Anna Karenina

12 éven aluliak számára a megtekintése nagykorú felügyelete mellett ajánlott amerikai romantikus dráma, 104 perc, 1997

Értékelés:

114 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

114 szavazatból
Szerinted?
Anna Karenina, a gyönyörű asszony, nagy tekintélyű férjével és kisfiával él a XIX. század végén Oroszországban. Egy rokonlátogatás alkalmával találkozik a fiatal, vonzó Vronszkij gróffal, és első látásra egymásba szeretnek. Bár tisztában vannak a következményekkel, szembefordulnak környezetükkel, és vállalják szerelmüket. Ám önpusztító szenvedélyük, a kor társadalmának vaskalapos erkölcsei megakadályozzák boldogságukat.
A világirodalom egyik legszebb szerelmes történetének, Lev Tolsztoj világhírű regényének pazar kiállítású filmváltozata.

Stáblista

Szereplők

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
DUNAWÖLD szept. 15. 23:35:22 10/10
Szilaj szenvedély szilaj véget ér- szeress gyengéden és szeretni fogsz sokàig (Shakespeare, nem Tolsztoj).
A vilàgirodalom legfelkavaróbb szerelmi története, màr nem is bírom újranézni, kell hozzà lelkierő. Minden alkalommal mást hoz ki belőlem.
Most pl. azt, hogy 2 gyönyörű ember katartikus talàlkozásával van dolgunk.
Valaki kifogásolta a vacsora közbeni lerohanást... Bizt nő volt. De Anna volt a desszert, nem bírta tovàbb a gróf. És egy idős, rideg férj mellett minden érintésről kitörhet az egészséges, lappangó vulkàn.
Van valami mély, orosz típusú, melankolikus szenvedély, amely a felületes nyugati kultúrànak nemigen sajátja. Romeo és Júlia ehhez képest egy szimpla sztori.
9/10
PenyaP 2023 jan. 04. - 16:59:25 9/10
Egy ekkora regényhez túl rövid lett. Nehéz eldönteni Vivien Leigh vagy Sophie a szebb Anna. :)
Joan Fontaine 2022 dec. 03. - 19:44:12
Valaki lejjebb kereste a Vivien Leigh által alakított Anna Kareninát, én megtaláltam, hol érhető el.

https://videa.hu/videok/film-animacio/anna-karenina-1948-drama-romantikus-vivien-leigh-OBMKzEnK7ZQFDquJ

De ez egy elég régimódi történet, teljesen visszafogott erkölcsi normákkal. Az furcsa, hogy miért indul el egy vonat akkor, ha ember áll a sínen, nem életszerű, még akkor sem, ha van némi havazás.
Általában nem érdemes két, ilyen nagy időkülönbséggel készült filmet összehasonlítani, mert annyira más a kor és a stílus, a régebbiben színészkedő gesztusok. az újabbnál őszintébb kifejezésmód vonul végig. Én személy szerint nem szeretem azokat a változatokat, amikből kimarad a szenvedély. Hiszen ez a történet a nagy, mindent elsöprő erejű szenvedélyről, és az utána szinte törvényszerűen bekövetkező, szintén nagy és mardosó szenvedésről szól. S teszi ezt a leghitelesebb módon, lélektanilag reálisan,
és a sorsszerű fordulatok bekövetkeztével tanít. Számomra mindig azért volt nagyon értékes ez a történet, mert úgy mutatja be a szerelmet, ahogyan igaz. S talán ez teszi a romantikus irodalom egyik legszebb és legmélyebb gyöngyszemévé.
A Sophie-Sean féle változat nagyon összetett, van ami jó, és van ami nagyon nem. Végig hiányérzetem volt Marceauval kapcsolatban, valami nem stimmel vele, a szépsége, eleganciája rendben van, de valami belülről hiányzik, kevesebb, mint amennyinek lennie kellene. Vagy másabb, mint amilyennek lennie kéne, túl hideg, talán...de nem biztos. Volt egyáltalán valami kémia a két ember között?
Nem értem, alább valaki írta a tánctudás hiányosságait, ezt én nem látom, szerintem szép a tánc, szép a nő, és még szebb a férfi.
Varázslatos az első találkozás a vonat mellett, a feketés-kék éjszakában, a hófúvásban, és valóban szép az a könnyed elegancia, amivel lehozza a beteg hőt a lépcsőn a karjában. A végén a veszekedés pedig-talán a legkatartikusabb. Szép film, viszont azt gondolom, hogy az első szerelmes éjszakát nem így rendeztem volna meg, kajálás közben az asztaltól felpattanva, na az nagyon béna volt.
10/10
DUNAWÖLD 2021 aug. 18. - 11:07:22 10/10
A valaha készült legjobb vàltozat.
Sophie és Sean. A rendezés is...
Az oroszok sem csinalhatták volna jobban.
Ugyanaz a varázslat, mint az 1968-as
Hàború és Béke.
szalapala 2018 márc. 11. - 18:26:19
Én a Kitty-Levin kapcsolatot azért máshogy látom, mint ahogy itt azt ecseteli egy-két kedves hozzászóló.
Mert :
Egyrészt elég nyilvánvaló, hogy Kitty, akit egyáltalán nem fogott meg Levin, Vronszkijért van oda, csak az ugye nem kölcsönös a férfi részérõl. De aztán Kitty biológiai órája elkezd ketyegni, és õ, belátva, hogy Vronszkijjal nem fog menni, 'ha ló nincs, akkor a szamár is jó" alapon kínálkozik fel a még mindig szerelmes Levinnek, (mert hisz ketyeg az óra, ideje már gyerekezni..) De nem sok kétségünk lehet afelõl, hogy ha Vronszkij még kétszer rámosolygott volna Kittyre, az faképnél hagyta volna Levint, és rohant volna Vronszkij után.. Mert az tényleg szerelem volt. Levin felé meg csak a "hát azért akkor jó leszel te is" állapot, de nem szerelem.

A másik, ami miatt máshogy látom a Kitty-Levin párost, mint az elõttem szólók némelyike, hogy számomra a Kitty-Levin páros pont ugyanaz, mint az Anna-Karenin kettõs, azok kb. 10 évvel ezelõtti fázisában. Egy kölcsönös szerelem nélküli jó kapcsolat, ami egymás tisztelete mellett mûködik is - gyermek is születik -, szóval szakasztott hasonló, mint Kareninék 10 évvel ezelõtti állapota.
És - bár errõl nincs szó - a jövõben Kittyvel is pontosan megismétlõdhet Anna története, jöhet egy Vronszkij 2.0 :) - és Kitty ugyanúgy elcsábulhat majd, mint ahogy Annával az megtörtént, hisz õ sem élte még át a forró és viszonzott !! szerelmet.. Az égvilágon semmi nem utal arra, hogy ''de ez majd másképp lesz, mert mi mások vagyunk, mi jól csináljuk majd" stb. Sõt..a fáziskésést figyelembe véve, inkább hasonlítanak, mint különböznek.
Persze ez az én szubjektív verzióm.. :)

Az viszont kicsi vicces, amikor valaki elõzõleg arról értekezik, hogy Vronszkj biztos megcsalta volna Annát a késõbbikben. (Még jó, hogy nem tette hozzá, hogy "mert ilyenek ezek mind, ezek a férfiak, bezzeg a nõk azok áldozatok szegények, akkor is, ha félrelépnek")
Hát könyörgöm: a világirodalom egyik olyan írása ez, amelyben explicite a nõ lépett félre a házasságból, nem a férfi, és mégis a férfira akarjuk ráhúzni a vizes lepedõt, hogy õ majd biztos megcsalta volna a nõt ??
Ez azért annyira farizeus megközelítés, nem ?
Ennyire azért ne legyünk szélsõséges feministák, hogy mindegy mi van, akkor is a férfi a hibás - mert ha nem is tette meg, de meg fogja, mert a férfi olyan és kész.
gladiolus 2016 márc. 13. - 21:11:40 Előzmény Suziy
Lehet, hogy nem jól értelmezem az írásodat, de szerintem az Anna Karenina nem az állatias ösztönökre épül. Szerintem a felsõ tízezer többi tagja éli meg ezt a dolgot állatias módon, és éppen ezért senki sem tartja megbotránkoztatónak, mert rövid éllettartamú viszonyokról van szó, amelyek nem fontosak senkinek.

Kivéve ezt a két ember, mert õk ebbe bele is halnak. Kizárólag õk ketten azok, akik nem a közönséges ösztöneiket engedik szabadon, hanem az érzelmeiket, akik mindenestõl belerakják a szívüket, azt hiszem épp a kettõ közti különbséget taglalja Sean Bean az anyjának az istállóban, az öreglány meg bámul, mintha kisfia megbuggyant volna.
Persze a könyvet újra el kéne olvasnom, de szerintem ott is az érzelmeket teszik elõtérbe, nem a testiség a legjelentõsebb motívum kettejük kapcsolatában, (az csak egy át nem léphetõ következmény), hanem a bivalyerõs érzelmek.

Van néhány kifejezetten gyengéd jelenet is, amikor a betegségébõl éppen kilábalni próbáló Annát Vronszkij átöleli, és leviszi a lépcsõn. Ez egy ritka szép, bennsõséges jelenet, és ott én látok igazi érzelmeket Marceau tekintetében is.
Suziy 2014 okt. 11. - 19:51:19
Na ne vicceljünk már!!
Suziy 2014 okt. 11. - 19:50:47
Vronszkij gróffal??!! Ezzel a pasassal??!!
Schrader 2014 okt. 11. - 14:28:30 Előzmény Suziy
Igen, Tolsztoj regényében a többség az általad méltányolt hitvilág, és szokásrend szerint él.Csak ez az egy nõ nem.Más korszakban akár boldog is lehetett volna.De nem akkor.
Mert létezik mindent elsöprõ szenvedély.Mert emberek vagyunk.
Suziy 2014 szept. 06. - 14:17:00
Ki tudja, hogy a kereszténység azóta milyen ütemben fejlõdött, de az biztos a keresztény hit mindig is azt tanította, hogy tiszta szívvel és tiszta fejjel, szellemben cselekedjünk, nem a mindent elsöprõ önzõ állati ösztöneinkre hallgassunk. Mert ugye a zsákmányszerzés (zabálás, sex, harc a gyõzelemért, sikerért) ilyen állati eredetû ösztön-érzés nem egyenlõ az ésszerû gondolkodással.
Összes hozzászólás