„Az Ügy” című bemutatója a Trafóban. Az előadás egy hivatal hétköznapjait jeleníti meg, amint a lakosok növekvő kétségbeeséssel próbálják elintézni az állam által előírt feladataikat, eleget téve a bürokrácia fojtogató feltételeinek. A Soharóza tagjai Nagy Fruzsina extravagáns jelmezeiben járják az adminisztrációs köröket, miközben népzenei alapokra építkezve énekelnek Bartha Márk elektronikus kíséretével megbolondítva – így teljesítve ki a catwalk koncert névre keresztelt, különleges műfajt.
Fehérre meszelt falak és hófehér kifutó, itt-ott elszórt papírhalmokkal és ledarált akták kupacaival –
személytelenül, sterilen áll a hivatal minden reggel az ügyeiket intézni vágyó lakosok hullámai előtt. Az ügyfelekre pedig nem kell sokat várni: egyesek csekket jönnek befizetni, mások sokadjára próbálnák módosítani a lakcímkártyájukat, néhány pocakos kismama pedig GYES-re regisztrálna. Az ügyintézés darálói viszont kizökkenthetetlen csigalassúsággal forognak, és félő, hogy az egyszerű kérelmeket is elnyeli a bürokrácia soha meg nem álló, feneketlen lefolyója.
„Télen nagyon hideg van, nyáron nagyon meleg van,
Soha sincs jó idő, mindig esik az eső.
Fűtésszámlánkra, babám, ráköltöttem a gatyám,
Ej de kár, jaj de kár, nyílászáró sosem zár.”
Az Ügy hivatalában sorra váltják egymást a hazai hétköznapok jól ismert figurái, akik sokszor látott
problémáinak Nagy Fruzsina színpadi kollekciójának darabjai adják a különleges hangsúlyt. Az ügyintézés káoszát pedig az énekesek rendkívül színes közlési módja teszi teljessé: az ingatlanmogulok piti játszmázását szélsebes ritmusok, a vadak által okozott károk rendezését operába hajló áriázás egészíti ki. És akkor még egy parkolási bírság befizetése sem történt meg...
A Soharózát vezető Halas Dóra és Nagy Fruzsina jelmeztervező 2016-ban kezdett közös munkába a Tabu kollekció c. előadás megalkotásával. Az extrém jelmezekbe bújó énekesek itt sokszínű zenei megoldások mentén vonultak fel, az így előálló műfajt ezért keresztelték közösen catwalk koncertnek. Ebben végzett munkájáért később Nagy Fruzsinának ítélte Az Év Jelmeztervezője elismerést a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete. Új bemutatójuk népzenei motívumokat használ fel a monoton hivatali ügyintézés kontrasztjaként, amelyeket Bartha Márk elektronikus alapjai, Fekete Ádám szövegátiratai és Cuhorka Emese koreográfiái emelnek mai kontextusba. Az előadás a CAFe Budapest Fesztiválon két estén kerül színre.
Elektronika: Bartha Márk.
Zene: Soharóza.
Előadók: Al-Farman Petra, Asbóth Szaffi, Biksz Judit, Birtalan Ilona Liliána, Bogdán Tamás, Botka Dóra, Eckhardt Fanni, Elek Judit Sára, Eörsi Sarolta, Göttinger Klára, Jankó Dániel, Justin Laura, Karosi Roland, Kégl Lóránt, Lokody Ákos, Lovász Ákos, Majkut Sarolta, Nagy Kata, Nagy Lilla, Nagy Zsófia, Perényi Luca, Rácz Dóra, Remes Zsófia, Sebők Anna, Simon Júlia, Sipos András, Somogyi László, Szalontai Bálint, Szilvay Máté, Tamási Borbála, Tárnoki Tamás.
Jelmezasszisztens: Tamási Borbála, Szelei Móni, Bartos Letícia, Ébner Aletta, Alix Abele
Fejdíszek: Az MKE másodéves látványtervező BA hallgatói
Népi ének korrepetítor: Annus Réka Hang: Gulyás-Szabó Gábor
Műszaki vezető: Éltető András
A(z) Soharóza előadása
Hozzászólások