A zöld kilences

színmű, 2 felvonás, magyar, 2012.

Értékelés:

16 szavazatból
Szerinted?

Budapest, 1909.
A nőmozgalmár grófkisasszony szerelmet és férjet keres. Ezen a szép kis estén három férfival nem volna szabad találkoznia. A megrögzött szélhámos kész eladni egy grófkisasszonyt is, ha az útjába kerül. A hotelportásnak fáj a szíve, ezért sorban öli meg az apróhirdetésben kiszemelt hölgyeket. Az egyiptomi alkirályt a parlamenti fogadáson éri a világpolitikai fordulat: azonnal meg kell nősülnie. Mesebeli hajsza a zűrzavaros pesti éjszakában. És még a hepienddel sincs vége.

Hamvai Kornél Varró Dániellel és Darvas Benedekkel közösen új magyar drámát, zenés darabot írt a Vígszínház számára. A zöld kilences 1909-ben játszódik Budapesten, és feltűnnek benne a korabeli város hírhedt figurái, szélhámosai. Hamvai Kornél valós eseményekből és létező személyek történetéből írt kalandos, fordulatos budapesti mesét. Városi legendákból szőtt új városi legendát: Hamrák János szélhámos furcsa esetét Szendrői Marianne grófnővel, Abbasz Hilmi egyiptomi alkirállyal és Kiss Béla sorozatgyilkossal.

A(z) Vígszínház előadása

Bemutató időpontja:

2012. december 1., Vígszínház

Stáblista

Szereplők

Hamrák János (nemzeti szélhámos)
Szendrői Marianne (grófkisasszony és szüfrazsett)
Kiss Béla (ominózus hotelportás)
Karola Cecília (varietédíva és jasszkirálynő)
Babinszky (hírlapíró)
Abbasz Hilmi (egyiptomi alkirály)
Saára (polgármester Fehérvárról)
Zavaros (rendőrkapitány-helyettes, későbbi polgármester)
Csitáry (titkár, még későbbi polgármester)
Wekerle Sándor (miniszterelnök)
Pincér (Molnár, színdarabíró)
Cvikkeres (Titkár, Londiner)
Hírlapíró (Jassz, Segéd)
Handelné (Kéjnő, Úriasszony)
Másik Kéjnő (Másik úriasszony)
Harmadik Kéjnő (Úriasszony)
Zsugás (Lakáj)
Harmadik jassz (Hírlapíró)
Másik hírlapíró (Másik jassz)
Testőr (Kocsis, Másik pincér)

Hozzászólások

1/10
Edmond Dantes 2014 jan. 18. - 15:22:56 1/10 Előzmény barrix
Nagyjából egyetértek. Zöld kilencesrõl már írtam korábban, az általad itt-most felsorolt darabok nekem is tetszettek, azzal az apró (?) kiegészítéssel, hogy a Mephisto nagyrészt Alföldi-produkció (import a Nemzetibõl), a Danton is kb. ugyanígy=ex-Nemzetisek viszik a hátukon (Alföldi, Stohl, László Zsolt, Hevér), a Víges kollégák sokat tesznek a fölzárkózásért-beilleszkedésért...A Mikve Docekal-rendezés, csakúgy mint a Jóembert keresünk, amit ugyancsak ajánlok.
Várjuk a további jó Víg-elõadásokat.
2/10
barrix 2013 nov. 16. - 15:52:35 2/10
Nekem is kínlódás volt, tavaly láttam. Semmi humor, semmi feszültség, rossz színészi alakítások. Ascherre mindig szívesen megyek, de ez nagy csalódás volt. És ami a legfurcsább, hogy egy kedves ismerõsöm, akivel általában egyezik a színházi ízlésünk, rajongott érte. Igaz, õ most látta, lehet hogy összeért, vagy változtattak rajta? Nem tudom. Szerencsére a Danton, Mephisto és a Mikve nekem tetszett, így azért vannak kellemes élményeim is az utóbbi idõkben a Vígbõl.
1/10
Edmond Dantes 2013 máj. 09. - 08:54:11 1/10 Előzmény szonya1
Köszönöm!Itt egy sok infot tartalmazó link: http://fidelio.hu/szinhaz/hirek/merre_tart_a_nemzeti_szinhaz
szonya1 2013 máj. 06. - 20:24:13 Előzmény Edmond Dantes
A Nemzeti új bemutatói között szerepel pl. Tamási Áron: Vitéz lélek, Paul Claudel–Arthur Honegger: Johanna a máglyán, Petõfi Sándor: János vitéz, Weöres Sándor: Psyché, Pilinszky János: KZ Oratórium, Gogol: Éjjeli menedékhely, Shakespeare: Ahogy tetszik, Gombrowicz: Operett c. mûve. Vidnyánszky maga legalább öt elõadást fog rendezni. Anyagilag nyilván jobban állnak, mint a Vígszínház, pl. megengedhetik maguknak, hogy több, mint tíz darabot mutassanak be.
szonya1 2013 máj. 06. - 20:12:37 Előzmény Edmond Dantes
Azt kérdezed, miket mutatnak be a Nemzetiben?
1/10
Edmond Dantes 2013 máj. 03. - 22:26:52 1/10 Előzmény szonya1
És a Nemzetiben?
szonya1 2013 máj. 03. - 11:29:59 Előzmény Edmond Dantes
Az biztos, hogy az idei évad halványra sikeredett, de a következõ évad ismét nagyon ígéretes. Terveik szerint olyan darabokat láthatunk, mint mondjuk Büchner: Danton halála, Bulgakov: Iván, a rettentõ, Sütõ A: Az álomkommandó, Shakespeare: Vízkereszt vagy amit akartok, továbbá rendezni fog pl. Alföldi, Mohácsi János, Zsótér, Szász János! Soha rosszabb névsort, remélem, egy ragyogó évad következik ismét:)
1/10
Edmond Dantes 2013 ápr. 26. - 11:20:26 1/10 Előzmény szonya1
Nagyjából egyetértek, bár a nagy nevek ellenére sokszor nem jött össze nagy produkció. Eszenyi erõsen kezdett, mostanra azonban a ház el- illetve visszamartonosodott. A darabról már írtam, ld.lejjebb.
1/10
Edmond Dantes 2013 ápr. 26. - 11:17:28 1/10 Előzmény abano 23
A Várkonyi-Horvai korszak cenzúrázott (kultúr)világának korlátozott kínálata mellett könnyû volt dotált filléres helyárakkal-bérletekkel eladni a házat, ezt is, a többit is...végsõ esetben vattázni: "diákok, katonák". Marton korszaka maga az elszürkülés be- vagy kiteljesedése. Eszenyi erõsen kezdett, mostanra a ház el- illetve visszamartonosodott. A darabról már írtam, ld.lejjebb.
szonya1 2013 márc. 28. - 21:57:33
Várkonyi olyan zseni volt, akihez hasonló évszázadonként is kevés születik. Horvai idejérõl nincs sok információm, de az bizonyára nem mellékes, hogy õ még a Várkonyi által összerakott, fantasztikus társulattal kezdett dolgozni. Martont nem tartom jó igazgatónak, az õ idejében sok erõsen közepes, olyan semmilyen, unalmas elõadás született, nem tudta igazán jól építeni a társulatot, a színház presztízse pedig a szakmában a béka feneke alá süllyedt. Már jóval korábban át kellett volna adnia a stafétabotot. Eszenyinek innen kell megpróbálni felhozni a színházat, átalakítani, frissíteni a társulatot, a színház törzsközönségéhez és a becsábítani kívánt ifjabb korosztályokhoz alkalmazkodva megtölteni azt a hatalmas nézõteret, lehetõleg nem elmenve a bulvár irányába, miközben valószínûleg õk sincsenek könnyû anyagi helyzetben. Bizonyára lehetne még jobban csinálni ezt az egészet, de én úgy látom, hogy igenis születtek érdekes, értékes elõadások, mióta Eszenyi lett az igazgató, függetlenül attól, hogy éppen mekkora közönségsikert érnek el.
Összes hozzászólás