Tündöklő Jeromos

előadás, 2022.

Értékelés:

4 szavazatból
Szerinted?

„A becsület mellé kiharcoljuk a megélhető módot, mert ez jár nekünk Isten és ember előtt. De nem vagyunk mi koldusok, akiknek alamizsnát kell adni! Amivel csak holnapig lehet élni!”

Az Erdélyi Szépmíves Céh és a kolozsvári Magyar Színház 1936-ban meghirdetett drámapályázatának díjnyertes darabja volt Tamás Áron színpadi játéka, a Tündöklő Jeromos. A bírálóbizottság így méltatta a művet: „Székely falusi miliő. Első tekintetre reális, sőt naturalisztikus történet, amely mögött azonban csakhamar hatalmas misztikus háttér alakító erejét érezzük. Az alakok hús-vér figurák ugyan, mégis többek, mint való személyek. A mi korunkat, egyéni és történelmi sorsunkat eldöntendő nagy eszmék képviselőinek mutatkoznak be az egyszerű emberek. (…) Csordultig telve van játékos humorral, nagy emberi jósággal és egyúttal mélységes komolysággal. Az egész darabot átlengi a székely táj sajátos illata, a hegyek éles levegője. Ez a színjáték igazi, őseredeti, a maga különvaló töretlen útját járó, semmi mással össze nem hasonlítható művészet, amely sehol másutt, mint itt, a mi földünkön meg nem születhetett volna.”

Jeromos, az ördöngős népámító milliós üzletet lát abban, ha a székely falu népét pénzzel, ígéretekkel magához édesgetve a politikusok hatalmának tömegbázisává formálja. A minden irányból nyomorgatott, válságok és világégések árnyékában gyötrődő, megtépázott, esendő és gyarló székely közösség megkísértése nem jár sikerrel. „Nem veszett el bennünk a lélek!” – mondja Gáspár, a fiatal székely legény, aki megkeseredett apjának példát mutatva nem hajlandó a közösség megrontóját szolgálni. A legnagyobb vihar után is „örvendeni akar a szív és teremni a föld”. 

– Nehéz, súlyos téma ez ebben a vajúdó világban, de olyan humorral fűszerezi Tamási a darabját, hősei még esendőségükben is olyan szerethetők, hogy valahogy meseivé válik minden. És ezt a „kedves szomorú-mókás falut elönti végre a reggeli fény” – fogalmaz Márkó Eszter rendező.

Az 1936-as kolozsvári ősbemutató után, ’39-ben mutatta be a Tündöklő Jeromost a Nemzeti Színház, amelyet Tamási Áron születésének 125. évfordulóján szervezett emlékév alkalmából tűzi újra műsorára a Nemzeti.

A díszlettervező asszisztense: Bodor András m.v.

 

A(z) Gyulai Várszínház és Nemzeti Színház előadása

Bemutató időpontja:

2022. augusztus 12., Gyulai Várszínház és Nemzeti Színház

Stáblista

Szereplők

Tündöklő Jeromos
Sáska Mihály, korcsmáros
Bajna Gábor
Ágnes, leány
Ákos, legény
Bálint, legény
Lina, mindenesasszony
Gyula, asztalos
Bella, varrónő
Marci, az Ágnes apja
Nőrincné, a Bálint anyja
Elek, az Ákos apja

Alkotók

Hozzászólások

10/10
A. CS 2022 nov. 17. - 15:56:32 10/10
Gondolom a lepontozók nem is látták az előadást, különben ők sem gondolnák komolyan, hogy csak 1 pontot ér. Nekem tetszett, ezért is adok rá egy pontszám javító 10-est . Szerethető karakterek, nagyon jó színészek és egy történet , ami a ma emberének is tanulságos lehet. Én is többnyire a Katonába, Radnóti és Örkény Színházba járok, de nem bántam meg, hogy megnéztem ezt az előadást. Jó lenne, ha nem lenne ilyen megosztottság a színházi életben. Engem csak az érdekel, hogy amit láttam az tetszik-e és az alapján értékelek.