Élő népzene / A szamosújvári Kaláka Néptáncegyüttes

korhatárra való tekintet nélkül megtekinthető 26 perc, 2009

Értékelés:

58 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

58 szavazatból
Szerinted?
Vetítések:
16:05, hétfő (január 20.)
Duna World

16:30, hétfő (január 20.)
Duna World

16:05, kedd (január 21.)
Duna World

Az aktuális rész ismertetője: A Kaláka Néptáncegyüttes 1992 őszén alakult szamosújvári középiskolásokból és fiatalokból. Eredetileg csak táncházat akartak szervezni, később megjelent annak az igénye, hogy egy olyan együttest alakítsanak, amely megpróbálja minél hűségesebben bemutatni az erdélyi Mezőség még élő néptánc kultúráját.

A műsor ismertetése: Népzene és néptánc a Duna Televízió műsorán.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Játszási időpontok

Hozzászólások

Szerinted?
10/10
bokor5 2023 júl. 18. - 08:53:04 10/10
Nahát!
Bámulatos, hogy milyen életerősek ezek az öregek!
Teljesen letaglóz, talán a napi gürcölés ad nekik erőt!
Példakép legyen a mai tespedt elkényelmesedett modern világnak!
Cordelia 2014 máj. 15. - 15:30:57 Előzmény far vik
nem értem, hogy halhatott meg. fiatal volt még, nagyon sajnálom. Szomjas György forgatott róla egy filmet, talán május végén lesz a bemutató?
far vik 2013 aug. 12. - 22:55:43
Bocsánat, Halmos Béláról szólt a bejegyzés. De ide kívánkozik, hogy most ment el egy másik óriás is, - pedig kicsi ember volt - Barsi Ernõ.
far vik 2013 aug. 12. - 22:53:33
Isten nyugtassa! A "nagy magyar nemzeti média" épp csak agyon nem hallgatta távozását. A legtöbben nem tudják, ki ment el, a néptáncosok, népzenészek szerencsére nagyonis.
Alenlau 2012 ápr. 09. - 16:15:43
annyira aranyosak, én is pont azt a részt láttam
és milyen jókedvem lett!!
pneklara 2012 jan. 14. - 16:47:19
Véletlenül kapcsoltam a mai mûsorra. Azt hittem,nem Magyarországon vették fel, hanem valahol Erdélyben. Egy nagybajszos, kobzon játszó zenetanár körül vagy 40-50 furulyás, kobzos, dobos, tekerõlantos kisgyerek törökülésben, énekeltek, hangszeren játszottak jókedvûen.Érdekes a módszere a tanárnak: nem elmélettel nyúzza a gyerekeket, hanem ellesik tõle a hangszerjátékot, mint ahogy régen adhatták át a muzsikálás gyakorlatát.Így, mikor a gyerek már tud zenélni, játszva s rövidebb idõ alatt megtanulja hozzá a kotta írását és olvasását.Jó volt látni, hogy 6-tól 15 évesig összefogja a Magonc együttesbe a tanítványokat egy lelkes pedagógus.Akkor nem kell még temetni az ének-zenei nevelést, csak jó pedagógusokat kell képezni?
10/10
vadimari 2011 máj. 18. - 16:50:08 10/10
A Balla Zoltánról szóló részt láttam. Sok-sok ilyen iskola kéne (no meg tanárok!!!) mint a fóti, mert az volna az igazi, ha az ember lépten-nyomon találkozna a gyerekek néptánc tanulásának a lehetõségével.
Hál'istennek a Duna TV mindkét csatornáján egyre gyakrabban örvendeztet meg a lélekmelengetõ népzenei mûsoraival.
Köszönöm, kell az ilyesmi, mint a falat kenyér!
denibaby 2011 febr. 04. - 08:35:47 Előzmény CsZsóka
Nagy öröm. A Székely táncról maradtam le. Kb. 10 perccel késõbb kezdték vetíteni. Hát...már a Duna Tv-re sem lehet számítani!? Nem mindegy, hogy magyar néptánc vagy erdélyi?
10/10
Vejnemöjnen 2009 szept. 12. - 13:00:08 10/10 Előzmény abertura
Én öt évig tanultam néptáncot ált.suliban, és mindig jó érzés fogott el, amikor magamra vehettem a két alsószoknyát, rá a felsõt, aztán az ingre a mellényt. Cseppet sem volt kényelmetlen, inkább különleges-bensõséges érzés volt, és nem akadályozott a ruha a táncban. És bizony egymás után táncoltuk a dunántúlit, a székit, a polkát. Hogy ki az "igazi néptáncos"... Szerintem mindenki, aki jól tud "néptáncolni", lehet az paraszt ember is, bár egyre kevesebb van belõlük. Amúgy a földmíves ember nem tartja magát néptáncosnak, és túlnyomó többsége nem is tud egy lépést sem. Nem tõlük tanultam a lépéseket, de sok régi felvételt láttam, sok inprovizációt, amibõl csippentettünk.
euTanázia 2009 júl. 04. - 13:50:02 Előzmény abertura
Bármely nemzet néptánca egyenlõ eséllyel szép lehet, mindenik magában hordozza a saját gyökereit, ettõl válik különbözõvé.
Az idõsebb falusi asszonyok öltözködése még ma is õrzi a szokásokat, anyósom jóvoltából mondhatom ezt emberközeli élményként, így elhiheted, hogy általában az idõjárásnak megfelelõen öltözködnek és van annyi eszük, hogy még télen sem vesznek magukra 8 szoknyát és 6 blúzt. Sõt, a néptáncosok sem, leányom és fiam hosszan hódoltak ennek az élvezetnek, és bizony a szólótáncos fiúk rendesen improvizálnak sokunk örömére.
Én pedig valószínûleg nagy meglepetést fogok okozni földet mûvelõ sógoromnak, mikoron közlöm vele, hogy õ az igazi néptáncos, így legalább lesz hová visszavezetnie eszméletlen derék- és térdfájdalmainak eredetét.
Egyébként csak néhány éve, hogy részt vettem a néprajz szakot végzett keresztlányom esküvõjén, ahol az ifjak úgy ropták a népek táncait, hogy ihaj!
Nem felvágásként, de én Magyarországon élek és látom is ezeknek az értelmét, ami nem más, mint maga az örömszerzés és ezen hagyományok õrzése.
Csuhaj ;)
Összes hozzászólás