Az aktuális rész ismertetője: Balaton, a napfény kertje A magyar tenger, a Balaton, Közép-Európa legnagyobb tava. Kellemes hőmérséklet, kedvező klíma és változatos szépségű táj jellemzi. A romantikus mondák szerint szerelmes és jóságos óriások és gonosz tündérek is lakták egykor a Balaton vidékét. Szerelmükből, fájdalmukból, haragjukból született a vadregényes, mégis békés tó és az azt ölelő vidék. Hegyek és dombok, század eleji pincesorok és hangulatos csárdák, kempingek és kényelmes szállodák, a múlt emlékei és a folyton megújuló jelen várják az idelátogatót. A Balaton mellé érkezőknek mi sem természetesebb, mint hogy a tóban fürödni is lehet. Több mint 200 kilométeres partszakasza majdnem egyetlen összefüggő fürdőterület. Azért is népszerű, mert itt 2000 órát süt évente a nap, és a csapadék nyáron nem jelentős. Feltérképezni a tájat több év, évtized alatt sem lehet, a kíváncsi ideérkezőkhöz hasonlóan hajóval, kerékpárral, gyalogosan kelünk útra, hogy néhány csodát mégis felfedezzünk. Szerkesztő-rendező: KISS MÓNIKA Operatőr: SZÖGI LACKÓ Vágó: NÁSZTOR RÓBERT Az érem három oldala Portréfilm a gyulai születésű Kiss György szobrász-, festő- és éremművészről, a "Kisebbségekért"-díj alkotójáról. A filmben megelevenedik a soknemzetiségű szülőváros, Gyula, felbukkan a legjobb barát, Halmos Béla népzenész és sok-sok titok fedi fel magát e kivételes művész életéből. Sajnos, a film főszereplője azóta már elhunyt, ám a hazai nemzetiségek legjelesebb képviselőinek életében (is) megkerülhetetlen szerepe lesz a továbbiakban is _ a Kisebbségekért-díjban. szerkesztő-rendező: ANTALA ZSUZSANNA operatőr: FODOR DEZSŐ, SZÉL ZSOLT vágó: CSÁNYI KATALIN, SIBALIN FLÓRIÁN
A műsor ismertetése:
METSZET
A filmet az október 19-i Magyar-Bolgár Barátság Napja alkalmából vetítjük a Dokuzónában.
Kozsuharov Ognjan 40 éve Budapesten élő bolgár képzőművész. Magyarország számos városát díszítik köztéri szobrai, restaurációi, de vannak munkái, amelyek egyértelműen tükrözik a művész bolgár származását.
A művészet mellett Kozsuharov Ognjan a sport terén is jeleskedik. Több éve edző és szakosztályvezető a Főváros és Környéke Aikido Egyesületnél, amely, mint mondja, sok közös vonást rejt a művészettel.
Feleségével, Kneisz Eszter gobleinművésszel több közös kiállításon vannak túl, egymás véleménye mindkettejük munkájában fontos.
Mindketten véletlenül kerültek a művészet azon területére, ami nélkül ma már el sem tudnák képzelni mindennapjaikat. A közös dolgokat keresik, a közös nevezőt. Ez az élet minden területén fontos a két művész számára.
Hozzászólások