A dokumentumfilm kizárólag a Román Televízió és a Román Nemzeti Filmarchívum egykori felvételeiből készült, egészen a Ceauşescu házaspár 1989-es kivégzéséig. A filmben eddig soha nem látott, cenzúrázott felvételek is láthatók Titus Muntean kutatásai és válogatása alapján. A film elkészítéséhez az alkotók több mint ezer órányi anyagot néztek át.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
7/10
loserock
2019 nov. 23. - 13:38:30
7/10
Tegnap megnéztük az Urániában, Román filmhét alkalmából. Sokan voltak rá kíváncsiak, kellett az elővételes jegy a jobb hely miatt.
A film NEM ROSSZ, van benne néhány jó gondolat, néhány ötletesen összeillesztett jelenet. Összességében viszont a 3 órás (!) játékidő kb. fele simán kimaradhatott volna. Nem mondom, hogy ezekben nincsenek érdekes korképek, de így nagyon elnyújtott és altató lett a film. Katarzisokra egyáltalán nem érdemes számítani, helyzetkomikumból akad néhány, pl.
az új kombájnt nézik az elvtársak, mire Ceausescu benyögi, hogy nem lehetne megoldani, hogy aratás közben a gép rögtön be is vesse a földet? Majd a helyi mérnök elvtársak tök komolyan elkezdik fontolgatni, hogy végülis megoldható megfelelő tervezéssel. Hasonló jelenet van, amikor a Nép Háza épülésénél az elvtárs rácsodálkozik, hogy „hát ez maketten kisebb volt”, miközben a kor egyik legnagyobb léptékű és legértelmetlenebb építkezését az elvtársak parancsára kezdték el. Jó még a röplabdázós felvétel, a XII. RKP kongresszuson a soronkívüli felszólalás vagy a Észak-Koreai látogatások.
Ezek a momentumok nagyon jók a filmben, de sajnos csak 4-5 ilyen van. A játékidő nagyobb részében Ceausescu utazik, vagy hozzá utaznak, párt/VSz kongresszus van, felvonulás, táncikálás, megint felvonulás, aztán egy lelkesítő beszéd elvtársiasan. Némi keretet ad az összeállításnak Ceausescu ‘89-es koncepciós “tárgyalása”, de ebből sajnos csak keveset látunk. Előnye még a filmnek, hogy nem nyomja le a torkunkon, hogy Ceausescu egy véreskezű diktátor volt. Ugyanakkor furcsa látni, hogy picit még fel is menti, inkább együgyűségre bagatelizálja a személyét.
Pár érdekesség, az archív jelenetekben feltűnik párszor Kádár János, egyszer Horn Gyula is, illetve sok korabeli politikus mellett Nixon, Gorbacsov, Mao vagy Kim Jong Il is.
Andrei Ujicã Ceauºescu, a hatalom tébolyultja (Autobiografia lui Nicolae Ceauºescu) címû alkotása bekerült az egyik legszínvonalasabb brit filmes lap, a Sight & Sound 2010-es toplistájába, mely a szerkesztõk és a felkért kritikusok szerint a világ legjobb idei alkotásait tartalmazza.
"No opinions are explicitly offered, and no history or explanation provided, beyond what the camera sees." (IMDB)
Érdemes összevetni a napokban a Dunán futott "leleplezõnek szánt, démonizáló" dokumentumfilmmel (Aranyajtók mögött).
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások