A Tisza nevében

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott magyar dokumentumfilm, 55 perc, 2021

Értékelés:

17 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

17 szavazatból
Szerinted?
Folyóink szennyezettsége és a probléma megoldása egyre sürgetőbb feladata lett világunknak. A Tiszát érintő műanyagszennyezés pusztítja a folyó élővilágát és elcsúfítja partjait. Viktor Bucsinszky és Franz Béla kárpátaljai környezetvédők, a hulladékprobléma enyhítése érdekében néhány éve nyitottak egy kisebb, ámde annál hatékonyabb hulladékkezelő udvart, ahol a szelektív hulladékot csoportosítják. A filmben a rendező személyesen kíséri végig küzdelmes hétköznapjaikat. Kézen fogja a nézőt és elviszi magával Kárpátaljára, majd egészen a Duna-deltáig és a Fekete-tengerig. Bemutatja a főszereplők céljait, motivációját és azt is, hogy missziójuk során milyen nehézségekbe ütköznek. A film további történetei során a kárpátaljai hulladékprobléma okaira is fény derül. A film egyik fő célja, hogy szemléltesse a pozitív szándékot és igyekezetet, amit magyar és ukrán aktivisták tesznek a probléma megoldásáért. A film végigkíséri a hulladék útját a forrástól egészen a Fekete-tengerig, amely során a néző saját szemével láthatja, hogy ez a probléma nem csupán egy nemzetet, hanem a Kárpát-medence összes országát érinti. Mindannyian kivesszük a részünket a szennyezésben és mindenhol vannak törekvések a felszámolására is. De ahhoz, hogy változás történjen mindenkinek tennie és változtatnia kell — és minden egyes ember tehet a probléma felszámolásáért. De vannak helyzetek, amikor a hétköznapi emberek és a szervezetek tehetetlenek. Ilyen például a rahói szeméttelep problémája, közvetlenül a Tisza partján. Ezért fordul a rendező Ukrajna elnökéhez Volodimir Zelenszkijhez. Maga a film egy üzenet az elnökhöz, a Tisza nevében.

A film fő célja, hogy megértsük a problémát, és azt is, hogy milyen felelősséggel tartozunk a természet, a folyóink, tengereink iránt. Emellett megoldást próbál mutatni arra is, hogy mi emberek mit tehetünk azért, hogy a helyzet változzon. Mindezt egy aktuális és nagyon közeli helyszínen Kárpátalján. Az film nem hibáztat, nem felelősöket keres. Hanem biztat és remél. Történeteivel és megközelítésével emberközeli és életszerű.

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
crash48 2024 nov. 08. - 20:04:17 10/10
Ez egy tényleg nem unalmas dokumentumfilm, ami a szemétkultúránk siralmas helyzetét mutatja be a Tisza vonalán.Szép film,szívfacsaró tartalommal (például a rahói hulladéklerakó-hihetetlen még a létezése is ilyen közvetlen közel a folyóhoz!)lélekemelő dolgokkal mindenekelőtt egy nagyon szimpatikus filmkészítővel és főszereplőkkel(Viktor és Béla),mindenkivel, aki tesz a SZEMÉT(ahogy látható leginkább a PETpalackok)mindent elárasztó terjedése ellen.Remek emberek küzdenek kretén embertársaink kártételének jóvátételéért.Láthatunk itt derék ukrán,román magyar embereket-egy közös cél érdekében sziszifuszi munkát végezni.Akkor van értelme?!Hát persze!Most úgy látom még a film hatása alatt,hogy csak kétféle ember van: felelőtlen és felelősségének tudatában lévő,jót cselekvő ember.Üzenete van érdemes megnézni-néhány könnycsepp árán is.
10/10
trudy 2024 ápr. 22. - 17:06:55 10/10
Nagyon szépen fotózott, kerek egész munka. Közép-Európa és folyó rajongóknak kötelező. Az üzenete is fontos, bár sajnos ez még nem fogja megváltani a világot, de ezzel a készítők is tisztában vannak. Pláne az azóta kirobbant háború és az újabb kétharmados választási győzelem miatt ismét hosszú évekre elvesztette aktualitását, de ez sem az alkotók és a filmben szereplők hibája.
10/10
Eszter.Sz 2021 júl. 13. - 22:47:09 10/10
Lehangoló és egyben felemelő. Nem szoktam dokumentumfilmeken sírni, de ezt megkönnyeztem. Borzalmas látni, hogy a csodálatos természeti értékeket miként teszi tönkre a szeméttenger. Szívfacsaró ahogy például a kiskacsák áttotyognak a pet palackokon.
Összességében mégis reményt keltő a film, mert azok a fantasztikus emberek, akik arra teszik fel az életüket, hogy tisztábbá, élhetőbbé és jobb hellyé tegyék a világot amellett hogy minden elismerést megérdemelnek hatalmas lelkierejükkel, bátorságukkal kiutat mutatnak ebből a helyzetből.