Michael Collins

16 éven aluliak számára nem ajánlott angol-ír-amerikai filmdráma, 127 perc, 1996

Értékelés:

91 szavazatból
Szerinted?

+ 1 kép

Értékelés:

91 szavazatból
Szerinted?
Hétszáz éve tartott már az írek véget nem érő harca az angol uralom ellen, amikor 1916-ban kirobbant a tragikus kimenetelű Húsvéti felkelés. A vezetőket kivégezték, számtalan résztvevőt - köztük Michael Collinst és Harry Bolandot - bebörtönöztek. Szabadulásuk után Collins megszervezte a sajátos taktikával harcoló Úr Önkénteseket és hamarosan a függetlenségi mozgalom legnépszerűbb vezetője lett.
Forgalmazó: InterCom

Stáblista

Szereplők

Michael Collins
Eamon de Valera
Harry Boland
Joe O'Reilly

Alkotók

Díjak és jelölések

  • Velencei Nemzetközi Filmfesztivál

    1996
    Arany Oroszlán: Neil Jordan
  • Velencei Nemzetközi Filmfesztivál

    1996
    Legjobb férfi alakítás: Liam Neeson
  • BAFTA-díj

    1997
    Legjobb operatőr jelölés: Chris Menges

Hozzászólások

Szerinted?
9/10
Istvan010 2024 aug. 07. - 11:41:18 9/10
Ha el tekintek a történelmi eseményekhez való ragaszkodásomtól, akkor ez egy 10/10-es film. De még ezzel is stabilan egy 10/9.
6/10
sexykex 2023 nov. 07. - 17:24:15 6/10
Örök problémám ezekkel a történelmi filmekkel, hogy a tények ritkán érdeklik a készítőket, és inkább kalandfilmet hoznak össze. Ráadásul a történelemtudomány nem egzakt, hanem a politika által erősen befolyásolt áltudomány. Tehát, ha ez egy drámai játékfilm elsősorban és nem életrajzi film, akkor a választott cím félrevezető. Ezzel együtt a film olyan, amilyen. Nyilván sok embernek tetszett már és ezután is tetszeni fog. Elég, ha csak a főszereplő sztárokra gondolunk.
Sajnos én mindig rosszra gondolok és nehezen értem meg, hogy az istenfélő katolikusok miért hoznak létre egy gyilkosságokra szakosodott terrorszervezetet. És az se könnyebb kérdés, hogy miért fontosabb összefogni a felekezetemmel, mint a nemzetemmel?
Xxy92 2023 aug. 12. - 16:23:16
De jó, hogy elspoilerezik az egész filmet; gratulálok port.hu! -.-
9/10
euTanázia 2023 aug. 07. - 22:54:11 9/10
Tetszett, fel is kavart rendesen.
nuiii 2023 márc. 24. - 22:51:52
M5 nyaljátok ki a seggem!
9/10
mikipapa56 2020 jan. 14. - 10:00:03 9/10
Nagyon jó film!
offtopic
fredi60 2013 jan. 07. - 14:57:21 Előzmény Sztrogacsev
Kissé megkésett válasz, de az Egyesült Királyságban és USA-ban elterjedt "Mick"-nek semmi köze a címszereplõ nevéhez.
Az ír családnevekben gyakran elõforduló Mc/Mac (-fi, -fia) elõtagból eredõ szlenges kifejezés.

- Mack, Mick, Mickey, Mickey Finn
(Britain, Commonwealth and US) an Irish person or a person of Irish descent. Mick is considered more offensive in the UK and US. From the prefix "Mc"/"Mac" meaning "son of" that is commonly found in Irish surnames.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ethnic_slurs#M
offtopic
fáklyás menet 2013 jan. 07. - 12:55:44 Előzmény J@ni
Nem gazdasági oldalról, hanem az egész sziget függetlensége szemszögébõl néztem, ha úgy tetszik, ír hazafias oldalról. Most már szinte lehetetlennek látszik egyesíteni a szigetet, de ha bentmaradt volna a királyság kötelékében, meg lett volna mostanában az ereje - és a többsége - az egész szigetrõl függetlenségérõl kiírt népszavazásnak. Meg egyébként se volt olyan feltûnõ, hogy a köztársaság fejlettebb a királyságnál, de ami látszott, 2007-tõl néhány év alatt gyorsan el is olvadt - ne felejtsük, Nyugat-Európában Írország jutott elõször gazdasági válságba (többekk között a kipukkadt ingatlanlufi miatt).
Skócia helyzete elég furcsa most, ahogy írod is, õk beleszólhatnak Anglia ügyeibe, de fordítva nem. Ezért is nem a mostani egyensúlytalan helyzet fenntartása, de nem is a teljes függetlensége lenne a jó megoldás, hanem az Egyesült Királyság föderalizálása, hogy ne London adjon át bizonyos jogokat Skóciának, Velsznek és É-Írországnak, hanem mindezek - az ugyanolyan jogú Angliával kiegészülve! - saját területükön önállóan kormányoznának, és adnának át bizonyos jogokat, ügyeket (pl. külpolitika) a királyság központi parlamentjének.
J@ni 2012 okt. 16. - 11:36:27 Előzmény fáklyás menet
Szerintem nincs igazad. Ma az ír életszínvonal Luxemburg után a 2. legjobb az EU-ban, megelõzve a briteket, németeket. Igaz válságban vannak, de ebbõl ki fognak lábalni, mivel nem fõtereket építettek uniós pénzbõl, hanem keményen belepumpálták az oktatásba. Ehhez jött az amerikai tõke és normális politikusok, meglett az eredménye. Ehhez képest az egykor fejlettebb Észak-Írország sehol nincs, és hatalmas összegekbe fog fájni õket felhozni a köztársasági szintre. Skócia meg elszakadhat, de most már semmi értelme: beleszólhatnak a Londoni ügyekbe, fordítva ez nincs így, élvezik a font nyújtotta elõnyöket, felelõsség gyakorlatilag meg 0. Ha elszakadnak, 20-30 év múlva elfogy az olajuk és visszakönyöröghetik magukat a Koronához...
offtopic
fáklyás menet 2012 márc. 20. - 18:01:28
Úgy gondolom, egyre inkább látszik, hogy nem kellett volna aláirniuk a paktumot, és lemondani hat megyéjükrõl a sziget többi részéért. Ha nem írják alá, és az egész bentmarad az EK-ban, akkor is megtarthatták volna korlátozott joggal mûködõ dublini parlamentjüket, egyre több hatalmat kapva a királyságon belül - ahogy a skótok és a velsziek meg is kapták (no meg az 'északírek') -, aztán ha eljön az ideje, egy népszvazást kiírni a függetlenségrõl - mint a skótok két év múlva akarnak - mind a 32 megyérõl. Jó eséllyel megnyerhetnék, a lojalisták nagyon kisebbségben vannak a szigeten.
Összes hozzászólás