Mindennapi tudomány VII: Erőtér a Föld körül

Earth Investigated VII: Earth's Force Field
dokumentumfilm

Értékelés:

12 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

12 szavazatból
Szerinted?
A Föld körül létezik egy láthatatlan mágneses erőtér, a magnetoszféra, mely nélkül a napszél rövid idő alatt végezne bolygónk légkörével, az élet mai formáit pusztulásra ítélve. Súlyos zavarokat azonban nem csupán az erőtér gyengülése, de akár a pólusok felcserélődése is okozhat. Vajon egy ilyen váltást túlélhetne a légkörünk - és vele együtt az emberiség? Egy pillanatig se gondoljuk, hogy ez öncélú, tudóskodó kérdés, mert efféle mágneses pólusváltás már számtalanszor előfordult a Föld története során?

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
chosette 2010 júl. 12. - 11:44:06 10/10
Köszönöm mind a három kielégítõ válaszod.Gyerek koromban mindig néztem a tv-be az Eöveges professzor kísérleteit.De az már rég volt.A te válaszodat is át kell rágnom,mert egy olvasásra még nem értettem meg.

Azt én is tudtam,hogy a föld mágnesessége, az ami a földön tart minket, és ezért is esnek le a dolgok, amiket fel dobunk.De itt ha jól emlékszem arról is szó volt,hogy a mágnesességet meggyengíti a napkitörés.Bár már rég volt nem emlékszem rá.
Tudod nekem nem elég egyszer - kétszer megnéznem,vagy elolvasnom dolgokat,hogy megértsem.Fõleg úgy nem tudom,hogy közben a gyerekeim nyaggatnak.És betegségbõl adódóan nem megy egybõl a megértés.Amúgy engem minden érdekel a világ egyetembe.De most valahogy az idõutazás érdekel nagyon ezért is maradtam fent a twitteren,mert nyomon követhetem mi történik CERN-ben.
Bocsi a hosszú hozzá szólásért.
pg6830 2010 júl. 11. - 18:23:43 Előzmény chosette
"Ha gyengül a mágneses tér akkor kirepül az emberiség az ûrbe?(nem ûrhajóra gondolok)"
Szia!
Ha még mindig érdekelnek az ilyesmik, javaslom, hogy próbálj megismerkedni a fizika alapjaival. Mágnesesség, gravitáció, elektromosság: ezek a fizika különbözõ jelenségeihez tartozó fogalmak, a mindennapi szinten nem sok közük van egymáshoz. (Azért írom, hogy a mindennapi szinten, mert már évtizedek óta az egyetlen igazi kihívás a fizikusok számára, hogy e jelenségeket (igazából a természetben valamennyit) egyetlen egyesített nagy elmélettel írják le és kapcsolják össze.)
De a mi hétköznapi körülményeink között elég annyit tudni, hogy a mágnesség a mágnes tulajdonságokkal rendelkezõ, a gravitáció pedig a tömeggel rendelkezõ tárgyakra (testekre) hat, tehát nyugodj meg, senki sem fog kirepülni a világûrbe, hiszen a testeket nem a mágnesség, hanem a gravitáció tartja a föld felszínén.
De ismétlem, ha érdekel a dolog, vegyél a kezedbe egy-két fizikával alapszinten foglalkozó érdekesebb könyvet (pl. Öveges József: Színes fizikai kísérletek a "semmibõl", vagy Marx György - Holics László - (és sajnos nem tudom, hogy ki a harmadik szerzõ, pedig ráadásul hölgy az illetõ): Atomközelben - hogy csak a személyes élményeimbõl merítsek), és biztosan érdekes és hasznos idõtöltésben lesz részed! Jó tanulást!
pg6830 2010 júl. 11. - 18:09:44 Előzmény chosette
"nagyon sokat mutatták a nap kitörést ami át hatol a mágneses pajzson mind a hárman és elégeti a földet."
Sajnos az ezen a csatornán bemutatott filmek nagy többsége hihetetlen módon eltúlozza a jelenségek jelentõségét, amit még hasonlóan (nagyságrendekkel) túlméretezett animációkkal is bevés az emberek téveseszméi közé. (Haragszom is rá ezért nagyon, de hát mit tehetek? Úgy látszik a harsányság és az értelem harcában még egy ilyen tudományosnak mondott csatornán is az értelem bukik el.) Szó nincs itt a Földet elégetõ napkitörésekrõl, csupán a napkitöréssekkor (szintén nagyságrendekkel) megnövekedõ, a Napból a Földre érkezõ kozmikus sugárzásról, mely láthatatlan, hõmérsékletet tudtommal nem emel, de roncsolja a sejteket és az élõ szöveteket. Természetesen ennek a nagysága sem tragikus, de hosszú távon hatása lehet az élõvilágra.
(Ezt a kozmikus sugárzást "hivatott elvezetni" a Föld mágneses tere.)
pg6830 2010 júl. 11. - 18:02:00 Előzmény chosette
A föld mechanikai (pörgés) és mágneses pólusai nem esnek teljesen egybe, a mágneses pólus valóban vándorol, ami a föld forgó és a mágneses teret létrehozó belsejének (magjának) a Föld egészétõl valamelyest eltérõ mozgásának (forgásának) köszönhetõ. (Valahogy úgy, mint a tojás lágy része a tojáshéjban, amikor megpörgetjük a tojást.) Mivel az égöveket és az idõjárást a mechanikai tengely által kijelölt pólusok határozzák meg, ezért a mágneses pólus vándorlása nincsen hatással az idõjárásra. (Igen, ezt jól mondták a filmben.) Más kérdés az életre gyakorolt hatás, mivel a nagy energiájú roncsoló sugarak többsége a mágneses erõvonalak által vezetve a mágneses pólusok környékén csapódik be a Föld-be. Ha ez a mechanikai pólusok környékén történik (Északi és Déli Sark), akkor nagy baj nincsen, ott úgy sem túl burjánzó az élet. Ha viszont máshol (pl. Kanada fölött), akkor abból már számottevõ baj lehet. Errõl szólhatott a film, amit én sajnos még nem láttam (majd esetleg ma, ha lesz rá idõm). A kétféle pólus éltérésének nagyságáról és annak idõbeli változásáról azonban (szintén sajnos) én sem tudok sokat. Talán majd a film után...
10/10
chosette 2009 aug. 03. - 12:37:27 10/10
Javítok: Nem úgy tûnt,hogy nincs kihatással az idõjárásra.
10/10
chosette 2009 aug. 03. - 12:35:53 10/10 Előzmény tiborz007
Este ment ez a mûsor és néztem,de nekem úgy tûnt,hogy kihatással van az idõjárásra.Ami idegesített benne,hogy nagyon sokat mutatták a nap kitörést ami át hatol a mágneses pajzson mind a hárman és elégeti a földet.Ez miért ne lehetne kihatással az idõjárásra? Ha jól emlékszem még mondták is.És,hogy a mostani északi pólus az Canada (persze nem ilyen szavakkal én értelmeztem így).Tehát akkor Canada most az északi sark? És elfog jegesedni?Megint elfordult a föld a tengelyébõl,mint özönvízkor? Vagy most mi van?
tiborz007 2009 aug. 02. - 23:02:22
Szerintem is. De most már gyúrok a Monthy python filmre, mert az angol humor a gyengém
10/10
chosette 2009 aug. 02. - 22:57:58 10/10
Az a helyzet senki sem születik tudással a fejében.Elsajátítja.Ami érdekli azzal sokat foglalkozik,és hagyni kell(gyermekre gondolok itt)hagy fejlõdjön tovább a tudása.Szerintem.
tiborz007 2009 aug. 02. - 22:54:06
Tényleg türelmes vagyok, mert tudom, hogy nem mindenki érti ezeket a dolgokat.Igyekszem megosztani a tudásomat olyanokkal is akik nem értenek hozzá. Sajnos nagyon kevesen születnek tudással a fejükben.
Én talán sohasem fogom megtanulni, hogy melyik ruhát kell 80 és melyiket 30 fokon mosni
10/10
csibilla 2009 aug. 02. - 22:36:38 10/10
Ha Te mondod, akkor aztán tuti nem fog, egy ilyen szakértõvel nem vitázom :P tiborz007, grat. a türelmedhez :)
Összes hozzászólás