Modern, gépesített világunkat gyakorlatilag az olaj tartja mozgásban: ez a sok millió évvel ezelőtt keletkezett fosszilis fűtőanyag - és származékai - hajtják autóinkat, szállítják áruinkat és teszik lehetővé mára megszokottá vált életszínvonalunk fenntartását. De mi történne, ha egyik napról a másikra olaj nélkül maradnánk? Milyen mértékben alakulnának át a hétköznapjaink, és hogyan készülhetünk fel egy efféle drámai - de egyáltalán nem kizárható - változásra? A filmben felvázolt jövőkép helyességét könnyen lehet, hogy néhány évtized múlva maga az élet bírálja el.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hm! Amit a Tesco-n hizlalt emberekrõl mondtál, kétségtelenül igaz... az USA-ra és Nyugat-Európára, valamint Közép-Európa bizonyos részeire. A világ többi része (amirõl a film készítõi egész egyszerûen megfeledkeztek) viszont ma is tudja, milyen kézzel vetni, lóval (vagy egyéb állattal) szántani, ... amit õk nem tudnak, az az, hogy mi az a Tesco...
A film viszont, azzal együtt, hogy elég összeszedett gondolatokra épül, kizárólag az USA-t veszi tekintetbe, - nagyjából, mint a viccben, amelyben az USA-ban élõk nem tudták, mi az a "világ többi része".
Elgondolkodtató volt, de nem értettem mit akar mondani a mûsor. Természetesen megint amerikára koncentrált a dolog, így már eleve nem adott globaális képet. Az hogy más nagy államokban pl. Ázsiában, Oroszországban mi fog történni az lényegtelen, de hogy Floridát érinti a leginkább a dolog azt ezerszer elmondták....
1. Nem számoltak az atomerõmûvekkel. Ha ilyen válság lenne tuti hogy még több atomerõmûvet építenének addig amíg van olaj és 'problem solved'
2. Nem számoltak azzal hogy ma már egyre több háztartásban ott van a napenergia ami végszükség esetén biztos hogy megoldást jelentene
3. Már ma vannak alternatív energiaforrások, ahogy a film bemutatta ezeket.
4. Mai napig vannak olyan életformák (Törzsek, társadalmak) amik az olajtól függetlenül mûködnek és egyáltalán nem hatják meg õket a civilizált társadalom problémái (talán ezért is maradtak fent több ezer éven keresztül és fognak is...)
Lehetne még folytatni a sort.
Arra viszont tényleg jó volt hogy elgondolkodjuk hogy egy agyon civilizált társadalom ami tényleg a kõolaj köré épült mennyire veszélyben van. Azért gondoljunk bele pár száz, ezer. tízezer évvel ezelõtt nem voltak még gépek amik benzinnel (vagy kõolaj származékkal) mentek volna vagy egyáltalán gépek nem voltak, nem volt mûanyag stb. mi mégis itt vagyunk, megszülettünk mert az õseink túlélték enélkül is...
Szóval ez az egész epizód megint egy kissé eltúlzott dolog volt, és persze hogy amerika volt megint a legnagyobb veszélyben...
Annyiból jó lesz ha elfogy, mert addig nem fognak leállni a kõolaj alapú közlekedéssel. Már váltani kellett volna villamos jármûvekre, a légszennyezés miatt. De túl nagy üzlet az olaj, addig lesznek benzin vagy legalább dízel kutak, amíg lesz mit eladni. A hibrid autók szánalmas kiskaput jelentenek, csak arra valók, hogy el legyen odázva a teljesen villamos jármûvek elterjedése. Közben a levegõ meg szennyezõdik, a melegházhatás nõ, a jég olvad.. csak nehogy túl késõ legyen.
Miért nem nézted meg, ha már ott ültél a tv elõtt? A világkereskedelem összeomlása a fõ hatása az olaj megszûntének.
A bioetanol senkit nem fog érdekelni, mert ugyanazon a földterületen élelmet kell termelni, ami egy kicsit fontosabb a hülye autózásnál. Bioetanolt ma könnyû termelni, de képzeld el, ha a szóját kézzel kell elvetni, esetleg lóval felszántani ugyanazt a területet, és a mai elsatnyult Tesco-n hizlalt emberek, nem hiszem hogy hirtelen képesek lesznek kaszával betakarítani többezer hektárnyi termést. Szóval káosz lesz. Remélem minél hamarabb, ez a világ a vicc, nem a film.
kb 50év és elfogy, de már 30év múlva is csak a leggazdagabbak engedhetik majd meg maguknak a benzines autót. Az emberek nem tudnának tíz kilométereket gyalogolni a munkahelyükre, úgyhogy vagy mindenki átáll a biciklizésre, ami lássuk be nem fog megtörténni, vagy kitör a pánik és végül bizony öngazdálkodások lesznek, mint ahogy a film mutatta.
Ez a mûsor egy vicc:D 5 hónap után rájönnek az emberek hogy amúgy már ma is van biodízel, és bioetanol:D
Én szerintem még bõven maradni fog kõolaj addig hogy már a világ nagyja kiváltja azt mással. De ez hogy apokalipszis ez egy vicc. Aki nem akar idõt pazarolni ne nézze meg.
A múlt század a 20.századik volt, és a 19.században igenis hallották már az olajról az emberek, az elsõ kõolajvezeték 1865-ben épült és a 2.ipari forradalom és nagyrészt az olaj miatt indult be.
A mûsorról: Nem volt túl érdekes, nagyjából azt mondta amit vártam, bár jóval optimistább számítások, pl afrikába kizárt dolog, h csak 20millión halnának éhen emiatt. a legnagyobb bajom vele az, hogy 80%-ban csak amerikáról szólt, mint mindig minden a national-en, talán ha egyszer említették meg az európai uniót vagy kínát.
Ez mind a "civilizáció"hoz kell. a múét században---bocsi' a XIX. században nem nagyon hallottak az olajról---vagyis nem ennyire veszélyesen.Mondjuk,itt a teljes hiányáról van szó,de pl. egy tanyán...? Elvégre a nagyvárosokba is "vidék"rõl szállítják az élelmet a boltokba,ill. konzervgyárakba.Fûtés,élelem megoldva (fa,állattenyésztés,földmûvelés).
És mi lenne, ha egyáltalán sohesem lett volna olaj? Egészen más világban élnénk - ki tudja, talán egy jobban.
De hogy a kérdésre válaszoljak: Elég nagy káosz lenne, mivel gyakorlatilag az olajra és a villamosságra épül a civilizációnk. E kettõ nélkül úgymond nincs emberi élet. Felborulna a kialakult hatalmi és üzleti rend(?). Persze akkor is élnénk, nem kell aggódni. Megoldanának mindent máshogy. De elõször nagy cirkusz lenne, ami kihatna pár generációra.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások