A Kamerun-hegy árnyéka / A Benué

Bakancslistához adom
magyar ismeretterjesztő film, 5. rész

Értékelés:

2 szavazatból
Szerinted?

Az aktuális rész ismertetője: A Benué folyó és mellékvizei uralják a fás szavannák övezetét. Itt már jóval szárazabb az éghajlat, ez Kamerun fő állattenyésztési övezete. A Benué egyik forrás-folyója egy kis mocsárból fakad. Innen ered egy másik vízfolyás is, amelynek végállomása a távoli Csád-tó. Így fordulhat elő, hogy a Guineai-öbölben élő halakból a sivatagi tóban is találunk képviselőket. A kameruni viszonyokra jellemző, hogy ma is sok kis fejedelemség - szultanátus -, azaz majdhogynem szuverén államocska tarkítja a térképet. Rey Bouba babája - uralkodója - megengedte birodalmának meglátogatását. Az agyagból épült palotát kardos-lándzsás őrök védik, a szultánák nem sok ruhát viselve hordják fejükön a vizesedényeket. Maga a "baba" évente csak egyszer jelenik meg alattvalói között, akkor is lefátyolozva. A Bouba Ndjáda Nemzeti Parkban található egyedül orrszarvú Nyugat-Afrikában. Itt is már csak elvétve és már nem sokáig. A magyar kutatók részt vettek egy oroszlánvadászaton is, igaz csak kamerával.

A műsor ismertetése: A Guineai öböl partján emelkedő óriásvulkánról 2500 évvel ezelőtt Hannó, a főníciai utazó tudósított először. A füstölgő tűzhányót az "Istenek szekerének" keresztelte el. A középkor végén - vagy már az újkor hajnalán - Fernao Poo, a portugál Tengerész Henrik hajósa jutott el ide. A hegy alatti folyókban sok rákot látott, ezért nevezte el a folyót, a hegyet és a tájat is Camaroesnek, rákosnak. 1884-ben a Német Birodalom alapított gyarmatot itt, az első világháború után követték őket az angolok és a franciák. A 60-as évek függetlenedési hullámában Kamerun önálló ország lett. A Kamerun hegy csúcsa ma is vulkáni aktivitást mutat. Alatta a havasi rétek világa jönne, ha időről időre föl nem gyújtanák a vadászok. A lejjebb húzódó esőerdő övezetet még a németek legnagyobbrészt kiirtották, de a helyére felnőtt, úgynevezett másodlagos esőerdő is igen nagy értékeket rejt. Az ENSZ, a brit és a kameruni kormány nemzeti parkká szeretné fejleszteni a hegy területét, mert a felmérések szerint a világ 20 legfontosabb élőhelyei közé tartozik. Az értékek felmérésében, dokumentálásában vett részt a Magyar Tudomány Esőerdő Expedíció is.

Egyéb epizódok:

Stáblista:

Alkotók

Hozzászólások

Szerinted?
adamnagysweetmovie 2012 júl. 21. - 20:11:45
A kolónia fõterén mind Bismarck emlékmûve, mind II. Erzsébet piros postaládája megmaradt, annak ellenére, hogy a helyiek egyiket sem szeretik.