Bauhaus Contemporary

Rómába érkezett az a Bauhaus Contemporary elnevezésű egyedülálló kortárs fotóművészeti kiállítás, amelynek kiemelt célja, hogy a Bauhaus iskola alapításának 100. évfordulója kapcsán az iskola és a művészeti mozgalom illetve a hazai alkotói közeg közötti sajátos kapcsolatokra irányítsa a figyelmet.

A Bauhaus meghatározó művészeti mozgalommá válásában közreműködött 20. századi magyar művészeket is középpontba helyező fotográfiai program különlegessége, hogy bemutatja a mai kortárs művészek viszonyulását a Bauhaushoz, látványos formában jeleníti meg, hogy a Bauhaus szellemisége és vizualitása élő hagyomány a hazai művészeti-kulturális közegben. A fotóművészeti alkotásokból készült válogatást az idei Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében megnyílt tárlaton láthatta először a közönség, azóta az utazó kiállítás számos vidéki és nemzetközi helyszínen, köztük például a világ vezető művészeti vására, az Art Basel idején Bázelben is sikeresen mutatkozott be. A Bauhaus Contemporary a Római Magyar Akadémia épületében tekinthető meg december 13-ig.

Az alapításának 100. évfordulóját ünneplő Bauhaus iskoláról és az ehhez kapcsolódó, hatását a mai nap is intenzíven kifejtő művészeti mozgalomról 2019-ben világszerte számtalan kulturális eseményen emlékeznek meg. A Bauhaus és annak magyar szereplői előtt tisztelegve Budapesten 2019 tavaszán különleges kortárs fotóművészeti program indult útjára.

A Bauhaus forradalmi jelentőségéhez magyar művészek sora járult hozzá. A névsorból kiemelkedik az iskola egyik legmeghatározóbb tanára, Moholy-Nagy László és a világhírű építész és formatervező Breuer Marcell, de rajtuk kívül a Bauhaus működésében és látásmódja megalapozásában olyan további alkotók játszottak szerepet, mint például Berger Otti, Johan Hugó, Molnár Farkas, Stefán Henrik vagy Weininger Andor.

A BAUHAUS CONTEMPORARY művészeti program és kiállítás témája a Bauhaus, hangsúlyozottan pedig az abban szerepet vállalt magyar születésű alkotók munkássága és hozzájárulása a Bauhaus jelentőségéhez. A „hagyományos” megemlékezésektől eltérő módon azonban ez a fotóművészeti válogatás kortárs magyar alkotók közreműködésével arra igyekszik rávilágítani, hogy a Bauhaus, mint iskola, látásmód, téma, vizuális inspirációk forrása ma is élő hagyomány a magyarországi művészeti közegben.

A bemutatott művek a Bauhaus szellemiségét és az annak létrejöttében szerepet vállalt magyar művészeket idézik meg a kortárs fotográfia eszközeivel. Legyen szó egyebek mellett akár a Moholy-Nagy László fotogramjai által inspirált alkotói kísérletekről, az építészet és a fotó műfaji átjárhatóságának vizsgálatáról vagy a karakteres, geometrikus formákról, a BAUHAUS CONTEMPORARY fotóválogatás látványosan jeleníti meg a mai magyar alkotói közeg kapcsolatát a száz évvel ezelőtti elődök munkásságával. A művek és a Bauhaus közötti összefüggéseket az alkotók által a fotókhoz írt kísérőszövegek mutatják be.

A programban és a kiállításon szereplő fotóművészek: Bíró Dávid, Birtalan Zsolt, Czigány Ákos, Csizik Balázs, Drégely Imre, Geibl Kata, Herczeg Eszter, Király László György, Kudász Gábor Arion, Máté Balázs, Mucsy Szilvia, Nyíri Julianna, Robitz Anikó, Vékás Magdolna, Zagyvai Sári. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával létrejött Bauhaus Contemporary szervezője az EDGE Communications, szakmai vezetője Löbl Krisztina.

Az utazó kiállítás római állomásán 2019. november 9. és december 13. között látogatható a Római Magyar Akadémia épületében (Accademia d’Ungheria, Via Giulia 1, 00186 Roma), nyitva hétfőtől péntekig 10.00 és 19.00 óra között.