Az Egyesült Nemzetek Szervezete közgyűlésének 72. ülésszakán hirdette meg a 2021-től 2030-ig tartó Óceánok Évtizedét. A kezdeményezés egyik fontos része az óceánokkal kapcsolatos ismeretek és általános műveltség terjesztése, melyben a Fővárosi Állatkert is aktívan részt vállal.
A hivatalos megnevezés „ENSZ Óceántudományi Évtized a Fenntartható Fejlődésért" (UN Decade of Ocean Science for Sustainable Development), de szokták az „Óceánkutatás Évtizedének", illetve egyszerűen az „Óceánok Évtizedének" is nevezni. A kezdeményezés alapgondolata a világóceán, amely tiszta, egészséges, termelékeny és fenntartható módon hasznosítható, kiszámítható, biztonságos, hozzáférhető, illetve inspiráló és kellemes. Ahhoz azonban, hogy a világtengerek ebbe a mindenki számára kívánatos állapotba kerüljenek, illetve ilyen állapotban maradjanak, mindenekelőtt az óceánokkal kapcsolatos tudományos ismereteket kell gyarapítani, hogy alapjául szolgálhassanak az óceánok védelmével, kezelésével, fenntartható hasznosításával kapcsolatos döntéseknek.
Bár az oceanográfia tudománya sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, még ma is sok a megválaszolatlan kérdés. Jó példa erre az a tény, hogy számos égitest felszínét jobban ismerjük, mint az óceánok mélyének domborzatát. De a tengerek élővilágára is igaz, hogy napjainkban is sok meglepetést, ismeretlen fajt tartogat a kutatók számára.
Leopárdmuréna (Fotó: Bagosi Zoltán/Fővárosi Állat- és Növénykert)
Jóllehet Magyarország nem rendelkezik tengerrel, és ennek megfelelően az óceánok kutatásával foglalkozó szakemberek nemzetközi közösségében is kevés a magyar, mégsem lehet azt mondani, hogy ez a téma hazánkat nem érinti. A világóceán a Föld 71 %-át borítja, vagyis minden, ami az óceánokkal történik, globális hatású, akár az éghajlatról, akár a gazdaság ról van szó. Ezt pedig egyetlen ország sem hagyhatja figyelmen kívül.
Az Óceánok Évtizede nemcsak az óceánkutatással foglalkozók ügye, hanem a széles nyilvánosságé is. Az évtizedhez kapcsolódó egyik központi fogalom az óceánokra, világtengerekre vonatkozó általános műveltség, illetve annak terjesztés, bővítése a széles nyilvánosság körében. Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO kiemelten foglalkozik ezzel a témakörrel, olyan világméretű együttműködést hozva létre, amelynek célja, hogy felhívja a széles nyilvánosság figyelmét az óceánok védelmére és fenntartható hasznosítására.
A Fővárosi Állat- és Növénykert csatlakozott a ENSZ által meghirdetett Óceánok Évtizede programhoz. Ennek keretében különösen nagy hangsúlyt fektet az ismeretterjesztésre, az óceánokkal kapcsolatos általános műveltség gyarapítására, amelyet az UNESCO kiemelt jelentőségű globális célként határozott meg.
Bársony bohóchal (Fotó: Bagosi Zoltán/Fővárosi Állat- és Növénykert)
A tengeri fajok bemutatásán túl az állatkert további ismeretterjesztő programokat is szervez a tengeri élővilág megismertetésére. A Cápasuliban heti öt napon merüléses cápa látványetetést tartanak, amelynek ideje alatt a park munkatársai a helyszínen, élőszóban mutatják be az ott élő cápákat, rájákat és rajhalakat. A Nagyszikla belső terében kialakított Varázshegyben a tengeri élővilág fejlődéstörténetének néhány fontos állomását is felvillantják ősi tengerlakó fajok rekonstrukciójával, az Óriások csarnokában pedig a világtengerek leghatalmasabb termetű lakóiról szerezhetnek ismereteket a látogatók: többek között egy óriás ámbráscet életnagyságú modellje is látható ezen a helyen. Az állatkert oktatási kínálatában is szerepelnek a tengeri élővilággal, az óceáni ökoszisztémákkal kapcsolatos tematikus foglalkozások, amelyeket tanulmányi csoportok vehetnek igénybe előzetes bejelentkezés alapján.
És nemcsak a helyszínen, de az állatkert honlapján is sok-sok érdekes információval találkozhattok, hiszen rendszeresen jelennek majd meg az Óceánok Évtizedéhez kapcsolódó, a tengeri élővilágról szóló tartalmak az oldalon.