Az aktuális rész ismertetője:
A 2008-ban az FMH-ban megrendezett hagyományőrző együttesek találkozójáról készített összefoglalónk második részét láthatják.
A műsor ismertetése:
Népzene és néptánc a Duna Televízió műsorán.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Nahát!
Bámulatos, hogy milyen életerősek ezek az öregek!
Teljesen letaglóz, talán a napi gürcölés ad nekik erőt!
Példakép legyen a mai tespedt elkényelmesedett modern világnak!
Isten nyugtassa! A "nagy magyar nemzeti média" épp csak agyon nem hallgatta távozását. A legtöbben nem tudják, ki ment el, a néptáncosok, népzenészek szerencsére nagyonis.
Véletlenül kapcsoltam a mai mûsorra. Azt hittem,nem Magyarországon vették fel, hanem valahol Erdélyben. Egy nagybajszos, kobzon játszó zenetanár körül vagy 40-50 furulyás, kobzos, dobos, tekerõlantos kisgyerek törökülésben, énekeltek, hangszeren játszottak jókedvûen.Érdekes a módszere a tanárnak: nem elmélettel nyúzza a gyerekeket, hanem ellesik tõle a hangszerjátékot, mint ahogy régen adhatták át a muzsikálás gyakorlatát.Így, mikor a gyerek már tud zenélni, játszva s rövidebb idõ alatt megtanulja hozzá a kotta írását és olvasását.Jó volt látni, hogy 6-tól 15 évesig összefogja a Magonc együttesbe a tanítványokat egy lelkes pedagógus.Akkor nem kell még temetni az ének-zenei nevelést, csak jó pedagógusokat kell képezni?
A Balla Zoltánról szóló részt láttam. Sok-sok ilyen iskola kéne (no meg tanárok!!!) mint a fóti, mert az volna az igazi, ha az ember lépten-nyomon találkozna a gyerekek néptánc tanulásának a lehetõségével.
Hál'istennek a Duna TV mindkét csatornáján egyre gyakrabban örvendeztet meg a lélekmelengetõ népzenei mûsoraival.
Köszönöm, kell az ilyesmi, mint a falat kenyér!
Nagy öröm. A Székely táncról maradtam le. Kb. 10 perccel késõbb kezdték vetíteni. Hát...már a Duna Tv-re sem lehet számítani!? Nem mindegy, hogy magyar néptánc vagy erdélyi?
Én öt évig tanultam néptáncot ált.suliban, és mindig jó érzés fogott el, amikor magamra vehettem a két alsószoknyát, rá a felsõt, aztán az ingre a mellényt. Cseppet sem volt kényelmetlen, inkább különleges-bensõséges érzés volt, és nem akadályozott a ruha a táncban. És bizony egymás után táncoltuk a dunántúlit, a székit, a polkát. Hogy ki az "igazi néptáncos"... Szerintem mindenki, aki jól tud "néptáncolni", lehet az paraszt ember is, bár egyre kevesebb van belõlük. Amúgy a földmíves ember nem tartja magát néptáncosnak, és túlnyomó többsége nem is tud egy lépést sem. Nem tõlük tanultam a lépéseket, de sok régi felvételt láttam, sok inprovizációt, amibõl csippentettünk.
Bármely nemzet néptánca egyenlõ eséllyel szép lehet, mindenik magában hordozza a saját gyökereit, ettõl válik különbözõvé.
Az idõsebb falusi asszonyok öltözködése még ma is õrzi a szokásokat, anyósom jóvoltából mondhatom ezt emberközeli élményként, így elhiheted, hogy általában az idõjárásnak megfelelõen öltözködnek és van annyi eszük, hogy még télen sem vesznek magukra 8 szoknyát és 6 blúzt. Sõt, a néptáncosok sem, leányom és fiam hosszan hódoltak ennek az élvezetnek, és bizony a szólótáncos fiúk rendesen improvizálnak sokunk örömére.
Én pedig valószínûleg nagy meglepetést fogok okozni földet mûvelõ sógoromnak, mikoron közlöm vele, hogy õ az igazi néptáncos, így legalább lesz hová visszavezetnie eszméletlen derék- és térdfájdalmainak eredetét.
Egyébként csak néhány éve, hogy részt vettem a néprajz szakot végzett keresztlányom esküvõjén, ahol az ifjak úgy ropták a népek táncait, hogy ihaj!
Nem felvágásként, de én Magyarországon élek és látom is ezeknek az értelmét, ami nem más, mint maga az örömszerzés és ezen hagyományok õrzése.
Csuhaj ;)
nem bántásból, de más népek is ugyanezt mondják. Szép és jó mindenfajta tánc. A mozgás és a tánc szeretete a lényeg.
Nekem nem tetszik, mert improvizálni nem lehet, sok a kötöttség benne. Alapnak jó lehet. És az öltözködés szerintem eléggé nem kényelmes. A nõkön 8 szoknya és 6 blúz.
A szememben az az igazi néptáncos, aki földet müvel és nem arra vág, hogy milyen jól táncolja a kalotaszegit, vagy a füzesit. Ha ennyire szétszedik, akkor mi marad? Szüreti bálon legyen az nyugati egy kelet mo-ival, ne legyen baj belõle, tudjanak táncolni. Esküvöm öregeink még teljes, õszinte szívbõl táncolnak, de egy mai, ha véletlen elront egy ütemet, lépést, marcangolja magát belülrõl. Így mi értelme van?
Köszönöm szépen a Duna Televíziónak, hogy megismételte Fábián Éva mûsorának I. részét, ugyanis az elõzõ adásról sajnos lemaradtam. Boldog vagyok, hogy ma sikerült megnéznem.
Akarom írni, hogy mennyire Jó és mennyire köszönöm,
HÁT látom ezt én már korábban megtettem.
A véleményem azóta sem változott, sõt ...
fokozódik, mint a "nemzetközi helyzet" - egyre...
Nem tudja valaki honnan lehet letolteni ilyen videokat? A mai adasban bemutatott filmreszlet nagyon tetszett!!! Allitolag hires film, de a cimet sajnos nem tudom! Meg tudna valaki mondani,hogy honnan szerezhetnem meg??? Nagyon megkoszonnem!!!
A magyar tanc tartasaval, formaival, kulonos lelkuletevel messze kimagaslik mas nemzetek tancai kozul! Tanc kozben a magyar ember szive semmit sem tud a korulotte levo vilagrol. Arca tartasa, egesz lenye a TANC hatasa alatt all!!!!!
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások