"Hanyas vagy? '28-as? Mi félszavakból megértjük egymást. Ugyanazt a nótát fújjuk, nem igaz? Emlékszel?" Szilágyi György közismert - Hanyas vagy? című - versét Kálmán György előadásában hallhatjuk, miközben az 1928 környékén született és a felszabaduláskor még aktív fiatalemberek emlékeit láthatjuk Vajda Béla dokumentumfilmjében.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
10/10
olahmiki1959
2014 jún. 28. - 18:38:56
10/10
Ez egy csodálatos remekmû!
(Áldom az eszemet, hogy amikor leadta a tv, kíváncsiságból felvettem videóra, és utána, amikor megnéztem, szóhoz sem tudtam jutni, annyira felkavart és megérintett.)
Szívszorító, elgondolkodtató, a narrátor Kálmán György pedig egyszerûen zseniális.
Azt nem értem, hogy az ismertetõben miért nem írták ki, hogy a film mikor készült, és kik készítették, ugyanis több fesztiválon díjakat nyert ez a remekmû, - sajnos nem emlékszem, hogy hol és mikor, - és az alkotók megérdemelték volna, hogy megemlítsék õket.
Igen van Nagybandónak Hanyas vagy(47-es?)darabja.
Ezen kívûl van egy Major Tamás: Hanyas vagy(1001-es?) és
Éles István: Hanyas vagy(2004-ben, meg ugye a Kálmán György féle eredeti változat.
Hát én jóval késõbb születtem ('83) mint a mû "szereplõi" de meg kell, hogy mondjam, odaszögezett a TV elé. Még semmi nem volt rám ekkora hatással. Tényleg jó lenne, ha be lehetne szerezni valahonnan...
Az interneten megtalálható a szöveg, és bár fantaszkikus az egész írás de Kálmán Gyögy közvetítésével lesz igazán megrázó és csodálatos. Régen megvettem bakelit lemezen, aztán elkallódott (elõször csak a lemezjátszó, aztán a lemezek is), de boldog lennék ha mégegyszer meg tudnám szerezni CD-n. Aki tud ilyen forrást, megköszönöm az infot.
Nem akartam hinni a szememnek, mikor megláttam a címet a mûsorban. Azt hittem, valami gagyi aktualizált változatot takar, csak mikor az ismertetõt megnéztem, derült ki, hogy az eredeti mûrõl van szó. Ekkor bennem is az a kérdés ötlött fel, mint Nagy Testvérben.
Miért éppen most?
Meg még sok másik is.
Látta, tudta vajon a ismertetõ írója, hogy mi is ez?
Különben nem sorolta volna a versek közé.
Azon kívül kíváncsi lennék, hány nem tizen, hanem huszon éves tudná, ki ill. mi van a filmben felsorolt nevek, helyek, események mögött.
Félszavakból megértjük egymást? Már a szavakon sem ugyanazt értjük...
Volt szerencsém hallani ez elsõ elõadást 1976-ban, döbbenetes élmény volt akkor is, és az volt ma is.
Aki szeretné a teljes szöveget is a magáémak tudni:
a Látóhatár címû egykori folyóirat 1977 márciusi számában megtalálja, mûfaji besorolása: rádiómonológ.
A végén a következõ zárójeles megjegyzés:
Elõször elhangzott a Kossuth Rádióban, 1976 december 3-án
Ezt újra és újra meghallgatva mindig elszorul a torkom. Én is közel vagyok ehhez a generációhoz, átéltem és most is átélem minden ilyen alkalommal. Ne legyen benne részetek!!
Hát ,mert szilveszterkor sokan végiggondolják az életüket,az idõ múlását.Egyébként érdekes lenne folytatni,mert a 28-asok ma 80 évesek ,ha élnek ,és nem úgy alakult ,amit némileg sugall a vers,hogy a kitüntetéseket az úttörõk meg az utódok fogják szidolozgatni.Hanem visszajött a "csonka Magyarország nem ország",turulszövetség és zsidózás.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások