukára. Gimiben egy évig egy osztályba jártunk. Én késõbb kerültem oda és nem értettem, miért hallgatják végig az osztálytársak türelmesen és kellõ tisztelettel a kissé nyomott, szemüveges, tanulási nehézségekkel küzdõ Gézuka dadogását.
Aztán kiderült, hogy Gézuka mamája híres keramikus és a Rózsadombon laknak, akkori fogalmak szerint, kacsalábon forgó villában. Gézukának szavajárása volt saját meghatározására, hogy "õ rózsadombi kakaón felnõtt gyerek".
Ennyit az ú.n. szocializmusról. A pénzt és gazdagságot akkor is nagyon tisztelték az emberek.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások