Az aktuális rész ismertetője:
1967 legendás év volt. Zajlott a vietnami háború és ezzel párhuzamosan a béketüntetések is világszerte. Mohammad Ali, a nehézsúlyú boksz-világbajnok úgy dönt, nem hajlandó bevonulni a hadseregbe, ugyanazt a példát követi, mint a hippik ezrei, akik nem akarnak meghalni egy értelmetlen háborúban. 1967 nyugaton a Summer Of Love éve volt. A Beatles kiadja a korszakalkotó Bors Őrmester albumot, a nyári Monterey popfesztivál a hippik nagy ünnepeként vonul be a történelembe, flower power, Love, acid rock, pszichedelia, LSD és marihuána az év kulcsszavai. Megjelenik a Rolling Stone magazin első száma és a Doors, a Jefferson Airplane, a Grateful Dead, a Pink Floyd, Jimi Hendrix és Janis Joplin az év nagy sztárjai.
Magyarországon bevezetik a GYES-t és bizonyos reformfolyamatok is elindulnak, ugyanakkor könnyűzenei téren még továbbra is csak a beatzenekarok és a táncdalénekesek közül lehet választani. Ebben az évben is a Táncdalfesztivál a legnagyobb popzenei esemény.
Az Illés együttes méltán a leghíresebb honi zenekar, ők a magyar Beatles, s megteremtették a hazai ifjúsági popzenét. Egyik legnagyobb érdemük, hogy először ők jöttek rá, nem csak Kinks, Beatles és Animals feldolgozásokból áll a világ, hanem lehet magyar nyelvű popdalokat is írni. Nem csupán az angol-amerikai sémák lekoppintására törekedtek, hanem felhasználtak magyar, kelet-közép-európai és balkáni népzenei motívumokat is számaikban. 1967 az Illés egyik nagy éve lett. A televízió Show-hivatal című élő műsorában Szörényi Levente elhatárolja együttese zenéjét a táncdalok világától, emiatt emlékezetes konfliktusba keverednek Vitray Tamás műsorvezetővel. A legenda szerint ez az affér vezetett az év egyik nagy, lázadó slágere, a Ne gondold című dal megírásához. Hogy ez valóban így volt-e, kiderül a Dob+Basszus műsorából.
Poór Pétert leginkább Szécsi Pálhoz lehetne hasonlítani. Sármos, népszerű előadó, akinek fő profilja szintén az olasz slágerek magyar nyelvű előadása volt, ráadásul pont azon az 1967-es Táncdalfesztiválon futott be, ahol Szécsi is. A Fekete vonat című dala nem igazán szól semmiről, egy édes-bús szerelmes dal. Egy jól megírt, dúdolható, klasszikus sláger, amely 40 év alatt sem vesztett a népszerűségéből: lakodalom, búcsú, falusi népünnepély ma is elképzelhetetlen nélküle. Poór Péterről kevesen tudják, hogy operett- és musical-énekesként is sikeres, a mai napig rendszeresen turnézik külföldön, a tengerentúli magyar közösségek meghívására. A Fekete vonat fogalomnak fontos szociológiai vonatkozása is van, hiszen annak idején az ingázó, főleg roma munkásokat szállító hajnali és esti nyírségi szerelvényeket hívták így a 60-70-es években.
Megszólalók: az Illés együttes tagjai, Vámos Miklós, Dolák-Saly Róbert, Vitray Tamás, a Heaven Street Seven tagjai, egykori Illés-klubosok, ill. Poór Péter, Havasy Viktor (a dal zeneszerző-szövegírója), Harangozó Teri, Oszvald Marika, valamint a műsor állandó szakértői.
A műsor ismertetése: Televízió műsor a magyar könnyűzene korszakairól és alkotóiról. Ami új: élőben játszanak az est főszereplői, akik a dalok között szemtől-szembe állnak/ülnek rajongóikkal és bírálóikkal. A produkció ismert zenekarokat, költőket és színészeket szerepeltet együtt, akiktől egyedi művészi megoldásokat, szokatlan együttműködéseket láthatunk. Az élveboncolás során az előadók azt is elszenvedik, hogy a meghívott költő egyik slágerüket kissé átértelmezze, melyet ők elő is adnak. A közönséget szórakoztatja még a Dob+Basszus két tehetséges riportere, Mucsi Zoltán és Scherer Péter, valamint a Vének Tanácsa is elmondja véleményét az egyes zenekarok munkásságáról.
Hozzászólások