Tudtad, hogy Timothée Chalamet játszott egy Ed Harris-filmben is, de westernt is készített Christian Bale-lel? És még csak 29 éves, pont ma!
Korunk töredezett, egyre megosztottabbá váló nyilvánosságában kevés olyan közös pont van, amely a társadalmon átívelve számos – ha nem az összes – réteg számára hivatkozásként szolgálhat. Timothée Chalamet, korunk egyik legmegérdemeltebben sztárolt, legszélesebb körben kedvelt színésze viszont mindenképp egy ilyen pont – és ehhez még szemtelenül fiatal, mindössze 29 éves.
A színész Luca Guandanigno drámájával, a Szólíts a nevedennel került fel a filmszeretők radarjára, azóta pedig a mainstream közönség, a fesztiválműsorok követői, és a legvaskalaposabb művészfilm-, valamint scifi-kockák is megszerették a nevét. A betyárját: Kyle Jennerrel való kapcsolatával még azt is elérte, hogy a kultúrát csak a bulvárlapokból nyomokban ismerők is felkapják a fejüket a nevére.
Alábbiakban azokat a filmeket gyűjtöttük viszont össze, amelyekben kevesebben láthatták – vagy ismerhették fel – Chalamet-t. Ez valószínűleg azért van így, mert ezek az alkotások vagy korábban, vagy egy évben jöttek ki a Szólíts a nevedennel, így nem biztos, hogy mindenki fejből vágta volna a színész nevét. Így valószínűleg képes lesz újdonságot mutatni a lista:
Interstellar / Csillagok között (2014)
„Micsoda? Hát az Interstellarban nem is szerepelt, emlékeznék rá!” – nagyjából ez volt az első reakcióm, amikor pár éve valaki rámutatott, hogy Christopher Nolan agyhajlítós scifi-eposzában feltűnik a későbbi világsztár. Aztán rádöbbentem, hogy ez tényleg így van: igaz, pont azt a karaktert játssza, akivel a legsanyarúbban elbánik a forgatókönyv: Tomot, a Matthew McConaughey által alakított Cooper fiát.
Az elmúlt évek során a karakter többször is gúny tárgyává vált, amiért nevetségesen kevés tennivalót kap a cselekményben. Ez már csak azért is kirívó, mert a családról és a nagybetűs Szeretetről szóló sztoriban sokkal hangsúlyosabban van jelen húga, Murph kapcsolata az apával. Mintha Cooper igazából jobban szeretné egyik gyerekét, mint a másikat. Ez pedig akkor sem változik, amikor a film második felében a gyerekek már felnőttek, és Tomot Chalamet helyett Casey Affleck játssza. Szóval nem feltétlenül Chalamet alakítása miatt érdemes újranézni a filmet, de ha legközelebb leülünk elé, figyeljünk, mikor morfondírozik a háttérben ez a tehetséges tinédzser.
Férfiak, nők és gyerekek (2014)
A Juno rendezőjének 2014-es filmje nem részesült olyan meleg fogadtatásban, mint korábbi dramedy-jei, de Jason Reitman ensemble-drámája a digitális világ veszélyeiről érdekes kordokumetum lehet. Nemcsak azt mutatja be, hogy miféle szorongásokkal küzdött a kollektív emberi tudat a közösségi média korszakának elején, hanem azt is, hogy Timothée Chalamet már egészen fiatalon, alig 19 évesen képes volt komoly versenyértékkel rendelkező alakítást tenni az asztalra.
A film végső változatából sajnos kivágták a színész legtöbb jelenetét, így az utóbbi szempont talán nem is jött át annyira a nézőknek, mint későbbi, sztárcsináló alakításai során. A Férfiak, nők és gyerekekről inkább az ekkor szintén pályakezdő Ansel Elgort alakítása ugorhat be fejből, aki ugyanebben az évben a Csillagainkban a hiba című filmmel lett sztár. Fun fact: mielőtt mindketten híresek lettek, Elgort és Chalamet egy középiskolába jártak.
Agydopping naplók (2015)
A James Franco és Ed Harris neveivel fémjelzett, igaz történeten alapuló bűnügyi film egy író és egy börtönben ülő gyilkos (Ed Harris) kapcsolatáról szól, amely alaposan felforgatja Stephen Elliott (Franco) életét. A drogfüggő íróból olyan rejtett, fiatalkori traumákat hoz fel a munka és a gyilkos bírósági tárgyalása, amely egész személyiségére kihat.
Éppen ezért kulcsfontosságú az A24 stúdió filmjében Timothée Chalamet szerepe, aki Elliott fiatalkori énjét játssza. A hányatott gyerekkorú szerző karaktere talán a legtöbb rétegű szerep, amit a színész sztárrá válása előtt alakított (igaz, egyelőre Francóval közösen), így hibái ellenére sem érdemes kihagyni az Agydopping naplókat. Ha mást nem is ér el a film, azt mindenképp bizonyította, hogy Chalamet-t nem kell félteni a komplexebb, komolyabb karakterek megformálásától sem.
Miss Stevens (2016)
Az Agydopping naplókhoz hasonlóan Chalamet az egy évvel későbbi road movie-ban is egy problémás tinédzsert játszik. Itt viszont szerencsére nagyobb szerepet kap: az általa alakított Billy az egyik legfontosabb játékos a történetben, amely egy fiatal tanárnő (Lily Rabe) és diákjai kapcsolatáról szól. Chalamet karaktere az, aki közülük a leginkább próbára teszi a pedagógust, és a film azt is pedzegeti, hogy kapcsolatuk többé is válhat sima diák-tanár viszonynál.
A premier után a Miss Stevensből elsősorban a címszerepet játszó Rabe alakítását jegyezték meg a nézők: őt emelte ki a New York Times pozitív kritikája, és ő kapta meg az SXSW fesztivál különdíját. Viszont a film messze nem lenne ilyen jó, ha Chalamet nem brillírozik a legfontosabb mellékszereplőként, aki egyre nagyobb hatást fejt ki alapból sem túl stabil mentális állapotú tanárnőjén.
Forró nyári éjszakák (2016)
A kritikusok szerint a szereplőgárda volt a Forró nyári éjszakák című krimi legnagyobb erőssége, akik az átlagos sztorit is képesek voltak megtölteni energiával. Nem is csoda: ezúttal nem epizód- vagy mellék-, hanem főszerepben láthatjuk Chalamet-t problémás tinédzserként. Ezen a ponton valószínűleg rutinból hozta ezt a karaktertípust, most épp a drogdílernek álló, zárkózott fiatal, Daniel szerepében. Ezt az alkotást már egyértelműen az ő karizmája tartotta egyben, és változtatta a sokezredik bűnügyi thrillerből egy emlékezetes filmmé.
A felnövéstörténetet pedig nemcsak miatta érdemes újranézni. A női főszerepet ugyanis az a Maika Monroe alakítja, aki idén a Longlegs - A rém főszerepében folytatott felejthetetlen macska-egér játékot Nicolas Cage-dzsel.
Ellenségek (2017)
Az Ellenségek egy meglepően jó modern western Christian Bale-lel és a mindig tökéletes Rosamund Pike-kal a főszerepben. Emellett ez talán az utolsó alkotás, amelyben csupán egy kisebb mellékszerep jutott Timothée Chalamet-nek, mielőtt a reflektorfénybe került volna. A színész egy közlegényt játszik az 1890-es évek Új-Mexikójában: ő is tagja a Christian Bale által vezetett osztagnak, amely egy indián törzsfőnököt kísér haza ősei földjére. Sajnos az Ellenségek nem hagy túl sok időt arra, hogy megismerkedjünk Chalamet karakterével – de azzal a tudattal búcsúzhatunk tőle, hogy ezután már a Szólíts a nevedenben láthatjuk újra viszont.