A Legjobb Női főszereplőknél igazi drámára számíthatunk. Meryl Streep 14. jelölésével (Az ördög Pradát visel) és egy díjjal (még 1983-ból a Sophie választásáért) az Oscar-gála teljes mezőnyét veri, legnagyobb riválisa, Judi Dench (Egy botrány részletei) pedig hatodszor is hoppon maradhat, ha Kate Winslet (Apró titkok) az ötödik jelölésével az idén eredményesebb lesz. Ugyanakkor Helen Mirren (A királynő) az angol királynő megformálásáért, vagy Penélope Cruz a Volverért legalább olyan eséllyel számíthat a díjra, mint jelölésekben verhetetlen riválisaik.
A jelölések számától szinte függetlenül, Martin Scorsese talán minden idők legcsalódottabb rendezője, aki mindezidáig hatszor maradt hoppon. Nem kapott Oscar-díjat sem a Dühöngő bikáért, sem a Krisztus utolsó megkísértéséért, sem pedig a Nagymenőkért. Mindhárom film ma már kultikus, s talán A tégla, legutóbbi rendezése és jelölése is az lesz a szakmai elismerésektől függetlenül. Idén is az esélytelenek magabiztosságával indul a gálára, hisz ellenfele ezúttal is Clint Eastwood lesz, aki 2005-ben a Millió dolláros bébivel elhalászta előle a díjat. A profizmusban verhetetlen Eastwood egy fekete-fehér háborús drámával került a Legjobb rendezők közé. Az óriások harcába olyan fiatalabb tehetségek szólhatnak bele, mint Paul Greengrass (A United 93-as), a mexikói rendező, Alejandro González Inárritu a Bábellel, vagy az angol származású Stephen Frears A királynővel.
A 79. Oscar-díj átadó ünnepségen két magyar filmes is szoborral térhet haza. Zsigmond Vilmos operatőr a négy jelölésből már egy Oscar-díjat begyűjtött a Harmadik típusú találkozásokért, most pedig Brian De Palma filmje, a Fekete Dália megörökítéséért veheti át a díjat a Legjobb fényképezés kategóriájában. Egy ifjú tehetség M. Tóth Géza pedig a Rövid filmek, animációk versenyében számíthat az elismerésre Maestró című munkájáért.
Hozzászólások