Sophie az apjával töltött gyerekkori nyaralás közös élményeire gondol vissza, amikor azt érezte boldog volt. Húsz évvel később a zűrzavaros emlékek és a képzelt emlékek közepette próbál rájönni, milyen is valójában az a férfi, aki az édesapja, visszatekint olyan dolgokra, amelyeket akkoriban nem igazán értett.
Bemutató dátuma: 2023. március 9.
Forgalmazó: ADS Service Kft.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Hozzászólások
7/10
doppelgergely
2024 jún. 03. - 15:24:51
7/10
Elég nagy a szórás az értékelések között, és megértem miért. Nehéz film a depresszióról, az utolsó negyed óra pedig mellbevágó. Tetszett, hogy a nyaralást a gyerek Sophie szemszögéből láttatja
egy pár fontos jelenettől kivéve, ami mind az apa öngyilkosságát vetíti előre
, éppen úgy, ahogy a felnőtt Sophie nézi vissza a kamera felvételeket és próbál választ találni apja tettére. Amiért csak 7 pont: a végére éreztem át Calum belső gyötrődését, de az Under Pressure amúgy is megríkat. Amiért megérdemli a 7-et: sokáig dolgozott bennem utána a film.
Elöljáróban: a művészfilmeket szeretem. Ennél a filmnél kb. 50 percig bírtam cérnával; akkor feladtam. Hogy 50 percig ne derüljön ki semmi a rendező szándékáról azon kívül, hogy leköveti egy nyaralás napjait, abból is a semmitmondó dolgokat, hát... Nem néztem meg előzetesen, ki az alkotó, de filmnézés közben meg mertem volna esküdni, hogy nő az illető, és nem tévedtem. Percekig elidőzni azon, hogy alvás közben szuszog a gyerek is, az apa is, hogy a kislány kiteregeti a vizes ruháit, hogy rendet rak a szobában? De még a látvány sem feledteti ezeket az öncélú üresjáratokat, mert az is annyira silány, semmilyen. Dögunalom.
Az utolsó negyed óra, azon belül is az utolsó pár perc sokat lendített az élményen, de mindamellett, hogy levágtam a sztorit (annyira azért nem volt bonyolult feladat), nem tudtam kapcsolódni ehhez a fajta filmrevitelhez. Azért voltak benne jó dolgok.
Unalmas és ijesztő film egyszerre. Mindkettő azért, mert vagy nem jól kommunikál, vagy túlságosan egyedien. Érezni, hogy nincs véletlen képsor, de olyannyira nyitva hagy fontos értelmezési lehetőségeket, hogy kifejezetten kínossá és életszerűvé (!) válik tőle az egész, és ez itt nem pozitívum. Az ember szinte kényszert érez, hogy vagy belelásson dolgokat, amik talán nincsenek is ott, vagy hagyja inkább a fenébe az egészet úgy, ahogy van. Ezt legerősebben a villódzó jelenetek közvetítik számomra, ahol az ember látni vél dolgokat, de sosem elég ideig ahhoz, hogy bizonyossággá váljanak a látottak. Nem a film hozza a sztorit, hanem a néző építi fel magában, ha tudja. Nem csodálom, hogy sokan nagyon jónak tartják ezt a filmet, ehhez én személy szerint most sajnos nem kaptam elég félreérthetetlen kapaszkodót és impulzust, ezért eléggé elveszve éreztem magam a nézése közben, amit az ábrázolásmód csak felfokozott.
Ezt a filmet alighanem csak az értheti meg, aki maga is átélte azt a helyzetet, amikor egy apának egyedül kell nyaralnia a gyerekével, és a kínzó magány kellős közepén kell helyt állnia szülőként. Engem a legtöbb ismerősöm kemény férfinak tart, de nem bírtam abbahagyni a sírást a film után.
Lassan csordogáló, csendes, nyaralós művészdráma, Barry Jenkinsszel a háttérben. A filmet a rendezőnő emlékei ihlették, és a sztori is kisebb-nagyobb flashback-ekből áll össze, valamint a képi világ eleve emlékfoszlányszerűnek nevezhető. A történet középpontjában egy apa-lánya kapcsolat áll, amivel nem lenne probléma, ha nem ilyen baszottul unalmasan tálalnák. Az alkotás konkrétan egy kínszenvedés, amelyen kizárólag 1-2 track tud dobni valamit, a csúcspont pedig az érzelmileg túlhúzott finálé, amikor az Under Pressure szól feltekerve. A hangulat egyszerre nyárias feelingű + átkozottul depresszív. A fényképezés közelizős, a részleteken elidőzős, ezek mellett több VHS kamera-felvétel lett a snittek közé sűrítve.
„A stílus, maga az ember.” Valóban, kissé bonyolult vagyok és szeretem a fonákjáról megközelíteni a dolgokat, de néha ez egészen jól áll. Máskor meg szarul. Keveset beszélek, de sokat fecsegek, ha írok.
Ez történt a válaszadásnál is. Régen rossz, ha megpróbálok közérthető lenni. Mit tudok legjobban? Idézni: „A művészet az emberi gondolkodás igazi lényege: érzelem és értelem; lényeglátás és absztrakció – az emberi intelligencia esszenciája!” – ez például nagyon szép volt, de nem így közelítek a filmhez. Én azt szeretem, ha a film elvarázsol és a rendező nem velem kísérletezik. „Vegyétek tudomásul, hogy én, mint ember maga a csoda vagyok, annyira összetett, annyira bonyolult gondolkodású, hogy… hogy néha még magam sem értem magamat!” Nem, kedves Rotovics úr! Nem akarok én esztétikázni. Örülök, ha megfejtem a korábban írt hozzászólásaimat és rájövök, miről is szól a film, amit már láttam.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások